Njė Masoneri e thjeshtė

Shko poshtė

Njė Masoneri e thjeshtė

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 06.09.16 11:56


Masoneria, ėshtė njė nga vėllazėritė mė tė vjetra nė botė. Masoneria, e ka origjinėn nga shekulli XVII, dhe anėtarėt e saj, quhen masonė, ose masonė tė lirė (free masons). Nė Masoneri, janė pėrfshirė presidentė, mbretėr, shkrimtarė dhe shumė njerėz tė famshėm.  
Edhe pse, Masoneria njihet si “shoqėri e fshehtė”, ajo parapėlqen tė quhet “shoqėri me tė fshehta”.  Nė Masoneri pėrfshihen rreth gjashtėmijė anėtarė. Masoneria, ka kultura tė lashta, shumė mistike dhe tė fshehta. Ndėr kėto kultura, shfaqet kryesisht, i njohuri, “Arti i tė ndėrtuarit”.
Ende, Masoneria e sotme, mbėshtetet mjaftueshėm nė urdhrat, fuqinė dhe idetė e Masonerisė sė muratorėve mesjetarė. Ashtu siē ka ndodhur gjithmonė dikur, masonėt ende mblidhen nė lozha. Nė kėto kohė, lozhat e Masonerisė, strehohen nė ndėrtesa tė mrekulleshme e tė mėdha, ndryshe nga vendet e lozhave tė dikurshme, qė ishin mjaft tė thjeshta.

Lozhat e sotme tė Masonerisė, kanė nė krye tė tyre njė “Mjeshtėr tė Pėrnderuar”. Ky mjeshtėr, ėshtė nė njė farė mėnyre dhe njė kėshilltar parėsor i lozhės dhe udhėheqės i saktė.
Lozhat masonike, kanė njė organizim tė pėrkryer, ndėr tė cilat, kryesore ėshtė fshehtėsia, vėllazėria dhe ideja. Siē dihet, persona tė famshėm kanė qėnė, dhe janė pjesė e kėtij organizimi me tė fshehta. Shumė krerė tė patriotėve amerikanė sė Luftės sė Pavarėsisė, kanė qėnė masonė.
Ndėr ta, masoni mė i famshėm amerikan, ishte Xhorxh Uashingtoni, anėtar i njohur i Masonerisė, qė ju bashkua asaj nė vitin 1753. Uashingtoni ishte njė mason perfekt, qė ju ofrua disa herė roli si mjeshtėr lozhash. Edhe kur vdiq, Uashingtoni u varros me ritet masone.
Masoneria ėshtė krijuar nga njerėz me interesa tė njejta nė shoqėri, me reputacion tė mirė dhe pėrvojė nė gjėra tė veēanta. Simboli kryesor i Masonerisė, ėshtė kompasi dhe vizorja,tė kryqėzuara, me njė G nė mes. Kjo ėshtė Masoneria.
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi