Ku qėndrojnė shpirtrat e kėqij (djajtė)?

Shko poshtė

Ku qėndrojnė shpirtrat e kėqij (djajtė)?

Mesazh  Siroco prej 12.03.16 14:00Energjitė negative, apo shpirtrat e kėqij - djajtė, zakonisht gjenden nė purgator, apo ferr. Nga aty ato vijnė nė Tokė dhe mund tė ndikojnė te ne, njerėzit.

Shpirtrat qė kanė energjinė mė tė vogėl gjenden nė purgator, e mė pas, sa mė thellė qė tė shkohet nė ferr, shpirtrat bėhen gjithnjė e mė tė fuqishėm. Shpirtrat, apo energjitė negative, mund tė lėvizin me shpejtėsi tė madhe, duke kaluar distanca tė largėta pėr vetėm disa sekonda.


Ku gjenden shpirtrat qė vijnė nė Tokė?


Kur tė mbėrrijnė nė Tokė, shpirtrat e kėqij mund tė rrinė nė disa vende. Mund tė formojnė qendra nė qeniet e gjalla dhe jo tė gjalla. Qendra ėshtė vendi ku ata e ruajnė energjinė e tyre negative, tė zezė.

Shpirtrat qė hyjnė nė njerėz – shpirtrat e kėqij ekzistojnė rreth nesh, nė disa prej njerėzve dhe mbi ta, me qėllim tė realizimit tė dėshirave dhe hakmarrjeve tė tyre, apo duke u argėtuar, duke i munduar ata.

Shpirtrat e kėqij mund ta pushtojnė cilėndo pjesė tė organizmit, duke filluar nga mendja, e deri te ēdo pjesė fizike e tij. Kjo quhet pushtim nga djalli. Pushtimi mund tė zgjatė disa vjet, bile, kush beson nė reinkarnacion, edhe nė disa reinkarnacione me radhė. Njerėzit nuk e dinė se janė tė pushtuar nga djajtė dhe se ata i realizojnė dėshirat e shpirtrave/djajve.

Shpirtrat qė hyjnė nė kafshė: Shumica e shpirtrave hyjnė nė kafshė. Nė fakt, ata i pėrdorin kafshėt pėr t’i frikėsuar njerėzit. Kafsha e xhindosur bėhet agresive, i sulmon njerėzit dhe i shqetėson nė mėnyra tė tjera.

Shpirtrat nė bimė – Marrė nė pėrgjithėsi, shpirtrat mund tė pėrforcohen nė trungje tė bimėve. Druri tamarind ėshtė i njohur si dru qė preferohet nga shpirtrat. Edhe fiku indian ėshtė i preferuar nga ta.  

Gjėsendet e “djallosura”: Jo rrallė, njerėzit edhe pas vdekjes mbesin tė lidhur pėr gjėsendet qė i kanė preferuar gjatė jetės, p.sh. ndaj karriges sė referuar, pronės, etj. objektet e tilla quhen tė pushtuara, por kėsaj radhe jo nga shpirtrat e ferrit (djajtė), por nga shpirtrat e njerėzve tė vdekur. Bartja, apo pėrdorimi i objekteve tė tilla mund tė sjellė pėrvoja tė pakėndshme.

Vendet e pushtuara nga shpirtrat: Kur nė ndonjė vend ndodhė ndonjė masakėr dhe vjen deri te vdekja, atėherė aty mund tė mbetet ndonjė shpirt, i cili nuk i lejon tė tjerėt qė tė hyjnė aty. E mundojnė kėdo qė shkon. Vendet e tilla quhen tė pushtuara nga shpirtrat.

Shtėpia e pushtuar nga shpirtrat: Nėse ndokush tenton tė jetojė nė ndonjė shtėpi, tė pushtuar nga shpirtrat, atėherė ata rrezikojnė edhe vdekjen e vet. Kjo nuk vlen vetėm pėr njerėzit qė kanė ndonjė lidhje me shtėpinė, apo me ish pronarėt e saj, por me tė gjithė. Njerėzit fillojnė tė dėgjojnė zėra, bėrtitje, etj.

Shpirtrat – demonėt – djajtė, quani si tė doni, mund tė gjenden edhe gjetiu, si nė burgje, spitale, ura, udhė... por, ajo qė na intereson mė shumė tani, ėshtė...


... Si tė mbrohemi nga shpirtrat e kėqij?


Praktikat e rregullta shpirtėrore na ndihmojnė qė ta arrijmė njė fuqi shpirtėrore, e cila bėhet mbrojtėsi ynė kundėr shpirtrave tė kėqij.

Para se tė hyjmė nė vendet ku e dimė se mund tė ketė djaj, duhet t’i lutemi Zotit qė tė na mbrojė nga ta. Ėshtė e kotė ta injorojmė ekzistimin e shpirtrave tė kėqij, apo djajve. Ata ekzistojnė dhe mund tė kenė ndikim fatal nė jetėn tonė, prandaj mos e futni kokėn nė rėrė, si struci, por veproni si iu kėshilluam dhe, me lejen e Zotit, do tė jeni tė mbrojtur.

(Kosova Sot)
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi