Pėrvoja Prag-Vdekjeje tė Pabesueshme

Shko poshtė

Pėrvoja Prag-Vdekjeje tė Pabesueshme

Mesazh  Siroco prej 25.12.15 22:35

shtu siē edhe kjo video e tregon, ekzistojnė disa aspekte qė lidhen me prag-vdekjen tė cilat shkenca nuk ėshtė nė gjendje t'i shpjegojė e vetme. Po, nė vazhdim do gjeni tė gjitha dritat qė shkėlqejnė, tunelet dhe tė afėrmit e vdekur qė prisni tė takoni. Por disa gjėra nė fakt, janė mė shqetėsuese.

Siē do shihni, ekzistojnė eksidente nė prag-vdekjeje ku njerėzit kanė mėsuar gjėra qė nuk mund t'i mėsonin mė parė. Pėrveē disa rastepe qė vėshtirė tė besohen, dalin nė pah edhe shumė pyetje qė mbeten pa pėrgjigje.

Si mund ta shpjegoni faktin kur njerėzit vizitojnė botė dhe vende, qė nuk janė zbuluar ende? Si mundet, qė njė fėmijė tė sjellė ndėr mend vizitat qė i ka bėrė njė miku tė vdekur apo njė kushėriri, qė fėmija nuk e ka takuar dhe madje nuk e ka ditur se ekzistonte? Nė kėtė video do gjeni disa eksperienca prag-vdejkeje tė pazakonshme.

Ndėrsa ne nuk e dimė me siguri se ēfarė mund tė ndodhė pas vdekjes, ekzistojnė shumė shembuj tė njerėzve qė i janė afruar jetės sė pėrtejme. Tė lėnduar keqas nė aksidente apo nga sėmundje tė pakurueshme, disa njerėz e kanė lėnė pėrkohėsisht kėtė botė dhe kanė pėrjetuar shijen e asaj se ēfarė mund tė ndodhė nė jetėn e pėrtejme. Nė ēdo rast, personi ngrihet sėrish dhe tregon versionin e tij rreth pėrvojės kur ishin "tė vdekur".

Nė tė shumtėn e rasteve, ekzistojnė ngjashmėri tė forta mes tyre. Qė nga dritat qė shkėlqejnė, tek tunelet, portat margaritartė dhe tek tė afėrmit e sėmurė, thuajse tė gjitha pėrvojat e prag-vdekjes ndajnė karakteristika tė pėrbashkėta.avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi