Pse ky emer i forumit?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pse ky emer i forumit?

Mesazh  Mehmet prej 27.02.16 0:01

Pershendetje,Pse ky emer i forumit [Explorer univers],ne fillim para se te hyja prisja informata per shkencen ose teknologjine me te fundit por edhe per te gjitha shkencat tjera,prisja krejt DIĒKA ndryshe nga kjo qe pashe,ketu pashe vetem histori,mite,legjenda,thashetheme me thane ma shkurt pashe filma te perkthyer ne shqip,DIĒKA qe nuk perkon me realitetin,a eksplorohet universi me genjeshtra,dua pergjigjje serioze nga te tjeret jo nga perkthyesit e filmave te devillave.
avatar
Mehmet

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ky emer i forumit?

Mesazh  Muneer prej 01.03.16 23:27

Mehmet, u zhgenjeve?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

593


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ky emer i forumit?

Mesazh  elektronika prej 02.03.16 1:32

Pershendetje Mehmet:

Vura re ne shkrimin tend qe ishe habitur  dhe thene me sakte ishe zhgenjyer nga ajo qe prisje te gjeje. Ti thoje se prisje te gjeje shkence dhe teknologji, por gjete sipas teje "Filma te perkthuer ne shqip" !!! shume i cuditshem perfundimi yt. Mendoj se problemi eshte me veten tende me menyren se si ti e kupton fjalen "Univers" .

Sepse une mbasi lexova emrin e forumit gjeta pikerisht ate qe kerkoja, pra me pak fjale emri i forumit "Explorer Univers" eshte mese i gjetur. Nese ti kerkon shkence dhe teknologji duhet te hysh tek nje faqe qe te pakten te thote "Explorer Shkence"  ose "Explorer Teknologji".

Universi shkon pertej ketyre dy kerkesave. Universi eshte shume here me i madh dhe perceptohet me me shume se 5 shqisa qe kemi ne ne dispozicion per te perceptuar kete Univers. Eshte normale qe te gjesh edhe budalliqe sepse tek e fundit anetaret jane njerez te thjeshte (jo shkencetare) dhe flasin dhe tregojne sipas menyres qe ata vete e perceptojne Universin, por per me teper ka dhe shume fetare qe mundohen te perhapin doktrinen e tyre nepermjet kesaj faqeje. Ketu diskutimi eshte i lire secili jep nje mendim te tjeret e aprovojne duke e plotesuar me dijet e tyre ose e kunderta e sulmojne kur ai mendim mbart idiotesi brenda.

Ti je i lire te lexosh dhe  te maresh ate qe ti vete e quan te dobishme dhe me vlere per botekuptimin tend. Kjo nuk eshte nje faqe e NASA-s. por ketu gjen materiale edhe nga NASA. UNe mendoj se ti thjesht duhet ta perceptosh pak me ndryshe fjalen "Univers" i cili perbehet nga lende e dukeshme ne 3 dimensione dhe e perceptueshme nga shqisat tona, si dhe lende e padukeshme e paperceptueshme nga shqisat tona, qe shtrihet deri ne 12 dimensione sipas teorive te fundit te ofruara nga shkencetaret.

Ketu pikerisht do te gjesh me se shumti diskutime mbi te padukeshmen, te pa prekeshmen, te pa degjueshmen, te pa ariteshmen.

Universi eshte i mbushur me mister dhe kjo faqe ofron jo zbulim por diskutim mbi misteret qe mbulojne kete univers qe ashtu si vete Universi eshte i pafund, po ashtu dhe mistert e tij jane te pafundme. Mendoj dhe besoj se te dhashe nje pergjigje, te thjeshte, qe do te te jape mundesine ta kuptosh me mire kete faqe, qe si te thashe dhe me siper per mendimin tim e meriton plotesisht emrin "EXPLORER UNIVERS".
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ky emer i forumit?

Mesazh  Jetmira prej 02.03.16 18:33

Para se te rregjistrohesha nforum e ekslorova forumin dmth hyra si vizitore me pas u antarsova
Gjithsesi ktu meson gjera qe ske menduar se egzistonin
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse ky emer i forumit?

Mesazh  Vlora76 prej 25.03.16 0:11

N edhe un fillimisht e kom hulumtu forumin dhe kom gjete aq shume material rreth ke ti univeri ato ĒKA shihen ĒKA nuk shihen sa i pergezoj adminat per postimet e tyre sh te dobishme veq suksese ne vazhdim 👍🏻👍🏻
avatar
Vlora76

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi