Si tė shmangeni rrugėn e turmės

Shko poshtė

Si tė shmangeni rrugėn e turmės

Mesazh  Siroco prej 21.04.16 23:37Ne shpesh mendojmė pėr veten se tė kėrkuarit e sigurisė ėshtė njė lėvizje e zgjuar. Pėr tė kėrkuar sigurinė, shumė nga ne zgjedhin punė me pėrfitime tė mira, drejtojnė automjetin me shpejtėsinė e duhur dhe blejnė shtėpi pranė komuniteteve tė "sigurtė".

Sidoqoftė, ndėrsa ėshtė e panevojshme pėr t'u lėkundur pėr ēdo vendim nė jetė, tė kėrkuarit siguri pėr ēdo gjė, si njė vendimmarrje standarde, ėshtė praktikisht gjėja mė e dėmshme qė mund tė bėni nė jetė. Ja tre arsye kuptimplota se pėrse.


1. Tė kėrkuarit siguri shpesh do tė thotė se jemi duke shkuar pas turmės


Kush e vendos se ēfarė ėshtė e sigurtė dhe ēfarė ėshtė e rrezikshme? Pėr shembull, kur kemi vendosur se ėshtė e sigurtė blerja e njė makine, dhe e rrezikshme blerja e njė motorri? Sigurisht qė aksidentet me motorrė janė mė fatale, por shumica e motorēiklistėve e ngasin motorin pa bėrė aksidente.

Ēėshtja ėshtė se ēdo monedhė ka dy anė. Ekzistojnė gjithmonė pėrfitime dhe rreziqe nė ēdo argument, nėse duam tė shohim.

Arsyeja se pėrse pretendojmė qė disa veprime janė tė sigurtė dhe tė tjera veprime janė tė rrezikshme ėshtė se, kemi pranuar pikėpamjen e turmės.

Mendohej, dhe mendohet, se ėshtė e sigurtė bėrja e njė universiteti, gjetja e njė pune specifike, tė paguarit e taksave, martesa monogamike heteroseksuale, dhe bėrja e dy fėmijėve. Pėr shkak tė kėsaj direktive tė turmės, shumė njerėz kanė implementuar njė strukturė shumė tė ngjashme jete, duke shpresuar se janė duke luajtur tė sigurtė nė jetėn e tyre.

Fatkeqėsisht, tė kėrkuarit e sigurisė pėrmes ndjekjes sė turmės pėr tė gjitha vendimet qė marrim, ėshtė rrugė e rrezikshme pėr t'u ndjekur, pasi ne minimalisht nuk po pėrdorim lirinė tonė tė pėrzgjedhjes. Kur ekzistojnė mundėsi tė mėdha nė dispozicion qė mund tė na japin mė shumė kėnaqėsi, na bėjmė mė tė kompletuar e mė tė sigurtė, ne nuk do tė mund t'i njohim ato, thjeshtė pėr shkak se nuk kanė kaluar "testin e turmės".


2. Kėrkimi i sigurisė ndodh kur veprojmė pėr shkak tė frikes


Nėse operoni nga njė kontekst frike, ndoshta nuk keni arsye qė tė kėrkoni siguri. Siguria ėshtė njė simptomė i tė pasurit frikė apo frikės nga ndėrmarrja e rrugės sė gabuar.

Duke u fokusuar nė gjėrat qė nuk duam, ne praktikisht i afrojmė ato gjėra mė pranė nesh. Pėr kėtė arsye kėrkimi i sigurisė, nuk ėshtė pėrherė njė lojė e sigurtė.

Problemi ėshtė se nėse gjeni njė rrugė pėr tė hedhur tej frikėn, praktikisht nuk do keni se pėr ēfarė tė frigoheni. Kur lėvizni me rrjedhėn e universit, dhe ndiqni intuitėn tuaj me besim tė plotė, jeni mė tė sigurtė se kurrė.

Bėjeni qėllimin tuaj dhe qėndroni nė harmoni me intuitėn tuaj, dhe bėni atė qė ndjeni tė bėni, pavarėsisht nėse tė tjerėt pretendojnė se nuk ėshtė e sigurtė. Duke hedhur tej frikėn, do tė rrethoheni nga e gjithė siguria qė ju nevojitet, dhe do tė keni njė jetė mė tė lumtur, tė shėndetshme dhe begatė.


3. Dėgjoni, ne nuk e dimė se ēfarė do tė ndodhė pas kėsaj jete. E gjitha ēfarė dimė ėshtė se, tė gjithė do tė vdesim. Pra, ėshtė e nevojshme ta kėrkojmė sigurinė duke bėrė ēfarė bėjnė tė tjerėt?


Sigurisht qė disa gjėra i kemi tė pėrbashkėta me turmėn, ashtu si edhe nė fakt i donim. Sidoqoftė, nėse nuk jeni tė kėnaqur me drejtimin qė po merr turrma, ėshtė mė mirė qė t'i shmangeni rrugės sė turmės dhe tė bėni atė ēfarė doni, pėr tė zhvilluar cilėsinė e jetės.

/spiritscience/
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi