Si tė fillojmė tė Kujtojmė Jetėt e Shkuara

Shko poshtė

Si tė fillojmė tė Kujtojmė Jetėt e Shkuara

Mesazh  Luli prej 18.01.16 8:50Kurioziteti pėr kuptimin e jetės ėshtė njė mjet i fuqishėm qė tė gjithė e posedojmė, dhe kuptimi mund tė ndryshojė nė ēdo ēast kur do jemi nė gjendje tė marrim informacione nga mishėrimet e kaluara.

Mbi tė gjitha, rruga e jetės sonė ėshtė njė fragment tepėr i vogėl i rrugėtimit tė pafundė shpirtėrave tanė. Sa mė shumė informacione tė pėrfitojmė rreth kėsaj teme, aq mė shpejt do ta shohim rrugėn e jetės pėrpara nesh.

Sigurisht qė ėshtė e lehtė pėr ta thėnė kėtė, por mund tė jetė e vėshtirė pėr tė nxjerrė kuptim nga jetėt e shkuara, pa ndihmėn e telepatisė sė specializuar nė prapavajtjen e jetės sė kaluar. Jo vetėm kaq, por ėshtė punė mė vete tė gjesh telepatik tė besueshėm dhe tė ndershėm qė do tė pranonte tė angazhohej nė kėtė punė tė vėshtirė. Pėr kėtė arsye, ne do tė donim tė ndanim me ju disa mėnyra ku mund tė filloni vetė, kėshtu qė kur tė gjeni njė telepatik tė mirė, do jeni nė rrugėn e duhur.


Meditoni


Shpirti ka kaluar shumė mishėrime trupore pėrpara se ishte ky qė ėshtė, kėshtu qė pėrse nuk e lini jashtė kėtij ekuacioni trupin sa tė jetė e mundur? Mendja ėshtė pjesė trupit, dhe kur mendja pushon, shpirti mund tė flasė pa ndėrprerje. Ndėrsa meditoni, jini tė vėmenshėm se ēfarė ju vjen. Janė kujtime vendesh, njerėzish apo ndodhish? Ėshtė me tė vėrtetė emocionuses qė kėto pėrvoja tė hidhen nė letėr pasi kjo praktikė tė mbarojė, dhe mė pas shihni nėse mund tė nxirrni informacione qė mund t'i krahasoni me shėnimet e historisė.


Konsultohuni me mishėrimin tuaj aktual


Ēfarė keni bėrė gjatė jetės? Ka mundėsi tė keni pasur pėrvoja shumė tė fuqishme qė mund t'ju kenė ndihmuar tė jeni personi qė praktikisht jeni. Kėto pėrvoja kanė ndodhur pėr njė arsye: janė pjesė e rrugėtimit qė shpirti juaj ka ndjerė pėr t'i dhėnė formė qenies sė tij tė pėrgjithshme. E vėrteta ėshtė se fati mban me vete nga jetėt e shkuara, dhe vėshtirėsitė e sė tashmes mund tė jenė njė shenjė e transgresioneve tė shkuara. Ēfarė i ndodhi shppirtit tė kaluar qė nxiti nevojėn e tė mėsuarit tė mėsimeve qė keni mėsuar nė jetė?


Konsiderojeni tė ēuditshmen tė zakonshme


Ēdo njeri pėrjeton ndjenjėn qė dikush e ka pėrjetuar mė parė, ose mund tė ndihet nė njė vend tė panjohur, ēuditėrisht, sikur tė ishte nė shtėpinė e tij. Ky ėshtė rezultati direkt i njohurive nga jetėt e shkuara. Nė fakt, shpirti orientohet nė mėnyrė natyrale tek ajo qė ėshtė familjare pėr tė, kėshtu qė mund ta gjeni veten duke ndjekur rrugė qė mishėrimi juaj i kaluar i ka ndjekur tashmė. Kėshtu qė ėshtė e rėndėsishme tė vėreni se ēfarė ėshtė familjare apo ēfarė shkakton ndjenjėn e romancės.
Shkruajini qė tė mos i harroni.


Kushtojini vėmendje ndjenjave tuaja nė lidhje me kujtimet e shkuara


Nė njė pikė, mund tė hasni nė "kujtime" qė nuk i keni pėrjetuar nė jetė. Qė do tė thotė se nuk i keni pėrjetuar nė mishėrimin aktual. Nėse rastėsisht imagjinoni diēka qė befasisht ju bėn tė ndjeni njė emocion tė fortė shpirtėrorė, kushtojini vėmendje kėsaj gjėje! Mund tė jetė njė kujtim i vėrtetė i shpirtit tuaj, i po vjen nė kėtė jetė.

/SP/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė fillojmė tė Kujtojmė Jetėt e Shkuara

Mesazh  Pansophia prej 22.01.16 20:57

Kujtimi I jetes se pare, pavaresisht periudhes, kerkon me teper kohe. Por mund te vije edhe Atehere kur nk e pret. Pastaj jetet e tjera vijne me natyrshem. Gjths varet cfr roli ke pasur ne ato jete, per njerezimin. Eshte me e lehte te kujtohen jetet kur ke qene nje personazh historik qe mund ta gjesh edhe ne Google.
Gjthsh, pavaresisht epokave kur ke jetuar, karakteri thuajse mbetet I pandryshuar.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė fillojmė tė Kujtojmė Jetėt e Shkuara

Mesazh  Albi4all prej 25.01.16 23:26

mund te gjesh me ane te hipnozes
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė fillojmė tė Kujtojmė Jetėt e Shkuara

Mesazh  Pansophia prej 30.01.16 0:31

Syri 3te te ndihmon sh per te zgjuar vizionet. Une perdor edhe disa nr si udhezues.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė fillojmė tė Kujtojmė Jetėt e Shkuara

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi