E dobėsojnė ligjin

Shko poshtė

E dobėsojnė ligjin

Mesazh  Admin prej 19.02.09 12:20

'E dobėsojnė ligjin'

Njė hetim trevjeēar pėr pasojat e masave anti-terroriste tė marra nė mbarė botėn, ka arritur nė pėrfundimin se ato kanė dėmtuar nė mėnyrė serioze ligjin ndėrkombėtar pėr tė drejtat e njeriut.

Raporti, i hartuar nga Komisioni Ndėrkombėtar i Juristėve, thotė se shumė shtete kanė pėrdorur frikėn nga terrorizmi pėr tė prezantuar masa si tortura, burgosje pa gjyq apo zhdukjen e paligjshme (tė tė dyshuarve).

Njė nga autorėt e raportit, ish-komisarja e OKB-sė pėr tė Drejtat e Njeriut, Mary Robinson, tha se ligjet abuzive duhet tė shfuqizoheshin pėr tė shmangur dėmtimin e pėrhershėm tė ligjit humanitar ndėrkombėtar.

Korrespondenti i BBC-sė pėr ēėshtje tė sigurisė, Frank Gardner, thotė se raporti do t'i vėrė nė pozitė tė papėlqyeshme sidomos qeveritė nė tė dy anėt e Atlantikut: administratėn amerikane dhe qeverinė britanike.

Efekt i kundėrt

Studimi i imtėsishėm, i kryer pėr tri vjet nė disa vende, u bė nga njė panel juristėsh dhe gjykatėsish me emėr. Ata arritėn nė pėrfundimin se korniza e sė drejtės ndėrkombėtare qė ekzistonte para sulmeve tė 11 shtatorit, ka qenė e fuqishme dhe efektive nė mėnyrė tė mjaftueshme (pėr tė luftuar terrorizmin).

Por, tani, thuhet nė raportin e pėrpiluar prej tyre, kjo kornizė ligjore po pengohet nė mėnyrė aktive nga shumė shtete dhe se demokracitė liberale, SHBA dhe Britania, janė vėnė nė krye.

Shumė nga masat qė pėrdoreshin pėr tė luftuar terrorizmin, thuhet nė raport, janė tė jashtėligjshme dhe kanė dhėnė efektin e kundėrt.

Dėmtim 'i jashtėzakonshėm'

Paneli ka shprehur shqetėsim pėr mungesėn e masave tė pėrshtatshme mbrojtėse nė pėrdorimin e urdhėresave pėr kontroll, dobėsimit tė garancive diplomatike nė lidhje me deportimin dhe pėr atė qė raporti e cilėson si mbajtje tė tepruar nė paraburgim tė tė dyshuarve pa ngritjen e aktpadive.

Britania, me 28 ditė, thuhet nė tė, ka periudhėn mė tė gjatė tė paraburgimit.

Nė pėrgjithėsi, arrin nė pėrfundim raporti, ajo qė u arrit nė shekullin e kaluar : njė konsensus i pėrbashkėt pėr tė drejtat e njeriut, ėshtė dėmtuar nė mėnyrė tė jashtėzakonshme gjatė shtatė vjetėve.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi