Misteret qė mbajnė peng zbėrthimin e ėndrrave

Shko poshtė

Misteret qė mbajnė peng zbėrthimin e ėndrrave

Mesazh  gjilanasi prej 27.12.15 17:47Qysh nė vitet 1950, kėrkuesit shkencorė arritėn tė krijojnė ‘pyetėsorin e ėndrrave tipike’, pėr tė gjetur imazhe klasike qė riktheheshin nė ėndrrat e njerėzve nė botė

Tė vraposh, vetėm tė vraposh, sa mė shumė tė jetė e mundur! Pėrndjekėsi tė ėshtė vėnė pas kėmba-kėmbės. Nė ēdo frymėmarrje qė shtohet, ai afrohet dhe mė shumė, ndėrsa para tij ngrihet njė zulm qė gulēon si valė lumi. Qindra metra nė thellėsi.

Ajo rrėzohet e bie nė grackė, situata bėhet pa rrugėdalje – por ja … nuk vonon shumė dhe … brrr … bie zilja e zgjuesit automatik.

Ishte vetėm njė ėndėrr e keqe. Edhe njė herė, e njėjta histori.

“Skenarėt e pėrndjekjes janė tė zakonshėm nė ėndrrat me ankth. Qenė, njerėz, tė shpėrndarė e tė ēoroditur, ndjenja e njė filmi horror qė na thotė se aty ka diēka”, thotė dr. Walter Smith, kėrkues shkencor rreth ėndrrave nė Universitetin e Auckland-it, nė Zelandėn e Re.

“M. Night Shyamalan, regjisori, ai e ka kuptuar mė sė miri kėtė dhe nga kėto elemente, ka arritur tė ndėrtojė filmat e tij horror. Nė fakt, janė ėndrra plot ankth tė shfaqura nė ekran. Ai burrė ėshtė njė gjeni, ai i ka kuptuar mirė ato”, thotė profesor Smith.


Koleksionisti i ėndrrave

Prej vitesh, studiuesi merret me ėndrrat, mban shėnime, arkivon dhe i gėrmon ato, duke i trajtuar si “rrugė tė kurorėzuara drejt pandėrgjegjshmėrisė”, siē e cilėsonte dikur edhe Frojdi kėtė fenomen.

“Ajo qė tė bie nė sy nė kėtė mes ėshtė se: ėndrrat ngjasojnė: qysh nė vitet 1950, kėrkuesit shkencorė arritėn tė krijojnė ‘Typical Dream Questionnaire’, pra, ‘pyetėsorin e ėndrrave tipike’, pėr tė gjetur imazhe tipike e klasike qė riktheheshin nė ėndrrat e njerėzve nė botė.

Pyetėsori, qysh prej asaj kohe u ndryshua shpesh dhe u zgjerua sigurisht, nė mėnyrė qė sot ne tė kemi njė lloj klasifikimi tė ėndrrave mė tė shpeshta qė ekzistojnė aktualisht nė botė.

Pak rėndėsi ka se cilat trajton nė kėtė mes vetė studimi, nė vend tė parė gjithmonė rezultojnė tė jenė temat e pėrndjekjes, ardhjet me vonesė, lakuriqėsia, rrėzimet e rėniet nga lartėsitė, fluturimi, njė provim i pamarrė, shkolla dhe puna apo dhe vdekja e njė njeriu tė afėrt – pra, gjithēka qė lidhet me gjėra jo tė kėndshme, e qė tė gjithė njerėzve u shkaktojnė ndjenja tė kėqija.

Nėse pra C. G. Jung do tė kish pasur tė drejtė me idenė e tij tė “pandėrgjegjshmėrisė kolektive”, kjo do tė thotė se ne tė gjithė do tė posedojmė diēka tė tillė si njė kujtesė tė pėrbashkėt. Sikurse ndodh konkretisht edhe nė filmat “Matrix” apo dhe “Avatar”?


Pėrse ne ėndėrrojmė dhe harrojmė?

Pėr ēfarė ėndėrrojmė ne, kjo sidoqoftė na ofron njė dėshmi mbi vetė qenien tonė. Kėshtu, studiuesit pėr shembull, na tregojnė se individėt e frikėsuar dhe nėn depresion, shpesh ėndėrrojnė pėr “rėnie nė grackė” mė shumė se sa shokėt apo bashkėmoshatarėt e tyre qė posedojnė njė ndjenjė normale vetėsigurie.

Nėse ėndrrat pėrsėriten, kjo duhet tė jetė njė lloj dėshmie pėr tė kuptuar se duhet tė gėrmojmė mė thellė pėr konflikte tė fshehura.

Pikėrisht pėr kėtė ndihmon ideja se ėndrrat tė shkruhen e tė mbahen shėnim. Kėshtu, problemet e pazgjidhura nė tė kuptuar, mund tė tejkaloheshin. Pasi ne, nė mė tė shumtėn e rasteve, i harrojmė menjėherė ato pasi rritemi, e kjo fatkeqėsisht nuk ėshtė njė gjė e thjeshtė.

Nė gjumė janė rajone tė tjera tė trurit tė gjalla mė shumė se nė gjendje tė zgjuari. Nėse truri ynė pra, gjatė zgjimit vėrtitet mes dy gjendjeve, pėr kėtė arsye, kujtimet e ėndrrave humbasin.


Pėrpėlitja e mėngjesit dhe ėndrrat

Kush pėrpėlitet edhe pėr disa ēaste mė shumė nė shtrat mėngjeseve, kush pra e zhvendos disi mė gjatė gjendjen mes gjumit dhe zgjimit, dhe pėrpiqet tė kujtojė ėndrrat, mund tė mėsojė qė t’i mbajė ato mė fort nė frena, le tė themi.

Nė kėtė mėnyrė, mund tė ketė dobi qė ngjarjes, e cila lidhet me ėndrrėn, t’i jepet njė rėndėsi mė e madhe, tė nxirret mė nė pah pra, sikurse veprohet nė njė gazetė, e cila ka tituj kryesorė e pėrmbajtje dytėsore ose qė atė ta mbash direkt shėnim.

Kėshtu apo afėrsisht kėshtu, ne jetojmė tė gjithė pra njė jetė tė dyfishtė: ditėn nė botėn e rastėsisė dhe natėn, nė botėn e asociacioneve apo lidhjeve e bashkėsive tė ndėrthurura. Dhe ndonjėherė ato madje edhe pėrzihen. Kjo na bėn tė dalim sėrish nė teoritė e sinkronizimeve tė C. G. Jung.

Sidoqoftė, ėndrrat janė njė botė e stėrmadhe misteresh dhe njė ēelės pėr zbėrthimin e tyre nuk gjendet. Por kjo ėshtė njė temė tjetėr.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi