Kuptimi dhe ēfarė pėrfaqėson Karma

Shko poshtė

Kuptimi dhe ēfarė pėrfaqėson Karma

Mesazh  gjilanasi prej 09.06.16 9:19Shpesh keni dėgjuar tė flitet pėr Karmėn, por ndonjėherė nuk e keni ditur kuptimin e saj tė vėrtetė. Kėshtu qė ne po jua sjellin nėpėrmjet kėtij artikulli…

Do pyesni ēfarė vlere kanė dėshirat tuaja nė kėtė pafundėsi rrjetash force qė ju rrethojnė dhe se ēfarė impulsesh mund tė ndikojė vullnetin tuaj nė burgun e atij pushteti suprem qė kontrollon ferret e kozmosit! Sigurisht njė forcė e madhe, misterioze, peshon mbi tė gjitha tė papriturat, mbi tė gjitha qeniet jetėsore dhe jo jetėsore, dhe njeriu, qė duhet tė pėrballojė kėto efekte, quhet Karma. Por ēfarė ėshtė nė realitet kjo forcė, njė forcė gjithmonė nė veprim, pranishme kudo me tė gjitha ligjet e saj tė cilave askush nuk mund t’ju bėjė bisht? Kush e rregullon kėtė lėvizje karmike? Karma pėrfaqėson atė qė do tė ndodh nė kohė, nė hapėsirėn e ngjarjeve, tė cikleve qė shkojnė drejt infinitit, nga atomi, njeriu e tek universi.

Pafundėsia e zinxhirit tė fateve, duke i bėrė bisht tė krijuarės me ligjet e saj tė hekurta dhe harmonike, gėrshetohet nė rrjetėn e arsyeve dhe efekteve Karma tė njeriut, tė familjes, tė kolektivit planetar dhe universal.

Ēdo njeri gjatė ekzistencės sė tij krijon me veprimet e tij motive karmike, kėshtu ai kthehet si baza kryesore e fatit tė ardhshėm qė do jetė rezultati, efekti dhe kompleksiteti i tė gjitha veprimeve dhe i mendimeve tė tij, sepse nuk ekzistojnė dėnimet, ose ēmimet, por vetėm pasojat e veprimeve dhe kjo e vėrtetė ėshtė rregulli qė duhet tė shpjegojė konceptin e Karmės.

Nė fakt, Hyjnori (shpirti) kėrkon here pas here prova pėr t’i kaluar, eksperienca pastrimi qė do e largojnė nga dėshirat, nga pasionet, nga tė gjitha ato sulme qė e lidhin me mishin (ndikimin njerėzor). Nė qoftė se mendjemadhėsia, zilia, krenaria, vetėdashuria, egoizmi, zemėrimi, cinizmi, kanė qenė motivet kryesore tė qėndrimit tė tij akoma nė material, ėshtė e qartė qė ai duhet t’i fitojė me njė praktikė tė thjeshtė tolerance, modestie, thjeshtėsie, pastėrtie, dashurie, largpamėsie.

Por Hyjnori nuk mund t’i kaloj kaq thjesht kėto, por ai do tė duhet t’i dėshirojė, kjo do ishte njė fitore e ndėrgjegjshme nė tė gjitha fushat dhe mbi tė gjitha do tė jetė nė kontroll tė plotė tė ndjenjave. Ambicia pėr shembull, nuk mund tė quhet kurrė e kaluar nga njė njeri, vetėm sepse ka lindur nė kushte shumė tė thjeshta, duke provuar njė sens rebelimi ndaj kushteve tė tij tė mjerueshme, duke mos dėshiruar gjatė ekzistencės sė tij tė arrij njė nivel mė tė lartė tė jetės, por kjo do tė fitohej nė kushtet e njė ēmimi ose tė njė gjykatėsi, tė njė njeriu tė zakonshėm ose tė njė studiuesi, tė njė artisti ose tė njė ushtari, tė njė tė pasuri ose tė njė tė varfėri, tė njė aktori ose tė njė prifti.

Domethėnė pėr tė gjitha aspektet e personalitetit tė njeriut, tė cilat e mbajnė tė lidhur me kėrkesat e tyre materiale. Folėm pėr ambicien, por cilat janė degėt e saj? Tė pafundme! Po efektet e saj? Edhe ato tė pafundme. Pėr tė fituar kundėr ambicies nuk mjafton njė jetė, ēfarė duhet tė bėjė njeriu pėr tė kaluar me njė jetė tė vetme tė gjithė pjesėn tjetėr tė veseve dhe mangėsitė qė janė nė tė? Lind domethėnė nevojshmėria e Reincarnazione (e rilindjes), e vetmja mėnyrė qė mund tė na japė mundėsinė t’i ngjitemi shkallės, qė pėr Tokėn, si pėr tė gjithė universin, ka qenė e nevojshme kalimi i provave.

Tė nxehtėt e frikshėm dhe tė ftohtėt e tmerrshėm, shpėrthimet vullkanike dhe tėrmetet, shfaqjet e figurave monstruoze jetėsore dhe kataklizmat, kanė ndikuar pėr t’i bėrė me pak xhentile format dhe aspektet. Duhet tė kėrkohet arsyeja e kėtyre transformimeve tė vazhdueshme, qė fillon nga jo jetėsorėt deri nė format e para jetėsore.

“E vėrteta e kėsaj dogme do tė jetė si njė tunel drite nė ndėrgjegjen tėnde dhe do tė ndjesh sigurisht nė brendėsinė tėnde tė vėrtetėn e thellė tė pavdekshmėrisė sė shpirtit. Do tė kuptosh qė nuk ke lindur vetėm njė herė dhe qė vdekja pėrfaqėson njė stad fizik tė evolucionit, nga njė numėr i pafund vitesh drejt qėllimit kryesor, Hyjnor, i cili tė pret nė fund tė provave tė tua”.

Karma domethėnė ėshtė praktika e pastrimit dhe e rilindjes e ndėrlidhur me vendosmėrinė e Unit Hyjnor, pėr aksionet e kryera ne vitet e kaluara. Pėr shkak tė fenomenit tė vdekjes, pas njė periudhė pėrtej varrit, Uni Hyjnor kthehet pėrsėri nė ciklin e ekzistencės.

Ai, i ndėrgjegjshėm si shpirt, ka pasqyrim tė qartė tė sė kaluarės sė tij, rishikon gabimet, veset e tij, dhe nė baze tė tė gjithė kėtyre do qė e ardhmja e tij tė kaloj nė tė gjitha provat qė ka akoma pėr tė kaluar, duke kaluar tė njėjtat vuajtje qė u ka krijuar tė tjerėve.

Ti vetė shėnon tė ardhmen tėnde, pėrshkruan tė ardhmen tėnde, pėrcakton sėmundjet e tua, fatkeqėsitė e tua, vuajtjet e tua, vdekjen qė mė vonė kur tė jesh nė Tokė tė bėjnė qė nė mėnyrė tė padrejtė tė thuash: “O Zot pse mė dėnon kėshtu? Kjo ėshtė Karma, edhe pse ajo tė imponon njė fat njerėzor, njė dritė shkėlqen nė ēdo gjė tė hidhur, duhet vetėm tė dish ta ndjekėsh.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi