Sekreti drejt Ndriēimit

Shko poshtė

Sekreti drejt Ndriēimit

Mesazh  Siroco prej 15.12.15 19:36Qėllimi pėrfundimtarė i kėrkesės tė shpitrit ėshtė ndriēimi, kėtė duam tė gjithė tė arrijmė.

Por pėrse kėrkojmė ndriēimin?

Ndoshta sepse nė tė tanishmen, ndjejmė se nuk jemi akoma ato qė duhet tė jemi, nuk jemi ndriēuar akoma.

Cila mund tė jetė arsyeja e kėsaj pėrshtypjeje? Nė vitet e para tė jetės nuk ka ndodhur ndonjėherė qė tė kėrkojmė tė ndryshojmė, tė kėrkojmė tė bėhemi dikush tjetėr, tė ishim nė kėrkim tė ndriēimit. Mė pas, nė rrugėtimin e jetės sonė zgjohet kjo nevojė.

Ėshtė shumė e rėndėsishme tė analizojmė rrethanat dhe arsyjet se pėrse u shfaq ky emocion tek ne.

Ndriēimi nuk ėshtė njė gjendje e thjeshtė koshience qė duhet tė arrijmė nė njė tė ardhme, por ėshtė zemra e natyrės sonė. Sidoqoftė, kėrkesa e shpirtit e devijon vėmendjen nė atė imagjinare, nė gjendjen e ardhme tė koshiencės qė besojmė se do jetė ndriēimi. Nė kėtė mėnyrė, kėrkesa e shpirtit na ndan dhe devijon nga natyra jonė e vėrtetė, ndriēimi. Kėshtu qė do ta kemi tė pamundur tė arrijmė ndriēimin pėrmes kėrkesės sė shpirtit.

Ndriēimi, ėshtė natyra jonė e brendshme, e vėrtetė. Por ēfarė ka nė natyrėn tonė tė vėrtetė, tė brendshme? Fatkeqėsisht, gjatė kėrkimit shpirtėrorė, ne tjetėrsohemi nga ajo. Ajo ėshtė gjithmonė prezente nė jetėn tonė, por ne thjeshtė, e shpėrfillim. Vėmendja ėshtė gjithmonė e angazhuar nga diēka, nga diēka me tė cilėn duhet tė dakortėsohemi, kėshtu qė rrallė e marrim mundimin tė shohim brenda nesh.

Nėse do mundemi ta pėrqendrojmė vėmendjen nė veten tonė, ai moment i shkurtėr vigjilence do jetė mėse i mjaftueshėm pėr ne qė tė kuptojė se vigjilenca e ndėrgjegjes, pa emocione dhe mendime, ėshtė natyra jonė e vėrtetė, e brendshme. Tani jemi tė ndriēuar.

Tani ngrihet pyetja, a u zhduk nga jeta jonė ky moment alarmi? Fėmijė, duke luajtur pa menduar pėr probleme, jetojmė momentin nė gjendjen e vigjilencės sė koshiencės (kėshtu qė nėse duam tė takojmė njė qenie tė ndriēuar, thjeshtė duhet tė shkojmė tek kėndi mė i afėrt i lojėrave).

Mė pas, lojėrat e lumtura zėvendėsohen nga gjėra mė serioze nė jenė tonė. Mėsojmė nga prindėrit kush jemi dhe cili ėshtė misioni ynė nė jetė. Na mėsuan qė jemi duke u rritur, jemi nė proēesin zhvillimit dhe zhdėrvjellėsimit, dhe se rruga pėr t'u rritur ėshtė e vėshtirė.

Lojėrat e shkujdesura gradualisht zėvendėsohen nga puna e orientuar nė qėllim, nė jetėn tonė. Prindėrit dhe mėsuesit na mėsojnė si tė vemė objektivat, si tė bėjmė plane, dhe shumė shpejt mėsojmė se e ardhmja ėshtė mė e rėndėsishme pėr ne, se momenti i tanishėm. Mė pas ne e pėrqendruam vėmendjen tonė, nga gjallėria e sė tashmes drejt imazhit qė prindėrit dhe mėsuesit krijuan mbi ne, nė imazhin qė duhet tė bėhemi njė ditė. Nėkohėsisht me kėtė proēes, pėrshtypja qė nuk jemi ēfarė duhet tė ishim, zhvillohet gradualisht nė mendjen tonė.

Si fėmijė nuk kishim zgjidhje pėr tė bėrė, duhet tė pranonim proēesin, duhet tė identifikojmė imazhin e ri. Kėshtu qė lėvizim nga natyra jonė e vėrtetė, drejtė njė joshjeje hipnotizuese tė njė qėllimi nė tė ardhmen, qė duhet tė arrihet mė vonė. Ėshtė e kuptueshme se pėrse e shohim ndriēimin si njė qėllim qė duhet tė arrihet nė tė ardhmen.

Tė shtyrė nga ambiciet, ne ndjekim qėllime tė ndryshme gjatė gjithė jetės sonė. E gjithė jeta jonė ėshtė "nxitim". Ndjekim dėshirat dhe ėndėrrat e parrealizuara. Joshemi nga paratė, fuqia, prestigji, dobishmėria, jeta e lumtur. Gjatė gjithė kohės aspirojmė pėr diēka, duam gjithmonė tė arrijmė diēka. Ky vrull qė nuk pushon nxitet nga frika jonė se nuk jemi akoma, ata qė duam tė jemi. Asnjėherė nuk jemi tė kėnaqur, duam gjithmonė diēka tjetėr, duam tė jemi mė tė mirė, mė tė bukur, mė tė pasur seē jemi nė kėtė moment.

Gjithkush ushqen njė imazh tė ideologjizuar se si duhet tė jetė. Mendja e projekton kėtė imazh tė ideologjizuar nė tė ardhmen, dhe zbulon rrugėn qė tė ēon atje. Por ky imazh kėrkon nxitim tė vazhdueshėm, stres, ankth dhe shqetėsime nė jetėn tonė. Derisa asgjė s'ėshtė falas, duhet tė luftojmė pėr tė arritur qėllimet tona.

Por kjo nuk ėshtė tragjedia jonė personale, por e gjithė njerėzimit. Gjeneratė pas gjenerate ėshtė kushtėzuar nga ky qėndrim. Ėshtė njė rreth vicioz, dhe dalja nga ky rreth ėshtė thuajse e pamundur.

Gjatė rrugės sonė shpirtėrore duhet ta njohim kėtė proēes, dhe tė kuptojmė se nuk ėshtė mė e nevojshme tė bėhemi diēka e re, pasi posedojmė tė gjitha cilėsitė qė kemi ndjekur deri tani nė ėndėrrat tona.

Duhet tė pėrpiqemi tė jemi prezent nė ēdo moment tė jetės sonė. Kjo prezencė do e sjellė sėrish vizjilencėn e koshiencės nė jetėn tonė. Nė gjendjen e vigjilencės sė koshiencės, mendiemt nuk do ta mbajmė mė peng vėmendjen, dhe mund tė pėrjetojmė qetėsinė. Nė vigjilencėn e qetėsisė ne kuptojmė se ėshtė vetja jonė, ėshtė natyra jonė e brendshme, e vėrteta. Ndriēimi jemi ne, ne, vetja jonė.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti drejt Ndriēimit

Mesazh  Arian88pr prej 15.12.15 20:35

Maksimumin e pjekuris njeriu e arrin ne moshėn 40vjeaare dhe zghat diku 10vjet ne kete periudh mundet me zbulu dhe shpik shume gjera qe me pare as ender si ka pare. Pastej fillon duke ra aftesia e mendimit dhe imagjinates zevendsohet me ndjenjėn e pasiguris frikes.
avatar
Arian88pr

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi