Tė gjitha sekretet e Rendit religjioz “Mont”

Shko poshtė

Tė gjitha sekretet e Rendit religjioz “Mont”

Mesazh  Siroco prej 08.07.16 1:24Rendi antik fetar “Mont” pretendon se pjesėtarėt e tij posedojnė tė paktėn pesė aftėsi mbinatyrore. Ja cilat janė ato

1. Shohin tė ardhmen  

Nė qendėr tė ideve tė kultivuara nga Rendi “Mont” (qė mund tė pėrkthehet edhe si Rendi i Malit) ėshtė parashikimi i tė ardhmes. Rendi beson se kjo aftėsi i jep atij pėrparėsi mbi ngjarjet botėrore. Por, nuk ėshtė e qartė a mendon Rendi vetėm qė parashikon tė ardhmen, apo edhe ndikon nė zhvillimet botėrore. Disa anėtarė tė saj pretendojnė se Rendi ėshtė pėrgjegjės pėr ngjarjet e mėdha botėrore, duke filluar nga epidemia e murtajės nė Evropėn e mesjetės, e deri te Lufta I Botėrore. Rendi fetar “Mont” mendon se njė shkatėrrim i tillė ėshtė i nevojshėm pėr largimin e pengesave politike dhe kulturore tė cilat pengojnė zhvillimin e civilizimit, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

2. Manipulojnė me zjarr  

Disa pjesėtarė tė kėtij rendi fetar pretendojnė se mund tė manipulojnė me zjarr, me anė tė metodave mbinatyrore. Pėr kėtė aftėsi flitet edhe nė librin fetar tė kėtij rendi, “Puna e Rendit Mont”, pėr tė cilin ėshtė vėrtetuar tash vonė se ėshtė autentik. Mendohet se pjesėtarėt e kėtij rendi mund ta mbajnė zjarrin nė dorė dhe tė manipulojnė me tė.  

3. Tė hyjnė nė ėndrra  

Pjesėtarėt e Rendit “Mont” thuhet se kanė aftėsinė qė tė hyjnė nė ėndrrat e njerėzve tė tjerė, duke shkaktuar dėm dhe shqetėsim psikologjik. Gjatė kohės sė gjumit tė tyre, ata janė nė gjendje qė t’i projektojnė ankthet nė mendjet e tė tjerėve, duke shkaktuar ankth. Kjo mund tė jetė njė teknikė qė ata e pėrdorin kundėr armiqve shpirtėrorė qė kanė zbuluar sekretet e Rendit.

4. Teleportohen  

Tė paktėn njė rast pėrshkruhet kur anėtarėt e kėtij rendi kanė manipuluar me materie, vetėm me fuqinė e mendjes. Nė fakt, kjo aftėsi pasqyron bindjen e anėtarėve tė kėtij rendi se mund tė paraqiten dhe tė zhduken sipas vullnetit tė tyre. Nė librin “Hija e Rendit Mont”, flitet pėr murgjit e kėtij rendi, tė cilėt ia kishin dalė qė ta teleportonin njė kishė tė vjetėr nga Normandia nė njė pjesė tė thellė tė Skocisė.

5. Nuk vdesin kurrė  

Nė linjė me aftėsinė e tyre pėr ta paraparė tė ardhmen, pjesėtarėt e Rendit “Mont” ėshtė parė se janė njohės dhe pjesėmarrės tė ngjarjeve tė vjetra historike. Flitet pėr pjesėtarė tė caktuar tė kėtij rendi qė kanė jetuar me shekuj. Apo, janė edhe tė pavdekshėm?!

Pa marrė parasysh se cila ėshtė e vėrteta qė qėndron prapa origjinės dhe aftėsive tė kėtij rendi tė vjetėr fetar, ai mbetet i mbėshtjellė nė mistere intriguese. Duhet thėnė se ky rend nuk ėshtė fiktiv, ai ekziston me tė vėrtetė. Pėrgjatė shekujve, ai ka pasur emra tė ndryshėm. Ka edhe pretendime se ky rend ka origjinė para-njerėzore, por kjo natyrisht, nuk mund tė konfirmohet.

(Kosova Sot)
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė gjitha sekretet e Rendit religjioz “Mont”

Mesazh  Phoenix9 prej 28.04.17 20:48

Kam degjuar shume pak per kete rend, pra nuk kam shume informacion per te, por gjithesesi, shume mitike dhe "te ekzagjeruara" keto cilesi apo aftesi te ketij rendi.
Thjesht dhe cuditem pak nga ato aftesi, si hyrja ne endrra, teleportimi dhe manipulimi me zjarr. Aftesite e tjera kane me shume probabilitet se keto te tria.
Sepse me cka kemi mesuar e degjuar nuk eshte dicka e pamundur parashikimi i te ardhmes ose dhe pavdekshmeria.


avatar
Phoenix9

"Filozofia, vetėm filozofia, kjo motėr e fesė i ka hequr besėtytnisė armėt nga duart e gjakosura prej kohėsh dhe tani qė ka dalė helmi, mendja e njeriut habitet me mynxyrat ku e kishte shpėnė fanatizmi"

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi