Druidėt

Shko poshtė

Druidėt

Mesazh  Siroco prej 11.02.16 0:58Figura fetare legjendare, tė mbėshtjella me intrigė dhe mister, nė Gali, Britani, Irlandė, nė Epokėn e Hekurit


Tė gjithė Druidėt ishin meshkuj

Jo vetėm qė Druidėt adhuronin perėndesha femra, por kishte dhe femra Druide. Duke qenė se Druidėt vlerėsoheshin lart nė shoqėri, gratė Druide pėrfitonin gjithashtu. E pazakontė pėr periudhėn, ato konsideroheshin njėsoj tė barabarta me meshkujt, mund tė merrnin pjesė nė luftėra dhe madje kishin fuqinė tė divorcoheshin nga bashkėshortėt.


Ata bėnin flijime njerėzore

Kjo ėshtė njė prej pikave mė tė debatuara nė lidhje me Druidėt. Shumė burime raportojnė se Druidėt kryenin rite flijimi njerėzish, por kėto gjėra janė shkruajtur nga njerėz si Jul Cezari, i cili kishte arsye t’i paraqiste keltėt nė mėnyrė barbare. Nuk ka prova konkrete qė Druidėt janė angazhuar nė flijime njerėzore, dhe nėse e kanė bėrė, kjo s’ka qenė e zakonshme.


Ata ishin tė gjithė priftėrinj

Ndonėse lidhja e njerėzve me perėnditė ishte njė pjesė e vecantė e rolit tė Druidėve, ata kishin gjithashtu pozicione tė tjera nė shoqėri. Ishin mėsues, shkencėtarė dhe filozofė, mes tė tjerave. Druidėt kishin shumė ndikim nė botėn e keltėve, e madje kishin edhe fuqinė tė dėbonin njerėzit nga shoqėria.


Mbanin rroba tė bardha

Nuk ka patur ndonjė zbulim qė mund tė lidhet nė mėnyrė tė sigurtė me Druidėt, kėshtu qė nuk kemi prova tė forta se cfarė vishnin. Ideja qė mbanin rroba tė bardha bazohet nė njė pėrkthim tė gabuar, dhe nė pėrputhje me ligjet e veshjeve tė kohės, Druidėt mund tė vishnin deri gjashtė ngjyra.


Ishin monoteistė

Me shumė gjasė, kjo legjendė ka lindur prej praktikave tė disa Druidėve tė kohėve moderne, tė cilėt kanė bashkuar Druizmin me besimet e tyre kristiane.
Historikisht, Druidėt adhuronin njė numėr tė madh perėndish dhe perėndeshash pėr qėllime tė ndryshme, si perėndeshėn e verės dhe perėndinė e detit, pak a shumė si fetė romake dhe greke.

bota.al
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi