Legjenda e 6 Racave

Shko poshtė

Legjenda e 6 Racave

Mesazh  Elizza prej 13.12.15 18:05

Legjenda e 6 RacaveSipas Doktrinės sė Racave, raca e parė ishte ajo e vetė-lindur - papeshė, qenie si engjuj qė ishin deri nė 50 m tė gjatė.Raca e dytė ishte e ashtuquajtura Hiperboreanėt. Ata ishin si fantazma, me trupa mė tė prekshėm se etėrit e tyre dhe mė tė shkurtėr nė lartėsi - deri nė rreth 40 m.

Raca e tretė ishin Lemurianėt. Ata kishin 2 fytyra dhe 4 krahė, dhe ishin rreth 20 m tė gjatė. Lemurianėt mendohet se banonin nė kontinentin mitik Lemuria, tė vendosur nė territorin e sotėm tė Indisė.

Raca e katėrt ishin Atlantidasit - rreth 4 m tė gjatė, duke u bėrė gjithnjė e mė tė shkurtėr nga fundi i ekzistencės sė tyre. Ata ishin nė gjendje tė pėrcillnin mendimet nė distancė dhe tė ndikonin nė gravitetit. Atlantidasit besohet tė kenė pas makina fluturuese, ata mendohet tė kenė ngritur figurat e gurit nė ishullin e Pashkėve, qė kanė ndėrtuar piramidat egjiptiane dhe mrekullitė e tjera tė botės sė lashtė. Supozohet se Atlantidasit kanė banuar nė kontinentin Atlantis qė u zhyt pas njė tėrmeti. Filozofi legjendar Platoni la tė kuptohet ekzistencėn e kėtij kontinenti mistik.


Raca e pestė, tė cilės i pėrkasim ne, quhet raca ariane. Mendohet qė tė kanė lindur nė epokėn e fundit tė viteve te atlantidasve. Nė fillim, Arianėt ishin deri nė 3 m tė gjatė, pastaj u bėn mė tė shkurtėr. Me kalimin e kohės, kjo racė u bė "e egėr" dhe nuk ishte mė nė gjendje pėr tė zotėruar dhe pėr tė zhvilluar njohuritė dhe aftėsitė e atlantidasve.

Pjesa e jashtme fizike e racės sė pestė ēoi nė karakteristikat e njeriut modern. Shkencėtarėt janė duke punuar nė teori, sipas sė cilės, raca jonė do tė evoluojė nė njė mė tė mirė, race tė re, racė e gjashtė.

Sipas fizikanit rus Leonid Maslov, ndryshimi nė racėn e gjashtė do tė ndodhė pėrmes tė ashtuquajturit "tranzicion kuantik". Ky tranzicion do tė ndryshojė pamjen e jashtme tė Tokės, por ajo qė do tė shoh ndryshimin mė tė madh ėshtė vetėdija e njerėzve. Sipas Maslov, pas kėtij hapi tė madh, tė gjithė kufijtė do tė shkatėrrohen. Njerėzit do tė jenė nė gjendje tė lėvizin lirishėm nėpėr hapėsirė dhe kohė, duke udhėtuar mijėra milje nė sekond.
Komunikimi pėrmes telepatisė do tė bėhet diēka krejtėsisht normale. Populli i racės sė gjashtė do tė pėrballet me misionin pushtues tė planeteve tė reja dhe galaktikave. Njerėzimi do tė ketė privilegjin pėr tė jetuar pėrgjithmonė.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi