Parashikimet e Nostradamusit per vitin 2016

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Parashikimet e Nostradamusit per vitin 2016

Mesazh  Pashtrik-Quni prej 07.08.16 20:22

Kėto janė 10 parashikimet e Nostradamusit pėr vitin 2016

Michel de Nostredame, qė mė mirė ėshtė i njohur si Nostradamus, ka qenė filozof francez i shekullit tė gjashtėmbėdhjetė, qė kishte parashikuar disa ngjarje tragjike tė historisė, pėrfshirė kėtu edhe vrasjen e vėllezėrve Kennedy, shfaqjen e Hitlerit, mposhtjen e Napoleonit dhe sulmet terroriste tė 11 shtatorit.

Ai kishte studiuar astrologjinė dhe disa shkenca tė tjera ‘magjike’, tė cilat i ka pėrdorur pėr ta parashikuar tė ardhmen.


Obama: Presidenti i fundit

Nostradamus-i kishte parashikuar qė Obama do tė fitonte nė zgjedhjet e vitit 2012, mirėpo ai gjithashtu kishte parashikuar se zotėri Barack Obama do tė ishte presidenti i fundit i Amerikės. A do tė thotė kjo se ka ardhur koha qė SHBA-ja t’ia dorėzojė stafetėn njė vendi tjetėr? Cili vend do tė jetė superfuqi botėrore nė tė ardhmen? Asgjė nuk ėshtė e sigurt!


Kushtet e tmerrshme atmosferike

Nė shkrimet e tij, Nostradamus-i kishte pėrmendur pėrkeqėsim tė kushteve atmosferike dhe rritje tė intensitetit tė katastrofave natyrore gjatė vitit 2016. Nė fakt, sa i pėrket kėtij parashikimi, vetėm se kanė filluar tė vėrehen ndryshimet klimatike, edhe gjatė vitit qė po lėmė pas.


Renditja e ēuditshme planetare

Nostradamus-i ka pėrmendur edhe renditjen e pazakontė planetare dhe ndryshime tė tjera astronomike, qė do tė shkaktonin katastrofa masive nė tokė. Lė tė shpresojmė qė nuk bėhet fjalė pėr ndonjė tėrmet apo cunami me pasoja katastrofale.


Djegia e Lindjes sė Mesme

Sipas parashikimeve tė Nostradamus-it pėr vitin 2016, nafta nė shtetet e Gjirit nė Lindjen e Mesme do tė digjet. Nė fakt, njė pjesė e kėsaj ka kohė qė ka filluar.


Shpėrthime nė Lindjen e Mesme

Shumė shpėrthime do tė ngjajnė nė Lindjen e Mesme dhe Nostradamus-i kishte parashikuar qė aeroplanėt do tė binin nga qielli nė vitin 2016. Gjatė katėr vjetėve tė fundit, ky regjion ka qenė fushėbetejė e njė sėrė luftėrash. Pranvera Arabe ka intensifikuar luftėrat civile nė mė shumė se dhjetė shtete, pėrfshirė kėtu Tunizinė, Egjiptin, Somalinė, Libinė dhe mė sė shumti, Sirinė. Deri mė tani ne veēse kemi parė njė sėrė shpėrthimesh e rrėzime aeroplanėsh nė kėtė zonė.


Fundi i botės

Nostradamus-i ka bėrė njė parashikim me dykuptimėsi, duke aluduar nė atė qė pushtimi i Irakut dhe lufta e atjeshme ka qenė shenja e parė e madhe qė botės, nė tė cilėn jetojmė, po i vinte fundit. Mirėpo, deri mė sot ka pasur aq shumė parashikime nė kėtė aspekt, sidomos nga civilizimi Maja, dhe asnjėri prej kėtyre parashikimeve nuk kanė dalė tė jenė tė vėrteta.


‘Lojėrat’ nė Shtėpinė e Bardhė

Nostradamus-i, nė parashikimet e tij e ka pėrmendur edhe ‘Shtėpinė e Bardhė’, pėr tė cilėn ka thėnė qė planifikon ta shkatėrrojė botėn, duke filluar nga Lindja e Mesme. Ai mė tutje ka shtuar qė tė gjitha kėto janė asgjė mė shumė sesa njė lojė shahu pėr ta. Njė argument qė mund ta mbėshtesė parashikimin e tij ėshtė fakti qė qysh prej ndėrhyrjes sė Amerikės pėr tė sjellė ‘demokraci’ nė Irak dhe Afganistan, kėto dy vende nuk u ēliruan nga trazirat.


Polet do tė shkrihen

Shkencėtarėt dhe hulumtuesit tashmė janė tejet tė shqetėsuar pėr temperaturat nė botė, duke e pėrmendur shpeshherė faktin qė temperaturat nė Polin e Veriut sa shkojnė e po rriten. Mirėpo, asnjėri prej tyre nuk kanė pėrmendur pėr ndonjė ndryshim temperaturash nė Polin e Jugut, qė vazhdon tė ketė temperaturė tė pandryshuar. Gjithsesi, Nostradamus-i mund tė ketė tė drejtė me kėtė parashikim, nėse flitet pėr Polin e Veriut.


Fati i Izraelit

Fati i Izraelit vazhdon tė jetė i paqartė, ndėrsa, nė kėtė aspekt, Nostradamus-i kishte parashikuar qė Jerusalemi do tė sulmohej nga tė gjitha anėt dhe njė forcė ushtarake perėndimore (SHBA-ja, ose ndonjė fuqi e re nė Botėn e Re) do t’i ndihmojė Izraelit nė luftėn kundėr armiqve tė sė ardhmes.


Rusia do ta sjellė paqen nė botė

Nostradamus-it ka thėnė qė nėse Rusia nuk ėshtė aleate me Evropėn dhe Perėndimin nė pėrgjithėsi gjatė fillimit tė njė lufte tė madhe, nė Rusi do tė shfaqet njė mbret, qė do t’i rregullojė gjėrat. Ky, nė fakt, ėshtė njė parashikim shumė interesant, pasi veēse kanė filluar tė shfaqen shenjat e para tė njė ‘aleance’ nė mes Rusisė dhe Perėndimit pėr luftėn kundėr ISIS-it. Mirėpo, meqė nuk ka shenja tė shfaqjes sė ‘mbretit’ tė pėrmendur nga parashikuesi i famshėm, edhe ky parashikim mund tė rezultojė i pjesshėm.
avatar
Pashtrik-Quni

Jeto si kur dot vdesesh neser.Meso si kur dot jetosh pergjithmon...?

Pashtrik Quni..?

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet e Nostradamusit per vitin 2016

Mesazh  V13 prej 09.08.16 21:52

Do u sugjeroja nje liber. Ndryshoni vetem datat

avatar
V13

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi