Shkencėtarėt provojnė qė Udhėtimi nė Kohė ėshtė i mundur

Shko poshtė

Shkencėtarėt provojnė qė Udhėtimi nė Kohė ėshtė i mundur

Mesazh  Siroco prej 20.01.16 22:08Disa shkencėtarė nė Australi janė tė bindur se udhėtimi nė kohė ėshtė i mundur.

Njė grup shkencėtarėsh nga Universiteti Queensland i Australisė kanė simuluar sjelljen e fotoneve tė kohė-udhėtimit, duke sugjeruar se nė njė nivel kuantik, paradolsi i "stėrgjyshit" mund tė zgjidhet. Studimi pėrdori fotone (grimca drite) pėr tė simuluar grimcat e kuantit qė udhėtojnė mbrapa nė kohė. Duke studiuar skelljen e tyre, shkencėtarėt zbuluan aspekte tė ēuditshme tė psikikės moderne.

"Problemi i grimcave tė kuantit janė ėshtė i paqartė pėr t'ia nisur me to, kėshtu qė kjo u jep atyre shumė luhatje pėr tė shmangur situata nė udhėtimin nė kohė. Studimi ynė provon se si natyra mund tė sillet nė mėnyrė krejt tė ndryshme nga ajo qė ne mendojmė," thotė pashkėautori i studimit Prof. Timothy Ralph.

Gjatė simulimit, shkencėtarėt analizuan sjelljen e fotonit qė udhėton pėrmes kohės duke ndėrvepruar me veten e tij tė vjetėr.

Nė studimin e tyra ata pėrdorėn njė skenar imagjinarė tė ngjashėm ku fotoni udhėton nė njė kohė-hapėsirė normale dhe ndėrvepron me njė tjetėr foton qė ka ngelur nė njė lak kohė-hapėsire nė njė gropė, qė njohet ndryshme si kurba e kohės sė mbyllur. Duke simuluar sjelljen e kėtij fotoni tė dytė, shkencėtarėt ishin nė gjendje tė studiojnė sjelljen e tė parit - dhe rezultatet tregojnė se evolucioni konsistent mund tė arrihet kur tė jemi siguruar se fotoni i dytė ėshtė nė rrugėn e duhur.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi