Gjėrat qė nuk duhen harruar kurrė nė Jetė

Shko poshtė

Gjėrat qė nuk duhen harruar kurrė nė Jetė

Mesazh  Siroco prej 31.05.16 23:18Gjėja mė e rėndėsishme nė jetė ėshtė qė ta shijosh atė, tė jesh i/e lumtur, - kjo ėshtė ēfarė ka rėndėsi." Audrey Hepburn.

Gjatė 50 vjetėve tė fundit, jetėt kanė ndryshuar nė mėnyrė drastike. Kemi qenė nė mėnyrė konstante nė lėvizje - gjithmonė tė lidhur me nevojat qė shoqėria ka prej nesh. Sot na kėrkohet shpesh qė tė punojmė gjithnjė e mė shumė e tė paguhemi gjithnjė e mė pak. Kėto pėrpjekje, nė fakt, marrin kohė nga familja dhe gjėrat qė na kėnaqin vėrtetė nė jetė.

Tė gjitha njerėzit janė tė gabueshėm, asnjėri nga ne nuk ėshtė plotėsisht i pafajshėm. Shumė nga ne i kanė kushtuar tepėr rėndėsi parave dhe pozicionit, dhe shumė pak familjes dhe marrėdhėnjeve. Kemi sakrifikuar shėndetin tonė, imazhin, marrėdhėnjet, madje edhe vlerat dhe besimet, pėr sigurinė dhe prosperitetin.

Kėshtu kėtu lind pyetja: Cilat janė gjėrat mė tė rėndėsishme nė jetė?

Mendohuni rreth kėsaj pėr njė sekond.

Ėshtė puna? Shkollimi? Paratė Makinat? Pronat?

Me qė ra fjala, ėshtė "ok" nėse kėto gjėra janė tė rėndėsishme deri nė njėfarė mase. Por duhet tė pyesim veten nėse i konsiderojmė si gjėrat mė tė mirė nė jetėn tonė, apo nėse po i zėvendėsojmė me diēka tjetėr.

Pavarėsisht se si secili nga ne i pėrgjigjet pyetjeve tė mėsipėrme, do tė ishte me vend tė analizonim mėnyrėn se si e shpenzojmė kohėn. Arsyeja ėshtė kjo: duhet tė themi apo tė besojmė vėrtetė qė diēka apo dikush ėshtė vėrtetė personi mė i rėndėsishėm; por nėse nuk investojmė kohėn dhe pėrpjekjet tona nė atė qė konsiderojmė mė tė rėndėsishme, atėherė kjo nuk ka vlerė.

Ja katėr gjėra qė nuk duhet tė harrojmė kurrė nė jetė:


Shėndeti duhet tė jetė prioriteti ynė kryesorė


Tė qenit tė shėndetshėm nė mendje dhe trup, ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė jetuar njė jetė tė plotė. Ėshtė e rėndėsishme tė dallojmė ndryshimin mes paaftėsisė-sėmundjes dhe shėndetit, pasi pėrgjithėsisht ata qė janė tė paaftė shpesh e pranojnė gjendjen e tyre dhe mund tė rrezikojnė duke bėrė gjėra tė mėdhaja. Sidoqoftė, ndėrmarrja e vendimeve jo tė dobishme, ka tė bėjė me faktin se si ne e trajtojmė mendjen dhe trupin tonė, dhe kjo ėshtėnjė recetė drejt palumturisė.

E thejshtė, asgjė tjetėr nga sa mendojmė ėshtė mė e rėndėsishme se sa shėndeti, kur e kemi tė dobėt. Cilėsia, pėrmbushja madje edhe jetėgjatėsia nė jetė, ndikon nė tė kundėrt nėse neglizhojmė tė kujdesemi pėr veten.

Me pak fjalė, ėshtė e vėshtirė tė kujdesemi pėr dikė tjetėr, nėse nuk kujdesemi nė rrallė tė parė pėr veten.


Marrėdhėnjet janė vėrtetė tė rėndėsishme


"E kemi pasur kėtė dhuratė dashurie, por dashuria ėshtė si njė bimė e ēmuar. Nuk mundet thjeshtė ta pranosh e ta lėsh tė kyēur nė dollap. Duhet tė vazhdosh ta vaditėsh. Duhet tė kujdesesh me tė vėrtetė dhe ta ushqesh atė." Xhon Lenon.

E vėrteta ėshtė se tė gjithė duam dhe dėshirojmė tė duhemi. Por problemi me shumicėn e marrėdhėnjeve ėshtė se nuk janė tė prirura tė "ushqehen" si diēka shumė e rėndėsishme.

Tragjikisht, shumė marrėdhėnje fshiken si njė bimė pėr shkak tė neglizhencės. Marrėdhėnjet e prindėrve dhe fėmijėve kanė pushuar pėr shkak tė neglizhencės; ēiftet divorcohen pėr kėtė shkak; miqtė e ngushtė harrohen pėr tė njėjtin shkak.


Imazhi pozitiv pėr veten ėshtė i epėrm


"Nuk ėshtė ajo ēfarė del nga goja, qė pėrcakton jetėn tėnde, ėshtė ajo ēfarė i pėshtpėrin vetes, ajo qė ka mė shumė rėndėsi." - Robert T. Kiyosaki.

Kur kemi njė imazh pozitiv pėr veten, konflikti i lartpėrmendur i brendshėm lihet mėnjanė. Kemi kurajė, vetėbesim, elasticitet, dhe mė e rėndėsishmja, paqe. Ashtu si edhe shėndeti, ėshtė shumė e vėshtirė tė skalitėsh rrugėn e jetės pa njė imazh pozitiv.

Njė imazh pozitiv pėr veten nuk ėshtė tė duash gjithēka qė lidhet me veten, ėshtė t'i pranosh kėto gjėra, dhe tė vazhdosh tė duash qė t'i ndryshosh.


Nuk duhet tė harrojmė vlerat, ėndėrrat dhe qėllimet tona


"Nėse sot do tė ishte dita e fundit e jetės, do tė bėja atė qė kam duke bėrė sot." Stiv Xhops.

Ashtu si shumė aspekte tė rėndėsishme tė jetės, kėto gjėra shpesh nuk pėrfillen (nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme ndoshta) ose zėvendėsohen me diēka tjetėr qė ka mė pak rėndėsi. Ėshtė e vėshtirė tė orvatesh nė mėnyrė tė vazhdueshme pėr ėndėrrat dhe shpresat nė njė shoqėri qė orvatet vazhdimisht pėr tė pėrcaktuar se ēfarė ėshtė ""sukses" pėr ne.

Nuk ėshtė shoqėria qė duhet tė pėrcaktojė suksesin, por jemi ne.

Sėrish, jeta ėshtė e shkurtėr, shumė e shkurtėr pėr tė ecur nė njė rrugė qė nuk pėrputhet me ėndėrrat, vlerat dhe qėllimet tona.

Sėrish njė thėnje e Xhobs: Ka tė ngjarė qė vdekja tė jetė shpikja mė e mirė e jetės. Ėshtė njė agjent i ndryshimit tė saj."
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi