15 rregullat e tė jetuarit, nga Rumi

Shko poshtė

15 rregullat e tė jetuarit, nga Rumi

Mesazh  Neo prej 04.05.16 1:02“Studiomė mua sa tė mundesh, prapė nuk do tė mė njohėsh, sepse ndryshoj nė njėqind mėnyra nga ajo qė ju shihni tek unė. Vendoseni veten tuaj pas syve tė mi dhe mė shih ashtu si e shoh unė vetėn time, sepse unė kam zgjedhur tė banojė nė njė vend qė ju nuk mund ta shihni. "~ Rumi

Jalal ad-Din Muhamed Balkhī, i njohur si Rumi, ishte njė poet persian, jurist, teolog, dhe mjeshtėr Sufi, i cili shkroi disa nga fjalėt mė tė bukura dhe mė tė thella qė janė shkruar ndonjėherė. Ka aq shumė urtėsi dhe aq shumė fuqi nė fjalėt e tij. Ėshtė poeti mė popullor nė SHBA, dhe atje ka shitur me miliona kopje. Globalisht, ėshtė ndėr poetet mė tė cituar qė ka njohur bota e njerėzimit.

I destinuar qė tė bind njerėzit se me dashuri mund tė bėjnė mrekulli, Rumi ka arritur qė tė studiohet ndėr vite nga shumė universitete me renome nė mbarė botėn.

Kėshillat e tij bazohen nė mėsimet qė kanė fuqinė pėr tė frymėzuar dhe pėr tė jetuar njė jetė mė autentike, tė bukur, tė dashur dhe kuptimplotė.

Janė me qindra “rregullat e jetės” qė transmetohen ndėr shekuj, nga tė thėnat e Rumi-t. 15 prej tyre, qė flasin pėr “gjetjen e vetės me dashuri dhe vullnet tė mirė”, po ua rendisim mė poshtė;


1. Ndalo sė vepruari ngadalshėm. Ju jeni univers nė lėvizje.


"Ti ke lindur me potencial. Ti ke lindur me mirėsi dhe besim. Ti ke lindur me ideale dhe ėndrra. Keni lindur me madhėshtinė e tė jetuarit nė kėtė botė. Keni lindur me krahė (fat). Ju nuk janė tė destinuar pėr zvarritje dhe pėrkulje, dhe nuk duhet ta bėni. E gjitha ēfarė ju duhet ėshtė qė krahėt (fatin) tuaj ti ushtroni pėr pėrdorim dhe tė fluturoni."

Ti rri dhe thua pėr ditė ‘Kjo qė bėjė ėshtė e ēuditshme”. Mė falni por, siē e shpjegon edhe Rumi, jeni ju i ēuditshėm. Ju keni gjithė energjinė e diellit tek ju, por ju e mbani atė tė robėruar nga rrethanat dhe njerėzit me energji jo tė mirė qė i keni afruar vetės. Nėse nuk lėvizni me punė, atėherė ju jeni si njė lloj ari i ēmuar, qė pėr ēudi pret qė ta fus dikush nė furrė dhe tė krijoj monedha nga vlera e tij. Kjo nuk duhet tė ndodh. Ju duhet qė energjitė tuaja ti shpenzoni nė veten dhe punėn tuaj.

Pse duhet tė qėndrojė nė fund tė njė pusi kur njė litar i fortė ėshtė nė duart e mia?."Ky univers nuk ėshtė jashtė jush. Shiko brenda vetes; ēdo gjė qė ju doni, ju mund tė jeni nėse pėrkushtoheni. "


2. Detyra jote ėshtė qė tė jetoni jetėn nė njė mėnyrė qė ka kuptim pėr ju, jo pėr "ata".


"Fillo njė projekt tė madh, pa mend, si Noah... dhe do ta shihni qė njerėzit do si do prapė do tė flasin pėr ju, nė tė mirė dhe nė tė keq. A duhet tė mė shqetėsoj kjo?! Asnjėherė. Le tė shqetėsohen ata qė humbin kohėn duke mė gjykuar mua”, thoshte Rumi.


3. Kurrė mos heqė dorė nga vetvetja.


"Kur ju kaloni nė njė periudhė tė vėshtirė, kur ēdo gjė duket se ėshtė nė kundėrshtim me dėshirat dhe vullnetin tėnd, dhe pikėrisht kur ju bėhet tė mendoni se nuk mund ta shtyni as edhe njė ditė mė shume, eh, ju, pikėrisht atėherė nuk duhet tė hiqni dorė. Nė kėto momente ju do tė jeni fitimtari i vetėm. Bėjeni njė listė me gjėrat qė ju keni synim dhe kurrė mos harroni tė shkruani pėr njerėzit qė mund ti keni nė krah gjatė rrugėtimit, por mos harro, gjithmonė lėr vende boshe...


4. Injoranca ėshtė burgu i gjithėsisė dhe Zotit.


Rumi transmeton; "Injoranca ėshtė burg i Zotit. Njohja e vetės ėshtė pallati i Zotit. "


5. Kur ju e mendoni pėr vetėn, vetėm atėherė ju bėheni ai i cili duhet tė jeni.


"Harroje sigurinė. Jeto dhe shkel pikėrisht atje ku do tė kishit frikė tė hynit pėr tė jetuar. Edhe nėse duhet ta shkatėrroni reputacionin tuaj, bėjeni. Futeni vetėn tuaj nė “zjarr”. Kėrkoni flakėn tuaj, dhe kurrė mos u magjeps nga historitė e tė tjerėve. Fati i tyre , nuk ėshtė i juaji.


6. Ėshtė diēka qė ju mund ta bėni mė mirė se kushdo tjetėr.


"Gjithkush ėshtė krijuar pėr tė bėrė diēka mė tė veēantė se tjetri, dhe dėshira pėr ta zbuluar atė ėshtė vėnė nė ēdo zemėr.”

"Hapni zemrėn tuaj dhe kėrkoni pėr llambėn ose varkėn e shpėtimit, aty mund tė ketė edhe shkallė. Por tė gjitha kanė vetėm njė drejtim, tė shėrojnė shpirtin tuaj qė ėshtė nė kėrkim tė vetvetes."


7. Ju nuk keni pėr ti parė menjėherė tė gjitha shkallėt pa e bėrė hapin e parė.


“Gjithmonė provo dhe shkel aty ku tė tjerėt nuk kanė lėnė gjurmė. Ku e di, ndoshta nuk kanė provuar asnjėherė. Atje mund ta gjesh thesarin tėnd.

Ju gjithmonė shihni rrugėt, por pa i ecur nuk mund ta dini se nga ėshtė rruga juaj, ajo nuk do t’ju thotė ‘ja ku jam’. Kėrkojeni."


8. Kur ju angazhoheni pėr diēka, bėjeni atė me gjithė zemėr.


"Nėse nuk epesh me zemėr, nuk arrini tė shihni madhėshtitė e botės. Kur ju bėni gjėra qė ju vijnė nga zemra, ju ndjeni njė lumė qė lėviz nė ju, njė gėzim i madh ju pėrshkon. Kur veprimet vijnė nga hesape tė tjera, ndjenja zhduket.
Kudo qė tė jeni, dhe ēdo gjė qė ju bėni, bėjeni vetėm me besim dhe dashuri pėr tė”.


9. Mos u pikėllo. Gjėrat e mira vijnė sė bashku.


"Mos u pikėllo. Ēdo gjė qė ju humbni vjen nė njė formė tjetėr. Njeriu nuk mund tė humb asgjė nė kėtė botė nga ajo qė s’ėshtė e destinuar pėr tė. Por tė mirat e universit janė pėr tė gjithė, mjerė ata qė nuk i gjejnė kurrė".


10. Mendoni pak. Ndjeni mė shumė.


"Arsyeja ėshtė e pafuqishme nė shprehjen e dashurisė. Vendosi mendimet tuaja pėr tė fjetur, mos lejo ti hedhėsh hije zemrės tėnde. Vetėm me gjėrat qė i bėnė nga zemra mund tė prekėsh qiellin. Mos e humb vetėn me mendime boshe e shqetėsuese. Mos mendoni se kush dhe si e krijoi atė apo kėtė tjetrėn! Pse qėndroni nė burg kur dera ėshtė kaq e hapur?

Ka njė qiri nė zemrėn tuaj, gati pėr t'u ndezur. Ka njė boshllėk nė shpirtin tuaj, gati pėr t'u mbushur. Ju jeni zgjidhja e tyre.”


11. Vlerėsoni gjithmonė dy gjėra nė jetėn tuaj, tė mirėn dhe tė keqen.


“Thash, vlerėsoni, nuk thash tė humbni kohė duke i menduar se pse e keqja nuk ėshtė e mirė, apo e kundėrta.
Jini mirėnjohės pėr ēfarėdo qė rruga e jetės ju sjell, sepse secila gjė, ngjarje, njeri, tek ju, ėshtė dėrguar me njė mesazh dhe udhėzues. Nėse jeni tė inatosur nga ajo qė tjetri e ka e ju jo, atėherė mė thoni si do tė mund tė punoni pėr vetėn tuaj pėrderisa ju jeni duke e parė se si tjetri ka gjetur vetėn?!

Dhe vazhdoni e gėrmoni me zemėr nė zemrėn tuaj. Dhe mos harroni kur dikush godet njė qilim/tepih, goditjet nuk janė kundėr qilimit, por kundėr pluhurit nė tė."


12. Ne jemi krijuar nga dashuria. Dhe vetėm me dashuri krijohen gjėrat e mira.


"Detyra juaj nuk ėshtė qė tė kėrkoni dashuri, detyra juaj ėshtė tė jepni dashuri. Vetėm atėherė do tė shihni se si do tė largohen pengesat nė rrugėn tuaj, askush nuk mundet ta injoroj dashurinė pėr shumė gjatė. Pėrmes dashurisė gjithēka qė ėshtė e hidhur do tė jetė e ėmbėl, pėrmes dashurisė gjithēka qė ėshtė e bakrit do tė jetė ari, pėrmes dashurisė gjithė uji i keq do tė bėhet verė, pėrmes dashurisė gjithė dhimbja do tė kthehet nė mjekėsi."


13. Shpirti juaj nuk i pėrket kėsaj bote, trupi po.


“Dhe shpirti ėshtė ai pa tė cilin trupi juaj nuk do tė jetė nė kėmbė. Pse mos ta drejtoni ku duhet, ju jeni drejtuesi, dhe gjithmonė ka energji pėr ta drejtuar jetėn.

Tė gjitha fetė, racat, trupat, lindin me shpirt. Dallimet janė vetėm iluzion dhe kotėsi. Drita e diellit mund tė duket pak mė ndryshe nė kėtė mur se ajo qė bėn nė atė mur, dhe ndoshta ėshtė shumė mė ndryshe nė kėtė murin tjetėr, por ajo ėshtė ende njė dritė, dhe ju mund ti bėni vend edhe mė shumė."


14. Zgjidhni partnerin e jetės me shumė dashuri dhe menēuri.


"Merrni dikė qė nuk pret vetėm rezultatin tuaj, por qė ėshtė nė kėrkim tė pasurisė shpirtėrore pėr vete. Merrni dikė qė nuk i frikėsohet humbjeve, dikė qė nuk ka interes tė vogėl pėr jetėn, dhe qė nė personalitetin e tij: ėshtė i/e lirė."


15. Rrisni fjalėt tuaja, jo zėrin.


"Zhurma nuk ėshtė zgjidhje, as edhe e bėrtitura. Ajo ėshtė frikė e pa forcė, sa e merr edhe njė erė e lehtė. Mundohuni tė i peshoni fjalėt tuaja, dhe jo forcėn e zėrit. Ėshtė shiu qė rrite lulet, jo rrufeja."
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 15 rregullat e tė jetuarit, nga Rumi

Mesazh  gjilanasi prej 26.09.16 14:12

10 ndryshimet qė i duhen jetės sipas Rumit

Kėtu janė dhjetė kėshillat qė ndryshojnė jetėn, tė frymėzuara nga tė thėnat e poetit tė madh Sufi, Rumi.

1. Frika nga ndryshimet

"Ik nga ajo qė ėshtė e rehatshme. Harrojeni sigurinė. Hyrė aty ku e keni frikėn mė tė madhe pėr tė jetuar. Shkatėrrojeni qėndrimin tuaj ‘nė njė vend’, tė njohur prej vitesh nga tė tjerėt. Provoje frikėn pikėrisht aty ku e dinė qė do tė mund tė dhemb, ėshtė pikėrisht dhimbja ajo qė i bėnė njerėzit mė tė fortė dhe mė syhapur. Rreziko dhe lufto me frikėn tėnde. Bėhuni tė njohur, hyni nė veshėt e tė tjerėve."

2. Krijo mitin tėnd

"Shkruaj vetė ēdo ditė tėnden, duke e mbushur me [pėrjetime dhe histori reale. Mos u merr me historitė e tė tjerėve. Harrojeni pjesėn qė e thonė tė tjerėt se kinse gjithmonė duhet mėsuar nga gabimet e tė tjerėve. Njerėzit ndryshojnė nė kėtė botė, dhe kupto se gabimi i tjetrit nuk mund tė jetė edhe gabimi yt. Provo dhe planifiko pėr vete pa u ndikuar nga dėshtimet e tė tjerėve. Krijo vet mitin tėnd."

3. Trego mirėnjohje

"Vishuni me mantelin e mirėnjohjes dhe ajo do tė ushqej nė ēdo hap tė jetės tuaj. Tregohu mirėnjohės nga ato qė ke arritur. Tregoju njerėzve tė tu mirėnjohje edhe nėse ata tė kanė dhėnė coftė vetėm njė buzėqeshje nė jetė."

4. Merrni iniciativa

"Pse duhet tė qėndroni nė fund tė njė pusi, kur njė litar i fortė ėshtė nė duart e tua? Kėrkoni gjithmonė pėr gjėra tė reja, ide tė reja, njerėz tė rinj. Ėshtė e kotė tė presėsh se idetė ju vijnė vetvetiu, se njerėzit e mirė takohen rastėsisht, apo se gjėrat e reja i gjeni nė vende tė reja. Jo! Krejt ēfarė ju duhet ėshtė tė jeni kėrkues, tė merrni iniciativa."

5. Besoni

"Vetėm kur niseni tė dilni nė rrugė, atėherė e shihni rrugėn. Kėshtu ėshtė edhe jeta, duhet besuar se do tė shihni atė qė e dėshironi, dhe tė lėvizni me atė besim.”

6. Pėrqafoni pengesat

"Nėse jeni tė inatosur nga ēdo gjė pėr rreth jush, si do tė gjeni lumturinė? Nuk u ka faj asgjė jashtė qė ju nuk jeni tė kėnaqur me vetėn tuaj, apo me jetėn qė keni krijuar. Pengesat nė jetė janė sprovė dhe kėrkim pėr mė tė mirėn e mundshme."

7. Shiko brenda

"Detyra juaj nuk ėshtė pėr tė kėrkuar pėr dashuri, por thjesht pėr tė kėrkuar dhe pėr tė gjetur tė gjitha pengesat brenda vetes qė ju keni ndėrtuar kundėr saj. Pra mos prit tė tjerėt tė tė duan kur t’i nuk respekton vetėn tėnde."

8. Mėso nga vuajtjet

"Plaga ėshtė vendi ku drita duhet tė hyjė. Ktheni plagėt nė ushqim tė mirė pėr shpirtin dhe mendjen tuaj."

9. Mos u shqetėso me atė qė tė tjerėt mendojnė pėr ju

"Unė dua tė kėndoj si kėndojnė zogjtė, dhe jo tė shqetėsohem nė lidhje me atė se kush mė dėgjon apo ēfarė ata mendojnė. Bėjini gjėrat qė u duhen ju dhe qė ju ndihmojnė juve, dhe mos humbisni kohė duke menduar se ēka tė tjerėt do tė thonė pėr ju."

10. Bėni atė qė doni

"Lėreni vetėn tuaj tė tėrhiqet nga energjia qė japin gjėrat pozitive nga mendja juaj. Drejtohuni nė ato ēfarė ju me tė vėrtetė doni."
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi