Interviste me NIKOLA TESLA-n

Shko poshtė

Interviste me NIKOLA TESLA-n

Mesazh  V13 prej 06.04.16 22:56
Nikola Tesla u intervistua nga gazetari John Smith ne laboratorin e tij ne Colorado Springs dhe u shkruajt  ne revisten''Immortality'' ne 1889.GAZETARI: Z. Tesla, ju keni fituar lavdinė e njeriut qė u pėrfshi nė proceset kozmike.Kush jeni ju, z Tesla?

Tesla: Kjo ėshtė njė pyetje e drejtė, Z. Smith, dhe unė do tė pėrpiqe t’ju jap pėrgjigjen e duhur pėr tė.

      GAZETARI: Disa thonė se ju jeni nga vendi i Kroacisė, nga zona e quajtur Lika, ku  sė bashku me njerėzit rriten  pemė, shkėmbinj dhe qiej xixėllues . Ata thonė se fshati juaj ėshtė emėruar pas luleve  te shkembinjve, dhe se shtėpia, ku keni lindur, ėshtė pranė pyllit dhe kishės.

      Tesla: Vėrtet, e  gjitha ėshtė e vėrtetė. Jam krenar pėr origjinėn time serbe dhe atdheun tim kroat.

      GAZETARI: Futuristėt thonė se Shek. 20 dhe 21  kane  lindur nė kokėn e Nikola Tesla-s  Ati i rrymes alternative do tė bėjė Fizikėn dhe Kimine te dominojnė gjysmėn e botės. Industria do tė shpalle atė si shenjtin e tyre tė lartė, njė bankier qe ben bamirėsite  mė tė mėdha. Nė laboratorin e Nikola Tesla pėr herė tė parė ėshtė ndare atomi. Atje ėshtė krijuar njė armė qė shkakton dridhjet e tėrmetit. Atje janė zbuluar rrezet e zeza kozmike. Pesė breza do tė luten pėr tė nė Tempullin e tė ardhmes, pėr shkak se ata  kishin mėsuar njė sekret tė madh se elementet e  Empedokit  mund tė ujitet  me forcat jetėsore nga eteri.

      Tesla: Po, kėto janė disa nga zbulimet e mia mė tė rėndėsishme. Unė jam njė njeri i  mundur . Unė nuk kam arritur te permbush gjėnė mė tė madhe qe duhej.

      GAZETARI: Kush  ėshtė kjo, zoti Tesla?
     
       Tesla: Doja tė ndriēojė tėrė tokėn. K energji elektrike tė mjaftueshme pėr tė bėrė njė diell tė dytė. Drita do tė shfaqej  rreth ekuatorit, si njė unazė rreth Saturnit.
       Njerėzimi nuk ėshtė gati pėr tė madhen dhe tė mirėn. Nė Colorado Springs thitha elektricitet prej tokes. Gjithashtu ne mund tė zhvillojme  energjitė e tjera, tė tilla si energji pozitive mendore. Ato janė nė muzikėn e Bach ose Mozart, ose nė vargjet e poetėve tė mėdhenj. Nė brendėsi tė Tokės, janė energjia e gezimit, paqes dhe dashurise . Shprehjet e tyre janė  lulet  qė rriten nga Toka, ushqimi  qe marrim prej saj dhe ēdo gjė qė e bėn atdheun e njeriut. Kam kaluar vite nė kėrkim pėr mėnyrėn se si kjo energji mund tė ndikoje nė njerėzit. Bukuria dhe aroma e trėndafilave mund tė pėrdoret si njė ilaē dhe rrezet e diellit, si njė ushqim. Jeta ka njė numėr tė pafund tė formave, dhe detyra  e shkencėtarėve ėshtė pėr tė gjetur ato nė ēdo formė tė materies. Tri gjėra janė thelbėsore nė kėtė. Gjithe cka bej eshte t’I kerkoj ato. Unė e di qe  nuk do t’I gjej , por unė nuk do tė heqė dorė nga to.
 
     GAZETARI: Cilat janė kėto gjėra?

      Tesla: Njė ēėshtje ėshtė ushqimi. Kush eshte ajo energji yjor e ose tokėsore pėr tė ushqyer tė uriturit nė Tokė? Me cilen vere te pine tė gjithė tė eturit, nė mėnyrė qė ata mund te zgjojne zemrat e tyre  dhe tė kuptojnė se ata janė Zota?
      Njė tjetėr gjė ėshtė qė tė shkatėrrohet fuqia e sė keqes dhe e  vuajtjes nė tė cilat jeta e njeriut kalon! Ata nganjėherė ndodhin si njė epidemi nė thellėsitė e hapėsirės. Nė kėtė shekull, sėmundja u pėrhap nga Toka nė Univers.
      Gjėja e tretė ėshtė: A ka njė dritė shtese nė Univers? Kam zbuluar njė yll qė nisur nga tė gjitha ligjet astronomike dhe matematikore mund tė zhdukej, dhe se asgjė nuk duket tė jetė modifikuar. Ky yll ėshtė nė kėtė galaktikė.Ajo drite vjen prej nje densiteti te tille  qe ze nje hapesire me te vogel se e nje molle por eshte me I rende se Sistemi yne Diellor. Fetė dhe filozofitė mėsojnė se njeriu mund tė bėhet Krishti, Buda dhe Zoroaster. Ajo qė unė jam duke u pėrpjekur pėr tė provuar ėshtė me e ashper, dhe pothuajse e  paarritshme. Kjo ėshtė ajo qė duhet bere  nė Univers nė mėnyrė qė ēdo qenie te linde si Krishti, Buda apo Zoroaster.
      Qėllimi im nuk ėshtė te krijoj pajisje fluturues ,por te mėsoj cdo  individ pėr tė rifituar vetėdijen nė krahėt e tij ... Mė tej; Unė jam duke u pėrpjekur pėr tė zgjuar energjine e  pėrfshire nė ajėr. Atje janė burimet kryesore tė energjisė. Ajo qė konsiderohet si hapėsirė boshe ėshtė vetėm njė manifestim i materies qė nuk ėshtė zgjuar. Nuk ka hapėsirė tė zbrazėt nė kėtė planet, as nė Univers .. Nė vrimat e zeza, ajo qė astronomėt flasin nė lidhje me to , janė burimet mė tė fuqishme tė energjisė dhe jetės.

       GAZETARI: Nė dritaren e dhomės tuaj nė hotel "Valdorf-Astoria", nė katin e tridhjetė e tretė, ēdo mėngjes, vijne zogj.

      Tesla: Njė njeri duhet tė jetė i ndjeshem ndaj zogjve. Kjo ėshtė pėr shkak tė krahėve tė tyre. Njerzit I  kishin ato dikur, reale dhe te dukshme!

      GAZETARI: Ju nuk keni  ndalur se  fluturuari qė nga ato ditė tė largėta nė Smiljan!

      Tesla: Doja tė fluturoja  nga catia dhe  rashė: Llogaritjet e fėmijėve mund tė jene te gabuara. Mbani mend, krahėt e tė rinjve kanė ēdo gjė nė jetė!

       GAZETARI: A jeni martuar ndonjehere? Nuk dihet nese keni terheqje  pėr dashurine ose pėr ndo njė grua. Fotot nga tė rinia juaj tregojnė se keni qenė njeri i pashėm.

      Tesla: Jo, s’jam martuar. Ka dy pikepamje: shume dashuri ose aspak. Qendra shėrben pėr riperterire racėn njerėzore. Gratė pėr njerėz tė caktuar ushqejne dhe forcojne vitalitetin dhe shpirtin e tyre . Te qenurit vetem ben te njejtin efekt per disa te tjere.  Unė zgjodha rrugen e  dytė.

      GAZETARI: Admiruesit e tu ankohen  se ju sulmoni relativitetin.E  cuditshme ėshtė pohimi juaj se materia nuk ka energji. Ēdo gjė ėshtė e mbushur me energji, ku ėshtė ajo?

      Tesla: Sė pari ishte  energjia, pastaj material.

      GAZETARI: Z. Tesla, ėshtė sikur jut e thoni se keni lindur nga babai juaj , dhe jo ne ju.

      Tesla: Pikėrisht! Po nė lidhje me lindjen e universit? Materia ėshtė krijuar nga energjia fillestare dhe tė pėrjetshme qė ne e njohim  si Drita. Ajo rrėzėlleu , dhe u shfaqen  yjet,  planetet, njeriu, dhe ēdo gjė nė tokė dhe nė univers. Materia ėshtė njė shprehje e formave tė pafund tė Dritės, sepse energjia ėshtė mė i vjetėr se ajo. Jane  katėr ligjet e Krijimit. E para ka te beje me burimin e perberjes se erret qe  mendja nuk mund ta konceptoje, apo matematika ta matė. Nė kėtė pėrmbahet I  gjithė universi . Ligji i dytė ka te beje me perhapjen e erresires  , e cila ėshtė natyra e vėrtetė e Dritės, ngae  pashpjegueshmja  dhe qe  transformohet nė Dritė. Ligji i tretė ėshtė domosdoshmėria e dritės tė bėhet materie. Ligji i katėrt ėshtė: nuk ka fillim dhe nuk ka fund; Tre ligjet e mėparshme gjithmonė jane te pranishme  dhe krijimi ėshtė i pėrjetshėm.

      GAZETARI: Nė  lidhje me armiqėsinė tuaj per  teorinė e relativitetit, ju shkoni deri aty , sa  tė mbani  ligjėrata kundėr Krijuesit tė saj, nė festat per ditėlindjen tuaj ..

      Tesla: Mos harroni, nuk ka  hapėsirė te  lakuar, por mendja e njeriut e cila nuk mund ta kuptojė pafundėsinė dhe pėrjetėsinė! Nėse Relativiteti ėshtė kuptuar nė mėnyrė tė qartė nga Krijuesi i saj, ai do tė fitojė pavdekėsinė, madje edhe fizikisht, nė qoftė se ai ėshtė i kėnaqur.
      Unė jam pjesė Dritės, dhe ajo ėshtė muzike. Drita  mbush te gjashtė shqisat e mia: unė  e shoh atė, e dėgjoj , e ndjej , e nuhas,e  prek  dhe e mendoj. Tė menduarit  eshte shqisa e gjashte. Grimcat e dritės janė nota te shkruara. Nje rrufe mund tė jetė njė sonate e tėrė. Njė mijė topa tė drites  jane  njė koncert .. Pėr kėtė koncert kam krijuar njė top drite, qe  mund tė dėgjohet nė majat e akullta tė Himalajeve.
       Ne lidhje me Pitagorėn  dhe matematikanet, njė shkencėtar nuk mund dhe nuk duhet tė shkelė keto te  dyja. Numrat  dhe ekuacionet  janė shenja qė shėnojnė muzikėn e sferave. Nėse Ajnshtajni do I kishte dėgjuar kėto tinguj, ai nuk do tė krijonte  teoritė e relativitetit. Kėto tinguj janė mesazhe per mendjen  se jeta ka kuptim, se Universi ekziston nė harmoni tė plotė, dhe bukuria e tij ėshtė shkaku dhe efekti i Krijimit. Kjo muzikė ėshtė cikli i pėrjetshėm i parajsave yjore . Ylli me i vogėl ka pėrfunduar kompozimin e tij, qe eshte  pjesė e simfonise  qiellore. Rrahjet e zemres se njeriut janė pjesė e simfoni nė Tokė. Newton kuptoi se sekreti ėshtė nė vendosjen gjeometrike dhe lėvizjen e  trupave qiellorė. Ai zbuloi  se ligji suprem i harmonisė ekziston nė Univers. Hapėsira e lakuar ėshtė kaos, kaosi nuk ėshtė muzikė. Einstein ėshtė lajmėtari i kohės sė zhurmave.

      GAZETARI: Z. Tesla, jue dėgjoni atė muzikė?

      Tesla: E degjoj gjate  gjithė kohės. Veshi im shpirtėror ėshtė aq i madh sa qielli qe kemi siper . Veshin  tim natyror  e rrit  me radar. Sipas Teorisė sė Relativitetit, dy vija  paralele do tė takohen nė pafundėsi. Me kėtė , harqet e Einstein-it  do te drejtohen. Pasi krijohet , tingulli  zgjat pėrgjithmonė. Pėr njė njeri ai mund tė zhduket, por  ne fakt vazhdon tė ekzistojė nė heshtje qė ėshtė fuqia mė e madhe e njeriut. Jo, Nuk kam asgjė kundėr z Einstein. Ai ėshtė njė person i mirė dhe ka bėrė shumė gjėra tė mira, disa prej tė cilave do tė bėhen pjesė e muzikės. Unė do t’i shkruaj atij  dhe do  pėrpiqem  t’I  shpjegoj se eteri ekziston, dhe se grimcat e tij janė ato qe  mbajne  universin nė harmoni, dhe jeten  nė pėrjetėsi.

      GAZETARI: Mė tregoni, ju lutem, nė ēfarė kushtesh Engjejt perfshihen nė Tokė?

      Tesla: Unė kam dhjetė prej tyre. Mbani shenimet me kujdes.

      GAZETARI: Unė do tė dokumentoj  tė gjitha fjalėt e tua, I nderuar Z. Tesla.

      Tesla: Kėrkesa e parė ėshtė njė vetėdije tė lartė per  misionin dhe e punės qe do behet. Ajo duhet te ekzistoje qe  nė ditėt e para. Le te mos hiqemi si modeste ; Nje lis  di se ėshtė pemė lisi, njėskurre  pranė tij se eshte njė shkurre. Kur isha dymbėdhjetė vjec,  unė kam qenė i sigurt se unė do tė shkoja nė Niagara Falls. Pėr shumicėn e zbulimeve tė mia unė e dija qe  nė fėmijėrinė time qė unė do t’I arrija ato, edhe pse jo krejtėsisht  qartė ... Kushti i dytė eshte vendosmeria.  Tė gjitha ato  qė unė nis , I perfundoj.
GAZETARI: Cili eshte kushti I trete, z Tesla?

Tesla: Udhėheqje   pėr tė gjitha energjitė vitale dhe shpirtėrore. Pra pastrimi nga te gjitha influencat dhe deshirat qė njeriu ka. Prandaj unė nuk kam humbur asgjė, por vetėm kam  fituar.
Kėshtu qė unė jam gezuar ēdo ditė e natė. Shkruani: Nikola Tesla ishte njė njeri i lumtur ...
Kėrkesa e katėrt ėshtė te pershtatesh trupin me punen.

GAZETARI: Ēfarė do tė thotė, z Tesla?

Tesla: Sė pari, mirembajtja e trupit . Trupi i njeriut ėshtė njė makinė perfekte. Unė e njoh funksionimin e trupit tim dhe ēfarė ėshtė e mirė pėr tė. Ushqimi qė pothuajse tė gjithė njerėzit  hanė, pėr mua  ėshtė e dėmshme dhe e rrezikshme. Ndonjėherė unė vizualizoj  se kuzhinieret  ne  botė janė tė gjitha nė komplot kundėr meje ... Preke dorėn time.

GAZETARI: Ajo eshte e ftohtė.

Tesla: Po. Qarkullimit tė gjakut mund tė kontrollohet, dhe shumė procese nė dhe rreth nesh. Pse jeni i frikėsuar djalosh?

GAZETARI: Eshte  njė histori qė Mark Twain ka shkruar se  libri  I mrekullueshėm I  Satanit, eshte frymėzuar nga ju.

Tesla: Fjala "Lucifer" ėshtė  me  shumė simpatik. Z. Twain pėlqen tė beje shaka. Kur isha  fėmijė u  shėrova njė herė duke lexuar librat e tij. Kur u takuam kėtu dhe i thashe  atij pėr ketė, ai u prek aq sh sa qau. Ne u bėnė miq dhe ai shpesh vinte nė laboratorin tim. Njehere ai kerkoi t’I tregoja  atij njė makinė qė nga dridhjet  provokonte njė ndjenjė tė lumturisė. Ajo ishte njė nga ato shpikjet pėr argėtim, ajo qė unė ndonjėherė pelqej te bej.  E paralajmerova  z Twain qė tė mos qendronte gjate nė kėto vibracione. Ai nuk  dėgjoi  dhe qėndroi mė gjatė. Ai  pėrfundoi duke u hedhur ne nje cep te dhomes duke mbajtur pantallonat . Kjo ishte shume komike , por mbajta seriozitetin.
      Por, , edhe  ėndrra ėshtė shumė e rėndėsishme. Nga njė punee  gjatė dhe e  lodhshme, e cila kėrkon pėrpjekje mbinjerėzore, pas njė orė  gjume  unė do t’I kem fituar energjite e mjaftueshme .E  kam fituar aftėsinė pėr tė menaxhuar gjumin, pėr tė rene nė gjumė dhe tė zgjohem nė kohėn qė unė kam caktuar. Nėse unė  bėj diēka qė unė nuk e kuptoj, e  detyroj  veten pėr tė menduar nė lidhje me atė nė ėndrrėn time, dhe kėshtu e gjej  zgjidhjen.
Kushti i pestė eshte  kujtesa. Ndoshta nė shumicėn e njerėzve, truri ėshtė mbajtesi  i njohurive rreth botės dhe I njohurive  te fituara pėrmes jetės. Truri im ėshtė I angazhuar nė gjėra  mė tė rėndėsishme se kujtesa, ajo eshte e te kapurit  se ēfarė ėshtė e nevojshme nė njė moment tė caktuar. Kjo ėshtė e gjitha rreth nesh. Ajo duhet thjesht te konsumohet. Ēdo gjė qė kemi pare njė herė, dėgjuar, lexuar dhe mesuar , na shoqėron nė formėn e grimcave tė dritės. Pėr mua, kėto grimca janė tė bindura dhe besnike. Faust I Gėtes, libri im i preferuar, e kam mėsuar pėrmendėsh nė gjermanisht kur isha student, dhe tani mund ta recitoj ate. I kam mbajtur shpikjet  e mia pėr vite "nė kokėn time", dhe vetėm atėherė I  kuptova ato.

GAZETARI: Ju shpesh pėrmendni fuqinė e vizualizimit.

Tesla: Unė ndoshta duhet te falenderoj vizualizimin per gjithcka qe kam shpikur. Ngjarjet e jetės sime dhe shpikjet e mia janė reale para syve tė mi, tė dukshme si ēdo dukuri apo send. Nė rininė time unė isha I  frikėsuar  duke mos ditur se ēfarė ėshtė, por mė vonė, kam mėsuar ta pėrdor kėtė pushtet si njė talent tė jashtėzakonshėm dhe dhuratė. E ushqeva ate dhe e ruajta me fanatizem. Kam korrigjuar disa nga shpikjet e mia duke perdorur gjithashtu vizualizimin, dhe I perfundova ato, nepermjet vizualizimit zgjidha menderisht ekuacione komplexe matematikore. Pėr kėtė dhuratė qė kam, do te marr vleresimit Lama I Larte ne Tibet.  S hikimi im dhe dėgjimi janė tė pėrsosur dhe, guxoj tė them, mė tė fortė se tek  tė tjerėt. I dėgjoj bubullimat   njėqind e pesėdhjetė milje larg, dhe unė shoh ngjyrat nė qiell qė tė tjerėt nuk mund ta shohin. Ky zgjerim i vizionit dhe dėgjimit, e kam pasur qe  fėmijė. Mė vonė I  kam zhvilluar me vetėdije.


GAZETARI: Nė rininė tuaj  keni qene disa herė i sėmurė rėndė. A ėshtė kjo njė sėmundje dhe njė kėrkesė pėr t’u pėrshtatur?

Tesla: Po. Kjo ėshtė shpesh rezultat i mungesės sė lodhjes  apo forcės vitale, por shpesh pastrimi  i mendjes dhe trupit nga toksinat  qė janė akumuluar. Ėshtė e nevojshme qė njė njeri  te vuaje here pas here. Burimi i pjeses me te madhe te semundjeve qendron tek shpirti. Prandaj shpirti mund te kuroje sėmundjet. Kur isha  student u semura me kolere qe shpėrtheu nė rajonin e Lika-s . Unė u shėrova, sepse babai im mė nė fund me lejoi  mua pėr tė studiuar teknologji, e cila ishte jeta ime. Iluzioni pėr mua nuk ishte njė sėmundje, por aftėsia e mendjes pėr tė depėrtuar pėrtej tri dimensione tė tokės.I  kam pasur ato gjate  gjithė jetės time, dhe i kam marrė ato si tė gjitha fenomenet e tjera rreth nesh. Njehere, nė fėmijėri, kam qenė duke ecur pėrgjatė lumit me xhaxhain time  dhe thashe: ". Nga uji do tė shfaqet nė troftė, unė do tė hedh njė gur dhe ajo do te copetohet." Keshtu dhe ndodhi. I frikėsuar dhe i habitur, xhaxhai thirri: "Bade retro Satan!" Ai ishte njė i arsimuar dhe foli nė latinisht ... unė kam qenė nė Paris, kur pashė vdekjen e nėnės sime.  Nė qiell, plot me  dritė dhe muzikė ka krijesa tė mrekullueshme. Njėra prej tyre kishte pamjen e nenes sime , qe po me shihte me dashuri tė pafundme. Kur vizioni u zhduk, e dija se nėna ime vdiq.

GAZETARI:Kush  ėshtė kushti  tjeter , z Tesla?

Tesla: Njohuria se si transformohet energjia mendore dhe vitale nė atė qė ne duam, dhe pėr tė arritur kontroll mbi tė gjitha ndjenjat. Hindute  e quajne atė Kundalini Yoga. Kjo njohuri mund tė mesohet, qe kerkon vite te tera ose ėshtė fituar nga lindja. Pjesen me te madhe e kam fituar nga lindja. Eshte  nė lidhje tė afėrt me  energjine  seksuale qė ėshtė mė e pėrhapura nė Univers. Gruaja ėshtė vjedhesja mė e madhe e kėsaj energjie, dhe kėshtu vjen fuqia shpirtėrore e saj . Unė e kam ditur  gjithmonė dhe keshtu isha vigjilent. Nga vetja ime  kam  krijuar atė qė kam kėrkuar: njė makinė mendore dhe shpirtėrore.


GAZETARI: Po kushti I  nėntė, z Tesla?

Tesla: Bej  ēdo gjė qė ēdo ditė, ēdo moment, nėse ėshtė e mundur, pėr tė mos harruar se kush jemi dhe pse jemi nė Tokė. Njerėz tė jashtėzakonshėm tė cilėt janė duke luftuar me sėmundje, kufizime , apo shoqėria e cila I demton ata me budallallekun e vet, keqkuptimi, persekutimi  dhe probleme tė tjera me tė cilat vendi ėshtė plot si  njė kėnete me insekte, I lė ata ne fshehtesi  deri nė fund tė punės. Ka shumė engjėj tė rėnė nė Tokė.

GAZETARI: Kush eshte kushti I  dhjetė?

Tesla: Ėshtė mė I  rėndėsishmi . Shkruaj se zoti Tesla ka luajtur. Ai ka luajtur tėrė jetėn e tij dhe eshte kenaqur.

GAZETARI: Z. Tesla! Ka  kjo ka tė bėjė me gjetjet tuaja dhe punėn tuaj? A ėshtė kjo njė lojė?

Tesla: Po, djale  i dashur.  Kam dashur shume tė luaj me energjine  elektrike! Unė gjithmonė perulem kur  dėgjoj  pėr atė qė vodhi zjarrin. A nuk kishte Zeusi  rrufe tė mjaftueshme dhe bubullima, dhe do demtohej nga nje zjarr?  Ketu ka njė keqkuptim ... Rrufete janė lodrat  mė tė bukura qė mund tė gjenden. Mos harroni se nė tekstin tuaj thuhet: Nikola Tesla ishte njeriu i parė qė zbuloi rrufene.

GAZETARI: Z. Tesla, folet pėr engjėjt dhe pėrshtatjen e tyre nė Tokė.

Tesla :Vertet? Kjo ėshtė e njėjta gje. Ju mund tė shkruani kėtė: ai guxoi tė marrė mbi vete priviligjet  e Indrit, Zeusit dhe Peronit. Imagjinoni njė nga kėto perėndi nė njė kostum tė zi mbrėmje, me kapelė republikė dhe me doreza tė bardha pambuku qe po  pėrgatit rrufe, zjarret dhe tėrmetet nė elitėn e New York City!

GAZETARI: Lexuesit e duan humorin e gazetes sonė. Por ju me bźte konfuze duke thėnė se gjetjet juaja , tė cilat kanė pėrfitime tė mėdha pėr njerėzit, tepėrfaqėsojne  nė lojė. Shumė do tė flasin mbi kete.

Tesla: I nderuar Z. Smith, problemi ėshtė se njerėzit janė shumė serioze. Nė qoftė se ata nuk do te  ishin, ata do tė ishin me tė lumtur dhe shumė mė  gjatė do tė jetonin .  Nje proverb kinez thotė se serioziteti te  redukton jetėn.

GAZETARI: Njerzit duan te dine kush eshte filozofia juaj.

Tesla: Jeta ėshtė njė ritėm qė duhet tė kuptohet. E ndjej  ritmin dhe kam vepruar drekt  mbi tė dhe e  kam llastuar  atė.  Ajo ishte shumė mirėnjohėse dhe mė dha njohurine qe  kam. Ēdo gjė qė jeton ėshtė e lidhur me njė marrėdhėnie tė thellė dhe tė mrekullueshme: njeriut dhe yjet, amebat  dhe dielli, zemra  dhe qarkullimi I njė numri tė pafund tė botėve. Kėto lidhje janė tė pathyeshme, por ato mund tė zbuten  dhe tė fillojnė te krijojne marrėdhėnie tė reja dhe tė ndryshme nė botė, dhe se kjo nuk shkel tė vjetren. Njohuria vjen nga hapėsira. Ne kemi dy sy: tokėsore dhe shpirtėrore. Ėshtė e rekomandueshme qė tė bėhet njė sy. Universi ėshtė i gjallė nė tė gjitha manifestimet e tij, si njė kafshė qe mendon. Guri  ėshtė njė qenie e ndjeshme qe mendon,  si bimėt, kafshėt dhe njė njeri. Njė yll qė shkėlqen kerkon te shihet, dhe nė qoftė se ne nuk do te ishim kaq egocentrike ne do tė kuptonim gjuhėn e tij dhe mesazhin. Frymemarrja, sytė e  njeriut dhe veshėt e tij duhet tė jenė nė pėrputhje me frymėmarrjen, sytė dhe veshėt e Universit.

GAZETARI: Kur flisni keshtu, mė duket sikur dėgjoj tekstet apo fjalet  budiste apo Taoistin Parazulzusa.

Tesla: E vertete! Kjo do tė thotė se ka nje njohuri  dhe te vertete tė pėrgjithshme dhe se njeriu e  ka poseduar gjithmonė. Nė ndjenjėn dhe pervojen time, Universi ka vetėm njė substancė dhe njė energji supreme  me njė numėr tė pafund tė manifestimeve tė jetės. Gjėja mė e mirė ėshtė se zbulimi i njė natyre tė fshehtė, te con tek tjetra. Ajo nuk mund tė fshihet, janė rreth nesh, por ne jemi tė verbėr dhe tė shurdhėr ndaj tyre. Nėse ne emocionalisht lidhemi me to, ata do te  vijnė tek ne vetė. Ka shume molle, por nje Newton. Ai kėrkoi vetėm njė mollė qė ra para  tij.

GAZETARI: Njė pyetje qė mund tė vendosej nė fillim tė kėsaj bisede. Cfare ishte  elektriciteti pėr ju, I nderuar Z. Tesla?

Tesla: Ēdo gjė ėshtė energji  elektrike. Sė pari ishte drita, burim i pafund nga i cili del material  dhe shperndahet  nė tė gjitha format qė pėrfaqėsojnė universin dhe Tokėn me tė gjitha aspektet e saj tė jetės. E zeza ėshtė fytyra e vėrtetė e Dritės, vetėm se ne nuk e shohim kėtė. Ėshtė hijeshia e  mrekullueshme e njeriut dhe kafshėve. Njė prej grimcave tė saj ka  dritė, energji termike, bėrthamore, radiacioni , kimike, mekanike dhe njė energji tė paidentifikuar. Ajo ka fuqinė pėr tė drejtuar Tokės me orbitėn e saj. Ėshtė leva e vertete e Arkimedit.

GAZETARI: Z. Tesla, ju jeni shumė i dhene  ndaj energjisė elektrike.

Tesla: Une jam elektriciteti. Ose, nėse ju dėshironi, unė jam elektriciteti nė formėn e njeriut. Ju jeni elektricitet gjithashtu Z. Smith, por ju nuk e kuptoni atė.

GAZETARI: A ėshtė per pasoje te kesaj, aftėsia juaj pėr tė lejuar te kaloje  elektricitetin  prej njė milion volt pergjate  trupit tuaj?

Tesla: Imagjinoni njė kopshtar i cili ėshtė sulmuar nga bimet. Kjo me tė vėrtetė do tė duket cmenduri . Trupi i njeriut dhe truri janė bėrė nga njė sasi e madhe  energjie ; nė mua ėshtė pjesa mė e madhe  energji  elektrike. Energjia qė ėshtė e ndryshme nė tė gjithė ėshtė ajo qė e bėn njeriun "Une" ose "shpirt". Pėr krijesat e tjera nė thelbin e tyre, "shpirti" i bimeve  ėshtė "shpirti" mineraleve dhe kafshėve. Funksioni I trurit dhe vdekja ėshtė manifestuar nė dritė. Sytė e mi nė rininė time  ishin tė zi, tani blu, dhe me kalimin e kohės dhe ndersa  truri behet me I  fortė, ata janė mė afėr tė bardhės. E  bardha  ėshtė ngjyra e parajses. Ne dritare, njė mėngjes, erdhi njė pėllumb I  bardhė, qe e ushqeva. Ajo donte tė mė tregonte se  ishte duke vdekur. Nga sytė e saj rryma drite dilnin jashte. Asnjėherė nė sytė e ndonje krijese nuk kisha pare te dilte kaq shume drite si tek ky pellumb.

GAZETARI: Personeli nė laboratorin tuaj  flasin pėr fasha drite, flake dhe vetėtima qė ndodhin nė qoftė se ju jeni tė zemėruar apo nė ndonje lloj rreziku.

Tesla: Ky  ėshtė shkarkim psikik apo njė paralajmėrim per  tė qene vigjilent. Drita ka qene gjithmonė nė anėn time. A e dini se si e  kam zbuluar fushen magnetike rrotulluese  dhe forcen induktive,  qė mė  bėri  te famshėm kur isha njėzet e gjashtė vjec? Njė mbrėmje vere nė Budapest, unė po shihja me shokun tim Sigetijem muzgun. Mijėra  fasha  zjarri po ktheheshin ne fasha te shkelqyeshme ngjyrash. M'u kujtua Fausti  dhe recitova vargjet e tij dhe mė pas, si nė njė mjegull, pashė fushėn magnetike rrotulluese, dhe forcen inductive . I pashė tek dielli!

GAZETARI:Shėrbimi I  Hotelit  ka thėnė se nė kohėn e rrufesė ju mbylleni nė dhomė dhe flisni me veten.

Tesla: Unė flas me rrufete dhe bubullimat.

GAZETARI: Me ta? Nr cfarė gjuhe, Z.Tesla?
Tesla: Kryesisht  ne  gjuhen  time amtare. Ajo ka fjalėt dhe tingujt, sidomos nė poezi, qė ėshtė e pėrshtatshme pėr tė.

GAZETARI: Lexuesit e revistės sonė do tė jenė shumė mirėnjohės nėse ju do te shpjegoni kete.

Tesla: Tingulli  nuk ekziston vetėm nė rrufene dhe bubullimat, por, nė transformimin nė shkėlqim dhe ngjyra. Njė ngjyrė mund tė dėgjohet. Gjuha ėshtė e fjalėve, qė do tė thotė se ajo ėshtė nga tingujt dhe ngjyrat. Ēdo bubullime dhe vetėtime  janė tė ndryshme dhe kanė emrat e tyre. Unė i quaj disa prej tyre me emrat e atyre qė ishin prezente nė jetėn time, apo me emrat e tyre  qė unė admiroj. Nė qiell  jetojnė nėna , motra , vėllai im Daniel, njė poet Jovan Jovanoviq Zmaj dhe personave tė tjerė tė historisė serbe. Emra tė tillė AsIsaiah, Ezekieli, Leonardo, Beethoven, Goya, Faradei, Pushkin  tregojne vetėtima dhe bubullima qe  janė mė tė shkelqyeshmit  dhe mė tė fuqishmit, qė nuk do tė zhduken. Ata  kthehen dhe unė mund t’I  njoh  ato nė mesin e mijėrave.

GAZETARI: Pėr ju, shkenca dhe  poezia ėshtė e njėjtė?

Tesla: Kėto janė dy sytė e njė personi. William Blake tha  se Universi ka lindur nga imagjinata, qė  e  mban dhe qe  do tė ekzistojė pėr aq kohė sa te ekzistoje njeriu. Kjo eshte menyra  me  cilėn astronomėt mund tė mbledhin yjet e tė gjitha galaktikat. Kjo ėshtė energjia krijuese identike me energjinė sė dritės.

GAZETARI: Imagjinata ėshtė mė e vėrtetė pėr ju se vetė jeta?

Tesla: Ajo I jep jete jetes. Unė kam mėsuar  tė kontrolloj  emocionet, ėndrrat dhe vizionet. E kam dashur gjithmone ndersa ushqeja entuziazmin. Tė gjithė jetėn time e  kam kaluar nė ekstazė. Ky ishte burimi i lumturisė sime. Ai me ka ndihmuar mua gjatė gjithė kėtyre viteve tė vazhdoj te punoj , e cila ishte e mjaftueshme pėr pesė jete. Mė e mira ėshtė qė tė punoj  gjatė natės, per shkak te drites yjore, dhe lidhjes  sė ngushtė.

GAZETARI: Ju thatė se unė jam, si ēdo qenie, Dritė. Kjo me pelqeu ,por unė nuk e kuptoj fare kete.

Tesla: Pse ju duhet tė kuptoni, Z. Smith? Mjafton te besoni . Ēdo gjė ėshtė e drite. Nė njė nga rrezet e  saj ėshtė fati i kombeve, ēdo komb ka rrezen e vet nė atė burim te madh tė drites qe e  shohim si diell. Dhe mbani mend: askush qė ishte aty nuk ka vdekur. Ata transformohen  nė dritė, dhe si te tillė ekzistojne  ende. Sekreti qėndron nė faktin se grimcat e dritės rrimarin  gjendjen e tyre origjinale.

GAZETARI: Kjo ėshtė ringjallja!

Tesla: Unė preferoj ta quaj: kthimi  nė njė energji tė mėparshme. Krishti dhe disa tė tjerė e dinin sekretin. Unė jam nė kėrkim se si ruaj  energjinė e njeriut. Ajo ėshtė forme  e Dritės, nganjėherė direkt si drita qiellore. Unė nuk e kam kėrkuar atė pėr hir tė vetvetes, por pėr tė mirėn e tė gjithėve. Besoj se zbulimet e mia e  bėjnė jetėn e njerėzve mė tė lehtė, dhe I orienton  ata  drejt spiritualitetit dhe moralit.


GAZETARI: A mendoni se koha ka nje fund?
Tesla: Jo fare, sepse tipari i parė i energjisė ėshtė se ajo transformohet. Ajo ėshtė nė nje  transformim tė pėrhershėm, si retė e Taoistėve. Por ėshtė e mundur te shfrytezosh faktin se njė njeri e ruan vetėdijen pas jetės tokėsore. Nė ēdo cep tė universit ekziston energjia e jetės; njė prej tyre ėshtė pavdekėsia, origjina e tė ciles ėshtė jashtė njeriut, duke pritur pėr tė. Universi ėshtė shpirtėror ; ne jemi vetėm ne gjysem te rruges. Universi ėshtė mė shumė moral se ne, sepse ne nuk e dimė natyrėn e tij dhe se si te harmonizojme  jetėn tonė me tė. Unė nuk jam shkencėtar, shkenca ėshtė ndoshta mėnyra mė e pėrshtatshme pėr tė gjetur pėrgjigje pėr pyetjen qė gjithmonė me ka ndjekur, ne te cilen  ditėt e mia dhe netėt u kthye nė zjarr.

GAZETARI: Si ėshtė puna?

Tesla: Si shkelqejne syte tuaj! ... Ajo qė kam kėrkuar tė di ėshtė: ēfarė ndodh me njė yll nė rėnie kur del dielli? Yjet bien si pluhur ose fara nė kėtė apo nė botėt e tjera, dhe dielli hyn nė mendjet tona, nė jetėn e shumė qenieve, ajo qe  do tė rilinde  si njė dritė tė re, ose ere kozmike shpėrndahet nė pafundėsi. Unė e kuptoj se kjo ėshtė e nevojshme nė strukturėn e universit. Ceshtja ėshtė se njė nga kėto yje dhe njė nga kėto diej, edhe mė i vogli , ruhet

. GAZETARI: Por, zoti Tesla, ju e kuptoni  se kjo ėshtė e nevojshme dhe ėshtė pėrfshirė nė funxionimin  e botės!

Tesla: Kur njė njeri tronditet; se qėllimi i tij mė i lartė duhet tė jetė pėr t’u bere nje yll qe shkelqen , dhe pėrpiqet pėr ta kapur atė; do tė kuptojė se jeta e tij i ėshtė dhėnė atij pėr shkak tė kėsaj dhe do tė shpetohet. Yjen nė fund do tė jenė nė gjendje kapen!

GAZETARI: Dhe ēfarė do tė ndodhė mė pas?

Tesla: Krijuesi do tė qeshe  dhe thotė: ". Ai bie vetėm qė ju ta ndiqni ate dhe ta kapni. "

GAZETARI: A nuk ėshtė e gjithė kjo nė kundėrshtim me dhimbjen kozmike, e cila aq shpesh eshtė pėrmendur nė shkrimet tuaja? Dhe ēfarė ėshtė ajo dhimbje kozmike?

Tesla: Jo, sepse ne jemi nė tokė ... Kjo ėshtė njė sėmundje ekzistenca e tė ciles  per shumices  e njerėzve nuk eshte e kuptueshme. Pėr kėtė arsye, shumė sėmundje tė tjera, vuajtje, e keqja, mjerimi, luftėrat dhe ēdo gjė tjetėr qė e bėn jetėn e njeriut nje gjendje absurde dhe tė tmerrshme. Kjo sėmundje nuk mund tė shėrohet plotėsisht, por vetėdija do ta bėjė atė mė pak tė komplikuar dhe tė rrezikshme. Sa herė qė janė lėnduar njė nga njerėzit e mi tė afert dhe te dashur, unė ndjeja dhimbje fizike. Kjo ėshtė pėr shkak se organet tona janė bėrė  nga materiale tė ngjashme, dhe shpirtrat tane jane te lidhur me lidhje tė pathyeshme. Trishtimi  I  pakuptueshem  qė na pėrshkon  do tė thotė se diku, nė anėn tjetėr nė kėtė planet, njė fėmijė apo njeri bujar vdiq. I tėrė Universi ėshtė nė periudha tė caktuara i sėmurė nė vetvete, dhe prej nesh.  Zhdukja e njė ylli dhe shfaqja  e kometes  na ndikon mė shumė se sa mund tė imagjinohet. Marrėdhėniet midis krijesave nė Tokė janė edhe mė tė forta , pėr shkak tė ndjenjave dhe mendimeve lulja do kete  arome  edhe mė te mire, ose do tė bjere nė heshtje . Kėto tė vėrteta duhet tė mėsojme nė mėnyrė qė tė shėrohemi.Sherimi  ėshtė nė zemrat tona dhe nė mėnyrė tė barabartė,edhe  nė zemėr tė kafshėve qė ne e quajmė Univers.
avatar
V13

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nikola Tesla-filmi

Mesazh  Pansophia prej 29.12.17 19:58


Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi