Gjėrat nga tė cilat duhet tė hiqni dorė, pėr tė ecur pėrpara

Shko poshtė

Gjėrat nga tė cilat duhet tė hiqni dorė, pėr tė ecur pėrpara

Mesazh  Siroco prej 02.06.16 23:39
Tė lejoni qė mendimet e tė tjerėve tė kontrollojnė jetėn tuaj

Ajo qė ka rėndėsi nuk ėshtė ajo qė mendojnė tė tjerėt, por ajo qė ti mendon pėr veten. Duhet tė bėsh ekzaktėsisht atė qė ėshtė mė e mira pėr ty dhe jetėn tėnde, jo atė qė ėshtė mė e mira pėr gjithė tė tjerėt.


Turpi nga dėshtimet e tė kaluarės

E kaluara juaj nuk ėshtė e njėjtė me tė ardhmen. E vetmja gjė qė ka rėndėsi ėshtė ajo qė ju bėni nė tė tashmen.


Pavendosmėria pėr atė qė doni

Ju nuk do tė largoheni asnjėherė nga vendi ku jeni, nėse nuk e vendosni pėr vendin se ku dėshironi tė jeni. Merrni njė vendim pėr tė pėrcaktuar se ku dėshironi tė jeni, dhe pastaj ndiqeni me pasion.


Tė shtyni pėr mė vonė objektivat qė kanė rėndėsi pėr ju

Ka dy zgjedhje parėsore nė jetė: tė pranoni kushtet ashtu si janė, ose tė pranoni pėrgjegjėsinė pėr t’i ndryshuar ato. Koha mė e mirė pėr tė mbjellė njė pemė ishte 20 vjet mė parė. Koha tjetėr mė e mirė ėshtė tani.


Zgjedhja pėr tė mos bėrė asgjė

Ju nuk mund tė zgjidhni se si do tė vdisni, apo kur. Ju mund tė zgjidhni vetėm se si do tė jetoni, nė kėtė moment. Cdo ditė ėshtė njė shans i mirė pėr tė zgjedhur. Vetėm mos zgjidhni qė tė mos bėni asgjė.


Nevoja pėr tė patur tė drejtė

Synoni suksesin, por mos hiqni asnjėherė dorė nga e drejta juaj pėr tė qenė gabim. Sepse kur hiqni dorė, do tė humbisni edhe aftėsinė pėr tė mėsuar gjėra tė reja, dhe tė ecni pėrpara nė jetėn tuaj.


Ikjen nga problemet qė duhet tė ndreqen

Mjaft ia mbathėt! Pėrballuni me kėto ēėshtje, zgjidhini problemet, komunikoni, vlerėsoni, falni, dhe duajini njerėzit nė jetėn tuaj, qė e meritojnė kėtė.


Justifikimet nė vend tė vendimeve

Shumica e dėshtimeve afatgjatė janė rezultat i njerėzve qė bėjnė justifikime nė vend qė tė marrin vendime.


Mosvėnia re e pikave pozitive nė jetėn tuaj

Shpesh herė, ajo qė sheh varet tėrėsisht nga ajo qė je duke kėrkuar. Ju do ta keni shumė tė vėshtirė pėr tė qenė tė lumtur, nėse nuk jeni mirėnjohės pėr gjėrat e mira qė keni nė jetėn tuaj nė kėtė moment.


Mos vlerėsimi i momentit tė tanishėm

Shpesh herė ne pėrpiqemi tė arrijmė diēka tė madhe, duke harruar se gjėja mė e madhe nė jetė pėrbėhet prej gjėrave tė vogla.  


bota.al
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi