Ja ėndrrat, tė cilat nuk guxoni t’i injoroni

Shko poshtė

Ja ėndrrat, tė cilat nuk guxoni t’i injoroni

Mesazh  Siroco prej 19.02.16 22:42Ka shumė rėndėsi qė kėtyre ėndrrave t’ua kushtoni vėmendjen e duhur, meqė e pavetėdijshmja juaj me anė tė tyre dėshiron t’ju thotė disa gjėra shumė tė rėndėsishme


Kutia

Nėse keni parė ėndėrr kutitė, njė apo mė shumė, atėherė e pavetėdijshmja juaj mundohet t’ua tėrheqė vėmendjen te ndonjė fshehjeje. Mund tė keni frikė qė ndokush tė jetė duke fshehur diēka nga ju, apo ndoshta ju jeni duke fshehur diēka tė rėndėsishme nga tė tjerėt. Nėse nė ėndėrr e shikoni kutinė dhe ajo ėshtė e zbrazėt, kjo d.m.th. se mund tė jeni dėshpėruar pėr diēka.


Rėnia nga lartėsia

Mungesa e kontrollit, rreziku dhe pasiguria. Njė ėndėrr e shpeshtė nė tė cilėn na duket sikur biem nga lartėsia. Kjo ėndėrr na tėrheqė vėrejtjen se diēka ėshtė duke na dalė ndoresh. Ndoshta keni frikė nga dėshtimi, apo tani jeni duke paguar pasojat e ndonjė veprimi tė pamatur. Nėse ėndrrat e tilla janė tepėr tė shpeshta, atėherė thuhet se meditimi dhe joga mund tė ndihmojnė.

Macet

Femėrorja, spiritualja dhe fuqia. Nėse nė ėndėrr shihni mace, kjo mund tė jetė shenjė se duhet tė lidheni mė shumė me aspektin femėror tuajin, apo me shoqet tuaja. Nėse macet i shihni nė ėndėrr, kjo mund tė jetė shenjė edhe se duhet tė punoni nė rritjen e vetėbesimit tuaj.

Buburrecat

Mbėshtetja, puna e mundimshme dhe nervozizmi. Ėndėrrimi i buburrecėve apo i ndonjė insekti tjetėr mund tė thotė se ka diēka nė jetėn tuaj tė pėrditshme qė ju “kruan”, apo qė ju pengon. Ėndrra ju thotė qė tė ballafaqoheni me ato probleme, pa i lėnė ato tė grumbullohen.


Flokėt

Seksualiteti, statusi dhe liria. Nėse shihni flokėt ėndėrr, atėherė kjo mund tė thotė se keni problem me pranimin e seksualitetit tuaj. Flokėt po ashtu simbolizojnė dėshirėn pėr t’u lidhur me njerėzit e tjerė, pa marrė parasysh a bėhet fjalė pėr kolegėt nė punė, miqtė, apo partnerin. Nėse shihni nė ėndėrr flokė tepėr tė gjata, atėherė kjo d.m.th. se jeni tė etur pėr liri.


Uji

Ambicia, rreziku dhe tretėsira. Ėndėrrimi i ujit tregon se jeni njė person qė dėshiron tė ndėrmarrė rreziqe, apo do tė donit tė rrezikonit mė shumė nė jetė. Keni qėllime tė mėdha dhe e pavetėdijshmja juaj ju thotė qė tė mos hiqni dorė nga to. Mos harroni se nuk mund ta fitoni atė qė e dėshironi, pa rrezikuar. Uji po ashtu d.m.th. se keni dėshirė ta keni njė jetė tė thjeshtė dhe tė kėndshme.


Udha

Fati, udhėtimi dhe thjeshtėsia. Nėse ėndėrroni vetėm njė rrugė, respektivisht udhė, atėherė me anė tė kėsaj ėndrre e pavetėdijshmja ju thotė qė t’i thjeshtėsoni gjėrat. Mundohuni qė nga jeta juaj ta largoni dramėn, e cila ua komplikon pėrditshmėrinė. Nė vend tė kėsaj, pėrqendrohuni te njė udhėtim jetėsor, i cili mund t’ju ēojė nė njė vend tė mrekullueshėm.

Balta

Palėvizshmėria, rritja dhe shqetėsimi. Nėse nė ėndėrr shihni baltėn, kjo mund tė thotė se, nė jetėn e pėrditshme keni ngecur nė baltė, respektivisht duhet tė largoheni nga disa gjėra negative, tė cilat ju pengojnė qė tė jeni tė lumtur. Balta po ashtu mund ta nėnkuptojė edhe njė fillim tė ri.


Ngjyra e gjelbėr

Dashuri, shėrim dhe pasion. Nėse shihni nė ėndėrr ngjyrėn e gjelbėr, atėherė kjo d.m.th. se ndiheni tė lumtur. I doni tė tjerėt rreth vetes dhe ndieni sesi ata ju duan juve. Nėse ende nuk jetoni me tėrė kapacitetin tuaj, atėherė kjo ėndėrr ju thotė se do tė duhej ta bėnit atė gjė. Ėndėrrimi i ngjyrės sė gjelbėr po ashtu tregon se jeni duke kaluar nėpėr procesin e shėrimit shpirtėror.


Lakuriq nė publik

Gjykimi, ndjeshmėria dhe pranimi. Shumica e njerėzve, tė paktėn njė herė nė jetė, kanė parė ėndėrr se janė lakuriqė nė publik. Kjo pėr shkak se kjo ėndėrr simbolizon frikėn tė cilėn e kemi tė gjithė: frikėn se tė tjerėt do tė na gjykojnė. Qėllimi pėrfundimtar gjithnjė ėshtė qė ta pranojmė veten ashtu sikur qė jemi. E pavetėdijshmja juaj dėshiron qė ju tė jeni krenarė me veten tuaj.

(Kosova Sot)
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi