Gjėrat qė gjithkush duhet tė Mėsojė para se tė Vdesė

Shko poshtė

Gjėrat qė gjithkush duhet tė Mėsojė para se tė Vdesė

Mesazh  Siroco prej 04.01.16 12:03Isha i pranishėn nė njė ngjarje interesante pak ditė mė parė. Dėgjova dhjetė folės qė ligjėruan pėr nga dhjetė minuta secili, mbi dhjetė gjėra, se pėrse duhen ditur pėrpara se tė vdesim.

Ligjėruesit ishin yje kinematografie dhe tė televizionit, drejtues tė kompanive tė mėdha, fotoreporterė, gazetarė udhėtues qė mbulonin fatkeqėsitė natyrore dhe tė mbijetuar nga sida. Siē mund ta imagjinoni, ekzistoi njė gamė e gjerė tė gjėrave qė mund t'u ndanin me tė tjerėt.

Ja disa nga mėsimet qė mua personalisht mė goditėn. Shumė nga kėto mėsime mund tė ndryshojnė mendėsinė e gjithkujt, mėnyrėn e tė parit tė botėsm dhe mėnyrėn e tė raguarit ndaj gjėrave. Duhet thjeshtė tė bėjmė njė hap mbrapa e tĒi vendosim gjėrat nė atė perspektivė, qė na udhėheq nė tė parėn.Mbani perspektivėn


Njė gazetarė tha njė histori se si udhėtoi nė Haiti vetėm pak ditė pasi u godit nga njė tėrmet shkatėrrues. Nė kryeqytetin Port-au-Prince, shumė shtėpi ishin ndarė nė dyshė, ndėrsa njerėzit qė tanimė nuk kishin asgjė jenonin nė ngastra tė vogla toke nė sheshet publike tė qytetit.

Ndarja e ēdo ngastre familjare bėhej me dorė, me ēadra dhe tenda tė vendoura mbi kokė. Njė ngastėr e veēantė ishte pėr njė vajzė 7 vjeēare dhe njė djalė vetėm njė vjeēar.

Ai qė ndante ngastrat pyeti tendat fqinje se tė cilės familje ishin kėto fėmijė. Pėrsėriti, "Kjo ėshtė familja."

Prindėrit e 7 vjeēares dhe njė vjeēarit ksihin vdekur, dhe tani vogėlushja ishte pėrgjegjėse pėr foshnjen 12 muajsh.

Kėtu del nė pah nocioni i perspektivės. Herėn tjetėr qė do mėrziteni nė trafik, apo kur dikush vonohet nė dhėnjen e shėrbimit qė dėshironi, ose nėse dikush nuk jua kthen mbrapsht mesazhin me shpejtėsi, bėni njė hap mbrapa dhe pyetni veten, se nė skenėn e madhe tė gjėrave, a ja vlen pėr tė qenė tė mėrzitur?Kujdesuni pėr shėndetin


Shėndeti ėshtė dera e lumturisė. Nėse nuk jetoni me energji dhe vibracion tė plotė, se mund tė prisni tė merrni mė tė mirėn nga jeta?

Ky ishte mesazhi kryesorė i njė gruaje me njė moshė rreth tė 60-ve, e cila theu statukuonė dhe ndoqi rrugėn e saj nė jetė, mė tepėr pėr frikėn e prindėrve tė saj. E la shkollėn dhe nisi tė udhėtonte nėpėr botė, hasi nė disa grumbullime tė ashpra njerėzish gjatė rrugės derisa u stacionua nė Toronto, Kanada.

Nė Toronto vizitoi njė vend ku bėhej lėng i freskėt frutash, i cili ja ndryshojė edhe jetėn. Ra nė dashuri me mėnyrėn se si lėngu bėri qė ta ndjente energjinė e jetės. Dhe nė fund pėrfundoi duke hapur vetė njė dyqan me lėng tė freskėt tė quajtur "Lėng pėr Jetėn".

Pyesni ēdo njeri qė ka njė sėmundje serioze, se ēfarė do tė donte; tė gjithė do tė jepnin gjithēka pėr shėndetin e tyre, dhe do zhbėnin dėmin qė u ėshtė shkaktuar.Jini tė vėrtetė me veten dhe dėgjoni thirrjen e brendshme


Nėse po jetoni dhe bėni diēka qė nuk ju shkon pėrshtat, si mund tė jeni ndonjėherė tė lumtur dhe ndriēuar?

Ky ishte mesazhi kryesorė nga themeluesi i klubit komedi Yuk Yuk, njė vend i njohur nė Toronto.

Mund ta imagjinoni se ēfarė reagimi mori nga prindėrit dhe miqtė e tij kur u tha se dėshironte tė hynte nė biznesin e komedisė. Ky ishte pasioni i tij, dhe ai e di nga pėrvoja, se nėse do bėnte diēka ndryshe, rrallė do tė ishte nė paqe dhe i frymėzuar me vetveten.

Kur tė gjeni diēka qė ju shkon pėrshtat dhe rezonin me ju, do ta kuptoni nga energjia qė ju jep.

Vinsent Van Gogu ka njė mesazh kuptimplotė pėr kėtė: Do dėshironit tė vdisnit nga pasioni apo nga mėrzija?
Mos kini frikė tė qėndroni jashtė turmės


Kur e bėni vetė rrugėn tuaj, po shkruani trashėgiminė tuaj.

Kjo ishte motoja e njė fotoreportereje qė na foli. Ajo ju bashkua botės sė gazetarisė nė moshėn 16 vjeēare, nė njė moshė ku ishte krejtėsisht e dominuar nga meshkujt. E shihte me sy tjetėr atė qė konsiderohej si normė dhe e pėrbuzte. Aspektet seksiste i pėrdori nė dobi tė saj.

Duke qenė mė e shkurtėr se fotoreporterėt meshkuj, qėndronte pėrherė nė krye tė turmės, ēfarė i mundėsonte tė kapte fotot mė tė afėrta dhe personale. U bė femra e parė sė cilės iu botuan fotot nė revistat mė tė njohura kanadeze.

Ėshtė e drejta juaj e trashėguar qė tė sfidoni statukuonė. Asnjėherė mos kini frikė tė krijoni fatin tuaj pėr shkak tė mendimeve tė tė tjerėve. Njerėzit mund tė qeshin me ju, sepse jeni ndryshe. Mund tė largoheni prej tyre, ose mund tė ndjeni dhembshuri pėr ta, pėr vetė faktin sepse janė tė gjithė njėlloj.

Asnjėherė mos kini frikė tė sfidoni, se pėrse gjėrat janė ashtu siē janė. Nė fund tė fundit ky ka qenė pyetja e parė e ēdo shpikjeje njerėzore.
Mos luani rolin e viktimės


Siē e pėrmenda nė fillim, njėra nga viktimat ishte njė vajzė e lindur me sidė. U braktis nga prindėrit dhe u adaptua nga njė familje, e cila kishte adaptuar edhe nėntė fėmijė tė tjerė.

Familje e saj e re e priti me dashuri dhe e ēoi nė shkollė normalisht si tė gjithė fėmijėt e tjerė. Por derisa prindėrit e fėmijėve tė tjerė e kuptuan se ishte me sida, ēdo gjė nuk ishte mė normale. Refuzonin ta ftonin nėpėr ditėlindje dhe parti, dhe i ndaluan fėmijėt e tyre qė t'u shoqėronin me tė.

Kjo vajzė mund tė mbyllej nė vetvete e tė fajėsonte botėn, por zgjodhi fuqinė e veprimit. Tani apo ka folur globalisht nėpėr TV dhe rrjete sociale rreth edukimit tė fėmijėve rreth sidės dhe se sa qesharake ėshtė qė tė mos lejosh fėmijėt tė shoqėrohen me njė fėmijė me sida.

Shumė njerėz fajėsojnė gjithkėnd dhe e kthjejnė veten nė viktimė. Pėrse mė ndodhi mua? Pėrse nuk mund tė bėj mė shumė para? Pėrse kam ngecur nė kėtė punė?

Bota tė jep kaq shumė punė, nėse punojmė dhe pėrpiqemi.
Riorientoni energjitė


Njė aktore tregoi historinė e saj ndėrsa kishte dėshtuar nė prova dhe vėshtronte suksesin e tė tjerėve. E dinte se do mbėrthehej nga energjitė e kėqija tė lakmisė dhe fajit dhe mėrzisė qė tė tjerėt merrnin role, u paguanin mė tepėr dhe udhėtonin mė shumė.

Nuk ra nė kėtė kurth; e dinte qė pėrpjekjet mund tė kanalizohen nė pėrqendrim dhe motivim.

Mėsimi kėtu ėshtė fare i thjeshtė. Nė vend qė tė shpenzoni kohė duke qenė tė inatosur, xhelozė dhe ziliqarė me suksesin e tė tjerėve, riorientoni energjitė dhe pyesni: "Ēfarė mund tė mėsoj nga ky person pėr tė pėrmirėsuar jetėn time?"

Pasi e bėri kėtė gjė, ajo riprovojė pėr ato pjesė qė kishte falimentuar dhe pėrfundoi aq shumė e motivuar, sa qė e fitoi pikėrisht atė rol qė dėshironte.
Kushtoni vėmendjen tuaj


Njė nga folėsit e nisi fjalimin e tij me njė mbajtje goje tė tmerrshme. Turma energjike nuk pipėtiu, duke mos ditur se si tė reagonte. Mė pas nisi tė fliste mė rrjedhshėm dhe i tha audiencės se gjatė 20 viteve tė para tė jetės sė tij kishte vuajtur nga mbajtja e gojės.

Kur ishte i ri, punonte nė sallonet e "Vidal Sassoon", nė njė pozicion pune si mbėshtetės ku nuk ishte e domozdoshmėrisht e nevojshme tė fliste. Shumica e njerėzve nuk i kushtonin aspak kohė dhe vėmendje tij, madje shpesh edhe e tallnin.

Njė ditė u njofuta se vetė Vidal Sassoon do vizitonte sallonin e tij. Vidal njoftoi se do t'i takonte tė gjithė, qė nga menaxheri mė i lartė e deri tek pastrueset.

Kur iu afrua djalit tė ri, e pyeti se si e kishte emrin. Djali u pėrpoq tė pėrgjigjej, por ishte tepėr i nevrikosur, dhe mbajtja e tij e gojės ishte aq e madhe, sa qė nuk arriti tė thoshte emrin e tij. Vidal qeshi, u pėrkul pėrpara tij dhe i tha: "S'ka gjė bir, kam gjithė kohėn e botės."

Dhurata mė e madhe qė mund t'i dhuroni dikujt, ėshtė vėmendja juaj. Asnjėherė mos u ulni nė mendėsin se njerėzit poshtė jush, sepse edhe biseda mė e vogėl mund t'ja shndrisė bisedėn dikujt. Njerėzit do harrojnė shumė gjėra, por gjithmonė do mbajnė mend se si i bėjnė tė tjerėt tė ndihen.
-
Imagjinoni njė botė ku tė gjithė tė kenė mėsuar nė moshė tė re mėsimet e mėsipėrme.


Nga Paul Milano
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėrat qė gjithkush duhet tė Mėsojė para se tė Vdesė

Mesazh  The Punisher prej 05.01.16 15:33

Gjeja kryesore qe njeriu duhet te mesoje perpara vdekjes eshte besimi se vdekje nuk ka aspak,ajo nuk ekziston dhe e pret nje rrugetim tjeter i panjohur ne boten tjeter
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi