Shenja qė po vizitoheni nga Ėngjėlli Juaj Mbrojtės

Shko poshtė

Shenja qė po vizitoheni nga Ėngjėlli Juaj Mbrojtės

Mesazh  Equinox prej 05.03.16 17:59Ėngjėjt nuk janė entitete fizike qė vibrojnė me frekuenca tė ndryshme si ne tė vdekshmit. Kėto roje tė shpirtit tentojnė gjithmonė tė udhėheqin veprime dhe tė ndėrkallin mendime tė vlefshme pėr ne. E gjitha vjen kur zotėrojmė apo jo kapacitetin e mendjes dhe tė shpirtit.

Mbetet mister se si kėta gardianė vijnė pėr tė nė ndihmuar. Mendohet se ky mister ėshtė njė aspekt i trashėguar i universit tė pafundė. Nė lidhje me pafundėsisė ne mund tė shohim pėrgjigje tė ndryshme. Nė varėsi se si gjithsecili e sheh tė vėrtetėn, mėnyra se si ėngjėjt shfaqen mbetet e njėjtė prej shumė kohėsh. Sigurisht duke mos u shfaqur kurrė si njė projeksion fizik, ėngjėjt kanė tendencėn tė shfaqen nė mėnyra tė tjera. 7 mėnyrat e paraqitura mė poshtė janė pėrvojat mė tė zakonshme tė raportuara nga njerėz nga mbarė bota.


Ndryshime nė temperaturė

Dhoma mund tė bėhet mė e ngrohtė apo e ftohtė nė mėnyrė tė pashpjegueshme. Mėnyra e vibrimit tė ėngjėjve mund tė ngadalėsojė shpejtėsinė e molekulave tė ajrit, gjė qė shkakton ndryshim tė temperaturės. Bėni kujdes ēfarė po bėni apo mendoni, dhe ndjeni se ēfarė po komunikohet.


Aromė fantastike tė pashpjegueshme

Ju ka ndodhur ndonjėherė nė shtėpi tė nuhasni njė aromė qė nuk mund ta lokalizoni se nga vjen, dhe ėshtė njė aromė mahnitėse? Nėse ndjeni njė aromė tė qėndrueshme dhe tė kėndshme rreth jush, njė ėngjėll ėshtė vetėm njė pėrqafim larg jush. Nuhatja ėshtė njė shqisė e fuqishme, me lidhje tė forta me kujtesėn. Ēfarė arome ndjeni? Ēfarė bėri qė tė mendoni?


Zėra qė gumėzhijnė

Ndėrsa kjo mund tė jetė njė shenjė qė mund tė jeni tė marrosur, nė kėtė kontekst kjo ėshtė njė gjė e mirė! Jeni tė hapur ndaj tendencave tė universit, ndėrsa tė tjerėt qėndrojnė tė mbyllur. Dėgjojini, por dėgjoni edhe brendinė tuaj, ekzistojnė shumė pretendues...


Shfaqen drita tė ndryshme tė me ngjyra

Po tė shihni boshte dritash qė rrezatojnė rreth jush, kėto janė pėrfundimisht shenja ėngjėjsh. Mund tė shihni shkėndija drite ose tė bėheni shumė tė vetėdijshėm pėr hijet rreth jush. Mos u frikėsoni. Ėngjėjt nuk dėshirojnė t'ju lėndojnė. Kjo ėshtė njė shenjė qė ata duan t'ju arrijnė direkt nga planeti i tyre.


Pupla tė papritura

Puplat rreth jush, pavarėsisht arsyes? Mos e kėrkoni arsyen? Ėshtė shenjė qė ata janė pranė jush dhe po ju kishtojnė vėmendje.


Komunikimi pėrmes ėndėrrave

Mund tė mos e mbani mend ėndėrrėn, por mund tė ndiheni mė tė ēlirėt, fortė dhe mė tė sigurtė pėr drejtimin tuaj.


Kur ndjeni sikur po ju gjurmojnė

Kjo ndjenjė zakonisht shoqėrohet nga njė ndjenjė besimi deh dashurie. Po tė jeni vetėm dhe ndjeni qė dikush ėshtė nė dhomė me ju, dhe nuk keni frikė, besojini brendisė suaj. Ėngjėjt tuaj po mundohen t'ju mbrojnė.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi