Magjia e lartė pėr fillestarė

Shko poshtė

Magjia e lartė pėr fillestarė

Mesazh  Magus prej 13.01.16 0:02Magjia e lartė shpesh duket enigmatike, e papėrballueshme nga fjalori dhe qė njohuritė e saj ēdoherė janė  mbular pėr fillestarėt.

Termi Magji e Lartė ėshtė bashkimi i tė gjitha njohurive qė rrjedhin nga traditat ezoterike, dhe pastaj tė analizuara nga disa rryma tė mėdha.

Rrymat kryesore tė Magjisė sė Lartė janė:

- Kabala
- Golden Dawn
- Aurum Solis
- Alkimia
- Hermetizmi

Ne mund tė konsiderojmė se shumica e njohurive ezoterike, kanė dalur nga Magji e Lartė, por tė thjeshtuara dhe tė integruar me nėnrryma qė janė asimiluar me emra si shtrigani, apo si magjia egjiptiane dhe kėshtu me radhė.

Magjia e Lartė pėrdor dhe kupton ligjet e mėdha tė Universit tonė dhe tė ofrojė akse tė shkallėzuar pėr secilin si psh nga pema e Sephiroth-it nė Kabala.

Praktikat janė tė kodifikuara dhe tė debatuar pėr secilin qė zotėron kėtė njohuri.

Kjo ėshtė njė prezantim i vogėl i asaj qė mund tė konsiderohet si Magji e Lartė qė ėshtė mė kompleks dhe mė i plotė se shumica magjive tė tjera.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Magjia e lartė pėr fillestarė

Mesazh  Hagel prej 13.01.16 19:24

Magia eshte perdorimi i aftesive tė fshehura per te arritur nje qellim te caktuar.Disa e quajne kete fuqi psikike apo parapsikologji.

Magjia nuk ka te beje me ēeshtjet morale.

Magjia e Larte (Teurgjia) ka per qellim zhvillimin shpirteror dhe ngritjen drejt hyjnores.
Kjo behet nepermjet zhvillimit te brendshem te riteve dhe teknikave te lidhura me nje dimension moral.

Teurgjia permban magji (ne te njejten kohe e mesojme), por magjia nuk permban Teurgji.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Magjia e lartė pėr fillestarė

Mesazh  55 prej 15.01.16 13:10

Masturbimi i vetete (intelektual dhe mentorial( kurre nuk mbaron.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Magjia e lartė pėr fillestarė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi