Pllakat e Smeraldta te Thot

Shko poshtė

Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  The Punisher prej 30.12.15 22:15

Cfare mendoni per keto pllaka ,jane te verteta apo eshte thjesht nje histori e sajuar ?

avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  The Punisher prej 30.12.15 22:41

Njė nga personazhet mė tė rėndėsishme nė mitologjinė e alkimisė ėshtė Hermes Trismegistus (Hermes tri herė-Madhi). Emri i kėsaj figure rrjedh nga perėndia egjiptiane e diturisė, Thoth dhe homologu i tij grek Hermes. Hermetica, e cila ėshtė e thėnė tė jetė shkruar nga Hermes Trismegistus, nė pėrgjithėsi konsiderohet si bazė e filozofisė  alkimike perendimore dhe praktike. Pėrveē kėsaj, Hermes Trismegistus besohet gjithashtu tė jetė autor i Pllakes te Smeraldit
Pllaka e Smeraldit ėshtė e thėnė tė jetė njė tabletė prej guri smerald ose tė gjelbėr gdhendur me sekretet e universit. Burimi origjinal i Pllakes te Smeraldit ėshtė i paqartė, prandaj ajo ėshtė e rrethuar nga legjendat. Legjenda mė e zakonshme pretendon se tableti u gjet nė njė varr nėnshtruan nėn statujėn e Hermes nė Tyana,e mberthyer nė duart e kufomės sė vetė Hermes Trismegistus. Njė legjendė tregon se ai ishte biri i tretė i Adamit dhe Evės, Seth, i cili fillimisht e ka shkruar atė. Tė tjerė besonin se pllaka u mbajt njė herė nė Arkėn e Besėlidhjes. Disa madje thonė se burimi origjinal i Pllakes se Smeraldit ėshtė askund tjetėr vecse nė qytetin legjendar tė Atlantis.
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Omnipresent13 prej 31.12.15 13:35

A e ke lexuar librin?

Omnipresent13

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  The Punisher prej 04.01.16 0:26

spectrum shkruajti:A e ke lexuar librin?
Librin e kam lexuar ne shqip .eshte pak a shume nje triller nje peralle apo nje mit ,ai qe e ka perkthyer ne anglisht eshte mason dhe askush nuk ka asnje burim origjinal te tabletes ,dhe ne cfare gjuhe ajo ka qene ,ne boten ku ne jetojme dihet shume mire se edhe latinishtja eshte gjuhe e veshtire per tu perkthyer edhe jo me nje gjuhe e humbur edhe e panjohur si ka mundesi qe perkthyesi e ka perkthyer ne kohe kaq te shpejte ne anglisht ,gjithmone nese pllaka ekziston vertet sepse sa me shume informacjon kerkoj me rezulton se e gjitha eshte trillim per te terhequr vemendjen e njeriut
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Omnipresent13 prej 04.01.16 1:02

OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.

Omnipresent13

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  The Punisher prej 04.01.16 2:23

spectrum shkruajti:OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.

THOT cilesohet nga Satanistet si nje nga Demonet me pushtet te madh
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Omnipresent13 prej 04.01.16 2:36

The Punisher shkruajti:
spectrum shkruajti:OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.

THOT cilesohet nga Satanistet si nje nga Demonet me pushtet te madh
hahahaha do ishte me mire te mos merresh me ta e t'i lėsh ne erresiren e tyre. U ka mbetur dhe pakez per te lare hesapet me Djallin. Por do shtoja: mendo te kunderten e asaj qe thone ata dhe je ok .

Omnipresent13

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 08.05.17 12:43

Ku mund ta gjej kte liber dmth kush e ka perkthyer ktu tek ne .?

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Muneer prej 09.05.17 14:29

blertahusaj1 shkruajti:Ku mund ta gjej kte liber dmth kush e ka perkthyer ktu tek ne .?
http://www.explorerunivers.com/t5292-pllakat-e-smeraldta Perkthimi i Lille Venn
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

197


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 11.05.17 17:42

Muneer shkruajti:
blertahusaj1 shkruajti:Ku mund ta gjej kte liber dmth kush e ka perkthyer ktu tek ne .?
http://www.explorerunivers.com/t5292-pllakat-e-smeraldta Perkthimi i Lille Venn

Flm,sapo mbarova leximin

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 11.05.17 18:07

3 gjera me ben pershtypje
1.Ndjesia qe me dha leximi ishte si dicka qė tashmė e dija ( sikur isha nė shpi) nuk me habiti asgje qe ishte shkruare aty
2.Tė dy thot,jezus krishti kanė deklaruar per te shpetuare token nga qeniet jasht tokesore ,cili do te vij apo jezu krishti ka qen duke percielle fjalet e thotit ( pasi liber thuhej qe jezu krishti kishte hyr ne dyer e piramides qe te cojn te odat e amentit )
3.Pas lexim te dyt kuptova qe thoti nuk fliste aspak per dashurine qe esh nje nga gjerat kryesore madje mu duk njeri pa denja shum ftohte vtm kercenime ,urdherote dhe pastaj thoshte qe mos ij medjemadh nderkoh ai nuk shpreh asnje fjale per dashurin ,jezusi ,muhamedi ,buda kan qen njerez shum te dashur qe percillnin shum drite ,lumturi tek njerzit ndersa thoti nuk percjell shum e cuditcme .
Pllakat jan gjeture 1925 nga doreal,ai kishte arritur te kalonte tek dhomat dhe kishte marre urdher qe ti gjente dhe ti risillte pllakat tek piramidat ,aty ai kishte kerkuar qe ti pershtaste shkrimet ne nje gjuh te pershtashme per njerzimin kjo esh arsyja pse pllakat jan perkthyer ne gjith gjuhet ne nje liber por mungojn 2 pllaka pasi nuk ishte lejuare nga zotat
Kerkojeni driten brenda vetes

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Muneer prej 11.05.17 20:02

kur supozohet ti kete shkruar thoti ato jezusi nuk ka pas eksistuar, as muhamedi.. asnje nga keto te sotshmit
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

197


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 12.05.17 10:15

Muneer shkruajti:kur supozohet ti kete shkruar thoti ato jezusi nuk ka pas eksistuar, as muhamedi.. asnje nga keto te sotshmit
Pikerisht esh e cuditcme qe te dy nuk jan takuare dhe kane shprehur te njten gje ( thoti esh akoma ne toke nese e ke lexuare librin ai esh poshte duke vezhguare kshu jezu krishti mund te je takuar me te jo ne kte dimensione )

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Omnipresent13 prej 20.05.17 19:21

blertahusaj1 shkruajti:3 gjera me ben pershtypje
1.Ndjesia qe me dha leximi ishte si dicka qė tashmė e dija ( sikur isha nė shpi) nuk me habiti asgje qe ishte shkruare aty
2.Tė dy thot,jezus krishti kanė  deklaruar per te shpetuare token nga qeniet jasht tokesore ,cili do te vij apo jezu krishti ka qen duke percielle fjalet e thotit ( pasi liber thuhej qe jezu krishti kishte hyr ne dyer e piramides qe te cojn te odat e  amentit )
3.Pas lexim te dyt kuptova qe thoti nuk fliste aspak per dashurine qe esh nje nga gjerat kryesore madje mu duk njeri pa denja shum ftohte vtm kercenime ,urdherote dhe pastaj thoshte qe mos ij medjemadh nderkoh ai nuk shpreh asnje fjale per dashurin ,jezusi ,muhamedi ,buda kan qen njerez shum te dashur qe percillnin shum drite ,lumturi tek njerzit ndersa thoti nuk percjell shum e cuditcme .
Pllakat jan gjeture 1925 nga doreal,ai kishte arritur te kalonte tek dhomat dhe kishte marre urdher qe ti gjente dhe ti risillte pllakat tek piramidat ,aty ai kishte kerkuar qe ti pershtaste shkrimet ne nje gjuh te pershtashme per njerzimin kjo esh arsyja pse pllakat jan perkthyer ne gjith gjuhet  ne nje liber por mungojn 2 pllaka pasi  nuk ishte lejuare nga zotat
Kerkojeni driten  brenda vetes
-Thothin nuk mund ta shohesh si njeri, por si Zot, ashtu sic eshte ai vertet. Ndaj ai nuk flet si njeri, perderisa nk eshte. Ai nk i drejtohet kujtdo. Pllakat kane nje vecanti qe duhen lexuar vazhdimisht, sepse cdo here ti merr nje kuptim te ri prej tyre, cdo here zbulon dicka te re qe heren paraardhese cuditerisht nk e kishe vene re apo nk e kishe kuptuar.
Nuk mund ta krahasosh Thothin me Jezusin, Budan apo Muhamedin. 2 te fundit jane njerez, kurse Jezusi eshte shpirt-spirit.

Ke kuptuar jashtezakonisht pak nga pllakat. Mendoj se duhet te lexosh apo te kuptosh te tjera gjera fillimisht para se te kalosh tek ky material, qe te mos e keqinterpretosh.

Omnipresent13

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  beginning prej 21.05.17 0:40

Omnipresent13 shkruajti:
blertahusaj1 shkruajti:3 gjera me ben pershtypje
1.Ndjesia qe me dha leximi ishte si dicka qė tashmė e dija ( sikur isha nė shpi) nuk me habiti asgje qe ishte shkruare aty
2.Tė dy thot,jezus krishti kanė  deklaruar per te shpetuare token nga qeniet jasht tokesore ,cili do te vij apo jezu krishti ka qen duke percielle fjalet e thotit ( pasi liber thuhej qe jezu krishti kishte hyr ne dyer e piramides qe te cojn te odat e  amentit )
3.Pas lexim te dyt kuptova qe thoti nuk fliste aspak per dashurine qe esh nje nga gjerat kryesore madje mu duk njeri pa denja shum ftohte vtm kercenime ,urdherote dhe pastaj thoshte qe mos ij medjemadh nderkoh ai nuk shpreh asnje fjale per dashurin ,jezusi ,muhamedi ,buda kan qen njerez shum te dashur qe percillnin shum drite ,lumturi tek njerzit ndersa thoti nuk percjell shum e cuditcme .
Pllakat jan gjeture 1925 nga doreal,ai kishte arritur te kalonte tek dhomat dhe kishte marre urdher qe ti gjente dhe ti risillte pllakat tek piramidat ,aty ai kishte kerkuar qe ti pershtaste shkrimet ne nje gjuh te pershtashme per njerzimin kjo esh arsyja pse pllakat jan perkthyer ne gjith gjuhet  ne nje liber por mungojn 2 pllaka pasi  nuk ishte lejuare nga zotat
Kerkojeni driten  brenda vetes
-Thothin nuk mund ta shohesh si njeri, por si Zot, ashtu sic eshte ai vertet. Ndaj ai nuk flet si njeri, perderisa nk eshte. Ai nk i drejtohet kujtdo. Pllakat kane nje vecanti qe duhen lexuar vazhdimisht, sepse cdo here ti merr nje kuptim te ri prej tyre, cdo here zbulon dicka te re qe heren paraardhese cuditerisht nk e kishe vene re apo nk e kishe kuptuar.
Nuk mund ta krahasosh Thothin me Jezusin, Budan apo Muhamedin. 2 te fundit jane njerez, kurse Jezusi eshte shpirt-spirit.

Ke kuptuar jashtezakonisht pak nga pllakat. Mendoj se duhet te lexosh apo te kuptosh te tjera gjera fillimisht para se te kalosh tek ky material, qe te mos e keqinterpretosh.

E di qe Thoti nuk esh njeri thjesht pershtata per masen pyetjet qe mu duken cuditcme ( pyetje idjote tashi qe rimendoj)
nuk krahasova por mu duk cuditcme qe ka then qe do kthehen qe te 2 ,por ke te drejt nuk duhej ta lexoja ( por kureshtja per te mesuare me shum) ngarkova veten me gjera qe "mendja ime" sdo kuptoi per momentin ,ne nje ardhme kismet mund te arrije atje ne thelb te asaj cka thoti ka shprehur ( pllakat sjan per njerrzit e nivelit te ulet si une por per ata qe kan arritur nivelet dhe jan gati per te hapur dyert e pertejmes)une jam "askushi" per momentin kshu dhe interpretimet e mija jan 0 ,flm prej teje qe more mundimin te kthesh prgj shpresoi mos kem then idjotsira tjerat.

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Burimi i informatave na bene te mendohemi per vertetesine e Tabelave te Emeraldit

Mesazh  burdo65 prej 03.06.17 12:15

Nese bazohemi ne gjurmet e perkthimeve (nga perkthyes te ndryshem)te Tabelave te Emeralda ne Internet, fiton nje pershtypje se me te vertet
ato tabela egzistojne, mirepo nese i marrim dhe i krahasojme perkthimet vrehet se brenda tyre nuk eshte bere vetem perkthim por edhe interpretim
nga perkthyesit ku verehet qartazi ndikimi tek perkthyesit religjioni i tyre.
Nga perkthimet vrehen edhe deklarata kontraverse, stilizime dhe hiperbolizime te cilat me bejne te dyshoj se pari ne perkthime e gjithashtu edhe ne
vertetesin e Tabelave.
Nuk eshte nje literature te cilen duhet lexuar shume here per ta kuptuar.https://en.wikipedia.org/wiki/Emerald_Tablet
avatar
burdo65

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  fire prej 11.09.17 15:24

Omnipresent13 shkruajti:OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.
Hera e 8 qe po e lexoj. E kam njoh kete liber qe ne 2010. Eshte shume lemsh si organizim e kan perkthy keq.
avatar
fire

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Omnipresent13 prej 11.09.17 18:54

fire shkruajti:
Omnipresent13 shkruajti:OK. lexoje perseri. Atij fillon ia kupton vleren nga Hera e 3 te e leximit. Nese e lexon vetem 1 here si nje liber artistik, eshte me mire qe mandej ta harrosh ate.
Hera e 8 qe po e lexoj. E kam njoh kete liber qe ne 2010. Eshte shume lemsh si organizim e kan perkthy keq.
Nese nuk e kupton shqip, lexoje ne nje gjuhe tjeter. Por nuk mendoj se prob qendron tek perkthimi, por te te kuptuarit.

Omnipresent13

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pllakat e Smeraldta te Thot

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi