Syzet e reja zbulojnė entitetet e padukshme

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Syzet e reja zbulojnė entitetet e padukshme

Mesazh  gjilanasi prej 02.02.16 2:38Tash vonė janė zbuluar disa thjerrėza, tė cilat detektojnė tė padukshmen, respektivisht entitetet e padukshme rreth qendrave ushtarake dhe rreth atyre industriale.

Thjerrėzat e reja, tė zbuluara nga “Thunder Energies Corp.”, janė konkave dhe e kanė aftėsinė qė ta detektojnė antimaterien, duke pėrfshirė edhe entitetet e padukshme.

Sipas shefit ekzekutiv tė “Thunder Energies CEO”, Dr. Ruggero Santilli, kemi tė bėjmė me njė zbulim tė rėndėsishėm. Ai thotė se ne nuk e dimė se kush janė kėto entitete, meqė janė krejtėsisht tė padukshme pėr syrin tonė, e ato nuk mund t’i shohim as me dylbi, apo teleskopė tė rėndomtė. Sipas tij, ato entitete janė tė dukshme pėr kamerat e ngjitura nė teleskopėt e rinj ‘Santilli’”.

Dr. Santilli shtoi se kėto entitete duket se bėjnė vėzhgime tė paautorizuara tė qendrave tė ndjeshme civile, industriale dhe ushtarake.

(Kosova Sot)
avatar
gjilanasi

396


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syzet e reja zbulojnė entitetet e padukshme

Mesazh  Elsavrana prej 03.02.16 0:50

KA QENE NJE FILM NGA VITET 75-80 PER ZBULIMIN E ALIENEVE ME SYZE TE VECANTA....nuk eshte e papritur...shume gjera paralajmerohen nga fimat.
avatar
Elsavrana

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syzet e reja zbulojnė entitetet e padukshme

Mesazh  Anon prej 03.02.16 15:47

Imazhi qe dr.Santili ekspozon mbi kete zbulim eshte jashte fokusit te drites dhe e ndertuar ne "filtra" qe jane karakteristikė e manipulimit qe leshon kamera digitale. Pra, ky zbulim nuk eshte e verifikuar ne bazat themelore te natyres (drites), dhe si e tille nuk mund te pranohet ne realitet objektiv.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

369


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syzet e reja zbulojnė entitetet e padukshme

Mesazh  Gabriel prej 04.02.16 14:01

Anon shkruajti:Imazhi qe dr.Santili ekspozon mbi kete zbulim eshte jashte fokusit te drites dhe e ndertuar ne "filtra" qe jane karakteristikė e manipulimit qe leshon kamera digitale. Pra, ky zbulim nuk eshte e verifikuar ne bazat themelore te natyres (drites), dhe si e tille nuk mund te pranohet ne realitet objektiv.
Po flasim per antimaterien mik, nuk mendoj se nje supozim kaq modest i yti te hedhe poshte nje studim shkencor te avancuar. Teorikisht shkencetaret jane ne rruge te mbare. Praktikisht....epo te shohim cdo nxjerin ne drite :))
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syzet e reja zbulojnė entitetet e padukshme

Mesazh  Omnipresent13 prej 04.02.16 16:05

zjarri do ngjitet lart tek zjarri dhe hiri do zbrese tek hiri. Ky eshte ligj.
Kurse shkenca thote se hiri ngjitet lart me zjarrin.

Omnipresent13

157


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syzet E Reja ZBulojne Etnitetet E Padukshme

Mesazh  Soul of Truth prej 04.02.16 17:55

Anon shkruajti:Imazhi qe dr.Santili ekspozon mbi kete zbulim eshte jashte fokusit te drites dhe e ndertuar ne "filtra" qe jane karakteristikė e manipulimit qe leshon kamera digitale. Pra, ky zbulim nuk eshte e verifikuar ne bazat themelore te natyres (drites), dhe si e tille nuk mund te pranohet ne realitet objektiv.
Nuk besoj se duhet te verifikohen ne drite, pasi njerezit kane aftesi te shohin aurat ne drite... Nuk ka pse gjithcka te jete "UNIVERSALE" - "Cdo gje eshte unike ne llojin e vet"...


avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syzet e reja zbulojnė entitetet e padukshme

Mesazh  Anon prej 04.02.16 19:17

Problemi qėndron se Universi ynė ėshtė kryesisht i rrafshtė dhe me pak kurbaturė pozitive. Pėrdorimi i kėtij parimi bėn tė mundur qė entropia e ngatėrrimit tė grimcave kuantike (entropy of entanglement), pra sasia e kėtij lloj ngatėrrimi kuantik nė njė sistem kuantik, ka tė njėjtėn vlerė nė gravitet kuantik tė rrafshtė dhe nė teori fushash kuantike dydimensionale. Sipas gjithė kėsaj, asgjė nuk mund tė del jashtė parametrave dydimensionale (qė nėnkupton se drita dhe materia janė bazat themelore tė realitetit gjithėpėrfshirės). Do kishim shumė dėshirė qė ky zbulim tė konsistonte me realitetin, por deri mė tani jam shumė skeptik qė mund tė ndodh diēka e kėtillė!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

369


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Syzet e reja zbulojnė entitetet e padukshme

Mesazh  enderrimtari prej 04.02.16 19:45

kjo eshte nje gje qe do ndrshoj boten
avatar
enderrimtari

Kjo force qe ne e quajme enderra; . reflekton ne pasqyren e simboleve fytyren time te vertete

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syzet e reja zbulojnė entitetet e padukshme

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi