I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 29.12.15 23:49

A/E

Dhe diten e shtate doli perpara prezences se ZOTIT nje engjell i fuqishem, shkaterrimtar dhe plot zemerim, dhe ZOTI i dha atij te dominonte sferen me te larget.

Nga Perjetesia lindi Koha, nga Pafundesia lindi Limiti; qenia u rrezua ne piken e fillimit.

SI nje drite pashe Djallin te vinte poshte nga Parajsa, duke shkelqyer ne force dhe terbim.

Midis Zotave, asnje nuk ishte si ai; ne duart e te cilit varen mbreterite, pushteti dhe lavdia e boteve

Frone dhe perandori, dinasti mbreterore, renia e kombeve, lindja e kishave, triumfi i kohes.

Ato ngrihen dhe bien, ato ishin dhe me nuk jane; deti dhe pluhuri dhe misteri i pafundem i hapesires i gllaberon ato.

Zhurma e hapave te ushtrive, zerat e gezimit dhe dhimbjeve, e qara e foshnjave te sapolindura, britma e nje ushtari te goditur per vdekje.

Martesa, divorci, ndarja,vdekjet e dhunshme,vuajtjet,injoranca mbytese, paaftesia e kundershtimit te zjarrte, deshira e forte per harrese.

Syte e tigrit ne xhungel, dhembi i gjarprit, era e rende e shtepive publike, vajtimi i nje kafshe te pafajshme qe vuan.

Rimisherimet e pafundme te shpirtit, keqberja perballe humanizmit, emocionet e panderprera dhe deshirat e zakonta.

Keto jane te atij qe mbart gjithe Zotat mbi supet e tij, qe krijon shtyllat e nevojes dhe fatit.

Shume emra i ka dhene ZOTI atij,  te mistershem, sekrete dhe te tmershem.

ZOTI e quajti ate Djalli-Kundershtari, sepse materia e kundershton shpirtin, se koha akuzon edhe shenjtet e Te Madhit.

Dhe Shkaterruesi, sps krahu i tij thyen dhe derrmon; ndaj frika dhe tmerri mbreterojne mbi mishin.

DHe Hakmarresi, sps ai eshte inati I ZOTIT; fryma e tij do te djege mbi gjithe shpirtrat e keqij,

Dhe Sitesi, sps ai i kalon te gjithe neper siten e tij,duke ndare levozhgen nga gruri,duke zbuluar qellimet  e zemres, duke vene ne prove dhe pastruar shpirtin e njeriut.

Dhe Mashtruesi,sps ai e ben genjeshtren te duket si e vertete,e fsheh te verteten nen masken e iluzionit.

Dhe Joshesi, sps ai vendos kurthe perpara kembeve te te zgjedhurit, ai argeton me shfaqje te kota, josh me magjepsje.

Te bekuar jane ata qe i rezistojne fineses se tij, ata do quhen Bij te ZOTIT, dhe do kalojne permes portave te arta.

Djalli eshte rojtari i portave te ZOTIT, ai qendron ne sallonin e Solomonit, ai mban celesat e Strehes se Shenjte.

Qe asnje njeri te mos hyje ketu me perjashtim te te bekuarit; duke mbajtur sekretin e Thothit.

Djalli eshte Shpirti i Frikes se ZOTIT, qe eshte fillesa e Dijes.

Ai eshte asgjesuesi i te paditurit dhe te keqes, te gjithe keta jane mishi dhe pija e tij.

Cfaredo qe ai shkaterron, qe me te mos kthehet tek qenia.

Frikesojuni atij, per ate qe ai vret, qe eshte ne gjendje ta dergoje ne ferr.

Por ai eshte ne sherbim te Bijve te ZOTIT, dhe te femijeve te drites.

Ata do te shkojne para tij dhe ai do te ndjeke gjurmet e te diturit.

Qendro me frike para tij dhe mos mekato; Permende emrin e tij duke u dridhur, dhe lutju perdite ZOTIT te te cliroje.

Djalli eshte gjyqtari i drejtesise se ZOTIT, ai zoteron balancen dhe shpaten.

Per te vene ne zbatim gjykimin dhe hakmarrjen ndaj kujtdo qe nuk respekton urdhrat e ZOTIT; per te peshuar punet e tyre, per te matur deshirat e tyre, e per te numeruar ditet e tyre.

Atij u kushtohen pesha, dhe masa dhe numrat.

Dhe te gjitha gjerat duhet te kalojne nen thuper dhe permes balances dhe te matet thellesia e tyre.

PRandaj Djalli eshte sherbyesi i ZOTIT, Zoti i 7 shtepive te Hadesit, engjelli i boteve te manifestuara.

Ndaj ZOTI vendosi nje rrip ne mesin e tij, dhe emri i rripit eshte Vdekja.

I trefishte eshte perdredhja e rripit, sps e trefishte eshte fuqia e Vdekjes; te zbertheje trupin, hijen dhe shpirtin.

Dhe ai rrip eshte i zi nga brenda, por kur Apolloni godet bej i argjendte

Asnje Zot tjeter pervec Djallit nk ka rrip; sps vetem mbi te qendron turpi i qyteterimeve.

Ai e ka humbur gjendjen e tij te meparshme, duke zbuluar sekretet hyjnore, ai ka hyre nen varesine e plote.

Ai u vendos limit cdo gjeje qe eshte krijuar; ai vendos zinxhire perreth boteve, dhe percakton orbiten e tyre.

Nga ai eshte krijimi dhe shfaqja; lindja dhe tranfsormimi,dita e lindjes dhe nata e vdekjes.

Lavdia e Djallit eshte Hija e ZOTIT,froni i Djallit eshte mbeshtetesja e kembeve e ZOTIT

2 Jane ushtrite e ZOTIT; ne Parajse, mikpritesit e Majkellit, ne Ferr, legjioni i Djallit.

Keta jane te padukshmit dhe te shfaqurit; liria dhe roberia, i ngrituri dhe i reni.

Dhe te 2 jane sherbyesit e ZOTIT, duke permbushur fjalen hyjnore

Legjioni i Djallit eshte rezultati krijues,duke marre formen e dragonjve, Titaneve dhe Zotave thelbesore.

Duke hequr dore nga bota e kuptueshme,duke kerkuar shfaqjen, duke hequr dore nga gjendja e tyre e meparshme

Qe u thirren nga jashte per ne kaos, nuk u gjet me vendi i tyre ne Parajse.

E keqja eshte rezultat i kufizimit, dhe Djalli eshte Zoti i Limitit

Ai eshte ati i genjeshtres sps materia eshte shkaku i iluzionit

Per te kuptuar sekretin e mbreterise se ZOTIT, dhe te jesh ne gjendje te kuptosh gjaegjezen e Majave,kjo eshte te kesh Djallen nen kembet e tua

Vetem ai qe mund te largoje veten nga te qenurit skllav i deshirave, mund te kete nen kembet e tij Djallin

Natyra eshte alegoria e shpirtit, gjithe cka shfaqet tek shqisat eshte mashtrim; te njohesh te verteten- kjo e ben njeriun te lire.

Mbreteria e Djallit eshte shtepia e materies, keshtjella e tij eshte varri i Golgotha-s, atje ku diten e shtate ZOTI u shtri te pushonte,duke u kujdesur per pushimin e te padukshmes.

Per ate qe per Djallin eshte dite, per shpirtin eshte nate; manifestimi ne forme i boteve eshte pjesa e mbetur e boteve te pashfaqura.

Hyjnor dhe i nderuar eshte emri per ZOTIN, te bekuar dhe te shenjteruar jane emrat per engjejt e Hadesit

I bekuari, ai i cili do te triumfoje, duke u ngritur nga vdekja ne diten e pare te javes.

Kur Jakobi ra ne gjume, ai pa shkalle qe te conin nga toka ne Parajse

Per Jakobin ishte Dionisi, engjelli i tokes, Zoti i trupit

Qe la shtepine e ATIT, dhe shkoi ne nje vend te larget

Vendi i Djallit eshte kufiri i shtytjes hyjnore, atje ku kapet forca qe iken, Luza vendi i pushimit.

Luza nuk eshte vecse Betheli, Mbreteria e Djallit eshte bere Mbreteria e ZOTIT dhe e Krishtit.

Atje, i bekuari ngrihet nga gjumi dhe largohet i gezuar

Duke pare vizionin e ZOTIT dhe duke mbajtur sekretin e Djallit.

Sapo Zoti u ngrit nga te vdekurit dhe mbylli varrin

Qe eshte hyrja per ne Parajse,Luza, shtepia e ndarjes, e gjumit te rende

Nga ku u lind forca qenderzuese,duke terhequr shpirtrat lart dhe drejt ZOTIT

Duke thirrur ne qenie ekzistencen, duke rikthyer Mbreterine e materies ne shpirt

Derisa Djalli te kthehet ne gjendjen e tij te meparshme, dhe te hyje serish ne thirrjen hyjnore

Duke permbushur vullnetin e ZOTIT, duke permbushur detyren e tij hyjnore

Qe iu dha nga ZOTI para krijimit te boteve, per shkelqimin e shfaqjes,dhe per ardhjen e Jezu Krishtit

Qe do te gjykoje te diturin dhe te paditurin, duke vendosur cdo gje nen kembet e tij, qe jane Dominimi,Fuqia, Lavdia dhe Amen.

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

I FUNDIT I ZOTAVE - SEKRETI I DJALLIT

Mesazh  Soul of Truth prej 30.12.15 10:02

Nga e ke marre kete shkrim, nqs mund te prgj????!!!! Me intereson te di me shume...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  The Punisher prej 04.01.16 3:43

Shkrim interesant ,duket si koncept nga nje satanist , ,figura e djallit eshte figura me e mistershme ,por ne Zbulesa ,aty shkruhet se djallin do ta mposhte Kryeengjelli Mikael gjate kohes se diteve te gjykimit ,djalli perseri do vazhdoje me intrigat deri diten kur Zoti do zbrese ne toke dhe atehere ai do e flake ne liqenin prej zjarri .Shume pak njihet dhe dihet per djallin ,edhe nga vete Satanistet dhe spiritualistet madje edhe nga masoneria globale . ai nuk ben pjese ne asnje prej Zotave te antikitetit .Djalli nuk korespondon me asnje nga 12 planetet .Per djallin nuk njihet nje emer i pervecem ,Lucifer eshte vetem nje emer i sajuar ,ate nuk e hasim ne asnje liber te vjeter .Per shume engjej kemi plot materjale me emrat e tyre te pervecem dhe kuptimin e tyre por per djallin jo ,ai permendet si gjarpri i lashte dhe dragoi i fuqishem ne Zbulesa
avatar
The Punisher

168


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 04.01.16 13:39

The Punisher shkruajti:Shkrim interesant ,duket si koncept nga nje satanist , ,figura e djallit eshte figura me e mistershme ,por ne Zbulesa ,aty shkruhet se djallin do ta mposhte Kryeengjelli Mikael gjate kohes se diteve te gjykimit ,djalli perseri do vazhdoje me intrigat deri diten kur Zoti do zbrese ne toke dhe atehere ai do e flake ne liqenin prej zjarri .Shume pak njihet dhe dihet per djallin ,edhe nga vete Satanistet dhe spiritualistet madje edhe nga masoneria globale . ai nuk ben pjese ne asnje prej Zotave te antikitetit .Djalli nuk korespondon me asnje nga 12 planetet .Per djallin  nuk njihet nje  emer i  pervecem ,Lucifer eshte vetem nje emer i sajuar ,ate nuk e hasim ne asnje liber te vjeter .Per shume engjej kemi plot materjale me emrat e tyre te pervecem dhe kuptimin e tyre por per djallin jo ,ai permendet si gjarpri i lashte dhe dragoi i fuqishem ne Zbulesa
Nk eshte shkrim nga nje satanist, vjen nga nje person qe eshte pasqyra e Zotave.

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  The Punisher prej 05.01.16 14:00

cili eshte burimi i ketij shkrimi ?
avatar
The Punisher

168


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  aqua prej 06.01.16 20:09

edhe ...
avatar
aqua

;.

jxs JX&

jxth
JXAM
JXYA
JXVET

.282


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  aqua prej 07.01.16 11:44

ta them a po mos ta them ?
heah si perfundim do jet krejtsisht DIĒKA ndryshe
avatar
aqua

;.

jxs JX&

jxth
JXAM
JXYA
JXVET

.282


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 08.01.16 1:10

Bej ate qe do.

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: - I fundit i Zotave - Sekreti i Djallit...

Mesazh  Immortal Vampire prej 08.01.16 17:21

----------------------avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Muneer prej 17.02.17 12:12

Qellimi kryesor u djallit eshte qe te adhurohet si zot. Dhe shkrimi me lart pasqyron me saktesi se sa larg ka arritur me permbushjen e qellimeve.


Edituar pėr herė tė fundit nga Muneer nė 17.02.17 13:57, edituar 3 herė gjithsej
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 17.02.17 12:55

Muneer shkruajti:qellimi kryesor u djallit eshte qe te adhurohet si zot... dhe ky shkrim me lart pasqyron me sa larg ka arritur me permbushjen e qellimeve...
Ti vazhdo lexo Kuranin. Nk eshte bere KY material per nivelin tend qe ta kuptosh ti

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Muneer prej 17.02.17 15:25

Omnipresent13 shkruajti:
Muneer shkruajti:qellimi kryesor u djallit eshte qe te adhurohet si zot... dhe ky shkrim me lart pasqyron me sa larg ka arritur me permbushjen e qellimeve...
Ti vazhdo lexo Kuranin. Nk eshte bere KY material per nivelin tend qe ta kuptosh ti
une dhashe nje mendim per shkrimin me lart. se cfare lexoj une nuk eshte pune per ty. Po normal kur nuk ke argumenta do kapesh me personin..
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 17.02.17 15:33

mendimet jane produkt i gjithckaje  qe ben pjese ne jeten personale. Nese mendimet e tua nuk te perfaqesojne ty si person, atehere ky eshte problemi yt dhe mua s'me intereson fare. Une do i pergjigjem ty si personi sepse ti je percjellesi i ketij mendimi qe eshte fryt i gjithckaje qe eshte pjese e jetes tende, ne kete rast fryt i leximit fetar. Dhe kjo eshte mese e qarte sepse e ke treguar kete, qe nga foto dhe shkrimi nen te, per te mos folur me per komentet.
Do e perseris gjthm qe shkrimet e mia nuk jane per fetaret dhe ateistet si dhe pseudookultistet. Ju jo vetem qe nuk i kuptoni, por edhe i keqkuptoni dhe transformoni. Ju s"keni mesuar ende si te shkruani numrat dhe prireni te paraqiteni sikur dini te shumezoni.
Nese okultizmi do te ishte per te gjithe, nuk do perdorej alegoria dhe simboli. Duhet ta meritosh ate qe fiton.

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Muneer prej 17.02.17 16:13

Mendimet dhe jeta personale nuk i interesojn askujt. Fola me lart rreth menyres se si ti po e paraqit djallin si zot dhe me sa kam degjuar kjo eshte pikerisht ajo qe djalli synon te arrije. Deri tani vetem i je shmangur ketij fakti dhe vetem po i largohesh diskutimit me teknika masone te nivelit te ulet. Nqs ti do qe lexuesit te fillojne dhe te adhurojne djallin, ky eshte nje problem me madhor se personaliteti im apo okultizmi im. Dua qe ta shpjegosh ate qe ke thene me lart per djallin dhe jo te me tregosh numrat dhe shumezimin.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 17.02.17 18:18

Muneer shkruajti:Mendimet dhe jeta personale nuk i interesojn askujt. Fola me lart rreth menyres se si ti po e paraqit djallin si zot dhe me sa kam degjuar kjo eshte pikerisht ajo qe djalli synon te arrije. Deri tani vetem i je shmangur ketij fakti dhe vetem po i largohesh diskutimit me teknika masone te nivelit te ulet. Nqs ti do qe lexuesit te fillojne dhe te adhurojne djallin, ky eshte nje problem me madhor se personaliteti im apo okultizmi im. Dua qe ta shpjegosh ate qe ke thene me lart per djallin dhe jo te me tregosh numrat dhe shumezimin.
Une shpjegimin ta dhashe, ti s'je ne gjendje ta shohesh!

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Muneer prej 17.02.17 18:38

Po pres ndonje nga anetaret e tjere te forumit qe mund TA kene "Pare" shpjegimin, se perse duhet adhuruar djalli(sherbetori i zotit, mbajtesi i celesit te shpetimit, sundimtari i fronit te solomomit etj etj) dhe te me ndricojne edhe mua.
Per mendimin tim asnjeri ne kete forum nuk i do keto propaganda pro djallit, te fshehura nen petkun e nje njeriut te zotit.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 17.02.17 19:47

Muneer shkruajti:Po pres ndonje nga anetaret e tjere te forumit qe mund TA kene "Pare" shpjegimin, se perse duhet adhuruar djalli(sherbetori i zotit, mbajtesi i celesit te shpetimit, sundimtari i fronit te solomomit etj etj) dhe te me ndricojne edhe mua.
Per mendimin tim asnjeri ne kete forum nuk i do keto propaganda pro djallit, te fshehura nen petkun e nje njeriut te zotit.
Sa me shume qe shkruan, aq me sh kuptoj sesa injorant je ne kete pike dhe une smund ta vazhdoj diskutimin me nje njeri te paafte te kuptoje. Mos ma harxho me sh kohen me budalliqe! KLM

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Muneer prej 17.02.17 22:16

Omnipresent13 shkruajti:
Muneer shkruajti:Po pres ndonje nga anetaret e tjere te forumit qe mund TA kene "Pare" shpjegimin, se perse duhet adhuruar djalli(sherbetori i zotit, mbajtesi i celesit te shpetimit, sundimtari i fronit te solomomit etj etj) dhe te me ndricojne edhe mua.
Per mendimin tim asnjeri ne kete forum nuk i do keto propaganda pro djallit, te fshehura nen petkun e nje njeriut te zotit.
Sa me shume qe shkruan, aq me sh kuptoj sesa injorant je ne kete pike dhe une smund ta vazhdoj diskutimin me nje njeri te paafte te kuptoje. Mos ma harxho me sh kohen me budalliqe! KLM
Diskutim i gjate vetem per faktin se ti nuk do ta pranosh qe gjithe ky shkrim eshte bere per qellim te fshehte, per mashtrim dhe propagante pro djallit. Ti vazhdon me dredhimet e bisedes dhe ofendimet, sepse nuk e mbron veten ndryshe. Me sulmojne gjera demoniake sa here flas me ty dhe vetevetiu me vjen vete pergjigja. Tung.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 18.02.17 15:46

Muneer shkruajti:
Omnipresent13 shkruajti:
Muneer shkruajti:Po pres ndonje nga anetaret e tjere te forumit qe mund TA kene "Pare" shpjegimin, se perse duhet adhuruar djalli(sherbetori i zotit, mbajtesi i celesit te shpetimit, sundimtari i fronit te solomomit etj etj) dhe te me ndricojne edhe mua.
Per mendimin tim asnjeri ne kete forum nuk i do keto propaganda pro djallit, te fshehura nen petkun e nje njeriut te zotit.
Sa me shume qe shkruan, aq me sh kuptoj sesa injorant je ne kete pike dhe une smund ta vazhdoj diskutimin me nje njeri te paafte te kuptoje. Mos ma harxho me sh kohen me budalliqe! KLM
Diskutim i gjate vetem per faktin se ti nuk do ta pranosh qe gjithe ky shkrim eshte bere per qellim te fshehte, per mashtrim dhe propagante pro djallit. Ti vazhdon me dredhimet e bisedes dhe ofendimet, sepse nuk e mbron veten ndryshe. Me sulmojne gjera demoniake sa here flas me ty dhe vetevetiu me vjen vete pergjigja. Tung.
thuaj cfare te duash, ama muslimanet e tua rreth Djallit vertiten atje ne Meke

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Muneer prej 18.02.17 17:09

Omnipresent13 shkruajti:
thuaj cfare te duash, ama muslimanet e tua rreth Djallit vertiten atje ne Meke
Mos me identifiko mua me muslimanet. Me lart nuk te jam drejtuar si musliman por si anetar i forumit. Ti ke bere disa elozhe per djallin me lart dhe duhet ta shpjegosh ate qe ke shkruar. Ke zevendesosh djallin me Zotin me lart dhe reagimi im eshte njerezor. Une personalisht jam me zotin. Ti vete rreth kujt vertitesh?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shkrim palidhje !

Mesazh  bojko prej 19.02.17 10:56

Artikulli per marketing te djallit, i cili eshte mare nga .. se di askush, me me shume gjase nga ndonje bibel satanike.
Djalli e arrine qellimin e vet final te njerezit kur identifikohet si Zot. Fatekeqesisht te disa e ka arrite kete qellim te cilet pa vetedijen e tyre ky djall do ti qoj ne humnere.

Por, ka edhe mundesi qe burdushi e ka leshu kete shkrim hahahaha, i cili po ashtu deklarohet haptazi qe djalli eshte zot. Por nje gje duhet ta dije populli, qe burdushi si ushtar i "zotit" te tij, do te jep llogari per vuajtjet e medha qe i ka shkaktu individeve, qifteve bashkshortore apo te dashuruar, njerezve te pafajshem etj etj me magjite e tij te zeza. Mjer ai qe do te vdes, si dhe mjer ai qe ben djallin zot ne kete bote.
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  bojko prej 19.02.17 11:31

, shkruajti:ta them a po mos ta them ?
heah si perfundim do jet krejtsisht DIĒKA ndryshe

po nxjere jashte dhe thuaje se nuk te ha kush po e the
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 19.02.17 14:36Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  bojko prej 19.02.17 14:48

Omnipresent13 shkruajti:

thenje e bukur, por nderlidhet me qeshtje me eminente.
Autori mesiguri ka menduar qe periudha ne mes te tre fazave te kete nje distance kohore te caktuar. Ne rastin te debatit tone edhe nese faza e dyte ka kaluar, nuk besoj qe ndonjehere do te vije e treta.

Njejte eshte si te thuash qe kundrshtimi masiv i mases qe toka eshte e rrafshet, eshte proces ne fazen e pare ose dyte te autorit. Te ghithe e dime qe nuk do te kete faze 3.

avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  Omnipresent13 prej 19.02.17 15:23

toka eshte vertetuar qe eshte rrumbullake pasi u mendua se ishte e sheshte. tn dalin disa qe thone eshte e sheshte. Une mendoj se vjen nga aktivizimi i ndonje gjeni qe e kane trasheguar prej te pareve dhe qe pergjigjet per paditurine

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  The Punisher prej 20.02.17 21:36

Omnipresent13 shkruajti:toka eshte vertetuar qe eshte rrumbullake pasi u mendua se ishte e sheshte. tn dalin disa qe thone eshte e sheshte. Une mendoj se vjen nga aktivizimi i ndonje gjeni  qe e kane trasheguar prej te pareve dhe qe pergjigjet per paditurine


Na trego dicka me shume per djallin .Shkrimi jot flet per djallin ne nje koncept filozofik pak a shume .Desha te di kush e ka krijuar token ,planetet ,njeriun dhe qeniet e tjera te gjalla .CIli eshte roli i djallit ne univers dhe ne toke ne keto momente ?
avatar
The Punisher

168


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  renato 2411 prej 24.03.17 16:52

Ta pranoim te verteten djalli esht kries dhe vegel e zotit, dhe ne kuran esht e faktuar prandaj i shikoni gjerat drejt, kure zoti krijoi njeriun djalli u tregua ziliqare e i pa drejt, dhe ne menyre te drejt per drejt kundershtoi urdhrin e zotit, ate,her pse zoti e la te lire dhe nuk e denoi, ne kuran thot dhe dhe djalli tha une do ti prish ata (njerzit), pikerisht prandaj se denoi se e beri nje sprov per njerzit, per te nxjerr fytyren e verter te secilit prej nesh
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: I fundit i Zotave-Sekreti i Djallit

Mesazh  renato 2411 prej 24.03.17 17:03

Prandaj shkrimi me lart e tregonte pikerisht se dhe djalli edhe pse me nje figure te keqe, po ne realitet esht duke permbush nje detyre te caktuar nga ai qe zoteron dhe krijoi gjithcka (Zoti)
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi