Ja si u ndėrtuan piramidat nė Egjipt! (Video)

Shko poshtė

Ja si u ndėrtuan piramidat nė Egjipt! (Video)

Mesazh  DaniEL prej 22.03.16 1:47

Si u ndėrtuan piramidat e Egjiptit? Me mundėsitė dhe veglat qė ishin nė atė kohė, duket e pamundur qė ato tė jenė ndėrtuar nga vetė egjiptianėt e atėhershėm. Por, cilat janė dėshmitė pėr kėtė?
Piramida e Madhe ėshtė njė nga mė tė mėdhatė dhe mė tė vjetrat atje. Ajo ėshtė rreth 150 metra e lartė dhe arkeologėt mendojnė se ishte struktura mė e lartė nė Tokė pėr 3,800 vjet.
Ky dokumentar i shfaqur mė poshtė, ofron njė perspektivė tjetėr se si ndodhi qė Piramida e Madhe, dhe tė tjerat si ajo, u ndėrtuan nė tė vėrtetė, transmeton lajmi.net.
Dokumentari ofron alternativa interesante, provokuese dhe shokuese nė tė njėjtėn kohė. Shikojeni dhe mendoni se a i krijuan me tė vėrtetė alienėt ato? Apo ata thjeshtė i ndihmuan njerėzit qė t’i ndėrtojnė? Apo egjiptianėt kishin vegla tė avancuara nė atė kohė pėr tė cilat ne nuk kemi njohuri?

avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ja si u ndėrtuan piramidat nė Egjipt! (Video)

Mesazh  elektronika prej 23.03.16 0:25

Kjo video eshte nje fantazi e rradhes. Nje fantazi qe ashtu si dhe te tjerat i mungojne shume elemente te tjere perberes. Te gjithe "zbuluesit" e menyres se ndertimit te piramidave kapin vetem nje aspekt , duke anashkaluar shume te tjera.

Kjo video na shton ne koston e ndertimit pervec asaj te piramides edhe nje kosto tjeter ate te ujit. Vlere qe e dyfishon koston e ndertimit. Vellimi i ujit eshte i njejte me ate te piramides.  Na paraqiten tuba  qe cojne guralecet lart, po shkembinjte 100 ton sa ton dru donin per tu ngritur lart? Sa shkon diametri i pergjithshem i kesaj mase ( gure + drure + litare  dhe litaret duhet te perballojne tani nje peshe qe shkon mbi 250-300 Ton ) qe do te futet ne tuba?  Nuk po ndalem ketu, po kap nje pike tjeter qe kjo video as nuk e preku fare.

Si e gjeten Egjyptianet aksin e kontinenteve? Si e gjeten distancen Toke Diell? Si e orientuan me saktesine me te madhe drejtimin Veri-Jug? Me se e maten perimetrin e Tokes? Te dhena keto qe jane integruar ne ndertimin e piramides. Te mos flasim ketu per numrin e njerezve qe duhen per ta ndertuar, qe nga shume arkitekte mendohet te jete rreth 2 milion. Tani sa njeres duhet te punojne ne bujqesi, sa ne blegtori, sa ushqim duhet per te mbajtur ne jete kete mori te pafundme njerezish qe po ti mbledhesh se bashku punetore, bujq , blegtore  organizatore, ushtare etj behen mbi 4 milion sa ishin rezervat e ushqimeve te Egjiptit per ti ushqyer keta njerez per 20 vjet.  

Edhe dicka tjeter per gjithe keta njerez qe mendohet te kene qene atje duhet te kishte dhe varreza me nje numer te konsiderueshem varresh. Por ajo qe eshte me e cuditeshmja qe nuk e thote askush: Qellimi perse u ndertua? Prandaj versioni me i pranueshem per nje llogjike te ftohte eshte: Piramidat i ndertuan ata te cileve ju nevojiteshin dhe qe i kishin mjetet e nevojeshme per ti ndertuar me pak fjale: Alienet.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi