Thėnie nga Albert Einstein

Shko poshtė

Thėnie nga Albert Einstein

Mesazh  Thenie Shqip prej 05.01.16 21:33

1. Kur mbėrriti ne SHBA, Ajnshtajnit, si te gjithė emigranteve te tjerė, i dhanė njė pyetėsor pėr te kompiluar. Nder te gjitha pyetjet te cilave i duhej dhėnė pėrgjigje, njėra pyeste: “Cilės race i pėrkisni?”. Dhe ai iu pėrgjigj: “Racės njerėzore”.

2. Ne qofte se Teoria ime e Relativitetit do te jete e vėrtete, Gjermania do te thote se jam gjerman ndėrsa Franca do te thotė se jam qytetar i Botes. Nėse teoria nuk do te jete e vėrtetė, Franca do te thotė se jam gjerman ndėrsa Gjermania do te thotė se jam hebre.

3. Ėshtė me e lehte te thyesh njė atom sesa njė paragjykim.

4. Derisa te ketė njerėz do te ketė luftėra.

Shpresoj tju pėlqen ,kėto janė pėr si pėrshėndetje pėr te gjithė anėtaret

5. Ēmenduri ėshtė tė bėsh gjithmonė te njėjtėn gjė dhe te presėsh rezultate te ndryshme.

6. Sėmundje shume e keqe racizmi. Por mbi te gjitha e ēuditshme: sėmur te bardhet, por vret te zinjtė.

7. Kompjuterėt janė shume te shpejte, precize dhe budallenj. Njerėzit janė shumė tė ngadaltė, shumė pak precize dhe inteligjente. Sė bashku pėrbejnė njė fuqi qe e kalon imagjinatėn.

8. Bota ėshtė njė vend i rrezikshėm, jo pėr shkak te atyre qe bėjnė veprime te kėqija por pėr shkak te atyre qe shikojnė pa thėnė gjė.

9. Nuk e di se me cfare lloj armesh do te luftohet ne Luften e Trete Boterore, por di qe ne te Katerten do te luftohet me gurė dhe me shkopinj.

10. Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallėkut ėshtė se gjenialiteti ka limit.

11. Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetem duke kuptuar njeri-tjetrin.

12. Jeta ėshtė si te ecėsh me biēiklete: ne qofte se do te jesh ne ekuilibėr duhet te lėvizesh.

13. Nuk e ke kuptuar me te vėrtetė njė gjė nėse nuk je ne gjendje t’ia shpjegosh gjyshes tende.

14. Nuk mendoj asnjėherė pėr te ardhmen. Ajo arrin aq shpejt…

15. Mos u shqetėso per veshtiresite e tua ne matematike, te siguroj se te miat jane akoma me te medha.

16. Nuk mund te zgjidhet nje problem me te njejtin mentalitet qe e ka krijuar ate.

17. Asgjė nuk ėshtė me praktike se njė teori e mire.

18. Per sa kohe qe ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk jane te qarta, dhe per sa kohe jane te qarta, ato nuk i referohen realitetit.

19. Ne qofte se do te lindja pėrsėri, do te bėhesha hidraulik.

20. Ne qofte se te dhėnat dhe teoria nuk pėrputhen, ndrysho te dhėnat.

21. Ne qofte se ne momentin e pare njė ide nuk ėshtė absurde, atėherė nuk ka asnjė shans qe ajo te realizohet.

22. Ėshtė me mire te jesh optimist dhe t’a kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

23. Vetėm dy gjera nuk kane kufij, Universi dhe budallallėku njerėzor, dhe pėr te parin nuk jam i sigurt.

24. E rėndėsishme ėshtė te mos ndalosh se beri pyetje.

25. Te gjithė e dine qe njė gjė ėshtė e parealizueshme, derisa arrin njė qe nuk e di dhe e realizon.

Burimi: Thėnie nga Albert Einstein
avatar
Thenie Shqip

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi