A janė koinēidenca kėto? Edhe nėse po, janė vėrtetė shumė tė frikshme

Shko poshtė

A janė koinēidenca kėto? Edhe nėse po, janė vėrtetė shumė tė frikshme

Mesazh  Siroco prej 20.03.16 1:06Nė 4 nėntor 2008, Barak Obama fitoi zgjedhjet presidenciale. Nė 5 nėntor, njė prej kombinimeve fituese tė Llotarisė sė Illinoisit ishte 6-6-6.

Astronomi afrikano-jugor Daniel du toit sapo kishte pėrfunduar sė dhėni njė leksion, me konkluzionin se vdekja mund tė na vijė nė ēdo kohė. Pas leksionit, u ul nė njė karrike dhe futi nė gojė njė mente. Fatkeqėsisht, ai u mbyt dhe vdiq pikėrisht nga ajo karamele.

Gjatė prodhimit tė Deux Ex (njė video-lojė e nxjerrė nė vitin 2000) ekipi zhvillues harroi qė tė shtojė Kullat Binjake. U dha njė shpjegim brenda lojės: ndėrtesat ishin shembur nga njė sulm terrorist.

Vrasja e Dukės Franc Ferdinand ishte shkėndija qė ndezi Luftėn e Parė Botėrore. Ai u godit pėr vdekje nė njė makinė qė kishte targėn A III 118. Lufta mori fund me njė armėpushim nė 11-11-18, nė orėn 11.
Nė vitin 2002, njė finlandez 70-vjeēar u godit nga njė kamion teksa pėrpiqej tė kalonte autostradėn me biēikletė, dhe vdiq. Dy orė mė vonė, binjaku i tij identik gjeti vdekjen nė tė njėjtat rrethana, mė pak se njė milje mė poshtė tė njėjtės autostradė.

Nė vitin 1883, Henry Ziegland la tė dashurėn. Zemėrthyer, ajo vari veten. I vėllai u betua tė hakmerret dhe u vu nė kėrkim tė Ziegland. Kur mė nė fund e gjeti, vuri nė shėnjestėr kokėn e tij dhe qėlloi. Ziegland ra pėrtokė. Vėllai i vajzės, duke besuar se ishte hakmarrė, kreu vetėvrasje me tė njėjtėn armė. Ai nuk e dinte qė Ziegland do tė mbijetonte, sepse plumbi vetėm sa i kishte gėrvishtur faqen dhe kishte hyrė nė njė pemė aty pranė.
Shumė vite mė vonė, Ziegland u pėrpoq tė presė pikėrisht atė pemė. Ai pati idenė brilante tė pėrdorimit tė dinamitit. Shpėrthimi e ēoi plumbin drejt e nė kokėn e tij.

Nė vitin 1838, Edgar Allan Poe botoi “Rrėfimin e Arthur Gordon Pym tė Nantuketit”. Romani pėrfshin rrėfimin pėr katėr burra tė mbetur nė mes tė detit, pasi mbytet anija e tyre. Tė dėshpėruar, ata vrasin dhe hanė njė djalė tė quajtur Richard Parker. 46 vjet mė vonė, njė anije e quajtur Mignonette pėsoi tė njėjtin fat. Katėr tė mbijetuarit vranė dhe hėnrėn djalin e kabinės, qė quhej Richard Parker.

Samuel Clemens, ose Mark Tuein lindi nė vitin 1835, pak kohė pas shfaqjes sė Kometės Hallej. Mė vonė gjatė jetės, ai parashikoi se do tė vdiste kur tė rikthehej kometa. Nė vitin 1910, njė ditė pasi kometa Hallej u shfaq mė e shndėrritshme se kurrė, Mark Tueini vdiq nga njė atak nė zemėr. Ndoshta Tueini e konsideronte njė lajmėtare tė vdekjes. Nėse ishte kėshtu, kishte arsye tė fortė. Nė vitin 1222, teksa Kometa kalonte mbi tokė, u duk se po ecte drejt perėndimit. Nė atė kohė Genghis Khani po pėrgatitej pėr pushtimin e tij. Duke besuar se ishte njė shenjė, ai marshoi edhe drejt perėndimit, duke vrarė miliona vetė.

Njė francez i quajtur Zhan Mari Dubari u ekzekutua pėr vrasjen e tė atit nė 13 shkurt 1746. Njėqind vjet mė vonė, nė 13 shkurt, njė tjetėr person u ekzekutua pėr atėvrasje. Emri i tij? Zhan Mari Dubari.

Mbreti Umberto I i Italisė po darkonte nė njė restorant nė qytetin e Monzės, nė 28 korrik 1900. Pėr befasinė e tij, ai pa qė pronari i restorantit ngjante fiks si ai dhe kishte emrin Umberto. Po kėshtu bashkėshortet e tyre kishin tė njėjtėt emra dhe restoranti ishte hapur tė njėjtėn ditė me kurorėzimin e mbretit Umberto. Ditėn tjetėr tė dy Umbertot u qėlluan pėr vdekje nė incidente qė nuk kishin lidhje mes tyre.

Nė 26 nėntor 1911, tre burra u dėnuan pėr vrasjen e Sir Edmund Berry dhe u varėn menjėherė nė Greenberry Hill nė Londėr. Emrat e tyre ishin Green, Berry dhe Hill.


/bota.al
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi