Re: Pyetje Fizike...

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Pyetje Fizike...

Mesazh  Soul of Truth prej 17.02.16 21:01

Dua nje pergjigje te qarte, te thjeshte dhe te rregullt te kesaj qe po parashtroj me poshte:
Ndodhen dy njerez. Ata merren te ngjisin dru. Njeri ngjit vetem shkallet e perparme dhe ndalon te kati i 1, tjetri vazhdon akoma ngjitjen deri te kati i 6. Sic e dime: Energjia potenciale gravitacionale e thesit te druve ne kat te gjashte eshte me e madhe, se kemi lartesi me te madhe se ne kat te pare. Pse si ai ne kat ne gjashte dhe ne te pare harxhojne te njejten energji ngrohjeje (ngrohen njesoj)???? (sobat jane njesoj dhe sistemi i shtepise po njesoj. Dhomat te njejta dhe drute te te njejtit lloj). PS: Kush nuk ka lidhje me lenden e Fizikes, ju lutem te mos nderhyje.
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Re: Pyetje Fizike...

Mesazh  Vee Lee prej 18.02.16 1:55

Ngrohja e nje ambienti  te mrenshem varet nga  lėndėt=materials   te cilet e ndajn ate me te jashtmen  dhe Jo nga   renditja=gravity.
avatar
Vee Lee

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje Fizike...

Mesazh  Soul of Truth prej 18.02.16 21:23

Vee Lee shkruajti:Ngrohja e nje ambienti  te mrenshem varet nga  lėndėt=materials   te cilet e ndajn ate me te jashtmen  dhe Jo nga   renditja=gravity.
Ajo s'ka ndnj filozofi. Nuk besoj se duhet te mbetemi ketu, ushtrimi kishte te bente me Energjine potenciale gravitacionale qe kane drute dhe se si ne ngrohemi njelloj si ne kat te pare edhe ne te gjashte...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Re: Pyetje Fizike...

Mesazh  Vee Lee prej 18.02.16 22:41

sigurish nuk ka ndo nje filozofi te madhe ...
kjo pyetje  behet per te  kuptuar (testuar)  nese dikush di  apo jo kuptimin e  (energjis  potenciale gravitacionale)
per me thjesht mund te themi se zvendesojm  thesin me dru me  nje liter naft  dhe i vendosiam ato ne nivele te ndryshme lartesie
ato do ken  (energji potenciale gravitacionale) te ndryshme  por masae tyre nuk ndryshon ...
avatar
Vee Lee

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje Fizike...

Mesazh  Soul of Truth prej 19.02.16 17:45

Vee Lee shkruajti:sigurish nuk ka ndo nje filozofi te madhe ...
kjo pyetje  behet per te  kuptuar (testuar)  nese dikush di  apo jo kuptimin e  (energjis  potenciale gravitacionale)
per me thjesht mund te themi se zvendesojm  thesin me dru me  nje liter naft  dhe i vendosiam ato ne nivele te ndryshme lartesie
ato do ken  (energji potenciale gravitacionale) te ndryshme  por masae tyre nuk ndryshon ...
Prgj eshte e thjeshte. Ndryshimi ne enrgji potenciale mbetet i njejte, pasi puna e kryer jepet si diference. Diferenca eshte zbritja e energjise fillestare me ate perfundimtare, ndersa ndryshesa e asaj perfundimtare me fillestare. Pra puna e kryer e druve ne kat te gjashte A= E1-E2...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Re: Pyetje Fizike...

Mesazh  Vee Lee prej 19.02.16 18:24

... kemi kendveshtrime te ndrysheme ..( noshta dhe jo te njejta)
djegia e druve i perket  kinetic heat(thermal) energy...(e cila mbetet e njejt)
diferenca e nivelit te druve i perket( gravitacional energy)  e cila nuk a e njejt pasi nuk jan ne te njejti nivel lartesie.!!!

...!!!??


Edituar pėr herė tė fundit nga Vee Lee nė 19.02.16 21:23, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Vee Lee

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje Fizike...

Mesazh  Soul of Truth prej 19.02.16 20:27

Vee Lee shkruajti:... kemi kendveshtrime te ndrysheme ..( noshta dhe jo te njejta)
djegia e druve i perket  kinetic heat(thermal) energy...(e cila mbetet e njejt)
diferenca e nivelit te druve i perket( potensial  gravitacional energy)  e cila nuk a e njejt pasi nuk jan ne te njejti nivel lartesie.!!!

...!!!??
Puna qe kryejne ato eshte e njejte dhe energjia termike qe clirohet eshte e njejte. kjo duket ne mbeturinat qe nxjerrin: hiri, bloza, gazi. Ndersa energjite potencilae perkatese jane te ndryshme...
S'ka kohe per kendveshtrime. Kjo eshte zgjidhja. Gjths, te falenderoj per pergjigjen!!!!
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Re: Pyetje Fizike...

Mesazh  Vee Lee prej 19.02.16 21:27

gjithashtu ene un te falenderoj per biseden...
avatar
Vee Lee

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi