Si ta kthejmė Karmėn e Keqe ne rrugėn shpirtėrore

Shko poshtė

Si ta kthejmė Karmėn e Keqe ne rrugėn shpirtėrore

Mesazh  gjilanasi prej 15.12.15 23:26Ne, qė pėrpiqemi pėr tė arritur ngritjen shpirtėrore, shpesh kemi ndjenjėn se disa njerėz ose situata pengojnė atė zhvillim. Ka njė numėr tė gjėrave qė mund tė na pengojnė nė pėrparimin tonė pėrgjatė rrugės tonė shpirtėrore. Shpeshherė njerėzit gjejnė karmėn e keqe si pengesėn mė tė madhe nė pėrparimin e tyre shpirtėror. Ne ishim lindur nė vendin e gabuar, nėn rrethana tė gabuara; ne duhet tė merremi me kėto rrethana fillimisht dhe vetem me pas tė fillojmė zhvillimin tonė shpirtėror. A ėshtė kjo vėrtet kėshtu?

Nėse ne duam t'i pėrgjigjemi kėsaj pyetjeje, ne duhet tė shqyrtojmė njė nga mekanizmat mė efektive mbrojtėse tė mendjes sonė, qė ėshtė gjetja e njė fajtori. Kjo do tė thotė se sa herė qė hasim nė vėshtirėsi nė jetėn tonė, ne priremi pėr tė kėrkuar pėr shkakun e problemit jashtė vetes. Ne ja hedhim pėrgjegjėsinė faktorėve tė jashtėm apo personave qė mund tė shkaktojnė vėshtirėsitė tona.

Kur ne besojmė se karma jonė e keqe na pengon pėr pėrparimin dhe zhvillimin shpirtėror, ne ndihemi tė lehtėsuar, pasi ne nuk mund ta ndihmojmė atė, ky nuk ėshtė faji jonė, gjėrat thjesht ndodhin nė kėtė mėnyrė. Ne kemi tė gjithė vullnetin e mirė, por, pėr fat tė keq, rrethanat negative ndėrhyjnė dhe na frenojnė nė zbatimin e qėllimeve tona tė mėdha. Prandaj, ne presim pėr njė rast mė tė favorshėm, dhe kemi tendencėn pėr ta vėnė veten nė pozitėn e viktimės.

Ky qėndrim duket tė jetė logjik, por nuk ėshtė. Mund ēfarėdo tė ndodhė me ne nė jetė, mund tė pėrballemi me ēfarėdo vėshtirėsish, qė nė shumicėn e rasteve vijnė si pasojė e veprimeve tona tė mėparshme dhe zgjedhjet qe kemi bėrė. Pa marrė parasysh se ēfarė po ndodh me ne nė kėtė moment tė pranishėm, qė ėshtė rezultat i veprimeve tona tė mėparshme tė pandėrgjegjshme, ne kemi mbjellė farėn nga e cila vėshtirėsitė tona tė pranishme dalin lart. Ne nuk jemi viktima tė rrethanave, nė tė kundėrtėn. Ne krijojmė dhe shkaktojmė karmėn e keqe duke u ankuar dhe pėr tė cilen dėshirojmė tė fajėsojmė si pėrgjegjėse karmėn tonė tė keqe.

Ne duhet te jemi te afte t'a ndryshojmė kėtė qėndrim nė mėnyrė qė tė jemi nė gjendje pėr tė thyer kete rreth vicioz. Qėndrimi ynė do tė ndryshojė vetėm nėse ne pranojmė se nuk ka askush dhe asgjė qe duhet t'ia hedhim fajin qė jemi nė kėtė gjendje, por vetja jonė. Ne duhet pra tė heqim dorė nga kėrkimi pėr justifikime dhe ne duhet tė marrim mbi supe pėrgjegjėsinė pėr veprimet tona dhe pėr zhvillimin tonė shpirtėror. Nuk ekziston askush, pervec vetes sonė nė rrugėn e pėrparimit tonė shpirtėror, ne vetė kemi bllokuar rrugėn me qėndrimet tona tė mėparshme.

E vėrteta ėshtė se ne jemi tė vendosur tani te lirė nga karma jonė e keqe. Liri do tė thotė se tani, nė kėtė moment tė pranishėm, ne veprojmė me vetėdije dhe bėjme atė qė momentet e tanishme na kėrkojne tė bėjmė. Natyrisht, nė mėnyrė qė tė jemi nė gjendje pėr ta bėrė kėtė, ne duhet t'i jepemi momentit tė pranishėm plotėsisht, rrethanave tė tanishme. Se dorėzimi i vetėdijshėm do tė thotė se ne nuk i rezistojmė momentit, nuk do tė pėrpiqemi pėr tė shkuar larg nga ai, por tė pėrpiqemi pėr ta sjellur veten nė njė harmoni tė brendshme me atė qė ne kemi nė kėtė moment tė pranishėm.

Harmonia jonė e brendshme me situatėn specifike do tė thotė se ne e pranojmė plotėsisht kėtė situatė. Pra, pasi e pranojmė situatėn, ėshtė e nevojshme pėr ne qė tė jemi vigjilent, ne duhet tė jemi te pranishėm nė atė situatė tė veēantė. Duke qenė me vetėdije tė hapur, ne do tė njohim dhe do tė qartėsojmė shikimin se ēfarė situata kėrkon nga ne.

Ēfarėdo qė bėjmė nė kėtė gjendje vigjilencė tė plotė, nuk do tė jetė shkak i asnjė karme te keqe, pėr aq sa veprimi ynė ėshtė nė pėrputhje me mundėsitė dhe kėrkesat e situatės nė fjalė.

Pastaj, nė qoftė se nė mungesė tė vigjilencės ne kemi bėrė vendime tė gabuara, ne duhet tė pranojmė pėrgjegjėsine pėr pasojat. Pranimi i pėrgjegjėsisė do tė thotė se ne i pranojmė rrethanat dhe bėhemi vigjilent pėr situatat specifike, ne gjejmė rrugėn qė ēon nė vendime tė drejta. Kjo ėshtė se si inteligjenca e vėrtetė rrjedh nė veprimet tona, dhe kjo ėshtė se si e tashmja bėhet njė mėsues nė udhėtimin tonė shpirtėror.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi