Tejkalimi i Xhelozisė

Shko poshtė

Tejkalimi i Xhelozisė

Mesazh  gjilanasi prej 14.03.16 12:40Tė gjithė kemi ndjerė momente xhelozie.

Nuk po flas pėr xhelozinė romantike, por pėr atė lloj xhelozie kur dėgjoni pėr suksesin e tė tjerėve, ose kur ata kanė diēka qė ju dėshironi.

Mund tė ndiheni xhelozė se ata kanė mė shumė para, se janė mė tė suksesshėm, mė tė bukur apo kanė trup mė tė kėndshėm se ju.

Xhelozia lind kur fokusoheni tek gjėrat jashtė vetes dhe e krahasoni veten me tė tjerėt. Kur fokusoheni nė atė ēfarė nuk jeni nė vend qė tė fokusoheni nė atė ēfarė jeni, kjo ēon vetėm nė vuajtje.

Kur fokusoheni nė atė ēfarė nuk keni nė vend qė tė fokusoheni nė atė ēfarė keni, kjo shkakton ndjenjėn e pamjaftueshmėrisė.

Kur e fokusoni vėmendjen jashtė vetes, kjo ēon gjithmonė qė tė mendoni se jeta e dikujt tė duket mė e bukur se e juaja.

Por ky ėshtė njė iluzion.

Xhelozia lind kur harroni se kush jeni, kur harroni vlerat dhe dobishmėrinė tuaj.

E vėrteta: jeni tė plotė, tė pėrsosur dhe tė kompletuar. Asgjė nuk mund ta ndryshojė kėtė.

Por ndonjėherė e harrojmė kėtė gjė.

Kur e harroni perfeksionin tuaj tė brendshėm, shkoni drejt ndejnės sė pamjaftueshmėrisė, duke menduar gabimisht se nuk ka pėr tė gjithė. Sikur dikush jua ka marrė suksesin.

Ky ėshtė iluzion.

Universi ėshtė i bollshėm.

Festojeni suksesin e tė tjerėve si tė ishte i juaji.

Sa mė shumė tė festoni dhe bekoni suksesin e njerėzve rreth jush, aq mė shumė do ta hapni veten pėr sukses nė jetėn tuaj.

Xhelozia lind kur harroni se kush jeni nė tė vėrtetė dhe bini nė iluzionin e ndarjes. Kur dini se jeni njė qenie e pafundme, se jeni pazgjidhshmėrisht tė ndėrlidhur me gjithė ekzistencėn, e dini se jeta dhe tė jetuarit e jetės ėshtė e njėjtė pėr tė gjithė njerėzit. Nė njė nivel mė tė thellė, ju e kuptoni se nuk ekziston njė ndarje mes jush dhe diēkaje tjetėr.

Jemi tė gjithė pjesė e sė njėjtės skuadėr, pjesė e njerėzimit. Kur diksuh ka sukses, nė njė farė mėnyre, ky ėshtė gjithashtu suksesi juaj. Nuk ėshtė marrė nga ju. Kjo hap njė mundėsi pėr ju gjithashtu.

- Pushoni sė krahasuari veten me tė tjerėt dhe fokusohuni tek dhuratat tuaja tė jetės.

- Dashurojeni veten ashtu siē jeni dhe nuk jeni. Mund tė mos jeni perfekt, dhe kjo ėshtė diēka e pėrsosur pasi ju bėn perfekt nė veēantinė tuaj. Kur qėndroni tė fokusuar nė veēantinė tuaj, e kuptoni se nuk ekziston njeri tjetėr si ju, dhe as ka pėr tė ekzistuar.

Nuk keni konkurrencė duke qenė vetvetja. Dhe mbase, suksesi mė i madh nė jetė ėshtė tė jesh plotėsisht vetvetja.

Sapo tė pėrqafoni aspektin qė ju jeni njė shprehje unike e mrekullueshme e e universit, xhelozia do shkrihet.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi