CIA publikon dosjet sekrete tė UFO-ve – qė fluturuan edhe mbi Europė

Shko poshtė

CIA publikon dosjet sekrete tė UFO-ve – qė fluturuan edhe mbi Europė

Mesazh  Luli prej 28.01.16 11:48Agjencia Qendrore e Inteligjencės (CIA) ka postuar fotografi nė internet, mė parė tė fshehta e qė supozohet se tregojnė UFO-t dhe "pjatat fluturues ‘ qė luhaten mbi Britaninė.

Pamjet e selektuara janė sė bashku me fajlle tė tjera tė klasifikuara nga viti 1950 tė cilat ishin fshehur nga agjencia amerikane e spiunimit.

Fotografia e parė e publikuar nė vitin 1978, tregojnė se si CIA ka kryer hetime tė shumta dhe tė fshehta nėse ekziston jeta jashtėtokėsore, shkruan TheIndependent.

Sipas dokumenteve tė lėshuara, njė raport i vitit 1952 i titulluar “disqet fluturuese”, ka thėnė se tė gjitha, pėrveē 100 UFO-ve kanė pasur njė shpjegim tė arsyeshėm.

Aty thuhej se “Mė pak se 100 raporte tė arsyeshme e tė besueshme mbeten tė pashpjegueshme ‘nė kėtė kohė. Ėshtė e rekomanduar qė vėzhgimi i CIA-s tė vazhdojė.Po ashtu kėrkohej fuqimisht qė raportet e interesit tė CIA-s apo shqetėsime tjera tė arrijnė nė shtypin apo publikun.

Dhe 10 fotografi tjera tė lėshuara pėr tė pėrkuar me ringjalljen e kultit Sci-fi (fatashkencė) X Files – nuk pėrmbajnė asnjė gjurmė tė rrėmbimeve tė huaja apo rrėzimit tė anijeve kozmike.

Njė zėdhėnės i CIA-s ka thėnė se kanė vendosur tė nxjerrim nė pah disa dokumente ku skeptikėve dhe besimtarėve do iu dukej interesante.

Disa teoricienė konspirativ tė UFO-ve nuk besojnė se vendimi i CIA-s ėshtė aq i pafajshėm.

Stephen Bassett, drejtor ekzekutiv i ‘Paradigm Research Group’- e cila ėshtė fushatė qė qeveria amerikane tė pranojnė se UFO-tė huajt janė realė tha pėr Mirror se njoftimet e fundit nė faqen e internetit tė CIA-s mund tė jenė strategjik nga ana e agjencisė.

/lajmi.net/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi