Mrekullia

Shko poshtė

Mrekullia

Mesazh  Hidra prej 18.12.15 14:18Ai qė s'ka besuar nė mrekulli-nuk ka jetuar.

Ai ka protestuar deri nė vdekje.

Ka protestuar pse "mrekullinė" nuk e sheh me sy, nuk e prek me dorė, nuk njoftohet me "mrekullinė" dhe nuk ulet tė kėrkojė sqarime intelektuale nga "mrekullia".

Mrekullia u ndodh njerėzve qė besojnė nė tė.
Mrekulli quhet ndėrhyrja e Zotit, e tė shenjtėve, dhe e shpirtėrave tė mirė nė jetėn tėnde.

Njerėzve qė nuk kanė nevojė pėr tė parė me sy, me kusht qė tė besojnė pėr shembull se unaza e Planetit tė Vdekjes (Saturnit) duket e frikshme, si madhėshtia e Zotit. Dikush tjetėr e ka parė Saturnin pėr neve, dhe ne, thjesht, e besojmė.

Tė besosh-nuk humb asgjė. Tė mos besosh-humb mundėsinė pėr tė parė atė qė ėshtė krijuar vetėm pėr t'u ndjerė, si dashuria, si vuajtja, qė nuk fotografohen, e as nuk bėhen formulė nė matematikė.

I pari nė katror, plus dyfishi i tė parit dhe tė dytit, plus i dyti nė katror:
1 vuajtje + 1 vuajtje = 2 vuajtje.
1 dashuri +1 dashuri= 2 dashuri.

Ēdo gjė qė nuk e kupton, dhe nuk arrin ta spjegon, quhet mrekulli dhe quhet fat.
Pėr shembull, ti nuk e di (as nuk ke spjegim logjik) pse qe sa vjet je i dashuruar nė njė njeri, e dėshiron pranė vetes atė njeri, e ndjen, anipse s'ke komunikuar me tė vite me radhė, tė duket sikur asnjėherė nuk je ndarė nga ai.
Kjo ndjenjė e dashurisė qė tė ngushėllon (anipse ai as nuk e di qė ėshtė kah tė mban gjallė prania e tij nė shpirtin tėnd), dhe qė s'ke si tė ikėsh nga ajo (pa pasur nevojė ta kesh pranė subjektin e dashurisė), quhet mrekulli.

Dhe ndodh ēdo ditė. Ndodh mrekullia, e ne nuk e njohim, prandaj sa herė qė ndodh mrekullia ne e quajmė "koincidencė", "rastėsi", "ēudi", etj.

Kėrkojmė spjegime logjike dhe formula fizike pėr ēdo ndjenjė dhe pėr ēdo mendim tonin qė vjen nga mishi, nga nervat dhe nga gjaku ynė.

Pėr tė besuar nė mrekulli, duhet besuar nė Zot dhe nė shenjtėri. Ka njerėz tė mirė, ka njerėz tė shenjtė, ka njerėz tė mrekullueshėm, qė papritur "pikin nga qielli" nė ēastet e dėshpėrimit dhe tė mėrzisė sonė, atėherė kur nuk dimė kah t'ia mbajmė, papritur e gjejmė veten nė prehėrin e tyre, duke na pėrkundur si fėmijėn qė trembet nė gjumė.

Kur tė mbyllen tė gjitha dyert e tokės-tė hapet njė derė nė qiell.
Ne jemi kėtu ku jemi, duke u mbajtur pėrdore me njėri-tjetrin.

Nuk ėshtė i mrekullishėm vetėm ai ēasti kur shpėton nga fatkeqėsia.
Pėr shembull, vetura shkatėrrohet nga fatkeqėsia nė rrugė, rrokulliset vetura nga disa metra largėsi, ndėrsa njerėzit dalin nga vetura pa asnjė gėrvishje.

Por, mrekulli ėshtė ta pėrballosh fatkeqėsinė dhe humbjen.
Ėshtė mrekulli tė ngritesh nė kėmbė dhe tė jetosh me dinjitet dhe me shpresė pasi qė ke pasur njė humbje tė madhe.

Ėshtė e paspjegueshme "dehja" dhe mpirja qė i ndodh njeriut nė momentin kur humb njeriun e dashur. Diēka e pushton shpirtin tėnd, mendimet dhe kujtimet t'ua ngrihen nė vend. Nuk ndjen asgjė, pėrveē e di se "diēka e keqe" tė ka ndodhur. Sa mė i mėrzitur qė je, aq mė shumė e ndjen praninė e Zotit.
Mėrzia tė bėn njeri mė tė mirė.

Ėshtė mrekulli tė arrish tė vizitosh "varret t'ua" e tė kthehesh pastaj nė shtėpi e tė dėgjosh muzikė, sikur asgjė e keqe nuk tė ka ndodhur.

Mrekullinė e lidhim me jetėn, prandaj kujtojmė se mrekullia ėshtė pėr shembull tė shpėtosh nga vdekja, apo ta shtyesh vdekjen pėr mė vonė.
Shpeshherė "mrekullia" mė e madhe nė jetė ėshtė vdekja, qė e ēliron tė vuajturin nga mundimet, dhe i ndan njerėzit e dashur pėrkohėsisht.

Nganjėherė, shumė herė, ku ka vuajtje tė mėdha, dhe ku vuajtja nuk ka mbarim, vdekja ėshtė shpėtim.
Prandaj, nė ato raste duhet tė lutemi pėr vdekjen qė tė vijė.

Mrekullia ėshtė shpėtim.
Nganjėherė, shpėtim ėshtė tė kthehesh nė kėtė jetė.
Nganjėherė, shpėtim ėshtė tė shkosh nė jetėn tjetėr.

Patjetėr qė duhet tė besojmė.
Patjetėr, qė duhet tė presim tė ndodh mrekullia.

Mrekullia nuk vjen dhuratė, mrekullinė as nuk e njohim kur ndodh, mjafton tė besojmė se pėrsėri do ta gjejmė ēelėsin e humbur, se pėrsėri do ta gjejmė rrugėn pėr t'u kthyer te vetja.

Neve na takon tė besojmė.
Tė besojmė nė Zot, dhe tė besojmė nė njerėz.
Njeriu, mrekullisht, di tė bėhet i mirė!

P.S. E frymėzuar nga Nėnė Tereza, dhe vendimi i Vatikanit pėr shenjtėrimin e saj.

Lutem qė ky shkrim tė lexohet nga njerėzit e pikėlluar, nga ata qė janė duke pritur t'u ndodh njė mrekulli.

nga Kimete Berisha
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi