Muaji kur keni lindur, tregon sėmundjet nga tė cilat vuani

Shko poshtė

Muaji kur keni lindur, tregon sėmundjet nga tė cilat vuani

Mesazh  Siroco prej 23.12.15 14:24Dita nė tė cilėn kemi lindur mund tė ndikojė nė shėndetin tonė. Kjo gjė konfirmohet nga njė studim amerikan i Columbia University i publikuar nė revistėn shkencore “Journal of American Medical Informatics Association”.

Sipas studimit, tė zhvilluar te pacientėt e njė spitali nė New York, ekziston njė lidhje domethėnėse mes muajit tė lindjes sė njė pacienti dhe sėmundjeve nga tė cilat vuan.

U zbulua se tė lindurit nė muajin janar dhe nė mars, duhet tė tregojnė shumė kujdes ndaj sėmundjeve tė zemrės.

Ata qė kanė lindur nė shkurt rrezikojnė bronkit dhe sėmundje nė mushkėri.

Tė lindurit nė muajin prill, rrezikojnė tė sėmuren nga angina pectoris. Angina pectoris ėshtė njė term mjekėsor pėr dhimbje nė gjoks, apo probleme qė lidhen me sėmundje koronare tė zemrės.

Mė me fat duket se janė tė lindurit nė maj dhe gusht, tė cilėt nuk rrezikojnė nga ndonjė sėmundje nė veēanti.

Tė lindurit nė muajin qershor duhet tė bėjnė kujdes ndaj koronareve, ndėrsa tė lindurit nė korrik mund tė kenė probleme me astmėn.

Ndėrsa tė shtatorit mund tė kenė probleme me tė vjellat dhe tė pėrzierat.

Pėr tė lindurit nė tetor, ėshtė zbuluar se mund tė preken nga sėmundjet nė mushkėri dhe virozat.

Pėr tė lindurit nė nėntor, thuhet se rrezikojnė nga aritmia dhe problemet kardiake.

Tė lindurit e dhjetorit, mundė tė vuajnė nga trauma pėr shkak tė brishtėsisė sė venave tė tyre. Natyrisht njė stil jete i shėndetshėm, njė regjim ushqimor i ekuilibruar dhe aktiviteti fizik mund tė ndihmojė pėr tė reduktuar kėto rreziqe.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi