Ana e Errėt e Ėndėrrave

Shko poshtė

Ana e Errėt e Ėndėrrave

Mesazh  Siroco prej 16.12.15 12:11am e shndritshme. Po shoh nė drejtim tė njė hapėsire boshe tė qiellit. "Ēfarė janė ėndėrrat?" Qielli mė pėrgjigjet me kaligrafinė e dritės sė yjeve, duke shkruar..."mendje"..."jetė"...konstelacione tė bukura frymore, qė zgjerohen dhe zvogėlohen sipas formave tė gėrmave. Por, pashė njė dritė tė tmerrshme qė mė guduliste nė stomak, dhe nė atė ēast kjo dritė shpėrtheu duke shkruar "VDEKJE" nė qiell, mė largoi nga ėndėrra. U struka nė frikė. Nuk dua tė vdes! Zgjohu!

Kjo ėshtė njė ėndėrr qė pashė ndėrsa po lexoja njė libėr mbi ėndėrrat e shndritshme, qė sugjeron tė bėrit e njė pyetje tė thjeshtė gjatė ėndėrrės pėr tė parė se ēfarė pėrgjigjeje mund tė prodhojė. Mė kujtohet qė gjatė ėndėrrės duhet tė provoja kėtė teknikė, e cila ėshtė e zakontė nė ėndėrrat e shndritshme. Si fillim pėrvoja ishte tmerrėsisht e kėndshme dhe euforike, ndėrsa qėndroja duke kundruar vallen e yjeve. Ajo ēfarė nuk prisja ishte kthesa e menjėhershme nė vdekje, e cila mė tmerroi dhe mė la krejtėsisht konfuze. Megjithėse e dija qė po ėndėrroja, e ndjeva frikėn mė shumė se sa tek ėndėrrat jo tė shndritshme, mė tė potente dhe tė fuqishme se sa realiteti. Besoja me tė vėrtetė qė nė kėtė hapėsirė do tė vdisja dhe s'do t'u zgjoja mė.

Zemra po mė rrihte shumė teksa qėndroja e shtrirė nė krevat nė ėndėrr. U trondita tmerrėsisht, dhe kjo ndjenjė mbizotėri gjatė gjithė mėngjesit, dhe gjatė ditės. Kjo ishte mirėseardhja pėr mua, nė ėndėrrat e shndritshme, njė anė e errėt e tė ėndėrruarit, ku eksplouesit e ėndėrrėve tė shndritshme hasin pengesė. Ndėrsa ėndėrrat tipike tė shndritshme mund tė shuhen krejtėsisht me ngushėllimin e zgjimit tė mėngjesit, "ėshtė thjeshtė njė ėndėrr", kjo ishte e ndryshme. Frika ishte e vėrtetė, edhe pse isha nė ėndėrr, dhe zgjati pėrgjatė gjithė ditės si njė birucė e nėndheshme nė brendi tė mendjes sime.

Tė dhėnat pėr ėndėrrat e shndritshme janė tė pakta, kryesisht pėr shkak se mė sė shumti kėto ėndėrra kanė pėrvoja shumė pozitive dhe i japin ėndėrruesit njė sens fuqie. Sidoqoftė, duket se ndėrsa ėndėrrimtarėt shkojnė nė stade tė ndryshme tė ėndėrrės sė shndritshme, mund tė pėrjetojnė eksperienca mė tė shndritshme e tė pazakonta. Fillestarėt e ėndėrrave tė shndritshme kufizohen tipikisht rreth kėnaqėsive tė thjeshta, si seksi dhe tė fluturuarit. Por, me njė praktikė mė intensive dhe intuitė mė tė thellė, ėndėrrimtarėt e shndritshėm mund tė zbulojnė frikėra dhe kujtime tė fuqishme tė pandėrgjegjshme. Megjithatė, duke qenė tė pėrgatitur, ballafaqimi me kėto aspekte tė psiqikės mund tė ēojė nė rritje dhe ndryshim. Eksploruesi i kėtyre ėndėrrave, Ryan Hurd, sugjeron njė praktikė tė tillė:

- Kėrko pėr njė vend tė sigurtė; mund tė jetė njė vend fėmijėrie, njė kodėr e lartė nė pejsazhet e ėndėrrave Bėni njė rreth, rreth e rrotull jush me synimin qė asgjė nuk do t'ju lėndojė brenda kėtij rrethi.

- Pyetini karakteret kėrcėnues nė ėndėrr se me se mund t'i ndihmoni. […] Jepini njė dhuratė figurave kėrcėnuese. Shoh nė xhepin tim, dhe shpesh atje ėshtė dhurata.

- Kėrko njė rojė ose dikė tė tė ndihmojė.

- Dhe sigurisht qė mund tė zgjoheni nė ēdo ēast.

Nė fund, mesazhi ėshtė, se ėshtė e rėndėsishme pėr udhėtarėt e shndritshėm qė tė jenė tė kujdesshėm dhe tė pėrgatitur pėr eksperienca tė frikshme, kur kalojnė limitet e mendjes sė tyre. Me kohė dhe praktikė, hyrja nė pėrvojat e shndritshme me qėllim, mund tė prodhojė mundėsi pėr tė zgjidhur konfliktet e brendshme dhe pėr tė kapėrcyer frikėrat e thella.

Nga Michelle Carr
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi