Sekretet e Mėdha tė Jetės tė harruara nga Njeriu

Shko poshtė

Sekretet e Mėdha tė Jetės tė harruara nga Njeriu

Mesazh  Siroco prej 21.04.16 23:44
Ne njerėzit, jo vetėm qė kemi harruar tė shkuarėn, por gjithashtu vendin tonė nė tė tashmen, dhe pėrgjegjėsinė tonė pėr tė ardhmen. Nė nivelin personal, gjendja e egos e ndėrgjegjes ėshtė njė nga misionet pėr tė na mbajtur nė kėtė gjendje harrese - pėr tė thyer lidhjen e qenies tonė si njė tė tėrė, dhe lidhjen e rrjetit tė jetės me ndėrgjegjen universale.

Nė nivelin kolektiv, kjo gjendje harrese pėrjetėsohet dhe pėrforcohet nga mjetet shoqėrore dhe kulturore - kryesisht pėr shkak tė mėnyrės sė jetesės jo autentike, tė konsumizmit dhe mendėsisė materialiste.

Ja njė listė gjėrash qė "Spiritscience" mendon se janė harruar nga ne qeniet humane:


Kemi harruar vendin tonė nė botėn natyrore

Gjatė disa qindra vjeteve tė fundit ne e kemi shkėputur veten nga natyra. E kemi shfrytėzuar, rrėnuar, konsumuar dhe kemi tantuar ta kontrollojmė pėr tė kėnaqur babėzitė tona dhe mendėsinė e vetėabsorbimit. Tentuam ta distancojmė veten nga cikli natyrorė i jetės. Harruam si tė dėgjojmė dhe kuptojmė ritmin e natyrės dhe ciklin e tokės - shenjat dhe gjuhėt. Harruam tė ndjekim rrugėn e natyrės e tė jetojmė nė harmoni me tė.


Harruam lidhjen e jetės me gjithėsinė

Duke e shkėputur veten nga natyra, ne harrojmė se jemi thellėsisht tė lidhur me tė dhe me ciklin e universit. Disa fise qė nuk kanė lidhje me "civilizimin tonė" ndjekin rrugėn e gjyshėrve tė tyre, dhe e kanė ruajtur mė sė miri kėtė lidhje me respekt dhe pėrulje. Ndėrsa ne nga ana tjetėr, kemi rrėnjosur njė sens ndasie qė na ka ēuar drejt humbjes sė ekuilibrit dhe sėmundjes. Harruam se si e gjithė ndėrgjegja ėshtė e ndėrlidhur dhe e thurur nė njė kėrcim delikat e tė mrekullueshėm.


Harruam menēurinė tonė tė lashtė

Harruam menēurinė e stėrgjyshėrve tanė. Kėrkesa pėr dije shkencore pėrmes racionalizimit tė trurit tonė, ka bėrė tė harrojmė menēurinė pėrmes hapjes sė zemrės. Ne harruam historitė e lashta dhe menēurinė popullore, tė cilat jetonin nė harmoni me universin.


Harruam rrugėn dhe ėndėrrat tona

Duke ikur nga rruga jonė e brendshme ne harruam tė ėndėrrojmė ėndėrrėn e jetės. Dhe mė e rėndėsishmja, ne harruam se si tė zgjohemi nė kėtė ėndėrr dhe tė shohim natyrėn tonė tė vėrtetė si bashkėkrijues tė jetės - si ėndėrrimtarė. Ne harruam se kemi fuqinė t'i thurim ėndėrrat e tė pėrdorim fuqinė tonė pėr t'i manifestuar kėto ėndėrra.


Harruam synimin tonė

Ne cicėrojmė shumė, gumėzhojmė dhe ēorientohemi nė kėtė realitet, duke harruar qė kemi ardhur kėtu pėr tė bėrė. Harruam synimin tonė. Jemi zėnė nė kurth nga ekstaza e fabrikuar e masės sė realitetit konsesual. Ne kemi humbur origjinalitetin, shkėndijėn e brendshme qė na shtyn drejt lumturisė dhe vetėrealizimit. Kemi harruar se jemi kėtu pėr t'u kuptuar si qenie shpirtėrore tė mishėruara nė njė formė fizike dhe tė futur nė njė univers tė ngjashėm.


Harruam se ēdo gjė ėshtė, dashuri

Ky ndoshta ėshtė misteri mė i madh, qė vetėm pak njerėz e pėrqafojnė si tė vėrtetė. Nė fakt, kjo e vėrtetė ėshtė e fshehur diku brenda nesh. Ne deri diku e kemi ditur, por e kemi humbur kontaktin me tė. Ne kemi harruar qė nė fund tė fundit ēdo gjė ėshtė energji dhe ndėrgjegje dhe se dashuria ėshtė pėlhura e fundit e ekzistencės qė rrjedh nė gjithė energjinė dhe ndėrgjegjen.


Ne harruam tė falim

Duke u bėrė pėr tė besuar qė jemi tė ndarė dhe tė shkėputur nga tė tjerėt dhe nga ēdo gjė, ne kemi harruar tė falim. Nė sensin mė tė thellė tė saj, falja ėshtė akti qė na kujton se jemi njė me tė gjithė dhe ēdo gjė dhe se nuk ekzistojnė viktimat apo autorėt e krimit.


Ne harruam tė jemi tė lirė

Kujtojini vetes ēdo mėngjes: qė jeni bėr pėr tė qenė tė lirė.

Ne kemi lindur dhe rritur nė njė realitet ku "liria" ėshtė thjeshtė njė koncept. Jemi futur nė kurthin e frikės, keqkuptimeve, ideologjive false, shpėrblimeve materiale, dhe paguajmė pėr rregulla dhe ligje, tė cilat nė tė vėrtetė i shėrbejnė vetėm pak njerėzve. Jemi bėrė pėr tė harruar qė jemi agjentė tė lirė pėr tė ndryshuar. Jemi tė lirė pėr tė qenė ata qė jemi, pa pasur frikėn e fajėsisė.


Ne kemi harruar fuqinė tonė tė vėrtetė

Duke jetuar nėn frikė, kjo na ka bėrė tė harrojmė se sa tė fuqishėm jemi. Ne kemi harruar fuqinė masive tė dėshirės dhe qėllimit tonė pėr tė ndryshuar realitetin. Jemi bėrė pėr tė ndjekur rrugėt dhe shenjat e bėra nga tė tjerėt, tamam si automatet.


Harruam mėsimet nga historia

Nė ekziston diēka qė na ka mėsuar historia, ėshtė se sa tė shpejtė jemi pėr tė harruar mėsimet. Sėrish dhe sėrish vazhdojmė tė ribėjmė tė njėjtat gabime, sėrish dhe sėrish tė zėnė nė kurthin e babėzisė dhe vetėshkatėrrimit. Nuk mund tė fajėsojmė indivitė tė veēantė pėr gabimet e bėra nga njerėzimi nė tė shkuarėn, por jemi pėrgjegjės si individė qė t'i kujtojmė vetes gabimet e sė shkuarės, dhe kėto gabime t'i bėjmė njė psikologji kolektive.


Harruam tė jemi tė thjeshtė

Jeta e njerėzve ėshtė bėrė mė komplekse dhe e komplikuar. Ne joshemi nga shkėndija e "mė shumė", dhe jo nga fuqia e "mė pak". Ne harruam kuptimin e thjeshtėsisė e tė jemi tė thjeshtė. Jeta, ėshtė me tė vėrtetė, e thjeshtė. Thjeshtėsia ėshtė tė shmangim tė gjitha gjėrat e panevojshme, dhe idetė qė ērregullojnė pikėpamjen tonė drejt qėllimit tė vėrtetė tė jetės, dhe tė tjera tė vėrteta qė i kemi harruar.


Kemi harruar tė kemi besim, tė besojmė dhe tė ēuditemi

Kemi harruar magjinė tonė e tė botės. Kemi harruar tė ēuditemi nga mrekullitė e jetės. Skepticizmi dhe pikėpamjet cinike tona pėr botėn, na kanė bėrė tė humbasim besimin nė vetvete dhe nė magjinė e universit. Kemi harruar se si tė besojmė. Kjo mbase ėshtė tragjedia mė e madhe. Na e dobėson dhe varfėron shpirtin.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi