A ekziston jeta pas vdekjes?

Shko poshtė

A ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh  Siroco prej 12.01.16 12:35

Ja rezultatet e punės sė tri dekadave tė gjeofizikanit rus!Kur nė vitin 1994 u paraqit libri i Dr. Michael Newtonit ”Udhėtimi i shpirtit”, u hodh njė dritė e re nė pyetjen e cila e intrigon njerėzimin qė nga koha kur ai edhe ekziston.

“Ēka ndodh me shpirtin pasi ai tė dalė nga trupi dhe ēka ndodh midis dy inkarnacioneve, nėse ato edhe ekzistojnė”?

Dr. Newton kishte vėrejtur se, gjatė regresionit hipnotik, njerėzit pėrshkruajnė deri nė detaje periudhėn nė fjalė, prandaj vendosi qė ta studionte atė mė nė hollėsi.


Si duket “kalimi”?


Nė bazė tė pėrshkrimit tė pacientėve nėn hipnozė, doktori nė fjalė konstatoi se vdekjen e pėrjetojnė ndryshe shpirtrat e rinj (qė kanė pėrjetuar vetėm disa reinkarnacione), krahasuar me ata tė vjetrit.

Derisa shpirtrat e rinj pas vdekjes janė tė dezorientuar dhe tė tronditur, duke mos ditur nga t’ia mbajnė (aty janė udhėzuesit qė i drejtojnė kėta shpirtra), shpirtrat e vjetėr e dinė se ēka ka ndodhur dhe, tė lumtur, mendojnė: “Super, pėrsėri jam i lirė! Po shkoj nė shtėpi”!

Ata shumė shpejt e lėshojnė botėn astrale, takohen me njė dritė tė fortė dhe e shohin veten nė njė sferė tė madhe, pėr t’u nisur mė pas kah dyert e botės sė tyre shpirtėrore, ku i pret udhėzuesi shpirtėror.

Atėherė ata takojnė shpirtrat e mė tė dashurve, qė kanė vdekur mė parė.


Ekziston jeta pas vdekjes!


Gjeofizikani rus Vsevolod Mihajloviē Zaporozhec ia ka dalė qė tė dėshmojė se, pas vdekjes sė trupit, shpirti kalon nė njė dimension tjetėr.

Edhe pse ai e konsideronte veten ateist, gjithmonė i kishte interesuar “bota tjetėr”, respektivisht ēka ndodh me shpirtin pas vdekjes.

Ky interesim i tij u rrit sidomos pas vdekjes sė gruas sė tij, Valentina Lopuhina, balerinė tė Teatrit “Boljshoj”.

Nė kėtė periudhė ai filloi me njė punė tė gjatė pėr ta demonstruar ekzistimin e jetės pas vdekjes.

Rezultatet e tri dekadave tė punės sė vet ai i pėrmblodhi nė librin “Konturat e universit”.


Komunikimi me shpirtrat e tė vdekurve


Vsevolod Mihajloviē nė fillim lexoi krejt ēka gjeti nė kėtė temė, mė shumė se 1.500 publikime.

I bindur nė faktin se vetėdija e tė vdekurve ruhet edhe pas vdekjes, respektivisht se jeta, nė njėfarė mėnyre vazhdon, ai vendosi qė tė fillonte hetimet pėr t’i mbėshtetur kėto bindje me dėshmi shkencore, tė bazuara nė rezultatet e eksperimenteve spirituale tė fituara me ndihmėn e mediumeve, njerėzve tė aftė qė tė komunikojnė me tė vdekurit.

Nė eksperimentet e tij morėn pjesė mė shumė se 50 mediume, por gjatė atyre seancave shpesh paraqiteshin dy probleme.

Nė fakt, me vendosjen e kontaktit, komunikimi zhvillohej midis tė ashtuquajturės vetėdije shoqėruese tė mediumit dhe njeriut tė vdekur, prandaj ishte e nevojshme qė ato tė ndaheshin me rastin e marrjes sė pėrgjigjes.

Pėrpos kėsaj, u pa se “nė botėn tjetėr” ka shumė shakaxhinj, tė gatshėm qė tė japin informata tė rreme.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi