Si tė zbulohet qėllimi i Vėrtetė i Jetės

Shko poshtė

Si tė zbulohet qėllimi i Vėrtetė i Jetės

Mesazh  Siroco prej 26.03.16 1:38Si tė zbuloni qėllimin e vėrtetė tė jetės tuaj? Nuk bėhet fjalė pėr punėn tuaj, pėrgjegjėsitė e pėrditshme, apo edhe qėllimet tuaja afatgjata. Kėtu kemi tė bėjmė me arsyen e vėrtetė se pėrse ju qėndroni mbi tokė, se pėrse ekzistoni.

Mbase mund tė jeni njė person nihilist qė nuk besoni se keni njė synim nė jetė dhe se jeta pėr ju nuk ka kuptim. Nuk ka rėndėsi. Tė mos besosh se ke njė qėllim nė jetė, nuk mund tė tė pengojė qė ta zbulosh atė, ėshtė njėsoj sikur tė mos besosh tek ligji i gravitetit, gjė qė nuk mund tė tė pengojė tė ecėsh fluturimthi. Mungesa e besimit nuk bėn gjė tjetėr veēse bėn qė tė kėrkojė mė shumė kohė, qė tė vėrtetohet besimi.

Ka tė ngjarė qė nėse nuk beson, duhet tė kesh njė qėllim, mė pas ndoshta nuk do besoni ēfarė po lexoni, por gjithsesi, ky ėshtė njė ndėr risqet e leximit?

Nėse doni tė zbuloni qėllimin e vėrtetė tė jetės tuaj, duhet qė si fillim tė zbrazėsh mendjen nga tė gjitha qėllimet false nė jetėn tėnde (pėrfshirė edhe idenė qė mund tė mos kesh asnjė qėllim).

Ja ēfarė duhet bėrė:

- Merrni njė letėr tė bardhė nė dorė
- Shkruani nė krye: "Cili ėshtė qėllimi i vėrtetė i jetės?"
- Shkruani njė pėrgjigje (ēfarėdolloj pėrgjigjeje) qė ju vjen nė mendje. Nuk ėshtė e thėnė qė tė jetė njė fjali e plotė. Edhe njė frazė e shkurtėr do tė bėnte punė.

Pėrsėriteni pikėn e tretė, derisa tė shkruani pėrgjigjen qė do ju bėjė tė qani. Ky ėshtė qėllimi juaj.

Kaq. Nuk ka rėndėsi nėse jeni njė avokat, inxhinjer apo truprojė. Pėr disa njerėz, ky lloj ushtrimi ka plotėsisht kuptim. Ndėrsa disa njerėzve tė tjerė u duket budallallėk. Zakonisht nevojiten vetėm afėrsisht 20 minuta pėr ta pastruar kokėn nga rrėmuja dhe kushtėzimet shoqėrore, pėr tė menduar rreth qėllimit tė vėrtetė tė jetės tuaj. Mund tė dalin pėrgjigje false nga koka dhe kujtimet tuaja. Por kur tė vijė pėrgjigjja e vėrtetė, do ju duket sikur po vjen nga njė burim krejt i ndryshėm.

Pėr ata qė bėjnė njė jetė me informacion tė kufizuar, mund tė zgjasė shumė mė shumė, derisa tė nxjerrin jashtė tė gjitha pėrgjigjet false, ka tė ngjarė mė shumė se njė orė. Por nėse kėmbėngulni, pas 100 apo 200 pyetjesh, do tė goditeni nga pėrgjigjja qė do t'i bėjė njė operacion emocioneve tuaja, nga pėrgjigjja qė do t'ju kėpusė.

Ndėrsa vazhdoni gjatė procesit, disa nga pėrgjigjet tuaja mund tė jenė shumė tė ngjashme. Madje mund tė listosh sėrish pėrgjigjet e kaluara. Mė pas mund tė vazhdosh nė njė drejtim tjetėr duke gjeneruar 10 apo 20 pėrgjigje tė tjera. Mund tė listosh ēfarėdo pyetjesh qė tė vijnė nė mendje, derisa vazhdon tė shkruash.

Nė disa faza tė kėtij procesi (zakonisht pas 50 apo 100 pėrgjigjesh), mund tė doni qė ta braktisni. Mund tė ndjeni nxitjen pėr t'u ēuar duke kėrkuar tė falur, pėr tė bėrė diēka tjetėr. Kjo ėshtė normale. Mposhte kėtė rezistencė, dhe vazhdo tė shkruash. Ndjenja e rezistencės praktikisht do kalojė.

Mund tė zbulosh edhe disa pyetje qė mund t'ju emocionojnė, por qė nuk do t'ju bėjnė pėr tė qarė, ndoshta pak lot. Nėnvizoji kėto pėrgjigje, nė mėnyrė qė t'i kthehesh mbrapsht pėr korrigjime. Ēdonjėra reflekton njė pjesė tė synimit tuaj, por veēmas nuk pėrbėjnė njė pėrgjigje tė tėrė. Kur tė filloni qė tė zbuloni kėto lloj pyetjesh, do tė thotė qė po nxeheni. Vazhdoni.

Ėshtė shumė e rėndėsishme qė kėtė gjė ta bėni vetėm, pa ndėrpreje. Nėse jeni nihilist, atėherė filloni me pėrgjigjen: "Unė nuk kam njė qėllim", ose: "Jeta nuk ka kuptim", dhe vazhdoni, derisa t'i afroheni.

Nė fakt, tė zbuloni qėllimin tuaj ėshtė pjesa e lehtė. Pjesa e vėshtirė ėshtė ta mbani atė nė kontekstin e jetės sė pėrditshme duke punuar me veten, pėr qėllimin.

Nėse do jeni tė prirur tė pyesni se pėrse ky proces funksionon, hidheni mėnjanė kėtė pyetje derisa t'ja dilni mbanė. Sapo t'ja dilni, ka tė ngjarė qė tė keni pėrgjigjen tuaj se pėrse ky proces funksionoi. Ka tė ngjarė qė, nėse do pyesni 10 njerėz tė ndryshėm se pėrse ky proces funksionoi (njerėz qė e kanė realizuar me sukses), tė merrni 10 pėrgjigje tė ndryshme, tė gjitha tė filtruara nga sistemet individuale tė besimit, dhe secila pėrmban njė refleksion tė veēantė tė sė vėrtetės.

Sigurisht qė procesi nuk do mund tė funksionojė nėse do ta braktisni. 80 deri nė 90 pėrqind e njerėzve mund ta arrijnė suksesin nė mė pak se njė orė, shumica nė rreth 20 minuta.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi