ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Mesazh  Arian88pr prej 28.12.15 17:05

Nje kend veshteim historik i feve me te mdha dhe ndikimi i tyre ne shoqerit pasardhese dhe mbar botėrore.
Judaizmi i shpetoj hebrenjt nga faraoni dhe ju premtoj ruajtje te ati populli dhe bagati ne brezat pasardhės te ti.. Cka ndodhi? Edhe pse i kritikon si krishterimi ashtu edhe islami pėr devijim nga besa dhen moisiut ata pėrsėri jan dominant nė botė dhe nuk e propagandojn fejen e tyre sepse nuk dojn qė ti pasojn gjithė far popujsh ngase vetem jahudive zoti ju premtoj te mirat qe ata tash po i gėzojn.
Krishterimi erdh disa shekuj pas Judaizmit dhe nuk u pranua nga jahudit, pas pranimit te fejes nga romakt u be feja dominuese nė botė me anė tė torturave dhe dhunės arriti deri nė Amerikėn e Jugut.
Pas keti suksesi edhe islami i cili duke kopjuar pak nga judaizmi pak nga krishterimi brenda njė periudhe 40vje
Arriti ta kompleton tė ashtuquajturin kuran pėr mbar njerėzimin dhe me anė tė shpatės u perhap brenda disa shekujsh nė shumė vende. Pėr dallim nga tė parėt kėta donin sa mė shumė pasues te mbledhin dhe pėr kėtė arsye u ndan nė shume sekte e qe nga vdekja e parit tyre kane luftu mes vete duke mos dit dhe interpretuar gabimisht dhe sipas interesave tyre ajetet e kuranit edhe sot vrahen mes vete, pra po te ishte nga zoti nuk do kishte aq shum kundėrthėnie mes ajeteve kuranit si dhe nuk do kishte aq shum perqarje mes tyre.
Islami duke mbledh sa mė shum pasues mbledhi Berllogun e njerzimit dhe nkete menyr u be feja me perqarse nė botė dhe qė predikon urrejtje dhe dhunė mes njerzve. Nese ndalemi tek ajetet e medines e shohim qartė tė shprehur inatin urrejtje dhunėn njerzore e cila vjen nga pwrndjekja qe iu eshte bere nga mekka. Me keto ajete dėshmohet se
... Kurani nuk ėshtė nga zoti po nga menja njerzore..
Kėtė dyshim e forcon edhe ligjėrimi i hogjes ku fillestarve nuk ju sugjeron leximin e kuranit nė fillim por ju thot njeher lexoni libra pėr fe e masnej e lexoni kuranin.! Pse e thot kėtė.? Ngase aj eka kuptu qe nuk ėshtė e vėrtet dhe qė ka shumė ajete kundėrthėnėse e pota lexonin ne fillim kuranin kurr sdo bindeshin njerzit, pėr kėtė arsye i nxit me lexu libra sepse nė libra edin qe janė pregadite mir dhe qė friksojn njerzt nga nxitja e shejtanit e me kėtė menyr neser kur ta lexon kuranin e hase nė ajete kunderthense besimtari mos te guxoj ta analizoj me fell ate ajet sepse eshte pregadit pėr njė gjė te tille nga librat propagandues. Ne mes dy zjarrave besimtarit nuk i mbet gje tjeter vetem ti tejkalon ajetet dyshuese me shpresėn qe shejtani tja kete zbukuru dyshimi ne ato ajete.
Nese kerkojm fjalen FRIK ne kuran
... E gjejm menshume se 100 here..?! e kjo eshte per te ndikuar ne menjen e njerzve.
Ne pėrgjithėsi islami ka tentu mi prek dhe kap shtresėn e ult si metalisht po ashtu edhe financiarisht dhe masi ne 7milard njerz shume ka te till i bie qe ka kap keta 1milard debillla. Mandej kur kaq shume budall behen bashk dihet se cka ndodh.! Vriten mes vete sepse jan nda ne 10sekta 2 kryesore shia e sunnit secila prej tyre akuzojn njėra tjetrėn per mashtrim dhe mos zbatim te kuranit e qe ne fakt dyjat jane te kqija sepse bazen eka te keqe plot dhun urrejtje e vrasje.
Edhe kjo eshte nje fakt ae zoti dhe fuqia e ti larg ksaj keqe jane. Zoti ika fol musait eka dergu isain por kirr jo nje njeri me karakter te dobt nje tregtar hajn me anim seksual per femi e qe e deshmon kete gje me hadith ku eka martu femi 6vjeqe, kurse gjoja se me 9vjet ka hy dhonder..
Andaj njerzit nuk duhet ti besojn hogj
.. Sepse aj perfiton shume nga pozita qe ka.. E keni vėrejtje ĒFARĖ pasuri kane hogjallart.. Pra mos pritni qe ata do tregojn vėrtetėn per kete fe jo sepse e besojn vete por qe perfitojn mir prandaj kapne vete lexone kuranin, nese dikush ju thot nuk e kuptoni ateher kujtojani ajetin ta sin ku thot:ky eshte liber i kuptueshėm.....
Kjo eshte e verteta e feve dhe dijeni qe per te qen njeri i mir i moralshem nuk ju duhet asnje fe vetem llogaritni saher qe vendosni per dike a do ju pėlqen juve aj vendim nese dikush merr per ju... Nuk vyn menquri per te qen i ndershėm e i drejt. Sepse njerzimi ka ec pėrpara nese ne arabi duhet me ja pre doren dikujt qe vjedh une ne qyete timin e shohe qe shume dyqani mallin nuk e shtin mrena sepse nuk ja vjedh askush.. Edhe pse sta pren doren askush nese vjedh.
Arsyetimet qe japin hogjallart per te miren e fejes nuk jane per kohen tone e as popullin tone. Ndoshta para 2mi i
.. Vitev ndryshe ka qen dhe ne munges te ligjeve u dasht me shpik DIĒKA.. Sikurse gjenralat e Aleksandrit kur kan deshte mi thon eshte koha mu kthy ne vendlindje por nga frika nuk kan guxu ateher njerit i kujtohet e thot neser ne mėngjes secili nga ne do thot qe kemi pa kete ėndėrr gjoja se zoti na ka fol dhe kerku tw kthehemi tek familjet tona sepse qėllimi i hakmmarjes ndaj perseve u arrit dhe skeni arsye te qėndroni me gjat ne persi.. Tash analizoni vete si ka qene para 2mi viteve ne munges te ligjeve e posaēėrisht qytetarėt e thjesht nuk ju eshte degju kurr zeri se ĒKA per te thene ne kete menyr shtrese ult vetėm shpikja se mfoli zoti ju ka mundesu te degjohen nga tjert..dhe nga mbreti.. Kjo ka vazhdu der mbas rrenies se feudalizmit kur udheheqesit filluan te dalin nga populli thjesht..
Ne fund ky ajet ti hape syt qe zoti ksi gabimi nuk bone..!
6:125 at Pėrendia qe dėshiron ta udhezoj ia zgjeron zemrėn pėr te pranuar islamin, at qe do te len te humbur, zemrėn e tij ia ngushton, kėshtu lėshon dėnim mbi ata qe nuk '' BESOJN''
37 . nese ti Muhamed pėrpiqesh ti vesh ne rruge te drejte ato, die se Pėrendia nuk e udhezon at ĒKA e ka humbur dhe pėr ta nuk ka ndihmė.
7. Pėrendia vendosi vulė ne zemrat e tyre dhe veshėt e tyre ndėrsa nė te pamurit e tyre ka njė perde, e per ta ka denim tė madhe.
Logjikoni pake mbi keta ajete dhe e kuptoni pse hogja nuk deshiron qe fillestari ta lexoj kuranin pa u pjek duke lexu libra tjer, pa u mbush me frik..!!!
Ne baze ktyre ajetev zoti nuk ka pse na denon pasi vet kshtu ka dasht apo?..
Morali etika humanizmi ndjenja e mir na bejn shume me te mir sesa nje musliman apo katolik qe mund te behet.
27.12.2015avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Arsyeja e Shpikjes Se Feve...

Mesazh  Soul of Truth prej 28.12.15 18:44

Arian88pr shkruajti:Nje kend veshteim historik i feve me te mdha dhe ndikimi i tyre ne shoqerit pasardhese dhe mbar botėrore.
Judaizmi i shpetoj hebrenjt nga faraoni dhe ju premtoj ruajtje te ati populli dhe bagati ne brezat pasardhės te ti.. Cka ndodhi? Edhe pse i kritikon si krishterimi ashtu edhe islami pėr devijim nga besa dhen moisiut ata pėrsėri jan dominant nė botė dhe nuk e propagandojn fejen e tyre sepse nuk dojn qė ti pasojn gjithė far popujsh ngase vetem jahudive zoti ju premtoj te mirat qe ata tash po i gėzojn.
Krishterimi erdh disa shekuj pas Judaizmit dhe nuk u pranua nga jahudit, pas pranimit te fejes nga romakt u be feja dominuese nė botė me anė tė torturave dhe dhunės arriti deri nė Amerikėn e Jugut.
Pas keti suksesi edhe islami i cili duke kopjuar pak nga judaizmi pak nga krishterimi brenda njė periudhe 40vje
Arriti ta kompleton tė ashtuquajturin kuran pėr mbar njerėzimin dhe me anė tė shpatės u perhap brenda disa shekujsh nė shumė vende. Pėr dallim nga tė parėt kėta donin sa mė shumė pasues  te mbledhin dhe pėr kėtė arsye u ndan nė shume sekte e qe nga vdekja e parit tyre kane luftu mes vete duke mos dit dhe interpretuar gabimisht dhe sipas interesave tyre ajetet e kuranit edhe sot vrahen mes vete, pra po te ishte nga zoti nuk do kishte aq shum kundėrthėnie mes ajeteve kuranit si dhe nuk do kishte aq shum perqarje mes tyre.
Islami duke mbledh sa mė shum pasues mbledhi Berllogun e njerzimit dhe nkete menyr u be feja me perqarse nė botė dhe qė predikon urrejtje dhe dhunė mes njerzve. Nese ndalemi tek ajetet e medines e shohim qartė tė shprehur inatin urrejtje dhunėn njerzore e cila vjen nga pwrndjekja qe iu eshte bere nga mekka. Me keto ajete dėshmohet se
... Kurani nuk ėshtė nga zoti po nga menja njerzore..
Kėtė dyshim e forcon edhe ligjėrimi i hogjes ku fillestarve nuk ju sugjeron leximin e kuranit nė fillim por ju thot njeher lexoni libra pėr fe  e masnej e lexoni kuranin.! Pse e thot kėtė.? Ngase aj eka kuptu qe nuk ėshtė e vėrtet dhe qė ka shumė  ajete       kundėrthėnėse  e pota lexonin ne fillim kuranin kurr sdo bindeshin njerzit, pėr kėtė arsye i nxit me lexu libra sepse nė libra edin qe janė pregadite mir dhe qė friksojn njerzt nga nxitja e shejtanit e me kėtė menyr neser kur ta lexon kuranin e hase nė ajete kunderthense besimtari mos te guxoj ta analizoj me fell ate ajet sepse eshte pregadit pėr njė gjė te tille nga librat propagandues. Ne mes dy zjarrave besimtarit nuk i mbet gje tjeter vetem ti tejkalon  ajetet dyshuese me shpresėn qe shejtani tja kete zbukuru dyshimi ne ato ajete.
Nese kerkojm fjalen FRIK ne kuran
... E gjejm menshume se 100 here..?! e kjo eshte per te ndikuar ne menjen e njerzve.  
Ne pėrgjithėsi islami ka tentu mi prek dhe kap shtresėn e ult si metalisht po ashtu edhe financiarisht dhe masi ne 7milard njerz shume ka te till i bie qe ka kap keta 1milard debillla. Mandej kur kaq shume budall behen bashk dihet se cka ndodh.! Vriten mes vete sepse jan nda ne 10sekta 2 kryesore shia e sunnit secila prej tyre akuzojn njėra tjetrėn per mashtrim dhe mos zbatim te kuranit e qe ne fakt dyjat jane te kqija sepse bazen eka te keqe plot dhun urrejtje e vrasje.
Edhe kjo eshte nje fakt ae zoti dhe fuqia e ti larg ksaj keqe jane. Zoti ika fol musait eka dergu isain por kirr jo nje njeri me karakter te dobt nje tregtar hajn me anim seksual per femi e qe e deshmon kete gje me hadith ku eka martu femi 6vjeqe, kurse gjoja se me 9vjet ka hy dhonder..  
Andaj njerzit nuk duhet ti besojn hogj
.. Sepse aj perfiton shume nga pozita qe ka.. E keni vėrejtje ĒFARĖ pasuri kane hogjallart.. Pra mos pritni qe ata do tregojn vėrtetėn per kete fe  jo sepse e besojn vete por qe perfitojn mir prandaj kapne vete lexone kuranin, nese dikush ju thot nuk e kuptoni ateher kujtojani ajetin ta sin ku thot:ky eshte liber i kuptueshėm.....
Kjo eshte e verteta e feve   dhe dijeni qe per te qen njeri i mir i moralshem nuk ju duhet asnje fe vetem llogaritni saher qe vendosni per dike a do ju pėlqen juve aj vendim nese dikush merr per ju... Nuk vyn menquri per te qen i ndershėm e i drejt. Sepse njerzimi ka ec pėrpara nese ne arabi duhet me ja pre doren dikujt qe vjedh une ne qyete timin e shohe qe shume dyqani mallin nuk e shtin mrena sepse nuk ja vjedh askush.. Edhe pse sta pren doren askush nese vjedh.
Arsyetimet qe japin hogjallart per te miren e fejes nuk jane per kohen tone e as popullin tone. Ndoshta para 2mi i
.. Vitev ndryshe ka qen dhe ne munges te ligjeve u dasht me shpik DIĒKA.. Sikurse gjenralat e Aleksandrit kur kan deshte mi thon eshte koha mu kthy ne vendlindje por nga frika nuk kan guxu ateher njerit i kujtohet e thot neser ne mėngjes secili nga ne do thot qe kemi pa kete ėndėrr gjoja se zoti na ka fol dhe kerku tw kthehemi tek familjet tona sepse qėllimi i hakmmarjes ndaj perseve u arrit dhe skeni arsye te qėndroni me gjat ne persi.. Tash analizoni vete si ka qene para 2mi viteve ne munges te ligjeve e posaēėrisht qytetarėt e thjesht nuk ju eshte degju kurr zeri se ĒKA per te thene ne kete menyr shtrese ult vetėm shpikja se mfoli zoti ju ka mundesu te degjohen nga tjert..dhe nga mbreti.. Kjo ka vazhdu der mbas rrenies se feudalizmit kur udheheqesit filluan te dalin nga populli thjesht..
Ne fund ky ajet ti hape syt qe zoti ksi gabimi nuk bone..!
6:125 at Pėrendia qe dėshiron ta udhezoj ia zgjeron zemrėn pėr te pranuar islamin, at qe do te len te humbur, zemrėn e tij ia ngushton, kėshtu lėshon dėnim mbi ata qe nuk '' BESOJN''
37 . nese ti Muhamed pėrpiqesh ti vesh ne rruge te drejte ato, die se Pėrendia nuk e udhezon at ĒKA e ka humbur dhe pėr ta nuk ka ndihmė.
7. Pėrendia vendosi vulė ne zemrat e tyre dhe veshėt e tyre ndėrsa nė te pamurit e tyre ka njė perde, e per ta ka denim tė madhe.                  
Logjikoni pake mbi keta ajete dhe e kuptoni pse hogja nuk deshiron qe fillestari ta lexoj kuranin pa u pjek duke lexu libra tjer, pa u mbush me frik..!!!
Ne baze ktyre ajetev zoti nuk ka pse na denon pasi vet kshtu ka dasht apo?..
Morali etika humanizmi ndjenja e mir na bejn shume me te mir sesa nje musliman apo katolik qe mund te behet.
27.12.2015... Vete libri i "Kuranit" duke qene njerezor dhe ai i "Bibles", nuk ka mundesi qe te jene libra "TE SHENJTE." Fjalia e fundit e tregon shume qarte se s'kemi nevoje te behemi as mysliman, as katolik; mjafton te tregojme moral dhe vlera te larta, te pranojme idealet tona dhe te punojme per te pare "JETEN QE DESHIROJME" - gjithmone ne te mire te vetes... Te falenderoj per postime kaq te mira dhe besoj te shtohen ne te ardhmen, qe "TE NDRICOJNE" keta fetaret e t'u hapin syte nga librat fetare qe u kane besuar per kaq shume kohe...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Mesazh  excommunicated prej 29.12.15 16:58

Te gjitha gjerat jane te krijuara nga njeriu edhe hena gjithashtu..Kete nuk e besoja derisa pashe foton e njeriut mbi hene shikoeni me kujdes kalamaja
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Mesazh  Arian88pr prej 29.12.15 17:24

ĒFARĖ foto e ki fjalen? Mos hene qe duket sikur ftyr njeriu a?
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja e Shpikjes Se Feve...

Mesazh  Soul of Truth prej 29.12.15 21:44

excommunicated shkruajti:Te gjitha gjerat jane te krijuara nga njeriu edhe hena gjithashtu..Kete nuk e besoja derisa pashe foton e njeriut mbi hene shikoeni me kujdes kalamaja
...Pa pike logjike kjo qe thua. Edhe Intuita nuk flet ne kete menyre.

"Po c'eshte kjo gjerat - Nuk u gjet ndnj fjale tjeter me e pershtatshme"????!!!!

Si u krijuaka gjithcka nga njeriu dhe hena, kur ne vete jemi te krijuar nga "UNIVERSI"????!!!!

Pastaj hena eshte vete satelit...

Kalama del ti, i cili s'ke fare shprehi dhe perkujdesje me "syrin e artistit"...

"Sa per dijeni ajo foto eshte perdorur ne personazhet vizatimore dhe ka kuptim shume me te thelle filozofik, kjo lidhet me natyren e "HENES", qe ndikon ne natyren "Njerezore", por kur nuk i zberthen dhe s'kerkon, s'ke faj te shprehesh ashtu; kush eshte "Femija", tani??????????!!!!!!!!!!"avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Mesazh  excommunicated prej 05.01.16 10:41
the Sphinx, and asks a question of the soul upon the
answer to which hangs his fate. Shall he be condemned to wander in the realms of
illusion? Shall he be turned back on to the planes of form, or shall he he permitted to pass
on into the Light? This question is, Do you believe in the gods?

If he answers Yes, he
will he a wanderer in the planes of illusion, for the gods are not real persons as we
understand personality.

If he answers No, he will be rurned back at the gate, for the gods
are not illusions. What then shall he answer?

The intuition of a poet has given us the answer.
"For no thought of man made Gods to love and honour Ere the song
within the silent soul began, Nor might earth in dream or deed take heaven
upon her Till the word was clothed with speech by lips of man."
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lidhur me kete teme

Mesazh  Arian88pr prej 07.02.16 16:19

Kemi parasysh qysh mbas lindje beba kerkon thith gjirin e nenes per tu ushqyer ne menyr instiktive din te kerkon dhe thith gjirin edhe pse kete nuk ja ka mesu askush, gjithashtu tek kafshet e njejta gje ndodh. bile interesante eshte fakti i nje zogu qe doli i pari nga veja ende pa ushqy filloj ta shtyn vezen tjeter nga foleja duke e hedh poshte, e duke mbet i vetem!.. Pse e beri kete? Per vetmen arsye qe te kete shansa met mdha per mbijetes!se nena nje zog e ushqen me leht e mir mire. Nga keto raste e qindra tjer qe ikemi e shohim qe secila specie ne menyr instiktive i perdor aftesit qe i jan bartur nga paraardhėsit e tyre permes gjeneve. Eshte bere nje studim tek shimpanzat 1vjecare cilat skan pas kontakt me shimpanza tjera kur dhe iu eshte dhene arr kokosi, te dy shimpanzat ne vende ndryshme kane perdor te njejten menyr per ta hap thyer arren.. Pra e shohim se nket menyr permes gjeneve bartet informacioni tek brezat e ardhshėm, njejt ndodh edhe te njeriu p. Sh. Nese ju per nje kohe te gjat mirreni me zbulimin e nje gjeje dhe gjat asaj periudhe lindeni femi edhe nese ju nuk keni arrit zberthimin e ides qe jeni duke punuar ateher femiu juaj nese mirret me te njejtin profesin dot ta zgjedh ate problem. Ngase e gjithe dija juaj gjat kohės qe eshte mbledh ne menjen tuaj eshte bart permes gjeneve te pasardhėsi juaj.
Tash shtrohet pytja nese zoti do dojke qe ne ti perulemi dhe ta lusim ate siq pretendojn fet gjoja se per mbijetesėn e shpirtit ne boten tjter ateher ne instinktivisht do e benim nje gje te till pa pasur nevoj tna mesoj hogja.

Mbase behet fjal siq thojn fet per vazhdimin e jetes ne boten tjetėr cka i bie njejt sikurse mbijtesa ne kete bote, pa ushqim qenia vdes shuhet pra edhe pa fe shpirti vdes shuhet digjet ne ferr.
Ateher normalisht qe ne do duhej ta siguronim shpirtin tonė nese do ishte e vertet.
Kjo analiz nuk e mohon zotin per arsye qe njerzimi instinktivisht e ngrit koken lart ne qiell qysh nga femiria dhe ben pytje te shumta ndoshta nga kureshtja ndoshta thell ne nder dijen tone e dime qe nga lart diku atje thell ne yjesi e kemi prejardhjen apo nje pjes e jonja vie nga lart!
sidoqoft feja nuk gjen mbėshtetje askund.
Dihet qe kurreshtja, imitimi i gjerave pertheth njeriut kane ndiku qe ne te jemi ketu ku jemi dhe te dallohemi nga speciet tjera edhe shimpanzet kane kujtes, imitojn ĒKA shohin por nuk kane kureshtje nuk kane trupin e duhur per konkuruar me njerzit.
Ndersa specie tjera kane avantazh tjeter qe njerz enderojn ti kene
p. Sh. Per fluturuar me energjin e vete, per prodhu gjera nga trupi i vete p. Sh. Maskimi apo nga sekreti te prodhoj litar qe mban pesha shume te mdha etj.
Ngjashmėrit qe kemi me kafshet jane:
p. Sh. Me shimpanzat ftyren gati njejt, gishta e njejt dhe ne gjenetik 97perqin jemi te njejt,po ashtu instinktet, agresivitetin, frikėn, lojen, kujdesin, dashurin, dhimbjen, kujtesen, zerin etj. i kemi te njejta vetem te zeri dallojm ngase ne formulojm fjali per tu kuptuar ndersa kafshet permes tingujve kuptohen.. Cka i bie gati njejt vetem forma ndryshon, edhe te perdorimi i veglave me duar gati se njet jemi ketu ne avantazh e kemi imagjinaten dhe kureshtjen per mesuar dhe konkuruar me tjert edhe kjo fale zbulimit te perdorimit tw tokes dhe farave per mbjellje dhe magazinimin e ushqimit per kohe te gjate, gje qe kohen e lir njeriu filloj ta shfrytėzoj duke krijuar gjera, parase te ndodhte kjo njeriu nuk eka pas kete lluks, ngase gjdo dite i'u eshte dashur te siguroj ushqim kryesisht permes gjuetis dhe i'u ka marre shume kohe,e pushimin e kane perdor vetem per tu qlodh fjetur, te njejten zakone e kane dhe kafshet pas gjuetis sukseseshme.
Andaj me bindje te plote e theme se gjutha fete jane shpikje njerzore per qellime ndryshme ardhja ne pushtet ne kohen tone kjo behet pėrmes politikes dhe zgjedhjeve nga populli ndersa ardgja deri aty eshte e njejt me punėn e pejgamerve qe kane bere duke kerku perkrahjen e popullit varfer me premtime kota ne ate kohe xheneti kurse sot premtojn dynjan tmirat e saj me pozita larta dhe pune ndryshme nese fitojn ndaj rivaleve. Ate kohe rivalet kane qen shum te fort mbreter perandor qe ska munt gjithkush mu bere vetem familja gjaku mbretror kurse sot eshte ndryshe individi thjesht mund behet udhėheqės por nje gje ska ndru RRENA ka qene mjeti kryesor per arritje mashtrimit popullit.
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Mesazh  4u prej 12.02.16 16:18

Ta marrim shtruar,
Ne kete bote kane kaluar shume qytetrime (CIVILIZIME), ku jane ato?
Kush i shkatroi ato?
Pse u shkatruan ato?
Ku mbeti fuqia e tyre dhe dija?
dhe cka na lene si trashigimi (rrenojat).
Dikush edhe atehere pate thene se fene e shpiku njeriu.........

avatar
4u

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Mesazh  Omnipresent13 prej 12.02.16 16:34

Dija eshte e fshehur por mund te gjendet nga ai qe e kerkon ate.
Ngritja dhe renia e qyteterimeve eshte pjese e evolucionit, gjthmone do ndodhe.

Omnipresent13

292


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Mesazh  excommunicated prej 12.02.16 17:58

'mbreteria e qiellit eshte brenda teje dhe kudo rreth teje-dhe nese ti nuk e gjen mbreterin brenda teje, atehere nuk do ta shikosh mbreterin jashte teje. nese beson ne te do te jetosh perjet ne te. kur te njohesh vetveten do te behet e ditur. sepse zoti nuk te dha fe. ne duhet te ndjekim rrugen ton. diferenca ndermjet subjektit dhe objektit do te largohet kur te mberrish mbreterin. mbreteria ndodhet brenda nesh, cdo gje jasht ketij realizimi nuk ka vler. mbreteria nuk eshte nje vend fizik ose vendndodhje, por nje gjendje mendore.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Mesazh  Hades prej 12.02.16 23:48

4u shkruajti:Ta marrim shtruar,
Ne kete bote kane kaluar shume qytetrime (CIVILIZIME), ku jane ato?
Kush i shkatroi ato?
Pse u shkatruan ato?
Ku mbeti fuqia e tyre dhe dija?
dhe cka na lene si trashigimi (rrenojat).
Dikush edhe atehere pate thene se fene e shpiku njeriu.........Ose dikush edhe ateher nuk i zbatonte urdherat e zotit....
avatar
Hades

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ARSYEJA E SHPIKJES SE FEVE

Mesazh  Siroco prej 19.07.17 13:15

excommunicated shkruajti:'mbreteria e qiellit eshte brenda teje dhe kudo rreth teje-dhe nese ti nuk e gjen mbreterin brenda teje, atehere nuk do ta shikosh mbreterin jashte teje. nese beson ne te do te jetosh perjet ne te. kur te njohesh vetveten do te behet e ditur. sepse zoti nuk te dha fe. ne duhet te ndjekim rrugen ton. diferenca ndermjet subjektit dhe objektit do te largohet kur te mberrish mbreterin. mbreteria ndodhet brenda nesh, cdo gje jasht ketij realizimi nuk ka vler. mbreteria nuk eshte nje vend fizik ose vendndodhje, por nje gjendje mendore.

Plotesisht dakord me mendimin tuaj.
Por shume pak e kuptojne kete, prandaj shumica vetem e vazhdojne rrugen e manipulimit te parardhesve te tyre duke menduar se eshte rruga e drejte.
Rrethi vicioz vetem vazhdon.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


239


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi