Gjėra qė duhet tė dimė pėr tė ardhmen

Shko poshtė

Gjėra qė duhet tė dimė pėr tė ardhmen

Mesazh  Siroco prej 10.04.16 0:01
Dashuria mposht gjithēka


Dashuria ėshtė emocioni mė i fortė dhe i thellė qė mund tė ndjejmė. Aftėsia pėr tė dashuruar njerėzit qoftė edhe nė momentet mė tė llahtarshme, na bėn vėrtetė krijesa tė veēanta.

Mahatma Gandi dikur thoshte "Aty ku ka jetė, ka dashuri," njė citim i thjeshtė i dikujt qė jetojė jetėn e tij me dhembshuri dhe dashuri deri nė fund. Njerėzit mė tė admiruar tė historisė e kanė pėrqafuar dashurinė nė njė mėnyrė qė u ka mundėsuar tė kėmbėngulin pėrballė vėshtirėsive, humbjes dhe pashpresės.

Nuk jemi tė ndryshėm. E vetmja konstante nė jetė ėshtė, ndryshimi, dhe aftėsia pėr tė dashuruar pėrmes zbaticave dhe baticave tė dhuratave dhe nevojave.


Ja vlen qė tė rrezikohet pėr ėndėrrat


Helen Keller dikur ka thėnė se "Jeta ėshtė ose njė aventurė guximtare ose asgjė." Kur i biem shkurt mungesės sė lidhjeve tė shqetėsimeve tė sipėrfaqshme tė jetės, ajo ēfarė mbetet mė e rėndėsishme nė fund, ėshtė qėllimi ynė...ėndėrra jonė.

Shumica e shoqėrisė kanė njė "mendėsi sigurie," qė duan tė jetojnė nė luks dhe me shqetėsime minimale. Shumė nga ne duan tė zgjohen, tė shkojnė nė punė, tė vijnė nė shtėpi dhe tė orvaten pėr tė gjetur kohė pėr pak argėtim gjatė rrugės.

Problemi me kėtė kėndvėshtrim ėshtė se vjen nga njė pikė frike - njė emocion mjaftueshėm i fortė pėr tė bėrė shumė njerėz tė pazotė qė tė ndėrmarrin risqe. Diēka e rėndėsishme qė tė gjithė ne duhet tė kemi parasyshė ėshtė se frika ėshtė normale - ēdo njeri ka frikė. Por shumė njerėz nuk e uptojnė se ne jemi tė aftė qė ta pėrdorim frikėn, nė vend qė frika tė na pėrdorė ne.

Plotėsimi i ėndėrrave kėrkon ndėrmarrjen e rrezikut. Rreziku nxit frikė. Pėrdore kėtė frikė.


Nderi dhe respekti janė Suprem


Nėse tė gjithė ne do pėrqafonim nderin dhe respektin si sjellje tė domozdoshme, bota jonė do ishte njė vend mė pak grindavec. Fatkeqėsisht, shoqėria ka pėrqafuar vrasjen, pamėshirshmėrinė, nė 24 orė tė ēdo dite mbizotėron ai lloj mentaliteti qė i vė njerėzit kundėr njėri-tjetrit. Kjo nuk ėshtė akuzė mbi konkurrencėn, e cila nė vetvete ėshtė e vlefshme. Sidoqoftė, kur harrojmė tė pėrshėndesim njėri-tjetrin me mirėsjelljen e zakonshme, kjo pėrbėn nė vetvete njė njollė qė tė tjerėt ia kanė fabrikuar shoqėrisė.

Konceptet e nderit dhe rrespektit janė tė larta. Pėrvetėsimi i nderit dhe rrespektit fitohen. I fitojmė duke pėrqafuar njė karakter tė vlerėsimit tė lartė.


Momenti i tanishėm ėshtė gjithēka kemi


Koha ėshtė aseti ynė mė i vlefshėm. Mesatarja e jetesės nė botė ėshtė rreth 70 vjeē. Kushdo qė ka arritur moshėn e mesme mund tė dėshmojė fjalėn e urtė qė "koha fluturon". Sa mė gjatė tė jetojmė, aq mė shpejt edhe koha kalon.

Nuk pėrbėn ēudi fakti qė shumica e njerėzve nuk e pėrqafojnė momentin e tanishėm, por vazhdojnė tė punojnė, tė ikin, tė kėrkojnė e tė arrijnė - shpesh pėr asgjė tė veēantė.


Rrethanat nuk na pėrkufizojnė dot


Njė nga pėrkufizimet e pėrgjegjėsisė ėshtė aftėsia pėr tė pėrzgjedhur reagimin tėnd. Nuk mund tė pretendojmė se njohim vėshtirėsitė e rrethanave tė dikujt. Disa nga njerėzit mė tė shquar nė botė kanė tejkaluar rrethana tejet tė llahtarshme.

Tendenca e brendshme pėr tė fajėsuar rrethanat pėr trazirat nė jetė ėshtė universale, dhe ėshtė krejtėsisht njerėzore. Sidoqoftė, sapo tė kemi nėn kontroll reagimet tona nė ēdo rrethanė, pavarėsisht emocioneve negative qė nxisin, do tė kuptojmė fuqinė e vėrtetė.

Aftėsia pėr t'u pėrqendruar tek reagimet, nė vend qė tė pėrqendrohemi nė rrethana, ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme pėr tė ardhmen e dikujt.


Vetė-kontrolli ėshtė aleat i yni


Emocionet janė mjaftueshėm tė fuqishme sa tė tundojmė vendimet mė tė rėndėsishme tona. Duke bėrė dallimin mes vendimit dhe tundimit, kjo ėshtė aftėsia pėr tė pėrmbledhur veten dhe kontrolluar tė menduarit e tyre...dhe duke vepruar nė kėtė mėnyrė, duke kontrolluar gjithashtu emocionet.

Janė tė pakta trajtat aq tė fuqishme si aftėsia pėr tė kontrolluar tė menduarit pėrmes pėrqendrimit, maturisė dhe ndėrgjegjjes. Zhvillimi i kėsaj zotėsie ėshtė shpesh i pėrpiktė dhe pėrplot me pengesa, mundėsitė bėhen tė pafundme kur kjo zotėsi arrihet. Ky ėshtė ndoshta mėsimi mė i mirė qė mund tė mėsojmė ndėrsa navigojmė nė fatin e dikujt.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėra qė duhet tė dimė pėr tė ardhmen

Mesazh  Ariu prej 11.05.16 14:43

Pershendetje.
Momenti i tanishem eshte gjithcka kemi.
Nuk bashkohem me kete.Momenti i tanishem nuk eshte gjithcka kemi por eshte percaktuesi i asaj qe do vije.
Psh ne kete moment une pashe temen tende dhe nga qindra mundesi qe kisha zgjodha te shkruaj ketu.Mund ta kisha anashkaluar,mund te mbyllja fare forumin,mund te pergjigjesha diku tjeter etj.
Por zgjedhja ime tanime i eliminon te tjerat dhe percakton te ardhmen.Duke zgjedhur kete mundesi rishkruhet e ardhmja ime.Nese ishte paracaktuar qe ne keto momente qe po shkruaj te mos isha duke pare kete forum por psh Fb apo e-mail.Tanime eshte e pamundur.
Zgjedhja ime e pare eliminon programimin normal dhe shpie ne nje riprogramim.Tanime e ardhmja ime duhet te rindertohet.Sepse ne te tani ben pjese Ti.Sepse mund te pergjigjesh dhe ne do te hyjme ne bisede.Ose dikush tjeter qe nuk ishte qellim i percaktuar por mundesi alternative.

Shpresoj te kesh kuptuar ku desha te dilja se kaq lemshas une se kuptoj dot.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėra qė duhet tė dimė pėr tė ardhmen

Mesazh  Jetmira prej 13.05.16 19:03

Ne fakt kjo n lidhje me dashurin me habiti
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėra qė duhet tė dimė pėr tė ardhmen

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi