Iluminati i Tė Pėrndriturėve

Shko poshtė

Iluminati i Tė Pėrndriturėve

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 06.09.16 11:54

Iluminati, apo “Tė pėrndriturit”, ėshtė njė organizatė gjigante, e cila e ka origjinėn prej shumė kohėsh mė parė. Iluminati, ėshtė njė lloj urdhėri sekret, me persona qė punojnė nė fshehtėsi, me qėllim Rendin e Ri Botėror.
Shoqėria e parė e titulluar “Iluminati”, ka qėnė njė shoqėri e shekullit II pas Krishtit, shoqėri e themeluar nga njė person i quajtur Montan. Montani ishte njė prift i njė lloj kulti, i quajtur “Kulti i Cibeles”. Ēibele, ėshtė perėndesha e pjellorisė, dhe nė kultin e pėrkushtuar kėsaj perėndeshe, prift ishte themeluesi i “Tė Pėrndriturve”. Montani ishte njė person qė kishte vegime mistike, kėshtu qė nė njė farė kohe nisi me ca profeci tė mistershme.
Anėtarėt e kėtij Iluminati, ishin njerėz me fiksime, qė kishin vegime tė habitshme, dhe pas kėtyre vegimeve, pretendonin tė bindur se kishin parė Shpirtin e Shenjtė apo figura tė tjera hyjnore. Prej atyre qė Montani dhe “Tė Pėrndriturit” e tij rrėfenin, Kisha nisi t’i kritikonte ashpėr. Ky model i thjeshtė dhe paksa elementar i Iluminatit, nisi tė pėrhapej ngadalė nė shumė vende tė botės, duke nisur nga Azia dhe Afrika.
Nė kėtė kohė po krijoheshin grupe tė ndryshme nė botė, tė titulluara “Iluminati”, tė cilat u zhvilluan shumė gjatė shekujve IV-VI, por tė gjitha kėto grupime u “zbehėn” dhe u zhdukėn ngadalė nė shekullin X.
Emri “Iluminati” apo “Tė Pėrndriturit”, u shua pėr njė kohė mjaft tė gjatė,derisa nė shekullin XVI, u themelua nė Spanjė njė grup i quajtur “Alumbrado”, qė pėrkthehet “Mė tė ndriturit”. Alumbrado ishte njė shoqėri mistike me ligje “hyjnore”dhe vizione enigmatike.
Ky grup Tė Pėrndriturish u ndoq dhunshėm nga Inkuzicioni i Shenjtė, dhe pėrfundimisht nuk u dėgjua mė gjė pėr tė. Tė gjitha grupet e Tė Pėrndriturve, janė themeluar nė fshehtėsi, por me kalimin e kohės, kėto grupe zbardheshin dhe zbuloheshin, dhe kur ishin nė ndjekje ato zhdukeshin, si tė mos ekzistonin mė.
Kur kėto grupe ndiqeshin, ato zakonisht shpėrbėheshin, qė tė mos zbuloheshin mė kurrė, ose zhdukeshin pėr njė kohė tė gjatė, e mė pas i riktheheshin detyrave tė mėparshme.
Grupet “Iluminati”, kanė qėnė gjithnjė me fat, perfekte dhe tė pėrndritura. Grupi mė i famshėm Iluminati, me pėrsosmėri tė lartė, ėshtė ai grup themeluar nė Bavari tė Gjermanisė mė 1748, nga njė prift qė i pėrkiste shoqėrive sekrete, i quajtur Adam Ueishaupt. Nė kohėn e krijimit tė kėtij Iluminati, Bavaria ishte njė vend i sunduar nga Kisha dhe njė organizatė me ligje tė rrepta dhe tė paarsyeshme.
Nė vitin 1784, qeveria e Bavarisė dėboi tė gjitha organizimet e fshehta tė njohura nga vendi, dhe kėto organizime u shpėrbėnė, u ndanė dhe u zhdukėn. Edhe pas kėsaj shpėrndarjeje, Iluminati dhe grupet e tjera tė Tė Pėrndriturve lanė shenja dhe mbresa nė Europė, sepse figura publike dhe njerėz tė famshėm ishin pjesė e kėsaj vėllazėrie sekrete.
Simbolet e Iluminatit, janė mjaft tė njohura, dhe disa prej tyre vijnė edhe nga organizime tė tjera tė fshehta. Simboli i Iluminatit, ėshtė njė piramidė me trembėdhjetė nivele, ku maja ėshtė e ndarė nga trupi, dhe nė majė vihet re njė sy, qė titullohet “Syri gjithēkaparės”ose “Syri qė sheh ēdo gjė”.
Ēdo shekull ėshtė vėrtetuar ekzistenca e Iluminatit. Figura tė shquara, figura publike, njerėz tė famshėm dhe madje edhe politikanė, kanė qėnė pjesė e Urdhrave tė ndryshme qė presin tė sundojnė botėn.
Qėllimi i Iluminatit ėshtė krijimi i njė rendi tė ri, ku e gjithė bota tė ketė njė qeveri tė vetme, e gjithashtu tė kryhet njė “pastrim” mbarėbotėror.

avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi