Arsyja pse je Njeri i Mrekullueshėm!

Shko poshtė

Arsyja pse je Njeri i Mrekullueshėm!

Mesazh  Siroco prej 14.12.15 11:19
Ke ndryshuar jetėn e njerėzve:

Pavarėsisht nėse je nė dijeni apo jo, ke ndryshuar jetėn e njerėzve rreth teje - e atyre njerėzve qė ke prekur, ke ndarė me ta fatet dhe ndodhitė e jetės, ke ndarė momente qė kanė lėnė gjurmnė tek ta.
Jua garantoj qė e ke bėrė kėtė gjė shumė herė, dhe do ta bėsh shumė herė tė tjera nė tė ardhmen.


Ke pasur kurajėn tė dashurosh e tė lėndohesh:

Kur i hap zemrėn dikujt, gjithashtu po u hapesh mundėsive pėr t'u lėnduar. Kjo ėshtė dilema e fuqishme magjike e dashurisė. Duhet tė dorėzohesh, tė hapesh dhe ndonjėherė tė rrezikosh gjithēka. Dhe kur dallgėte detit tė pėrplasin nė shkėmbinj, pas disa kohe e gjeni sėrish kurajėn tė besoni tek magjia. Njė akt me tė vėrtetė heroik kurajoje dhe shprese.


Ke fuqinė qė tė ėndėrrosh

Mos e nėnvlerėsoni kėtė fakt. Fuqia pėr tė ėndėrruar, ėshtė fuqi pėr tė krijuar. Derisa mund tė ėndėrrosh e tė pėrfytyrosh tė ardhmen e mundshme, do tė thotė se po e vė nė lėvizje tėrė jetėn tėnde.


Je njė makineri dashurie

Mendoni pak. Keni potencialin e fuqisė sė dashurisė qė tė lėvizni pėrmes kohės dhe hapėsirės. Derisa lėviz nė jetė dhe takon njerėz dhe pėrvoja tė reja, pėr vetėm pak kohė do tė duhet tė bėsh njė zgjedhje - ose tė dėrgosh imazhin e frikės ose atė tė dashurisė. Kur ta kuptosh kėtė, e kupton me tė vėrtetė se sa madhėshtore ėshtė jeta jote. Kėshtu qė lėviz dhe dashuro.


Mund tė shohėsh nė sytė e dikujt e ta shėrosh:

Njė vėshtrim nė sy mund tė thotė mijėra fjalė. Ndonjėherė ne humbim me fjalėt, qė mund tė na ndihmojnė, por edhe tė na frustrojnė, por kur lidhesh me dikė pėrmes syve, mund tė ndryshosh nė moment ndjenjat e tij apo saj.
Ka fuqinė tė tresė frikėn, tė themelojė shpresėn, tė pėrēojė qetėsi dhe dashuri dhe mbi tė gjitha, tė shėrojė.


Ke triumfuar mbi frikėrat e tua:

Ėshtė e sigurtė qė ke pėrjetuar me mijėra frikėra nė jetė. Me disa nga kėto frikėra vazhdon tė pėrpiqesh pėr t'u pėrshtatur, por disa tė tjera i ke lėnė pas. Kjo gjė ėshtė e sigurtė. Pėrgėzo veten. Je me tė vėrtetė mahnitės!


Ke thėnė apo ke bėrė diēka frymėzuese:

Mund tė mos e kesh vėnė re, por me siguri ke thėnė diēka qė ka frymėzuar dikė. Hodhe farėn e njė mendimi apo ideje qė e bėri personin tjetėr tė ndryshojė, megjithėse kjo gjė mund tė mos jetė e atribuar tek ju. Mos e moho: je me tė vėrtetė njė person frymėzues.


Posedon instrumentin mė tė fuqishėm nė botė:

Mbase nuk i kushton vėmendje ēdo sekondi tė jetės tėnde kur ideon, mendon, dedukton ose flet, por ke instrumentin mė tė fuqishėm tė njohur nė planet - mendjen tėnde. Ėshtė njė inxhinieri natyrale e mrekullueshme.


Po jeton, frymon pasqyrimin e ekzistencės:

Mishėrimi i koshiencės nė aspektin fizik, dimensioni i tretė ėshtė tė jetuarit, duke frymėmarrė shprehinė e ekzistencės. Je i ndėrlidhur me ēdo gjė nė tė njėjtėn kohė. E gjitha ishte, ėshtė apo do tė shprehet nė ēdo moment qė frymon dhe je gjallė. Ėshtė e vėshtirė pėr ta shpjeguar apo pėr ta kuptuar. Nevojitet pak meditim dhe mendjehollėsi.

Ulu pėr njė ēast me kėtė mendim nė kokė dhe vlerėso se sa i mrekullueshėm je.Soul Hiker
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


215


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyja pse je Njeri i Mrekullueshėm!

Mesazh  55 prej 16.12.15 15:19

Do te ishte mire ta degjoja nga te tjeret se kete ja them vetes perdit ne pasqyr
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja pse je Njeri i Mrekullueshem!!!!

Mesazh  Immortal Vampire prej 30.12.15 13:48

"Sikur bota te ishte me pak egoiste, do te vleresohej me shume spiritualja/shpirterorja dhe do gjendej me shpejt paqja e brendshme" - Kush eshte dakord???????!!!!!!!!
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyja pse je Njeri i Mrekullueshėm!

Mesazh  syri i art prej 30.12.15 14:28

Aasnje arsye sduhet te ket qe te jesh i mrekullueshem,je i natyrshem siq zoti te ka dhen jeten..ska mrekulli m ate madhe..veq se ta falenderosh perher..
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

184


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyja pse je Njeri i Mrekullueshėm!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi