Enigma e species Torquigener!

Shko poshtė

Enigma e species Torquigener!

Mesazh  Anon prej 12.03.16 18:42

Peshqit meshkuj tė species Torquigenerr tė familjes Tetraodontidae krijojnė forma tė ndėrlikuara nė rėrė, tė pėrbėra nga rėra e imėt, si formė pėr tė tėrhequr partneret. Format janė tė ndėrlikuara dhe duken si vepra arti. Struktura e tyre dhe pasuria me rėrė tė hollė ndikon nė pėrzgjedhjen e partnerėve. Pasi tė kenė punuar njė kohė tė gjatė pa u ndalur pėr krijimin e kėtyre "foleve", meshkujt Torquigener nuk i ripėrdorin mė foletė e krijuara pas ēiftėzimit. Pėr tėrheqjen e ēdo partnereje, ata krijojnė njė fole tė re.
Zhytėsit i kanė vėnė re kėto struktura edhe mė parė, por origjina dhe funksioni i tyre nuk njiheshin. Se kush i krijonte ėshtė zbuluar sė pari nė vitin 2011, ndėrsa funksioni i tyre ėshtė shpjeguar nė vitin 2013.


Burimi ; Pendulum-Scimag!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi