A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Muneer prej 22.06.17 21:39

Me ben pershtypje nje ajet ne kuran ku flitet per Pėrendinė xh.sh:

53:49 Ai, qe eshte Zot i Siriusit!
53:49 He who is the Lord of Sirius!

Pyes veten njihej Siriusi para 1400 vitesh, dhe per me teper njihej me kete emėr??? o.O

Muneer

590


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje per luanin

Mesazh  bojko prej 23.06.17 17:28

komente interesante nga kendveshtrimi i krishtere per henen pagane dhe Al-llahun.

por nje pyetje per ty, nese Al-lahu eshte Zot pagan i henes te muslimanet atehere pse te krishteret arab e perdorin prap fjalen Al-llah per Perendine, pasi qe te krishteret nuk jane pagan si muslimanet ?

po citoj vetem nje verse te kuranit
Sure 41, Vers 37 Nga faktet e madheshtise se Tij jane nata, dita, dielli e hena. Mos i beni sexhde as diellit as henes! Sexhde beni vetem Al-llahut i cili i krijoj ato nese e adhuroni vetem ate.

po ashtu ne kuran ceket shume here qe Pėrendia zoti i vetem dhe i pashoq, eshte krijues i gjithe asaj qe ne dime, duke perfshire universin tone etj, si dhe krijues i asaj qe ne nuk dime.
Me trego po ashtu nese eshte nje mashtrim feja islame dhe kurani, atehere si qendron puna qe shkenca e numerologjise del nga vete kurani, pasi qe per dijetar dhe studijues kurani ne prapavije bazohet ne numra dhe mund te zberthehet komplet ne numra dhe te pasqyrohet ne realitet- Ilm al Jafar , nga te cilet mund te shohim te shkuaren dhe te ardhmen .

bojko

104


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  SCORPIUS prej 25.06.17 8:35

Arian88pr shkruajti:Une po paraqes fakte ajete kundėrthėnėse qe jav hapin syt dhe e shihni qe nga menja e njeriut eshte sepse zoti nuk do bėnte kėso gabime
Si fillim, cdo te thuash me "Zoti nuk do bente keto gabime" ...? Ku jane gabimet ne Kur'an? C'mund te kete gabuar Al'llahu, Zoti i gjithe muslimaneve? Vetem nje argument
E kam lexuar Kur'anin dhe shpesh lexoj pjese te ndryshme nga ky liber i shenjte i myslimaneve. Islami eshte feja me e perhapur ne bote, sepse ka mbi 1.6 bilione myslimane ne te gjithe boten.
Kurani ska si mund te jete "nga arabi" sic e quan Arian88pr. Sigurisht qe Kur'ani nuk u shkrua nga dora e Al'llahut por u shkrua nga Muhamedi. Gjithe myslimanet e dine dhe besojne se Zoti i shfaqi me fjale, ose gojarisht, Kuranin Muhamedit, nepermjet engjellit Jibril, dhe sigurisht qe gradualisht, per plot 24 vjet, qe kur Muhamedi ishte 40 vjec, e deri ne vitin 632, atehere kur ai vdiq.
Muhamedi ishte nje profet, dhe Kurani ju shfaq ne nje menyre hyjnore. Muhamedi ishte i derguari i Zotit, dhe sigurisht qe e permbushi "misionin" e tij. Nje nga vecantite e fese islame, eshte se historia e saj permban shume detaje: cdo histori dhe gojedhene eshte e paraqitur me cdo saktesi duke treguar se cdo gje qe ka ndodhur ka ndodhur vertet, sepse kuptohet, sigurisht, nga datat, vendet reale, personat dhe njerezit bashkekohore te Muhamedit etj, etj.
Ne fete e tjera, nuk jepen detaje te tilla, per "te derguarit nga Zoti" apo profetet e feve te ndryshme. Psh. ka dokumente qe e vertetojne se Muhamedi ka jetuar vertet, dhe nuk eshte nje "trillim" i Islamit perderisa shfaqet si profet dhe i derguar i Zotit.
Nese i studion thelle-thelle, duket se fete e tjera nuk e kane kete gje, dhe kjo e bene fene islame me te besueshme, me unike dhe me te vertete.
Prandaj, po ju them, se Kur'ani eshte shkruar nga profeti Muhamed, dhe cdo citim, eshte dhene nga Zoti. Nuk e di se cilin Kur'an keni lexuar ju, pasi disa prej tyre, edhe kane "ndryshuar" nga pasuesit e Muhamedit, te cilet kane perfshire ne Kuran pershkrime te nevojshme per Muhamedin...

SCORPIUS

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Omnipresent13 prej 26.06.17 12:19

Nuk e kisha menduar ndonjehere qe "THOTHI" te ishte mbrojtes i fese islame!!!!

Nje keshille: Mos e perbalt emrin e atij Zoti. Ose ji nje ndjekes i Thothit, ose i fese. Te dyja nuk mund te jene.

Omnipresent13

271


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  SCORPIUS prej 26.06.17 13:56

Sigurisht qe s'mund te jene te dyja, e pranoj! Por ketu, une as nuk po e perbalt e as nuk po e kundershtoj Thotin. Une po i pergjigjem nje pyetjeje dhe nje opinioni te dhene, sepse e di fare mire se cfare thote Kurani, apo Bibla etj., etj.
Meqe kisha keto njohuri, iu pergjigja opinionit te ketij antari, dhe nuk besoj te kem perbaltur emrin e ndokujt. Sepse thjesht se dhashe edhe une opinionin tim mbi kete teme, ne lidhje me fene islame dhe Kuranin, nuk do te thote se perbalta emrin e Thotit...
Mirekuptim
...

SCORPIUS

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Muneer prej 26.06.17 19:17

Thoth shkruajti:Sigurisht qe s'mund te jene te dyja, e pranoj! Por ketu, une as nuk po e perbalt e as nuk po e kundershtoj Thotin. Une po i pergjigjem nje pyetjeje dhe nje opinioni te dhene, sepse e di fare mire se cfare thote Kurani, apo Bibla etj., etj.
Meqe kisha keto njohuri, iu pergjigja opinionit te ketij antari, dhe nuk besoj te kem perbaltur emrin e ndokujt. Sepse thjesht se dhashe edhe une opinionin tim mbi kete teme, ne lidhje me fene islame dhe Kuranin, nuk do te thote se perbalta emrin e Thotit...
Mirekuptim
...
shoku kush ka me shum propabilitet qe nje liber te shkruhet nga dora e robit, nje liber me 1000 vargje apo nje liber me 6000 vargje?

Muneer

590


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  bojko prej 26.06.17 22:37

Omnipresent13 shkruajti:Nuk e kisha menduar ndonjehere qe "THOTHI" te ishte mbrojtes i fese islame!!!!

Nje keshille: Mos e perbalt emrin e atij Zoti. Ose ji nje ndjekes i Thothit, ose i fese. Te dyja nuk mund te jene.

waww, veqse filloj te behet debati interesant !
perbaltje e zotit thoth nese perkrah argumente fetare !
ndersa per cudi thothi fillon te arsyetohet....po behem kureshtar me te vertete.bojko

104


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  SCORPIUS prej 27.06.17 11:13

Eshte forum ky apo cfare...???
Thjesht dhashe opinionin tim ne lidhje me kete teme, duke shtruar gjithashtu disa nga njohurite e mia qe kam ne lidhje me Islamin, Kuranin si dhe profetin Muhamed ne fene islame, dhe nuk duket se kam "abuzuar" me ndonje gje tjeter sic e pershkruani ju ... Nk kam ndermend te humbas kohe me diskutime te tilla jashte teme dhe preferoj mos t'i zgjas shume gjerat.
Ju sugjeroj menyra te tjera per te nxitur aktivitetin ne kete forum, dhe jo duke nisur me biseda jashte teme ne nje forum te tille. Dhe mos e merrni kaq seriozisht, se vetem per shkak se mbaja emrin "Thoth" ne kete forum nk do te thote qe perfaqesoj une Thothin ............
Ose nisni me tema sic i ka hije dhe i pershtatet ketij forumi, ose thjesht heshtni.... te dyja ja vlejne

SCORPIUS

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  bojko prej 27.06.17 11:23

hajde de se debatet dhe forumet per ket gje jane, debatime nxitje etj, mis i merni kaq ngat zemre

p.s une as qe di kush eshte thothi dhe prej nga eshte veq ashtu mu duk interesant reagimi

bojko

104


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Muneer prej 27.06.17 11:48

bojko shkruajti:hajde de se debatet dhe forumet per ket gje jane, debatime nxitje etj, mis i merni kaq ngat zemre

p.s une as qe di kush eshte thothi dhe prej nga eshte veq ashtu mu duk interesant reagimi
kur shtrohet darke e shijshme ulen te gjithe ne tavoline..
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

590


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Muneer prej 01.07.17 17:16

Zot na ruaj cfare bohet.. Cmenduria njerezore nuk njihka limite.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

590


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  The Punisher prej 06.07.17 7:48

Muneer shkruajti:Me ben pershtypje nje ajet ne kuran ku flitet per Pėrendinė xh.sh:

53:49 Ai, qe eshte Zot i Siriusit!
53:49 He who is the Lord of Sirius!

Pyes veten njihej Siriusi para 1400 vitesh, dhe per me teper njihej me kete emėr??? o.O

Zoti nuk shkruan libra Zoti ka fjalen sepse ne fillim ishte fjala dhe fjala ishte nje me perendine .Kurani eshte nje liber i shkruar nga njeriu ,nga njerez mistike qe kane patur dije dhe njohuri per kohen .
avatar
The Punisher

168


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Muneer prej 06.07.17 13:44

The Punisher shkruajti:
Muneer shkruajti:Me ben pershtypje nje ajet ne kuran ku flitet per Pėrendinė xh.sh:

53:49 Ai, qe eshte Zot i Siriusit!
53:49 He who is the Lord of Sirius!

Pyes veten njihej Siriusi para 1400 vitesh, dhe per me teper njihej me kete emėr??? o.O

Zoti nuk shkruan libra Zoti ka fjalen sepse ne fillim ishte fjala dhe fjala ishte nje me perendine .Kurani eshte nje liber i shkruar nga njeriu ,nga njerez mistike qe kane patur dije dhe njohuri per kohen .

Kurani me fjalen sirius brenda ishte nje version i vetem i Kuranit, Kane filluar te tallen te prodhojne qindra versione Kurani me qellim corientimin.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

590


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  bojko prej 06.07.17 15:16

The Punisher shkruajti:
Muneer shkruajti:Me ben pershtypje nje ajet ne kuran ku flitet per Pėrendinė xh.sh:

53:49 Ai, qe eshte Zot i Siriusit!
53:49 He who is the Lord of Sirius!

Pyes veten njihej Siriusi para 1400 vitesh, dhe per me teper njihej me kete emėr??? o.O

Zoti nuk shkruan libra Zoti ka fjalen sepse ne fillim ishte fjala dhe fjala ishte nje me perendine .Kurani eshte nje liber i shkruar nga njeriu ,nga njerez mistike qe kane patur dije dhe njohuri per kohen .

Une mendoj njejt si ti, Zoti nuk shkruan libra vete se ai eshte njeshi i vetmi i plotefuqishem dhe absolut. Por, ai ja u dergon mesazhet perdaqesuesve te vet pejgambereve.
Une mendoj qe vetem te qenit mistik nuk mjafton te kesh njohuri per te shkruar libtlra te shenjte!
Hazreti Isaja apo Jezusi po ashtu ka cekur qe do te vij edhe nje pas meje, i fundit i llojit tone. Ai do te ju mesoj ĒKA eshte ndeshkimi dhe denimi.
Une besoj po ashtu, arsyeja e vetme e zbritjes se kuranit eshte qe tju tregoj njerezve qe Isaja nuk eshte biri i Zotit por vetem lajmėtar . Zoti nuk ka nevoj ta mbarsoj nje femer qe te lind djale, ai eshte i plotfuqishem dhe vetem thote "behu" dhe behet cdo gje.
Kjo eshte ajo qe mendoj une... me te mira

Jezusi ka thene mos mu perkuleni mua por Krijuesit, te cilen thenie fatekeqesishg nuk po e vleresojne te krishteret.avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

104


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi