Thėnie nga Fridrih Niēe

Shko poshtė

Thėnie nga Fridrih Niēe

Mesazh  Thenie Shqip prej 05.01.16 21:36

Jetė - do tė thotė: tė flakėsh vazhdimisht larg teje gjithēka qė dėshiron tė vdesė. Jetė - do tė thotė: tė jesh i ashpėr dhe i pamėshirshėm me gjithēka qė plaket dhe dobėsohet brenda nesh - dhe jo vetėm brenda nesh. Jetė - do tė thotė gjithashtu: tė mos tė tė vijė keq aspak pėr ata nė prag tė vdekjes, tė mjerėt e pleqtė; Tė jesh vazhdimisht vrasės; - Por ja qė plaku Moisi tha: "Mos vrit!"
Jeta mbaron aty ku fillon "mbretėria e zotit".
Mos hyni kishave nėse doni ajėr tė pastėr.
A ėshtė njeriu njė prej gabimeve tė zotit, apo ėshtė zoti njė prej gabimeve tė njeriut?
Nuk ėshtė dashuria e tyre pėr njeriun, por pafuqia e dashurisė sė tyre qė i ndalon kristianėt e sotėm tė na ēojnė drejt e nė turrėn e druve.
Nuk ka aq dashuri e mirėsi nė botė sa tė na lejohet ta shpenzojmė drejt qenieve imagjinare.
Shpjegimet misticiste konsiderohen si tė thella. E vėrteta ėshtė se nuk janė sė paku as sipėrfaqėsore.
Zoti vdiq, zoti mbetet i vdekur dhe ishim ne qė e vramė.
Nė parajsė, gjithė njerėzit interesantė mungojnė.
Njė shėtitje e rastit nė pavionin e tė ēmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjė.
Nė kristianizėm as morali, as feja nuk bien nė kontakt me realitetin nė asnjė pikė.
Besimi kristian qė prej zanafille ėshtė flijim, flijim i krejt lirisė, krejt krenarisė, krejt vetėbesimit tė shpirtit; Ėshtė nė tė njėjtėn kohė pėrulje, njė vetėrrėnim dhe vetėgjymtim.
Pėr sa kohė qė prifti, ky mohues, shpifės dhe helmues profesionist i jetės, mbahet ende si njė lloj i epėrm qenieje njerėzore, atėherė nuk mund tė ketė pėrgjigje ndaj pyetjes: "Ē'ėshtė e vėrteta?"
Besim do tė thotė tė mos duash tė mėsosh ēka ėshtė e vėrtetė.

Burimi: Thėnie nga Fridrih Niēe
avatar
Thenie Shqip

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi