Gjėra qė njerėzit pozitiv bėjnė ndryshe

Shko poshtė

Gjėra qė njerėzit pozitiv bėjnė ndryshe

Mesazh  Hidra prej 26.01.16 13:03

 

Tė pasurit e njė mendėsie pozitive nė njė botė negative mund tė jetė njė sfidė e madhe, por mund tė mėsohen teknika dhe kleēka qė ndihmojnė pėr tė qėnduar vazhdimisht  pozitiv.


Pozitiviteti ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse njė mendėsi e shėndetshme pėrbėn gurin e themelit pėr ēdo gjė nė jetė. Mbani mend, ju, ngashėnjeni atė ēfarė jeni, kėshtu qė duke e mbushur mendjen dhe trupin me sa mė shumė pozitivitet, do nisni t'i afroheni mė shumė njerėzve tė realizuar dhe pėrvojave pėrmbushėse.

Disa njerėz duken sikur kullojnė nga pozitiviteti pavarėsisht gjithēkaje, dhe ndoshta mund tė mėsojmė disa gjėra me vlerė nga kėta njerėz.


1. Ata e shmangin mentalitetin e viktimės

Njerėzit pozitiv nuk fajėsojnė asgjė dhe askėnd pėr gjėrat qė u ndodhin; e kuptojnė se e kanė tėrėsishit nė kontroll jenėn dhe emocionet e tyre. Sa herė qė fajėsoni diēka apo dikė, nuk bėni gjė veēse refuzoni fuqinė tuaj. Njerėzit pozitivė kanė pėrgjegjėsi tė plotė pėr veprimet dhe mendimet e tyre, dhe nuk lejojnė qė tė mposhten nga mendimet ngegative. Ndėrsa ushtrimi i mendjes mund tė marrė goxha kohė dhe pėrkushtim, por duke prishur barrierat e shkuara dhe duke i lėnė prapa mendimet toksike tė mėnyrės sė tė menduarit, kjo mund t'jua transformonte krejtėsisht jetėn.


2. Ata e trajtojnė mirė veten e tyre

E thjeshtė, njerėzit pozitiv e duan veten e tyre. Pėr shkak se janė miku mė i mirė i vetes sė tyre, ata e trajtojnė veten si njė qenie e shenjtė. Ushqehen me me produkte tė ushqyeshme dhe me energji, lėvizin vazhdimisht nė pėrditshmėri, i qėndrojnė njė pune qė i bėn tė lumtur. E dinė qė lumturia fillon brenda tyre, kėshtu qė punojnė pafund pėr tė shndėrruar ēdo pengesė brenda tyre pėr mė shumė dritė dhe shkėlqim pozitiv.

Gjejnė kohė ēdo ditė qė tė ushqehen mirė, ushtrohen fizikisht, meditojnė dhe bėjnė ēdo gjė qė i bėn tė ndjehen energjik dhe tė gjallė.


3. Ata nuk e kėrkojnė lumturinė, por e krijojnė atė

Njerėzve pozitiv as qė ju shkon ndėr mend qė tė kėrkojnė pėr lumturi. Ata e krijojnė atė ēdo ditė me anė tė mendimeve, veprimeve dhe marrėdhėnjeve tė tyre me tė tjerėt. E kanė mbushur veten me kaq shumė pozitivitet, sa qė e shpėrndajnė nė mėnyrė tė natyrshme tek tė tjerėt. Megjithėse disa ngjarje dhe njerėz mund t'i sjellin lumturi, ata nuk bazohen mbi kėto evente apo njerėz pėr t'u ndjerė mirė. E kanė kultivuar kėtė ndjenjė, kėshtu qė nuk u duhet tė mbėshteten tek diēka apo dikush qė mund t'u dhurojė lumturi.

Kjo lloj lirie duket e pakapshme, por mund tė arrihet me anė tė meditimit tė thellė, duke i kushtuar kohė pėrkujdesjes sė vetes, dhe nė zhvillimin e marrėdhėnjeve tė vėrteta me veten.


4. Provojnė vazhdimisht gjėra tė reja

Njerėzit pozitiv nuk qėndrojnė tė ngėrthyer nė njė guackė tė sigurtė; megjihtėse zona e rehatisė mund tė duket e ngrohtė dhe familjare, e dinė se kėtu zor se mund tė ndodhė gjė. Rritja nuk mund tė ndodhė nė njė ambjent qė qėndron "nė vend numro", kėshtu qė ata dalin jashtė kėtyre limiteve tė sigurisė pėr tė provuar eksperienca tė reja. Njerėzit pozitiv kanė frikė si gjithė tė tjerėt, por kėta qėndrojnė mėnjanė pėr shkak se pasiguritė dhe dyshimet e shkuara i lėnė pas. Nuk lejojnė qė mendja e tyre t'ua diktojė jetėn, por shpsh nuk i pėrfillin mendimet e tyre dhe u thonė vetes se i kanė aftėsitė dhe zotėsitė e nevojshme pėr tė arrirrė gjėra tė reja.


5. Nuk shqetėsohen nga vogėlsirat

Njerėzit pozitiv nuk i lėnė vogėlsirat qė tė pėrbėjnė pengesė pėr tė jetuar njė jetė tė lumtur. Ndėrsa jeta mund tė bėjė tė ballafaqohen nga koha nė kohė me situata tė vėshtira, ata vazhdojnė punėn me hapa tė mėdha dhe pėrballen me to ashtu siē u vinė. Nuk lejojnė qė kėto situata tė shkatėrrojnė anėn e tyre tė brendshme. Pyesin veten, "A ja vlen me tė vėrtetė kjo, pėr tė humbur paqen e bendshme?"

Kjo i ndihmon ata qė t'i mbajnė gjėrat nė perspektivė dhe tė kujtojnė se ēfarė ka rėndėsi me tė vėrtetė pėr ta nė jetė. Njė ēpim i gomės sė makinės apo njė ngecje nė ashensor pėr shkak tė ikjes sė dritave, nuk do ta cėnonte nivelin e lumturisė sė tyre. Shohin pėrherė anėn e shndritshme tė monedhės, dhe lejojnė qė kohėt e vėshtira t'u mėsojnė shumė gjėra tė rėndėsishme qė do u nevojiten pėr udhėtimin e tyre nė jetė.
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi