A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Arian88pr prej 13.12.15 1:34

Une po paraqes fakte ajete kundėrthėnėse qe jav hapin syt dhe e shihni qe nga menja e njeriut eshte sepse zoti nuk do bėnte kėso gabime
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kundershtimet mes ajeteve

Mesazh  Arian88pr prej 13.12.15 1:56

NEN 1, AJETI 6:125. Atė qė Pėrendia dėshiron ta udhėzojė, ia zgjeron zemrėn pėr (tė pranuar) Islamin.Atė qė dėshiron ta lėrė tė humbur, zemrėn e tij ia bėn shumė tė ngusht sikur tėngjitej nė qiell. Kėshtu Pėrendia lėshon dėnimin mbi ata qė nuk besojnė... KJO QE NE JEMI PROGRAMU QYSH NE FILLIM E MBESHTET EDHE KY AJET:15:40. Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.
SI DHE AJETI KU FLET PER ARDHJEN E SHPIRTIT DdITEN E 40 NE EMBRION DHE MELAQJA E PYET ZOTIN ĒFARĖ DOT JET KY FEMI ETJ.
--SHTRROHET PYTJA ĒFARĖ KUPTIMI KA ARDHJA E PEJGAMERIT SI DHE DENIMI I NJERIUT NGA ZOTI NESE AJ NUK PO FALKA DHE NUK ZBATON FEJEN?PSE MU DJEG NE ZJAR ME FAJIN E ZOTIT NGASE AJ KESHTU E KA BER NJERIUN! GJITHASHTU EDHE KY AJET E VERTETON KETCKA PO THEM NESE TI MUHAMED PERPIQESH PER TI VENE NE RRUG TE DREJT ATA DIJE SE Pėrendia NUK E UDHEZON ATE QE EKA HUMBUR DHE PER ATE NUK KA NDIHMTAR.---KJO BILE ESHTE NE KUNDERSHTIM EDHE ME AJETET KU THOT QE ZOTI FAL SHUME ETJ ETJ,,,,

NEN 2: KUNDERSTIM TJETER ESHTE TEK AJETE QE KA TE BEJE ME ZBRITJEN E ADEMIT NE TOKE NGASE SIPAS NJERIT AJET DHE PREDIKIMIT NGA HOGJALLARET VAZHDIMISHT NA U ESHTE THENE QE ADEMI E HUMBI XHENETIN SI PASOJ QE HONGER NGA PEMA E NDALUAR (KJO ESHT MAR NGA BIBLA) NDERSA NE AJETIN TJETER KU ZOTI I DREJTOHET MELAQEV JU THOT :UNE SOT KRIJUVA ZEVENDESIM ,MEKEMBISN TIM NE TOKE.ATA I THOJN A DOT JET PEJ ATYRE QE BEN FESAT BLA BLA BLA..KETU SHIHET QE ARSYE KOKA KON QE NJERIU TE MAROHET PER TOKE POPULLIMIN E TOKES.. E NUK PASKA ARDHE SI PASOJ E NGRENJES SE NJE MOLLE NE TOKE..

NEN 3:QIELLIN E BEM MBROJTES NGA ēdo SHEJTAN ,,AJETI TJETER THOT VEQ SE DISA MUNDEN ME HYP NAL ME NDEGJU E ATA I GJUJM ME GUR,,PRA KUNDERTHENJA ESHTE SHUME E QART NGASE NUK QENKA QIELLI I SIGURT PEJ SHEJTANIT..

NEN 4:AJETI 11.108 LIDHJE ME XHENET ,GJITHMON NA KENI THON QE ESHTE I PERJETSHEM ATY SKA FUND AS VDEKJE,, KURSE NE KETE AJET THOT QE DO EKZISTOJ SA TE JJET TOKA E QIELLI..PRA SQENKA E PERHERSHEM.. NESE KJO SESHT KUNDERSHTIM MES VETE ATEHER JU DHE GJEMATI JUAJ NIME ANALFABETA JENI.

NEN 5:AJETI 6.97 AJ KRIJOJ YJET QE JU TE ORIENTOHENI NE ERESIR!!! KURSE AJETIN TJETER THOT NATEN E BEM KOHE PUSHIMI ,DHE MAS JACIS VEQ SHEJTANAT DALIN,, PRA MASI NATA ESHTE PER PUSHIM QYSH U BON MILIARDA YJE PER BADIHAVGJI EDHE PER SHEJTANA PI BJEN???!!!

NEN6 :MUHAMEDIT ZOTI IKA FOL PERMES XHIBRILIT NGASE FUQIA ZOTIT DO E DEMTOJJKE NJERIUN PO TA DEGJOJKE KY I FUNDIT KESHTU HOGJA AK THENE,,KURSE NE AJETIN TJETER ESHTE KUR ZOTI I FOL MUSAIT NE SHKRETIR! SHTROHET PYJTA PSE NUK U DEMTU MUSA??

NEN 7.NE NJE AJET THOT SHEJTANI SKA FUQI KUNDER BESIMTARIT KURSE NE TJETREIN THOOT GJAT LEXIMIT KURANIT KERKO MBROJTE NGA SHEJTANI.. ĒKA I BIE KJO PSE KUR LEXOHEN FJALET E ZOTIT SHEJTANI SPO TUTKA????

NEN8 :LIDHJE ME DREJTESI DISA THOT I FURNIZUAM ME SHUME E ATA DUHET ME DHEN ZEQAT 2% PRA KTU ESHTE BARAZIA ME 2 PERQIN? NE AJETIN TJETER THOT PO TE DOJKE ZOTI DO I BEJKE TE GJITH NE NJE FE DHE ZDO KET URREJTJE??? PSE SE BONI ? A SPO I BIE QE KY ZOTI JUAJ PO DON THESAT PO DON ME SHKATRU NJERZIMIN,,PSE SPO I DREJTON NJERZT MASI KA FUQI..

NEN 9: AJETI 22.65 A NUK E SHEH QE ZOTI NENSHKTROJ ēdo GJE NE TOK PER TE MIREN TUAJ,AJ NENSHTROJ ANIJET QE SIPAS DESHIRES TI TE LUNDROJN NE DET ,AI MBAN QILEIN MOS TE BIE NE TOKE!!! ( KJO I JEP KAPAK GJITHAV DHE TREGON QE MENJA E NJERIUT E KA SHKRU ,NGASE KUR KA PA ARABI ANIJE TE MADHE DUKE QENDRU MBI UJE E MOS SHARRU ESHTE HABIT DHE KA SHKRU KETE AJET,PO TI SHIHKE AEROPLANAT TU FLUTURU ĒKA DO THOJKE???)

PO E VERTET ESHTE SE ZOTI ESHTE TJETER NGA AJ QE PERMENDIN ARABT SEPSE ARABIN SIPAS MENDIMIT TIME EKA MASHTRU SHEJTANI JASHTOKSORI SA PER TE BER THESAT TE KQIJA NE TOKE ,ME SE 20 AJETE THRASIN NE VRASJE TE ATYRE QE MENDOJN NDRYSHE ZOTI QE UNE BESOJ SI DO TE DUHET TE JET NUK DO PREDIKOJKE KETE GJUHE,,
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  IndigoStar prej 13.12.15 13:35

KURANI lexohet nga Mendje Hapurit dhe jo Mendje Ngushtet .. duhet inteligjence & zemer e paster per ta lexuar ... se per te lexuar kot e ben dhe nje 3 vjecar sot  
kam shume fakte qe Fati eshte i shkruar ....  PRA 1 SHEMBULL I THJESHTE : CDO NXENES FUTET NE GJIMNAZ PER TE MBARUAR ATE DHE PER TE SHKUAR NE UNIVERSITET POR QE TE SHKoj ATY duhet pune dhe perkushtim ndaj Shkolles,Mesimeve,Marredhenieve te duhura me koleget , mesuesit  stafinn , bordin e shkolles sepse cdo marredhenie e mire rrit shanset per gjithcka .... se sado i mire te jesh nese ti zihesh me nje mesues ai me 99% te ngel fare .... pra krejt kane
tedrejte te studiojne por vetem ata qe e meritojne shkojne ne deget me te larta ne Universitet  pavaresisht qe sapo e futesh ne Gjimnaz ke fatin te shkruar per te shkuar aty  por nese nuk e shfrytezon  dhe ngel , ose vonohesh ne shkuarje , ose nga nje dege e ulet mundesh te marresh nje dege me te mire etj etj ... ( me vjen keq nese se kupton vije ne pune inteligjencen e paster dhe zemren e paster ) mos e lexo Kuranin  duke pare Median duke fol per Isis .....


Arian88pr shkruajti:NEN 1, AJETI 6:125. Atė qė Pėrendia dėshiron ta udhėzojė, ia zgjeron zemrėn pėr (tė pranuar) Islamin.Atė qė dėshiron ta lėrė tė humbur, zemrėn e tij ia bėn shumė tė ngusht sikur tėngjitej nė qiell. Kėshtu Pėrendia lėshon dėnimin mbi ata qė nuk besojnė... KJO QE NE JEMI PROGRAMU QYSH NE FILLIM E MBESHTET EDHE KY AJET:15:40. Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.
SI DHE AJETI KU FLET PER ARDHJEN E SHPIRTIT DdITEN E 40 NE EMBRION DHE MELAQJA E PYET ZOTIN ĒFARĖ DOT JET KY FEMI ETJ.
--SHTRROHET PYTJA ĒFARĖ KUPTIMI KA ARDHJA E PEJGAMERIT SI DHE DENIMI I NJERIUT NGA ZOTI NESE AJ NUK PO FALKA DHE NUK ZBATON FEJEN?PSE MU DJEG NE ZJAR ME FAJIN E ZOTIT NGASE AJ KESHTU E KA BER NJERIUN! GJITHASHTU EDHE KY AJET E VERTETON KETCKA PO THEM  NESE TI MUHAMED PERPIQESH PER TI VENE NE RRUG TE DREJT ATA DIJE SE Pėrendia NUK E UDHEZON ATE QE EKA HUMBUR DHE PER ATE NUK KA NDIHMTAR.---KJO BILE ESHTE NE KUNDERSHTIM EDHE ME AJETET KU THOT QE ZOTI FAL SHUME ETJ ETJ,,,,

NEN 2: KUNDERSTIM TJETER ESHTE TEK AJETE QE KA TE BEJE ME ZBRITJEN E ADEMIT NE TOKE NGASE SIPAS NJERIT AJET DHE PREDIKIMIT NGA HOGJALLARET VAZHDIMISHT NA U ESHTE THENE QE ADEMI E HUMBI XHENETIN SI PASOJ QE HONGER NGA PEMA E NDALUAR (KJO ESHT MAR NGA BIBLA) NDERSA NE AJETIN TJETER KU ZOTI I DREJTOHET MELAQEV JU THOT :UNE SOT KRIJUVA ZEVENDESIM ,MEKEMBISN TIM NE TOKE.ATA I THOJN A DOT JET PEJ ATYRE QE BEN FESAT BLA BLA BLA..KETU SHIHET QE ARSYE KOKA KON QE NJERIU TE MAROHET PER TOKE POPULLIMIN E TOKES.. E NUK PASKA ARDHE SI PASOJ E NGRENJES SE NJE MOLLE NE TOKE..

NEN 3:QIELLIN E BEM MBROJTES NGA ēdo SHEJTAN ,,AJETI TJETER THOT VEQ SE DISA MUNDEN ME HYP NAL ME NDEGJU E ATA I GJUJM ME GUR,,PRA KUNDERTHENJA ESHTE SHUME E QART NGASE NUK QENKA QIELLI I SIGURT PEJ SHEJTANIT..

NEN 4:AJETI 11.108 LIDHJE ME XHENET ,GJITHMON NA KENI THON QE ESHTE I PERJETSHEM ATY SKA FUND AS VDEKJE,, KURSE NE KETE AJET THOT QE DO EKZISTOJ SA TE JJET TOKA E QIELLI..PRA SQENKA E PERHERSHEM.. NESE KJO SESHT KUNDERSHTIM MES VETE ATEHER JU DHE GJEMATI JUAJ NIME ANALFABETA JENI.

NEN 5:AJETI 6.97 AJ KRIJOJ YJET QE JU TE ORIENTOHENI NE ERESIR!!! KURSE AJETIN TJETER THOT NATEN E BEM KOHE PUSHIMI ,DHE MAS JACIS VEQ SHEJTANAT DALIN,, PRA MASI NATA ESHTE PER PUSHIM QYSH U BON MILIARDA YJE PER BADIHAVGJI EDHE PER SHEJTANA PI BJEN???!!!

NEN6 :MUHAMEDIT ZOTI IKA FOL PERMES XHIBRILIT NGASE FUQIA ZOTIT DO E DEMTOJJKE NJERIUN PO TA DEGJOJKE KY I FUNDIT KESHTU HOGJA AK THENE,,KURSE NE AJETIN TJETER ESHTE KUR ZOTI I FOL MUSAIT NE SHKRETIR! SHTROHET PYJTA PSE NUK U DEMTU MUSA??

NEN 7.NE NJE AJET THOT SHEJTANI SKA FUQI KUNDER BESIMTARIT KURSE NE TJETREIN THOOT GJAT LEXIMIT KURANIT KERKO MBROJTE NGA SHEJTANI.. ĒKA I BIE KJO PSE KUR LEXOHEN FJALET E ZOTIT SHEJTANI SPO TUTKA????

NEN8 :LIDHJE ME DREJTESI DISA THOT I FURNIZUAM ME SHUME E ATA DUHET ME DHEN ZEQAT 2% PRA KTU ESHTE BARAZIA ME 2 PERQIN?  NE AJETIN TJETER THOT PO TE DOJKE ZOTI DO I BEJKE TE GJITH NE NJE FE DHE ZDO KET URREJTJE??? PSE SE BONI ? A SPO I BIE QE KY ZOTI JUAJ PO DON THESAT PO DON ME SHKATRU NJERZIMIN,,PSE SPO I DREJTON NJERZT MASI KA FUQI..

NEN 9: AJETI 22.65 A NUK E SHEH QE ZOTI NENSHKTROJ ēdo GJE NE TOK PER TE MIREN TUAJ,AJ  NENSHTROJ ANIJET QE SIPAS DESHIRES TI TE LUNDROJN NE DET ,AI MBAN QILEIN MOS TE BIE NE TOKE!!! ( KJO I JEP KAPAK GJITHAV DHE TREGON  QE MENJA E NJERIUT E KA SHKRU ,NGASE KUR KA PA ARABI ANIJE TE MADHE DUKE QENDRU MBI UJE E MOS SHARRU ESHTE HABIT DHE KA SHKRU KETE AJET,PO TI SHIHKE AEROPLANAT TU FLUTURU ĒKA DO THOJKE???)

PO E VERTET ESHTE SE ZOTI ESHTE TJETER NGA AJ QE PERMENDIN ARABT SEPSE ARABIN SIPAS MENDIMIT TIME EKA MASHTRU SHEJTANI JASHTOKSORI SA PER TE BER THESAT TE KQIJA NE TOKE ,ME SE 20 AJETE THRASIN NE VRASJE TE ATYRE QE MENDOJN NDRYSHE ZOTI QE UNE BESOJ SI DO TE DUHET TE JET NUK DO PREDIKOJKE KETE GJUHE,,
avatar
IndigoStar

The starting point of all achievement is desire - Napoleon Hill -


149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  besnik25 prej 14.12.15 16:29

Arian88pr shkruajti:Une po paraqes fakte ajete kundėrthėnėse qe jav hapin syt dhe e shihni qe nga menja e njeriut eshte sepse zoti nuk do bėnte kėso gabime
mos u tall qe te mos jesh i tallur,gjerat qe nuk i kuptone nuk ke pse tallesh me to , ki kujdes i nderuar nese nuk i kupton DIĒKA nuk domethen se eshte kunderthense, ti je kunderthenes ne mendje dhe nuk mund ta kuptosh,ti mandje as nuk kerkove pergjigjje,sigurisht qe ky forum nuk eshte i mjaftueshem per te kerkuar shpjegime sidomos per fene islame,habitem me ty se si disa gjera te thjeshta nuk i kupton,mendoj se ti ke mllef ndaj fese islame,po ky mllef nuk te le ti kuptosh.
Por une do te shpjegoj vetem ajetin e pare per arsye se lidhet me ty se ti me siguri je ateist,


"Ate qe Pėrendia deshiron ta udhezoje, ia zgjeron zemren per islamin dhe ate qe deshiron ta lere te humbur ia ben kraharorin te ngushte sikur te ngjitet ne qiell. Keshtu Pėrendia leshon denimin mbi ata qe nuk besojne."
{El-En'am, 125}

pergjigja
kjo eshte e vertete se ke do Zoti e udhezon ne besim qe te behet besimtare,per kend saktesisht e do pergjigja eshte at qe e meriton,por kush saktesisht e meriton pergjigja eshte ne vijim
Asgje nuk mund te ndodh ne qiej dhe ne toke pa deshiren e Pėrendisė. Pastaj, disa prej asaj qe ndodh Pėrendia i don, kurse disa i urren. I don veprat e mira dhe besimtaret, kurse nuk i don veprat e keqija dhe jobesimtaret. 
Asgje nuk mund te ndodh pa diturine, lejen dhe deshiren e Pėrendisė. Ai eshte SUNDUESI dhe asgje nuk mund te ndodh ne sundimin e TIJ pa lejen dhe deshiren e TIJ.

Mire e ka cekur antarit me lart se mendjengusht nuk mund ta lexojne Kuranin,por me shume qe me beri pershtypje eshte se si emri i Zotit qe permendet ne Kuran nuk lejohet ne kete forum dmth editohet,nese thuani se ne nuk tolerojme ta therrasim Zotin ne gjuhe tjera perpos shqipe,atehere pse nga pjestaret te krishtere lejohet ta shkruajne emrin jesus,apo emra te tjere zota te rreme te bestytnive te tjera lejohen.

besnik25

musliman

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Arian88pr prej 14.12.15 20:55

Hahhah spjegimin qe eki dhene.. E qe nuk eshte i kuptushem kurani sun e thua sepae vet ajeti thot qe eahte i kuptushem, pra qa ka ktu... Edi qe verteta tw dhemb kur mesojsh qe at qe eki besu pernime qenka pralll hhahaha
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Shkencėtari prej 14.12.15 22:00

A e ka shkruar Kuranin mendja e nje njeriu ? JO.

Profeti musliman Muhamedi ishte nxitur o nga alienet o nga zoti per ta shkruar Kuranin. Megjithese ju sygjeroj te studioni mbi kete teme. Nje mendim direkt nga une tek syt e nje tjetri do dukej jo-lidhur mir me nicknamein tim ne forum. Une besoj tek zoti por nuk i perkas asnje feje (jam agnostik).
avatar
Shkencėtari

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  elektronika prej 15.12.15 3:09

O muslimane: Arini ta kuptoni ajetin e pare apo jo? Zoti qe ne fillim e ka percaktuar qe cilit do ti ja hape mendjen dhe cilit jo . Pra, cdo mendim i yni eshte veper e Zotit. Nuk eshte ne doren tone, te besojme ose jo, na e ka percaktuar Zoti qe ne fillim. Keshtu thote ajeti. Kundershtimi vjen brenda ketij ajeti qe thote ata qe do besojne i fal. Por si mund te besoj une tek Ai,  kur Ai ma ka mbyllur mendjen qe te mos besoj, domethene me ka denuar. Ka kuptim kjo?

Muslimani tjeter thote se duhet inteligjence per ta kuptuar Kuranin. Ky me shkriu gazit. U shtriva ne dysheme duke qeshur me te madhe. Kur shikoj ato turmat qe bertasin per "Pėrendinė" , duken qe nga fytyra qe jane te gjithe me shkolle te larte: Doktore, Profesore ,Docente te shkencave. Sdo mend kjo pune "Pėrendia" i ka zgjedhur te gjithe intelektuale. Ne te tjeret na ka lene ne eresire.
Une jam femije mesueseje dhe te gjithe nxenesit ngeles qe ka pasur mamaja ime te gjithe ata qe mezi mernin 5 per te kaluar klasen sot jane te gjithe besimtare.  Me takojne ndonjehere ne rruge dhe me flasin per "Pėrendinė". Tamam: plasi kultura tek muslimanet Praktikante. Te gjithe ngelesit = intelektuale. Ne me 2 universitete skemi as nivelin minimal per te kuptuar Kuranin. Por ma mer mendja (duke u bazuar tek Kurani) qe kjo eshte pune e Zotit. Ne me arsim na la ne eresire ata me 5-a dhe punetore me kazme i beri intelktuale dhe i ndricoi !!! ??? Pėrendi Pėrendi Pėrendi Cpo na degjojne veshet. Pa arsim = Mendje hapur. Me arsim te larte = Mendje mbyllur
Nuk kam kujt ti drejtohem tjeter:  OOOO Zot i madh, nese je i vertete c"me rri atje lart eja ketu poshte ne Toke dhe sqaroi keta debila.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  syri i art prej 15.12.15 17:02

Kush e shkroi,pse e shkroi per kend e shkroi...nese vetem beson ne shkrime dhe nuk gjurmon per vertetsin je injorant..pa e njohur veveten kush je,asnje shkrim smund ta disha esht i vertet..me njohjen e vetvetes edhe shkrimet do ti kuptosh..nuk ka shkrime te shejta libra te shejt..e shejt osht vetem jeta e ēdo niveli lloji..jemi ajo ĒKA ham ĒFARĖ mendojm ĒFARĖ bejm..askush nuk falet per veprimet qe ben, si per mir si per keq e merrr shperblimin..ajo qe thuhet zoti fal esht nje mashtrim ,por mund ti mund te falaesh tjeret qe te lirohesh vet menderisht..te kesh ndergjegjje te paster..
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  excommunicated prej 15.12.15 17:41

Nga te dyja ose nga te treja ose nga te gjith ne..gjithsesi 1 liber per  jo per mua.Por ja vlen ta lexosh
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  besnik25 prej 15.12.15 19:45

ēfarė urrejtje buron nga ky forum,ēfarė njerze kryelarte te vrazhde ka ne kete forum,njerz qe shtiren se kinse ne jemi me shkolle,pikerisht kta qe thojne se jemi me shkolle nuk kane as eshte nje pike shkolle,kjo vlen per antaren elekronika.Sikur ti me pas shkolle do te veproje ndryshe,ne fakultet sikurisht qe nese nuk ke kuptuar DIĒKA nuk e ke sulmuar profesorin e ti thuashe shiko profesor ti je e pashkolle,sigurisht qe duhet pytet per shpjegim,ktu shihet qe nuk ke qene ne te mesmen e lere ne fakultet.Lutjen e ke bere provokative,shihet qe madje nuk beson as ne Zot.
Ne te njejten kohe i pergjigjem edhe atyre qe njemend kane kryer fakultete etj,por perseri nuk mund te kuptojne Kuranin,ja keshtu pergjigjem kryej jo 1 fakultet por edhe 10 por perseri nuk ke per te kuptuar sepse njeriu kupton ate qe deshiron me kuptu.
Kurse antari syri i arte tha ajo qe thuhet qe Zoti fale eshte nje mashtrim, qudi nga cila fe i nderuar bazohesh
kurse antar nga stafi i ketij forumi tha liber me urrejte,i them je ti ai qe urren,le te me pergjigjet ky dhe stafi i vet ne pytjen qe e bera me lart dhe me jepni arsye duke u pergjigjur se ju nuk jeni kundershtare te Zotit.nese heshtni athere e konfirmoni.

besnik25

musliman

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  syri i art prej 15.12.15 23:40

NUk bazohem ne asnje fe,por ne ate qe esht e vertet qe buron nga universi.ĒKA mbjell korr...fet jan per delet..
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

BRAVO

Mesazh  Arian88pr prej 16.12.15 18:53

bravo se e paske kuptu taman siq eshte e shkrume,, nuk eshte qe besimtart nuk e kuptojn sepse edhe prej tyre ka menje preht po tek ne kuran fjala me e shumt qe perdoret eshte frik frik frik qe tlen kuptohet jau ka pastru trurin dhe tashme kane frik me ver ne dyshim ĒKA qoft nga ky liber prandaj edhe ne muhabet me ta behet nervoz ngase ne te vertet jan te nje mendimi per keto pallavra por qe nuk kan guximin ta pranojn te verteten andaj bertasin se te qmendur...sdo mend me kuptu qe nuk esgte nga zoti sepse shihe muslimant si jan bere duku u vrar mes vete per kete liber dreqit..
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Arian88pr prej 16.12.15 18:55

besnik25 shkruajti:ēfarė urrejtje buron nga ky forum,ēfarė njerze kryelarte te vrazhde ka ne kete forum,njerz qe shtiren se kinse ne jemi me shkolle,pikerisht kta qe thojne se jemi me shkolle nuk kane as eshte nje pike shkolle,kjo vlen per antaren elekronika.Sikur ti me pas shkolle do te veproje ndryshe,ne fakultet sikurisht qe nese nuk ke kuptuar DIĒKA nuk e ke sulmuar profesorin e ti thuashe shiko profesor ti je e pashkolle,sigurisht qe duhet pytet per shpjegim,ktu shihet qe nuk ke qene ne te mesmen e lere ne fakultet.Lutjen e ke bere provokative,shihet qe madje nuk beson as ne Zot.
Ne te njejten kohe i pergjigjem edhe atyre qe njemend kane kryer fakultete etj,por perseri nuk mund te kuptojne Kuranin,ja keshtu pergjigjem kryej jo 1 fakultet por edhe 10 por perseri nuk ke per te kuptuar sepse njeriu kupton ate qe deshiron me kuptu.
Kurse antari syri i arte tha ajo qe thuhet qe Zoti fale eshte nje mashtrim, qudi nga cila fe i nderuar bazohesh
kurse antar nga stafi i ketij forumi tha liber me urrejte,i them je ti ai qe urren,le te me pergjigjet ky dhe stafi i vet ne pytjen qe e bera me lart dhe me jepni arsye duke u pergjigjur se ju nuk jeni kundershtare te Zotit.nese heshtni athere e konfirmoni.

NUK DO THOT NESE NUK BESON NE FEJEN E ARABIT QE NUK BESON NE ZOT,,, KUPTOJE KETE O I PASHKOLL... SEPSE NJE ESHTE E QART PER AT QE E LEXON ME VEMENDJE QE ARABI EKA SHKRU...SKA DYSHIM..PSE BESOJN SHUM NUK OSHT MU HABIT SEPSE BUDALL KA ME SHUM NE BOT SESA TE MEQUR..
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Arian88pr prej 16.12.15 18:59

Malik shkruajti:KURANI lexohet nga Mendje Hapurit dhe jo Mendje Ngushtet .. duhet inteligjence & zemer e paster per ta lexuar ... se per te lexuar kot e ben dhe nje 3 vjecar sot  
kam shume fakte qe Fati eshte i shkruar ....  PRA 1 SHEMBULL I THJESHTE : CDO NXENES FUTET NE GJIMNAZ PER TE MBARUAR ATE DHE PER TE SHKUAR NE UNIVERSITET POR QE TE SHKoj ATY duhet pune dhe perkushtim ndaj Shkolles,Mesimeve,Marredhenieve te duhura me koleget , mesuesit  stafinn , bordin e shkolles sepse cdo marredhenie e mire rrit shanset per gjithcka .... se sado i mire te jesh nese ti zihesh me nje mesues ai me 99% te ngel fare .... pra krejt kane
tedrejte te studiojne por vetem ata qe e meritojne shkojne ne deget me te larta ne Universitet  pavaresisht qe sapo e futesh ne Gjimnaz ke fatin te shkruar per te shkuar aty  por nese nuk e shfrytezon  dhe ngel , ose vonohesh ne shkuarje , ose nga nje dege e ulet mundesh te marresh nje dege me te mire etj etj ... ( me vjen keq nese se kupton vije ne pune inteligjencen e paster dhe zemren e paster ) mos e lexo Kuranin  duke pare Median duke fol per Isis .....


Arian88pr shkruajti:NEN 1, AJETI 6:125. Atė qė Pėrendia dėshiron ta udhėzojė, ia zgjeron zemrėn pėr (tė pranuar) Islamin.Atė qė dėshiron ta lėrė tė humbur, zemrėn e tij ia bėn shumė tė ngusht sikur tėngjitej nė qiell. Kėshtu Pėrendia lėshon dėnimin mbi ata qė nuk besojnė... KJO QE NE JEMI PROGRAMU QYSH NE FILLIM E MBESHTET EDHE KY AJET:15:40. Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.
SI DHE AJETI KU FLET PER ARDHJEN E SHPIRTIT DdITEN E 40 NE EMBRION DHE MELAQJA E PYET ZOTIN ĒFARĖ DOT JET KY FEMI ETJ.
--SHTRROHET PYTJA ĒFARĖ KUPTIMI KA ARDHJA E PEJGAMERIT SI DHE DENIMI I NJERIUT NGA ZOTI NESE AJ NUK PO FALKA DHE NUK ZBATON FEJEN?PSE MU DJEG NE ZJAR ME FAJIN E ZOTIT NGASE AJ KESHTU E KA BER NJERIUN! GJITHASHTU EDHE KY AJET E VERTETON KETCKA PO THEM  NESE TI MUHAMED PERPIQESH PER TI VENE NE RRUG TE DREJT ATA DIJE SE Pėrendia NUK E UDHEZON ATE QE EKA HUMBUR DHE PER ATE NUK KA NDIHMTAR.---KJO BILE ESHTE NE KUNDERSHTIM EDHE ME AJETET KU THOT QE ZOTI FAL SHUME ETJ ETJ,,,,

NEN 2: KUNDERSTIM TJETER ESHTE TEK AJETE QE KA TE BEJE ME ZBRITJEN E ADEMIT NE TOKE NGASE SIPAS NJERIT AJET DHE PREDIKIMIT NGA HOGJALLARET VAZHDIMISHT NA U ESHTE THENE QE ADEMI E HUMBI XHENETIN SI PASOJ QE HONGER NGA PEMA E NDALUAR (KJO ESHT MAR NGA BIBLA) NDERSA NE AJETIN TJETER KU ZOTI I DREJTOHET MELAQEV JU THOT :UNE SOT KRIJUVA ZEVENDESIM ,MEKEMBISN TIM NE TOKE.ATA I THOJN A DOT JET PEJ ATYRE QE BEN FESAT BLA BLA BLA..KETU SHIHET QE ARSYE KOKA KON QE NJERIU TE MAROHET PER TOKE POPULLIMIN E TOKES.. E NUK PASKA ARDHE SI PASOJ E NGRENJES SE NJE MOLLE NE TOKE..

NEN 3:QIELLIN E BEM MBROJTES NGA ēdo SHEJTAN ,,AJETI TJETER THOT VEQ SE DISA MUNDEN ME HYP NAL ME NDEGJU E ATA I GJUJM ME GUR,,PRA KUNDERTHENJA ESHTE SHUME E QART NGASE NUK QENKA QIELLI I SIGURT PEJ SHEJTANIT..

NEN 4:AJETI 11.108 LIDHJE ME XHENET ,GJITHMON NA KENI THON QE ESHTE I PERJETSHEM ATY SKA FUND AS VDEKJE,, KURSE NE KETE AJET THOT QE DO EKZISTOJ SA TE JJET TOKA E QIELLI..PRA SQENKA E PERHERSHEM.. NESE KJO SESHT KUNDERSHTIM MES VETE ATEHER JU DHE GJEMATI JUAJ NIME ANALFABETA JENI.

NEN 5:AJETI 6.97 AJ KRIJOJ YJET QE JU TE ORIENTOHENI NE ERESIR!!! KURSE AJETIN TJETER THOT NATEN E BEM KOHE PUSHIMI ,DHE MAS JACIS VEQ SHEJTANAT DALIN,, PRA MASI NATA ESHTE PER PUSHIM QYSH U BON MILIARDA YJE PER BADIHAVGJI EDHE PER SHEJTANA PI BJEN???!!!

NEN6 :MUHAMEDIT ZOTI IKA FOL PERMES XHIBRILIT NGASE FUQIA ZOTIT DO E DEMTOJJKE NJERIUN PO TA DEGJOJKE KY I FUNDIT KESHTU HOGJA AK THENE,,KURSE NE AJETIN TJETER ESHTE KUR ZOTI I FOL MUSAIT NE SHKRETIR! SHTROHET PYJTA PSE NUK U DEMTU MUSA??

NEN 7.NE NJE AJET THOT SHEJTANI SKA FUQI KUNDER BESIMTARIT KURSE NE TJETREIN THOOT GJAT LEXIMIT KURANIT KERKO MBROJTE NGA SHEJTANI.. ĒKA I BIE KJO PSE KUR LEXOHEN FJALET E ZOTIT SHEJTANI SPO TUTKA????

NEN8 :LIDHJE ME DREJTESI DISA THOT I FURNIZUAM ME SHUME E ATA DUHET ME DHEN ZEQAT 2% PRA KTU ESHTE BARAZIA ME 2 PERQIN?  NE AJETIN TJETER THOT PO TE DOJKE ZOTI DO I BEJKE TE GJITH NE NJE FE DHE ZDO KET URREJTJE??? PSE SE BONI ? A SPO I BIE QE KY ZOTI JUAJ PO DON THESAT PO DON ME SHKATRU NJERZIMIN,,PSE SPO I DREJTON NJERZT MASI KA FUQI..

NEN 9: AJETI 22.65 A NUK E SHEH QE ZOTI NENSHKTROJ ēdo GJE NE TOK PER TE MIREN TUAJ,AJ  NENSHTROJ ANIJET QE SIPAS DESHIRES TI TE LUNDROJN NE DET ,AI MBAN QILEIN MOS TE BIE NE TOKE!!! ( KJO I JEP KAPAK GJITHAV DHE TREGON  QE MENJA E NJERIUT E KA SHKRU ,NGASE KUR KA PA ARABI ANIJE TE MADHE DUKE QENDRU MBI UJE E MOS SHARRU ESHTE HABIT DHE KA SHKRU KETE AJET,PO TI SHIHKE AEROPLANAT TU FLUTURU ĒKA DO THOJKE???)

PO E VERTET ESHTE SE ZOTI ESHTE TJETER NGA AJ QE PERMENDIN ARABT SEPSE ARABIN SIPAS MENDIMIT TIME EKA MASHTRU SHEJTANI JASHTOKSORI SA PER TE BER THESAT TE KQIJA NE TOKE ,ME SE 20 AJETE THRASIN NE VRASJE TE ATYRE QE MENDOJN NDRYSHE ZOTI QE UNE BESOJ SI DO TE DUHET TE JET NUK DO PREDIKOJKE KETE GJUHE,,

HAHHAHA AJETI THOT NE KETE LIBER E BEM TE KAPSHEM PER MENJEN E NJERIUT ...PRA ESHTE I KUTPUSHEM SKA DYSHIM ,..POR FRIKA QE JAU KA INSTALU HOGJA QYSH NE FILLIM JU BEN MENJE NGUSHT QE MOS TI SHIHNI DYSHIMET... SHIHE SA HER PERMENDET FJALA FRIK??????? PRA SKA DYSHIM QE ARABI EKA SHPIK KET FE PRANDAJ KA ME SHUM TE KQIJA NGA KJO SESA TE MIRA..... VETE FAKTI QE THOT ME METOR I GJUJM SHEJTANAT LEN KUPTOHET SE FENOMENET QE SI KAN KUPTU JA KAN VESH LLOJ LLOJ TEORIE
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  The Punisher prej 16.12.15 20:46

Jam shume dakord qe kurani eshte nje liber i shkruar nga njeriu dhe kete se ve ne dyshim por ata qe e kane shkruar kane qene edhe njerez dashakeqe ,xheloze te krishterimit dhe nga inati shpiken kuranin .kurani eshte nje liber  makaber qe sjell vetem lufte ,varferi ,diktat,nje liber qe mohon barazine gjinore,mohon lirine ,mohon dashurine qe na ka falur zoti .Ky eshte nje liber djallezor njesoj si bibla e djallit
avatar
The Punisher

168


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Omnipresent13 prej 16.12.15 20:56

Ju nk po kuptoni dicka. Kur nje qenie njerezore arrin nje nivel te konsiderueshem dijesh, me te larte sesa turma, guida e saj tashme behen dimensionet e tjera. Vetem nje qenie e tille mund te tregoje vertetesine e ketij libri nese eshte i shkruar nga nje njeri i ulet mashtrues, apo nga nje njeri qe ka marre udhezim nga lart. 
Fjalet tuaja kane vlere vetem per ata qe i perkasin nivelit tuaj.

Omnipresent13

290


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  elektronika prej 23.12.15 4:54

besnik25 shkruajti:ēfarė urrejtje buron nga ky forum,ēfarė njerze kryelarte te vrazhde ka ne kete forum,njerz qe shtiren se kinse ne jemi me shkolle,pikerisht kta qe thojne se jemi me shkolle nuk kane as eshte nje pike shkolle,kjo vlen per antaren elekronika.Sikur ti me pas shkolle do te veproje ndryshe,ne fakultet sikurisht qe nese nuk ke kuptuar DIĒKA nuk e ke sulmuar profesorin e ti thuashe shiko profesor ti je e pashkolle,sigurisht qe duhet pytet per shpjegim,ktu shihet qe nuk ke qene ne te mesmen e lere ne fakultet.Lutjen e ke bere provokative,shihet qe madje nuk beson as ne Zot.
Ne te njejten kohe i pergjigjem edhe atyre qe njemend kane kryer fakultete etj,por perseri nuk mund te kuptojne Kuranin,ja keshtu pergjigjem kryej jo 1 fakultet por edhe 10 por perseri nuk ke per te kuptuar sepse njeriu kupton ate qe deshiron me kuptu.
Kurse antari syri i arte tha ajo qe thuhet qe Zoti fale eshte nje mashtrim, qudi nga cila fe i nderuar bazohesh
kurse antar nga stafi i ketij forumi tha liber me urrejte,i them je ti ai qe urren,le te me pergjigjet ky dhe stafi i vet ne pytjen qe e bera me lart dhe me jepni arsye duke u pergjigjur se ju nuk jeni kundershtare te Zotit.nese heshtni athere e konfirmoni.

Cfare analize te thelle qe i ke bere personit tim! Duket qe i ke mbaruar nja 3,4,5 fakultete. Dhe me ne fund e zbulove qe me te vertete une jam pa shkolle fare (8 vjecaren e kam marre naten me mik) Por me siguri ajo qe te ndihmoi me teper eshte se do te kesh lexuar nja 2 apo 3 ajete qe ke arritur ne kete perfundim. Une te besoj tani qe Kurani i di te tera. Kur e gjeti per mua qe une jam pa shkolle te tjerat i di dhe i gjen pa problem fare. Por normalisht kuptohet qe duhet te kesh dhunti dhe aftesi qe ta kuptosh kete liber.
.....OOOO Zot i madh dhe i fuqishem, Ti qe rri atje lart ne qiell Ti qe i sheh dhe i degjon te gjitha mbi Toke. Te lutem bej nje te mire, jepu ca mend ketyre muslimaneve se i ke lene pa hic fare, nuk kane tru as sa per nje femije te klases se pare...... Aaamin.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte Kurani nga ZOti apo nga Arabi????!!!!

Mesazh  Soul of Truth prej 23.12.15 8:39

elektronika shkruajti:
besnik25 shkruajti:ēfarė urrejtje buron nga ky forum,ēfarė njerze kryelarte te vrazhde ka ne kete forum,njerz qe shtiren se kinse ne jemi me shkolle,pikerisht kta qe thojne se jemi me shkolle nuk kane as eshte nje pike shkolle,kjo vlen per antaren elekronika.Sikur ti me pas shkolle do te veproje ndryshe,ne fakultet sikurisht qe nese nuk ke kuptuar DIĒKA nuk e ke sulmuar profesorin e ti thuashe shiko profesor ti je e pashkolle,sigurisht qe duhet pytet per shpjegim,ktu shihet qe nuk ke qene ne te mesmen e lere ne fakultet.Lutjen e ke bere provokative,shihet qe madje nuk beson as ne Zot.
Ne te njejten kohe i pergjigjem edhe atyre qe njemend kane kryer fakultete etj,por perseri nuk mund te kuptojne Kuranin,ja keshtu pergjigjem kryej jo 1 fakultet por edhe 10 por perseri nuk ke per te kuptuar sepse njeriu kupton ate qe deshiron me kuptu.
Kurse antari syri i arte tha ajo qe thuhet qe Zoti fale eshte nje mashtrim, qudi nga cila fe i nderuar bazohesh
kurse antar nga stafi i ketij forumi tha liber me urrejte,i them je ti ai qe urren,le te me pergjigjet ky dhe stafi i vet ne pytjen qe e bera me lart dhe me jepni arsye duke u pergjigjur se ju nuk jeni kundershtare te Zotit.nese heshtni athere e konfirmoni.

Cfare analize te thelle qe i ke bere personit tim! Duket qe i ke mbaruar nja 3,4,5 fakultete. Dhe me ne fund e zbulove qe me te vertete une jam pa shkolle fare (8 vjecaren e kam marre naten me mik)  Por me siguri ajo qe te ndihmoi me teper eshte se do te kesh lexuar nja 2 apo 3 ajete qe ke arritur ne kete perfundim. Une te besoj tani qe Kurani i di te tera. Kur e gjeti per mua qe une jam pa shkolle te tjerat i di dhe i gjen pa problem fare. Por normalisht kuptohet qe duhet te kesh dhunti dhe aftesi qe ta kuptosh kete liber.
.....OOOO Zot i madh dhe i fuqishem, Ti qe rri atje lart ne qiell Ti qe i sheh dhe i degjon te gjitha mbi Toke. Te lutem bej nje te mire, jepu ca mend ketyre muslimaneve se i ke lene pa hic fare, nuk kane tru as sa per nje femije te klases se pare...... Aaamin.
Me se e drejte. Duhet thene dhe: "Zot qe nuk e di si te personifikojne muslimanet, kudo qe je, kudo qe ndodhesh, shfaqu si vizion ne mendjet e muslimaneve dhe shpetoji nga kthetrat e Djallit. Largoju erresiren dhe percoju driten, se ndoshta atehere te kuptojne. Te lutem ZOT I MADHERISHEM

Plotesoma kete deshire, qe te vijne dhe ata ne rrugen e drejte se mbeten; gjynah.

"AMIN!!!!" "...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  elektronika prej 24.12.15 4:17

"SOUL OF TRUTH "  Ke te  drejte bashkohem edhe me lutjen tende ndoshta na degjon........ AAAAMIIIN
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ėshtė krijuar Kurani nga Zoti apo nga Arabi?

Mesazh  Qestaj' prej 24.12.15 19:25

Un besoj nė egzistencėn e Zotit, megjithatė nė pikėpamjen time nuk vlen interpretimi i feve dhe librave fetar. Fetė dhe librat fetarė janė aq tė varfėr kur flitet pėr Zotin, madje arrin nė atė masė sa qė ngjallin frikė e urrejtje (me ose pa qėllim). Zoti ėshtė inteligjenc superiore, ėshtė forcė krijuese nuk ėshtė magjistar qė krijon gjėra me ndihmen e shkopit magjik (siq e pėrfytyrojnė shumė fe). Nuk e di se a mund tė them se Zoti ėshtė vetė Natyra, vetė Universi, vetė Hapsir-koha dhe gjithēka tjeter.

Kuptoni kėtė dhe pastaj do e merrni vesh qė Zoti as qė ka tentuar ndonjėher tė flasė me neve, as qė ka tentuar ndonjėherė tė na gjykoj neve, e lerė mė tė shkruaj a dėrgojė libra si ata librat fetarė.

A ka ndonjė qė pajtohet me mua? Apo un jam gabim?
avatar
Qestaj'

Nuk kam tė drejtė tė jem i kėnaqur derisa ta gjej misterin e Universit.

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte Kurani nga ZOTI apo nga Arabi????!!!!

Mesazh  Soul of Truth prej 25.12.15 10:44

Qestaj' shkruajti:Un besoj nė egzistencėn e Zotit, megjithatė nė pikėpamjen time nuk vlen interpretimi i feve dhe librave fetar. Fetė dhe librat fetarė janė aq tė varfėr kur flitet pėr Zotin, madje arrin nė atė masė sa qė ngjallin frikė e urrejtje (me ose pa qėllim). Zoti ėshtė inteligjenc superiore, ėshtė forcė krijuese nuk ėshtė magjistar qė krijon gjėra me ndihmen e shkopit magjik (siq e pėrfytyrojnė shumė fe). Nuk e di se a mund tė them se Zoti ėshtė vetė Natyra, vetė Universi, vetė Hapsir-koha dhe gjithēka tjeter.

Kuptoni kėtė dhe pastaj do e merrni vesh qė Zoti as qė ka tentuar ndonjėher tė flasė me neve, as qė ka tentuar ndonjėherė tė na gjykoj neve, e lerė mė tė shkruaj a dėrgojė libra si ata librat fetarė.

A ka ndonjė qė pajtohet me mua? Apo un jam gabim?
Ke mese te drejte per ate qe thua. Zoti eshte brenda meje, teje, nesh. Me Zot kuptojme pafundesine e jashtme dhe pafundesine e brendshme. Hyjnorja s'ka limite... Zoti nuk flet e as ka per te folur.
"AI NUK SHIHET E AS NUK KA PER T'U PARE".

"ESHTE NJESOJ SIKUR TE THEMI: ZBERTHENI AJRIN NE GAZET PERBERESE ME SY TE LIRE. S'ka nevoje ta beni sepse:

"AI JU RRETHON, AI NDODHET DHE BRENDA JUSH GJATE PROCESIT TE FRYMEMARRJES."Pra gjithcka ka qene kontroll, pergenjeshtrim dhe manipulim duke perdorur librat fetare. Nuk e di sa me kuptuat, por ajo cka duhet te dini eshte se ju jeni "ZOTAT", te varur nga ndergjegjia, subkoshienca per te arritur superndergjegjen tuaj.
Librat fetare dalin kunder fjaleve te "PROFETEVE" dhe ndonjehere po ta kini kuptuar nuk dine me c'te thone, saqe bien poshte me kembet e tyre dhe kapen pas perseritjes, shembujve dhe thenieve qe ato i zberthejne te kunderta me ato cka ka dashur ajo te percjelle. Ju e shikoni dhe vete sa  ulin "JEZUSIN". Apo ne "MUHAMEDI" kur thone e ka kapur Magjia, ne nje material qe lexova ne nje forum, a mundet qe te derguarin e Zotit ta kape Magjia???? E KUPTONI QE BIEN VETE ME KEMBET E TYRE!!!!

"Zoti as nuk flet, as nuk shihet, as nuk gjykon e as nuk preket. Zoti vetem ndihet, i njohur dhe si: 'PRANIA HYJNORE', ndaj mos u besoni rrenave dhe librave fetare."

avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  excommunicated prej 26.12.15 12:01

Se di se ca malli pini ju por me siguri nga ai me i keqi dhe me cmim me te lire ne treg. Do tju keshilloja te beni nje diagnoz te psikiatri se di si mund te thoni se zoti ndodhet brenda nesh ose qe ne jemi zoti, kjo per mua eshte blasfemi. Si eshte e mundur qe shkronja A te jete B ose qe Burimi nga i cili rrjedhin te gjithe lumenjte eshte gjithashtu edhe rrjedha. Nese ju e dini se cfare eshte zoti atehere smund ta shpjegoni dot me shume fjale. Gabim logjik do te quhej kjo ne matematik. Dhe se besoj se e keni arritur ate gjendjen mistike akoma kalamaja.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Malik

Mesazh  Arian88pr prej 26.12.15 15:29

Ti paske marr shembull aq dobt saqe e tregove veten qa je.. Pra si puna jote jan gjith Muslimanėt debilla pa dishum prandaj mashtrohen leht nga hogjallart. Eki ndegju shprehėn nese njeriu qenka nga majmuni pse ateher majmuni spo bohet njeri... ĒFARĖ pergjwgj ki mi dhon ati hogje qe eka thėnė kete. Veqse ktheu ne klas pare perseri
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte Kurani nga ZOTI apo nga Arabi????!!!!

Mesazh  Soul of Truth prej 26.12.15 15:33

excommunicated shkruajti:Se di se ca malli pini ju por me siguri nga ai me i keqi dhe me cmim me te lire ne treg. Do tju keshilloja te beni nje diagnoz te psikiatri se di si mund te thoni se zoti ndodhet brenda nesh ose qe ne jemi zoti, kjo per mua eshte blasfemi. Si eshte e mundur qe shkronja A te jete B ose qe Burimi nga i cili rrjedhin te gjithe lumenjte eshte gjithashtu edhe rrjedha. Nese ju e dini se cfare eshte zoti atehere smund ta shpjegoni dot me shume fjale. Gabim logjik do te quhej kjo ne matematik. Dhe se besoj se e keni arritur ate gjendjen mistike akoma kalamaja.
"Ajo qe kam dashur te them, eshte ndryshe nga ajo qe ti po mendon (jo kupton)..." Shiko me thelle dhe do ta gjesh pergjigjen...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Omnipresent13 prej 26.12.15 15:37

excommunicated shkruajti:Se di se ca malli pini ju por me siguri nga ai me i keqi dhe me cmim me te lire ne treg. Do tju keshilloja te beni nje diagnoz te psikiatri se di si mund te thoni se zoti ndodhet brenda nesh ose qe ne jemi zoti, kjo per mua eshte blasfemi. Si eshte e mundur qe shkronja A te jete B ose qe Burimi nga i cili rrjedhin te gjithe lumenjte eshte gjithashtu edhe rrjedha. Nese ju e dini se cfare eshte zoti atehere smund ta shpjegoni dot me shume fjale. Gabim logjik do te quhej kjo ne matematik. Dhe se besoj se e keni arritur ate gjendjen mistike akoma kalamaja.
Mirekuptim ka vetem midis 2 te ngjashmeve.  Mes 2 te ndryshmeve do kete debate ne perjetesi dhe asnje gje ne bote perpos vullnetit te tyre nk mund t'i jape fund.

Omnipresent13

290


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte Kurani nga ZOTI apo nga Arabi????!!!!

Mesazh  Soul of Truth prej 26.12.15 15:40

spectrum shkruajti:
excommunicated shkruajti:Se di se ca malli pini ju por me siguri nga ai me i keqi dhe me cmim me te lire ne treg. Do tju keshilloja te beni nje diagnoz te psikiatri se di si mund te thoni se zoti ndodhet brenda nesh ose qe ne jemi zoti, kjo per mua eshte blasfemi. Si eshte e mundur qe shkronja A te jete B ose qe Burimi nga i cili rrjedhin te gjithe lumenjte eshte gjithashtu edhe rrjedha. Nese ju e dini se cfare eshte zoti atehere smund ta shpjegoni dot me shume fjale. Gabim logjik do te quhej kjo ne matematik. Dhe se besoj se e keni arritur ate gjendjen mistike akoma kalamaja.
Mirekuptim ka vetem midis 2 te ngjashmeve.  Mes 2 te ndryshmeve do kete debate ne perjetesi dhe asnje gje ne bote perpos vullnetit te tyre nk mund t'i jape fund.
Kjo qe thua ti hedh poshte ligjet e fizikes. Dy magnete te kundert terhiqen e dy te ngjashem shtyhen. Ne realitet keshtu ndodh, po ndoshta ne ideologjine tende, ndodh e kunderta...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Omnipresent13 prej 26.12.15 15:44

Nk te kerkova te japesh mendim mbi mendimin tim. Mendimi im ishte  ne adrese te dikujt tjeter. Por perderisa ke vullnet te lire te besh ate qe do, je e lire te vetshpallesh Zot ne trajte kafshe

Omnipresent13

290


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KURANI NGA NJERIU APO ZOTI,, TI SHOHIM KUNDERSHTIMET MES AJETEVE!!!!

Mesazh  Arian88pr prej 26.12.15 15:52

Per kete arsye jane 1milard musliman pakic kur kem parasysh 7milard banor i bie qe jane te njejt me mendje dhe kete lejt e dallon vetem rri pran gjamis kur dalin dhe shiqoj ftyrat e vrazhda tyre i kupton qe jane 90perqin tyre me shkoll mesme
avatar
Arian88pr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Qestaj' prej 26.12.15 18:32

Arian88pr shkruajti:Ti paske marr shembull aq dobt saqe e tregove veten qa je.. Pra si puna jote jan gjith Muslimanėt debilla pa dishum prandaj mashtrohen leht nga hogjallart. Eki ndegju shprehėn nese njeriu qenka nga majmuni pse ateher majmuni spo bohet njeri... ĒFARĖ pergjwgj ki mi dhon ati hogje qe eka thėnė kete. Veqse ktheu ne klas pare perseri


Arian88pr, shoh qė nė njėren anė ke fyer muslimanėt, e nė anėn tjetėr parashtron mė vend atė pyetjen "debile"(siq e quan ti) tė hoxhės. Atijė hoxhės qė e ka thėnė kėtė pyetje do i thoja tė shkoi ta pyes njė fėmij inteligjent tė klasė sė parė. Ndėrsa nė kėnvėshtrimin tim vetė tė bėrit e kėsaj pyetje nė njė vend tė hapur(siq ndodh gjithmonė) tregon dhe nivelin intelektual tė tij.

Esenca qėndron nė faktin qė mė kėtė pyetje hoxhėt tė bėjnė tė kuptosh se sa tė informormuar janė.

Pėr ata qė nuk e kanė kuptuar deri me tani.
Pse atėherė majmunėt e sotėm nuk bėhen njerėz?
Ėshtė dashur kohė teper e gjatė evolucioni dhe rrethana tepėr delikate pėr kalimin majmun-njeri. Ėshtė pikėrisht kjo arsyeja pse ne nuk mund ta krijojm njė gjallesė me evolucion. Ne jetojm rreth njėqindvjet e evolucioni i tillė kėrkon miliona vjet. Lugina e Riftit nė Afrikė ėshtė pikėnisja e kėtij procesi (evolucionit majmun-njeri), ishte periudhė kur Afrika u nda ne dy pejsė nga kjo luginė.Nė njerėn anė mbizotėronte shkretėtira (veriperendimi), e nė anėn tjeter pyjet, gjelbrimi (lindja). Familjet austrolopiteke tė majmunėve tė mbetura nė pjesėn veriperendimore kishin vetėm njė mėnyrė pėr tė mbijetuar, ajo ishte evoluimi. Faktorėt qė ndikuan nė evoluim ishin: ekspozimi mė i lartė ndaj diellit (rėnia e qimeve), tendenca pėr tu ngritur nė kembė kur hasnin barishte pėr tė parė armikun, ose pėr tė gjuajtur, nevoja pėr tė mos i bartur tė vėgjėlit nė shpindė pė shkak tė temperaturave etj

Ndėrsa Austrolopitekėt e mbetur nė lindje hasėn pemė, ujė tė bollshėm, hije tė mjaftueshme, ushqim tė mjaftueshėm, e tė gjitha tė mirat, atėher pse tė evulonin. Kėta lloj majmunėsh jetojnė sot, ska qti shtynė pėr evolim ekstremist. Prandaj ata s'bėhen njerėz. Ka edhe shumė faktorė tjerė:
1. Evolucioni njerzor ushtron trysni, dominim dhe pengesa nė zhvillimin e tyre.
2. Ata janė pėrshtatur me kushtet e tyre tė jetesės etj.

Tė gjithė ju qė kundėrshtoni (veqėnėrisht excommunicated), bėhuni tė sinqertė e tregoni se a ju duket e saktė me anė tė logjikės tuaj. Me mirkuptim ju lutem.


Edituar pėr herė tė fundit nga Qestaj' nė 26.12.15 20:14, edituar 7 herė gjithsej
avatar
Qestaj'

Nuk kam tė drejtė tė jem i kėnaqur derisa ta gjej misterin e Universit.

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A eshte Kurani nga ZOTI apo nga Arabi????!!!!

Mesazh  Soul of Truth prej 26.12.15 18:38

spectrum shkruajti:Nk te kerkova te japesh mendim mbi mendimin tim. Mendimi im ishte  ne adrese te dikujt tjeter. Por perderisa ke vullnet te lire te besh ate qe do, je e lire te vetshpallesh Zot ne trajte kafshe
Zot ne trajte kafshe - Cfare figure letrare eshte kjo????!!!! Mbivendosje, personifikim, simbol apo shkallezim????!!!! Asnjera besoj. Te duket se ke te gjitha njohurite e duhura, qe ke e na tregon foto si: "me e perndritura", por dije qe je zero me egon tende... Po te ishe Zot apo si do ti ta percaktosh veten, do ta kishe kaluar fazen e egos dhe lumturise... Mos u perpiq te dukesh me e ditur se c'duhet, njeriu i duhur shikon dhe diskuton,

"Zoti nuk prononcohet, eshte neutral dhe te fjala ZOT nuk ekziston egoja apo vetekenaqesia."

Gjths, zgjdh eshte jotja!!!!
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

133


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  phoenix prej 02.06.17 5:37

Nese mundoheni ti gjeni gabimet ne Kuran mendoj se do gjeni sepse nuk jeni te vetmit,edhe para jush kan gjetur edhe koha e ka vertetuar te kunderten Kurani do egzistoj deri sa te perfubdoj kjo bot nuk esht per ta lexu veq sot edhe hajt se gjetem gabime.
avatar
phoenix

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  phoenix prej 02.06.17 5:44

Perderisa disave ju duket vetja aq te menqur le ta bojn ni logjik te thjesht ,le ta shkruajn nje liber edhe te jen te sinqert me veten dhe tjerit ta logjikojn se Kuranj ka zbritur para 1400 vjetve dhe cdo dit gjinden mrekulli te ndryshme ne te qe ma heret as qe e kan menduar se egzistojn.pastaj kto te vetshpallurit mendjendritur ta shikojn sa vler do ket ai liber qe do shkruajn ato dhe per sa koh do te harohet a Kurani ka egzistu ,egziston dhe do te egzistoj deri sa te shkatrohet kjo bot edhe nese dikush nuk e don ket
avatar
phoenix

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  void(b) prej 12.06.17 22:08

Une mendoj se keto fete jane krijuar nga njeriu...eshte krijuar dhe perdoret nga njerez te cilet jane te fuqishem dhe te ditur. Ai 1% qe dominon mbi shumicen e perdor fene si instrument te vetin. Cdo gje ndodh vetvetiu. Sbesoj se Krijuesi do i gjykoj njerzit nga veprat e mira apo te keqia. Pasi percaktimi nese jan te mira apo te keqia ndryshon me kohen. Eshte thjesht instrument e ketij 1 % dhe shoqeria jone e perdor parimet e fese per te ndaluar personat qe nuk kan sjellje te mira per ti gjykuar ata dhe kjo gje nuk me duket e drejte. Feja nuk besoj te kete lidhje me krijuesin. Ndoshta jemi nje eksperiment nga krijuesi jone, une besoj qe jemi krijuar nga nje qenie e fuqishme por per sa kohe nuk di asnje informacion apo nuk marr asnje shenje nga ky krijues nuk kam pse ti bashkohem nje religjioni. I respektoj shume njerzit religjoz secili ka mendimin e tij dhe eshte i lire te zgjedhe ate qe deshiron ta perfaqesoj. Por mesa shoh fete kur deklarojn se jan ne sherbim te njerezimit besoj se do ishen bashkuar ne nje religjion sepse ajo qe ato kane arritur deri tn eshte ndarja e njerzve.
avatar
void(b)

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  elektronika prej 13.06.17 4:10

phoenix shkruajti:Perderisa disave ju duket vetja aq te menqur le ta bojn ni logjik te thjesht ,le ta shkruajn nje liber edhe te jen te sinqert me veten dhe tjerit ta logjikojn se Kuranj ka zbritur para 1400 vjetve dhe cdo dit gjinden mrekulli te ndryshme ne te qe ma heret as qe e kan menduar se egzistojn.pastaj kto te vetshpallurit mendjendritur ta shikojn sa vler do ket ai liber qe do shkruajn ato dhe per sa koh do te harohet a Kurani ka egzistu ,egziston dhe do te egzistoj deri sa te shkatrohet kjo bot edhe nese dikush nuk e don ket

i dashur "Phoenix" pajtohem plotesisht me mendimin tend qe "kurani ka egzistu, egziston dhe do te egzistoje". Te siguroj qe do te egzistoje per aq kohe sa, ne kete bote, te egzistojne budallenj qe ta besojne......

Pjesa me e besueshme ne kuran eshte ajo kur Muhamedi fluturon me gomar................ do ta kete pasur gomar V8 me 2 turbo....... do i kete futur edhe ndonje presh........... dhe ka fluturuar.
Prandaj ka ngelur edhe shprehja popullore " Fluturon, fluturon, fluturon.............GOMARIIIIIII......
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  bojko prej 15.06.17 9:21

elektronika shkruajti:
phoenix shkruajti:Perderisa disave ju duket vetja aq te menqur le ta bojn ni logjik te thjesht ,le ta shkruajn nje liber edhe te jen te sinqert me veten dhe tjerit ta logjikojn se Kuranj ka zbritur para 1400 vjetve dhe cdo dit gjinden mrekulli te ndryshme ne te qe ma heret as qe e kan menduar se egzistojn.pastaj kto te vetshpallurit mendjendritur ta shikojn sa vler do ket ai liber qe do shkruajn ato dhe per sa koh do te harohet a Kurani ka egzistu ,egziston dhe do te egzistoj deri sa te shkatrohet kjo bot edhe nese dikush nuk e don ket

i dashur "Phoenix" pajtohem plotesisht me mendimin tend qe "kurani ka egzistu, egziston dhe do te egzistoje". Te siguroj qe do te egzistoje per aq kohe sa, ne kete bote, te egzistojne budallenj qe ta besojne......

Pjesa me e besueshme ne kuran eshte ajo kur Muhamedi fluturon me gomar................  do ta kete pasur gomar  V8 me 2 turbo....... do i kete futur edhe ndonje presh........... dhe ka fluturuar.
Prandaj ka ngelur edhe shprehja popullore " Fluturon, fluturon, fluturon.............GOMARIIIIIII......

Une kam lexuar pjeserisht disa pjese nga kurani, ma thuaj ku e ke lexuar ti kete pjese ku pejgameri fluturon me gomar , se me paska ikur kjo pjese ?
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  bojko prej 15.06.17 9:42

NE Kuran po ashtu njejte si ne librat tjere fetare ceken shume infomrata te cilat per kohen qe eshte shkruar kane qene te paspjegueshme, te cilat me vone eshte kuptuar ĒKA ka qene porosia.

Ne kemi bėrė ēdo gjė tė gjallė nga uji? A nuk besojnė? [21:30] = thuhet qe origjina e jetes eshte nga uji
Ne e zbritėm hekurin me forcėn e tij tė madhe te natyrshme dhe me shumė pėrfitime pėr njerėzimin [57:25] = shume vone gjate shekullit te kaluar eshte konstatuar qe hekuri ka ardhe me meteore ne token tone
Qiellin ua kemi bėrė njė tavan mbrojtėse. E megjithatė, ata janė kthyer larg nga argumentet Tona! [21:32] = per ata qe kuptojne ne fizike dhe kimi, shtresa e fundit me duket qe quhet stratosfere, mbron token nga rezatimi shume i madh universal, rezatim qe cilin nuk e ben balle asnje zbulim shkencor der sot
Dhe Ne qė kemi ndėrtuar universin me fuqinė [tonė] krijuese dhe pėr tė mbajtur zgjerimin atė. [51:47] = po ashtu kjo eshte shkence nga kohet e fundit, qe universi eshte ne zgjerim, pasi qe ka pase debate a kthehet ne ngushtim e zgjerim, fjala e fundit e shkences eshte qe vetem zgjerohet !
Ai ėshtė qė krijoi natėn dhe ditėn, Diellin dhe Hėnėn, secili noton nė orbitėn e saj. [21:33] ketu eshte cekur qe ēdo qe leviz , dmth ketu ka njohuri astronomike
Kurani herė-herė pėrdor ndonjė fjalė qė bashkėkohasit nuk janė nė gjendje ta kuptojnė apo ta shpjegojnė, por krijuesi e di qė brezat e ardhshėm do ta shpjegojnė, siē bėn aluzion verseti kuranor:
“Ne do t'ua bėjmė atyre tė mundshme qė t'i shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė?” (Fussilet, 53)

Ne kuran ka po ashtu shume fjale te cilat kuptimi i tyre eshte i koduar, si psh, nese nje fraze (Dua) perseritet ne nje numer i caktuar do te arrihet qellimi i deshiruar apo planifikuar ( vetem per qellime pozitive dhe te lejuara nga feja) , por per keto informata ku nuk eshte forumi perkates, e per ata qe kane qene kureshtar veqse e dine kete pune.

Alkemistet me te medhenje kane qene fetar musliman !!!

Si perfundim : kurani eshte per mendjehapur e jo mendje mbyllur !
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  bojko prej 15.06.17 9:52

void(b) shkruajti:Une mendoj se keto fete jane krijuar nga njeriu...eshte krijuar dhe perdoret nga njerez te cilet jane te fuqishem dhe te ditur. Ai 1% qe dominon mbi shumicen e perdor fene si instrument te vetin. Cdo gje ndodh vetvetiu. Sbesoj se Krijuesi do i gjykoj njerzit nga veprat e mira apo te keqia. Pasi percaktimi nese jan te mira apo te keqia ndryshon me kohen. Eshte thjesht instrument e ketij 1 % dhe shoqeria jone e perdor parimet e fese per te ndaluar personat qe nuk kan sjellje te mira per ti gjykuar ata dhe kjo gje nuk me duket e drejte. Feja nuk besoj te kete lidhje me krijuesin. Ndoshta jemi nje eksperiment nga krijuesi jone, une besoj qe jemi krijuar nga nje qenie e fuqishme por per sa kohe nuk di asnje informacion apo nuk marr asnje shenje nga ky krijues nuk kam pse ti bashkohem nje religjioni. I respektoj shume njerzit religjoz secili ka mendimin e tij dhe eshte i lire te zgjedhe ate qe deshiron ta perfaqesoj. Por mesa shoh fete kur deklarojn se jan ne sherbim te njerezimit besoj se do ishen bashkuar ne nje religjion sepse ajo qe ato kane arritur deri tn eshte ndarja e njerzve.

shkrim interesant! sipas teje percaktimi nga e mira dhe e keqja mund te ndryshoj me kohen, kjo i bjen qe nese une e dhunoj nje femer tani dhe me vone e mbys pasi te kem kryer pune me te, me vone mund te rezultoj qe ka qene veper e mire ??

Fete jane te ndara dhe ketu eshte qellimi i jetes, qe te jemi te sfiduar, te kemi vendimmarje dhe te evaluojme. per kete arsye ne kete bote nuk do te kete unifikim as te feve, as te monedhes, as te shkences, gjithmone do te kete argumente dhe kunder argumente, fakte dhe kunder fakte, dy pole plusi dhe minusi, nata dhe dita, ky eshte qellimi dhe evaluimi yne
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  void(b) prej 18.06.17 0:11

bajko shkruajti:
void(b) shkruajti:Une mendoj se keto fete jane krijuar nga njeriu...eshte krijuar dhe perdoret nga njerez te cilet jane te fuqishem dhe te ditur. Ai 1% qe dominon mbi shumicen e perdor fene si instrument te vetin. Cdo gje ndodh vetvetiu. Sbesoj se Krijuesi do i gjykoj njerzit nga veprat e mira apo te keqia. Pasi percaktimi nese jan te mira apo te keqia ndryshon me kohen. Eshte thjesht instrument e ketij 1 % dhe shoqeria jone e perdor parimet e fese per te ndaluar personat qe nuk kan sjellje te mira per ti gjykuar ata dhe kjo gje nuk me duket e drejte. Feja nuk besoj te kete lidhje me krijuesin. Ndoshta jemi nje eksperiment nga krijuesi jone, une besoj qe jemi krijuar nga nje qenie e fuqishme por per sa kohe nuk di asnje informacion apo nuk marr asnje shenje nga ky krijues nuk kam pse ti bashkohem nje religjioni. I respektoj shume njerzit religjoz secili ka mendimin e tij dhe eshte i lire te zgjedhe ate qe deshiron ta perfaqesoj. Por mesa shoh fete kur deklarojn se jan ne sherbim te njerezimit besoj se do ishen bashkuar ne nje religjion sepse ajo qe ato kane arritur deri tn eshte ndarja e njerzve.

shkrim interesant! sipas teje percaktimi nga e mira dhe e keqja mund te ndryshoj me kohen, kjo i bjen qe nese une e dhunoj nje femer tani dhe me vone e mbys pasi te kem kryer pune me te, me vone mund te rezultoj qe ka qene veper e mire ??

Fete jane te ndara dhe ketu eshte qellimi i jetes, qe te jemi te sfiduar, te kemi vendimmarje dhe te evaluojme. per kete arsye ne kete bote nuk do te kete unifikim as te feve, as te monedhes, as te shkences, gjithmone do te kete argumente dhe kunder argumente, fakte dhe kunder fakte, dy pole plusi dhe minusi, nata dhe dita, ky eshte qellimi dhe evaluimi yne

Me keqkuptove,jam kundra cdo lloj dhune pasi fete gjeja e vetme qe sjellin eshte dhuna. Mos e shiko nga parimi qe shkruhen neper librat e tyre...kot nuk e kam permendur qe eshte instrument pushteti,fuqie. Fete ishen ato te cilat kan shkaktuar percarje te botes,luftra dhe kane penguar njerzimin te ece perpara.Fete e kan lene njerzimin ne erresise. Merr si shembull disa fe pagane e konsiderojne sakrifikimin e njeriut apo keqtrajtimin e femres si gje te mire. Faji eshte i feve edhe nje pjese i joni qe i ndjekim ato . Do ishte me mire qe njerzit te besonin vetem te dicka qe ti bashkonte dhe jo ne dicka qe i ndan dhe i percan ata sepse ne thelb fete kane grupimin,dhe egoizmin. Pasi njerzit fetare mendojne se gabimet e tyre i fal krijuesi qe ata kane por nuk marrin kurre pergjegjesi. Te gjith fetaret do thone qe seshte e vertet ( sepse kane frike krijues )por nese shikon veprimet e tyre ndodh kjo eshte nje e vertet e hidhur.
avatar
void(b)

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjegje per Void B

Mesazh  bojko prej 18.06.17 20:35

pik se pari, fe te mirefillta jane fete monoteiste, ndersa paganizmin une nuk do ta quaja fe.
paganizmi eshte mashtrimi ma i madh qe i behet njeriut nga djalli, dhe pergjegja eshte shume e thjeshte, pasi te vdesim ne te gjithe do te shkojme ne databaze ne qender te krijuesi dhe askush nuk do te mund te na ndihmoj perveq tij.

se dyti, urrejtjen dhe luftrat ne bote nuk i ben feja, por shoqerite sekrete te cilat udheheqin ne prapavije, dhe te cilat nuk perfillin Zotin si krijues te vetem, por jane te influentuara nga entitete te ndryshme kryesisht kundershtar te Zotit.

se treti, te te gjitha fete, e vertet qe krijuesi fal, POR ai fal vetem ti me te vertete pendohesh, dhe jo ne kabinen e rrefimit, por krijuesi do te sfidoje ty me situata te ngjashme te gabimit tend dhe ti do te vertetohesh vete nese je pendu apo jo, pamvaresisht reagimit tend ndaj gabimeve te meparshme.

Si perfundim, lexoj te gjitha librat fetar, por lexoj ne ate menyre qe ti deshiron ti kuptosh e jo ti injorosh, dhe do ta gjesh veten tende dhe krijuesin. Sa i perket temes fillestare kuranit, une besoj shume qe eshte i shkruar nga fuqite mbinatyrore pasi qe ne te kaluaran une personalisht kam pase nje here moti nje kohe te shkurte hajmali nga nje hoxhe i cili me verse te kuranit ka shkruar ate hajmali( te cilet e kane shkolle ne vete per kete pune, ose ndoshta edhe ndihme nga xhinde te mire). Ajo kohe e shkurte sa e kisha ate hajmali kam qene vetja ime me e larte, pa urrejtje, qetesi shpirterore, pa mendime te keqija, pa energji te kqqija por vetem te mira. Kurani me fjale tjera si permbledhje, nuk eshte mashtrim siq pretendojne disa ketu , ai ne te vertete eshte udhizim i koduar, te cilin vetem ata qe e studijojne mund ta zberthejne, dhe kjo deshmon qe eshte liber i Zotit.
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  void(b) prej 19.06.17 15:14

bojko shkruajti:pik se pari, fe te mirefillta jane fete monoteiste, ndersa paganizmin une nuk do ta quaja fe.
paganizmi eshte mashtrimi ma i madh qe i behet njeriut nga djalli, dhe pergjegja eshte shume e thjeshte, pasi te vdesim ne te gjithe do te shkojme ne databaze ne qender te krijuesi dhe askush nuk do te mund te na ndihmoj perveq tij.

se dyti, urrejtjen dhe luftrat ne bote nuk i ben feja, por shoqerite sekrete te cilat udheheqin ne prapavije, dhe te cilat nuk perfillin Zotin si krijues te vetem, por jane te influentuara nga entitete te ndryshme kryesisht kundershtar te Zotit.

se treti, te te gjitha fete, e vertet qe krijuesi fal, POR ai fal vetem ti me te vertete pendohesh, dhe jo ne kabinen e rrefimit, por krijuesi do te sfidoje ty me situata te ngjashme te gabimit tend dhe ti do te vertetohesh vete nese je pendu apo jo, pamvaresisht reagimit tend ndaj gabimeve te meparshme.

Si perfundim, lexoj te gjitha librat fetar, por lexoj ne ate menyre qe ti deshiron ti kuptosh e jo ti injorosh, dhe do ta gjesh veten tende dhe krijuesin. Sa i perket temes fillestare kuranit, une besoj shume qe eshte i shkruar nga fuqite mbinatyrore pasi qe ne te kaluaran une personalisht kam pase nje here moti nje kohe te shkurte hajmali nga nje hoxhe i cili me verse te kuranit ka shkruar ate hajmali( te cilet e kane shkolle ne vete per kete pune, ose ndoshta edhe ndihme nga xhinde te mire). Ajo kohe e shkurte sa e kisha ate hajmali kam qene vetja ime me e larte, pa urrejtje, qetesi shpirterore, pa mendime te keqija, pa energji te kqqija por vetem te mira. Kurani me fjale tjera si permbledhje, nuk eshte mashtrim siq pretendojne disa ketu , ai ne te vertete eshte udhizim i koduar, te cilin vetem ata qe e studijojne mund ta zberthejne, dhe kjo deshmon qe eshte liber i Zotit.
Po ke te drejte,por une mendoj se Krijuesi nuk ka lidhje fare me fete ! Fete jane krijimin i njeriut pra ata vete e pranojne qe i kane shkruar vete librat fetare(ok e mendojme se jan zbritur nga qielli sic fetaret pretendojne....njerzit bejne gabime dhe gjithe keto vite mos jen te ndryshuar keta libra nga njerez me pushtet,te cileve do u jet dashur per ti perdorur keta libra per qellime perfitimi ose nenshtrimi,,, me duket gje e pabesueshme qe te mos jene te pandryshuar), te gjithe e dime qe HISTORIA eshte e manipuluar(mos harrojme perndjekjet fetare te dijetareve,shkencetareve,njerezve me problme shendetsore etj etj nga keto fete gjoja "monoteiste"...)
ka disa dokumentare ne youtube qe tregojne se fete monoteiste kane simbole dhe rite te feve pagane

Une mendoj se jemi nje EKSPERIMENT per aq kohe ne nuk marrim ndonje shenje nga KRIJUESI dhe jo nga njerzit pasi kjo puna e profeteve apo te derguarve me duket paksa si e manipuluar,Ky krijuesi qe qenka kaq i fuqishem per te krijiuar gjithcka, nuk dergon dot vete shpallje apo shenja po perdor te ashtuquajturin "te derguar apo profetet" ? Nuk po e mohoj krijuesin thjesht po them qe fete nuk kan lidhje me te !


Edituar pėr herė tė fundit nga void(b) nė 19.06.17 15:18, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : gabim ne futjen e videos)
avatar
void(b)

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Luani i Judes prej 21.06.17 12:14

Kush eshte Pėrendia?
Cila fe praktikon sot ritualet pagane te perendise-Hene? - Islami. Islami eshte feja qe po rritet me ritmet me te shpejta ne bote sot, per shkak te pjellorise (simbol i Henes). Shume here ka qene nje fe e dhunshme ne te cilen njeriu duhej te zgjidhte vetem njeren alternative: ose te konvertohej ne islam ose te vdiste. Feja e Islamit perqendrohet ne adhurimin e nje perendie te quajtur “Pėrendi”. A e dini ju qe Pėrendia ishte nje perendi pagane e Henes ne Arabi para se te vinte Islami si fe?
Adhurimi i Henes ka qene praktikuar ne Arabi dhe ne Lindjen e Mesme qe rreth 2000 vjet pr.e.s. Hena ne rritje eshte simboli me i zakonshem i ketij adhurimi pagan henor. Perendia-Hene njihej gjithashtu si “Al-ilah”. Ne fillim ky nuk ishte nje emer i nje perendie te caktuar, por nje emer i pergjithshem qe kishte kuptimin “zot/perendi”. Secili fis arab do ta quante zotin e tij vendas pagan si “al-ilah”. “Al-ilah” u shkurtua me vone ne Pėrendi perpara se Muhamedi te niste te perhapte fene e tij te re ne vitin 610. Muhamedi ruajti pothuajse te gjitha ritualet pagane te arabeve ne tempull, Qabe, dhe i ri-perkufizoi ato ne terma monoteiste. Sot islami eshte nje fe e rreme monoteiste qe i ka rrenjet ne paganizmin politeist.
Testamenti i Vjeter zakonisht shmangu adhurimin e perendise-Hene dhe zotave te tjere te rreme. Kur bijte e Izraelit dolen nga skllaveria egjiptiane ata u paralajmeruan, “nje burre apo grua qe ka qene i keq ne syte e Zotit tuaj, duke shkelur marreveshjen, duke iu sherbyer zotave te tjere dhe duke i adhuruar ato, qofte Diellit apo Henes apo zotave te tjere qiellore… atehere burri apo gruaja qe ka kryer kete mekat dhe do te vritet me gure”. (Deuteronomy 17:3-5). Kur Izraeli ra ne udhujtari, shpesh here u perfshi ne adhurimin e perendise-Hene. Ekzistojne mbetje te adhurimit pagan te Henes ne Kuran ku ka shembuj te Myslimaneve qe betohen per Henen. “Madje, une betohem per Henen, Dhe naten kur largohet, Dhe per agimin kur shkelqen;” (Kurani 74:32-34)
Kombet pagane arabe adhuronin 360 zota (perendi), nje per secilen dite te vitit. Perendia-Hene ishte nje perendi mashkullor dhe perendia-Diell per ta ishte nje perendeshe (figure femerore). Perendia-Hene thirrej me emra te ndryshem, ku njeri prej te cileve ishte Pėrendi. Shume arabe besonin qe perendia-Hene ishte me i madhi nga te gjithe zotat. Ne adhurimin e perendise se tyre Hene, Pėrendinė, ata luteshin ne drejtim te Mekes disa here ne dite, benin pelegrinazhe ne Meke, silleshin rrotull tempullit te perendise-Hene te quajtur Qabe (Kabah), puthnin Gurin e Zi, vrisnin kafshet si flijim per perendine e tyre Hene dhe agjeronin per muajin i cili fillon me Henen e re, etj, pikerisht siē bejne myslimanet sot.
Ata besonin qe Pėrendia, perendia-Hene, ishte martuar me perendeshen Diell. Sebashku ata krijuan tri perendesha te quajtua “Bijat e Pėrendisė”. Tri bijat e Pėrendisė, Al-Lat, Al-Uzza, dhe Manat, konsideroheshin si nderhyrese ndermjet njerezve te Pėrendisė dhe adhuroheshin gjithashtu ne Qabe ne Meke. Bijat e Pėrendisė, se bashku me gruan e Pėrendisė, perendeshen-Diell, dhe vet Pėrendinė konsideroheshin si zota “te larte”.
Muhamedi ishte graduar per te adhuruar perendine-Hene, Pėrendinė. Fisi Quraish ne te cilin kishte lindur Muhamedi i perkushtohej veēanerisht Pėrendisė. Emri arab i babait te Muhamedit ishte Abd-Pėrendi dhe emri i xhaxhait te tij ishte Obied-Pėrendi. Ky emer tregon perkushtimin qe familja e Muhamedit kishte ne adhurimin e zotit te tyre henor, Pėrendisė. Kur Muhamedi shpalli doktrinen e tij te re: “Nuk ka zot tjeter perveē Pėrendisė”, ai nuk po perpiqej te fuste nje zot te ri, ngaqe fshataret e tij pagane tashme e njihnin kete perendi pagane bashke me 359 zotat e tjere. Hena e re (ne rritje) ishte nje simbol i lashte pagan i perdorur kudo ne Lindjen e Mesme per te perfaqesuar Pėrendinė dhe duke adoptuar kete simbol ndihmonte myslimanet per te konvertuar njerezit ne mbare Lindjen e Mesme ne Islam.
Muhamendi kishte lindur ne Meke ne vitin 570. Ne vitin 610 ai e deklaroi veten profet. Ne tempullin e quajtur Qabe (“Ka’aba”) ne Meke adhuroheshin 360 idhuj (objekte adhurimi) sebashku me Gurin e Zi. Para Islamit njerezit luteshin ēdo dite me fytyre nga Meka meqe ky ishte vendi ku ishte vendosur idhulli i tyre Pėrendia. Secili fis arab perdorte “Pėrendinė” si nje term te pergjithshem per t’iu referuar perendise se tij te larte te caktuar. Kur Muhamedi nisi te perhapte fene e tij te re ai u largua nga Meka ne vitin 622. Me pas ai shkoi ne Medine kur me sukses filloi fene e tij te re, Islamin, dhe madje u be sundimtari i ketij qyteti. Ne Meke arabet adhuronin nje perendi-Hene te quajtur Hubal ne tempullin e tyre te quajtur Qabe (Kabah).Hubal, duke qene perendia me i lartesuar, njihej gjithashtu me emra te tjere si Pėrendi. Kur Muhamedi arriti suksese, ai eleminoi emrin “Hubal” dhe mbajti emrin e pergjithshem “Al-ilah”, i cili u modifikua ne Pėrendi.
Ne vitin 630 Muhamedi hyri ne Meke dhe e pushtoi ate. Ai e shpalli Pėrendinė si perendine me supreme dhe te vetmin te vertete qe te gjithe njerezin duhej te adhuronin. Muhamedi tha se kishte pasur “vizionin” e tij dhe e kishte “zbuluar” kete nga engjelli Gabriel. Muhamedi shkaterroi te gjithe 358 idhujt ne Meke perveē Gurit te Zi, te cilin ata e besojne se vjen nga Hena. Muhamedi deklaroi qe vetem Pėrendia duhet te adhurohej. Ai ndaloi adhurimin e bijave te Pėrendisė. Muhamedi ruajti disa rite pagane te arabeve ne tempull, Qabe, dhe i ri-perkufizoi ne terma monoteiste. Qe nga ajo dite, Hena e Re (ne rritje) mund te gjendet ne fasadat e ēdo xhamie, duke nenkuptuar qe Pėrendia ishte dhe ende eshte perendia e tyre e Henes.
Muhamendi shkoi nje hap me tej sesa shoket e tij pagane arabe. Kur ata besuan qe Pėrendia, perendia-Hene e tyre, ishte me i madhi nga te gjithe zotat dhe perendia supreme, Muhamedi vendosi qe Pėrendia te mos ishte vetem me i madhi por dhe i vetmi zot. Adhurimi i perendise-Hene, Pėrendi, e ndihmoi Islamin te ishte i suksesshem ne perhapjen e fese se tyre nder kombet arabe. Pėrendia as nuk ishte i panjohur as nje perendi e parendesishme per fisin Quraish kur Muhamendi nisi te predikonte doktrinen e tij ne Medine dhe Meke. Fakti qe Islami shprehej me idhujtari tregohet nga shume rituale qe kryhen sot ne emer te Pėrendisė te cilat lidheshin me adhurimin e tyre pagan qe ekzistonte para Islamit.
Hena ne rritje (apo e Re), si simbol per Islamin e cila e ka burimin qe kur Pėrendia adhurohej si perendi henore ne Meke, eshte vendosur ne flamujt e shteteve islamike dhe ne maje te xhamive e minareve dhe eshte paraqitur ne kapele, flamuj, qilima, varese, hajmali dhe madje ne artikuj argjendarie. Kjo shpjegon se pse Hena ne rritje eshte simbol i Islamit sot. Disa flamuj te shteteve myslimane kane Henen e plote vendosur brenda Henes se re per te shprehur te gjitha fazat e Henes. Flamuj te tjere kane nje ose disa yje apo Diellin te vendosur ne Henen ne rritje.
Disa njerez kane qene te keqinformuar se Pėrendia eshte thjesht nje tjeter emer i Zotit ne Bibel. Kjo nuk eshte e vertete. Kjo behet per t’u perpjekur per t’i dhene Islamit me shume besueshmeri. Historia zbulon qe Islami nuk eshte me shume se nje mbetje e reformuar e paganizmit te lashte te adhurimit te perendise-Hene. Shume myslimane jane mbajtur ne erresiren e paditurise persa i perket historise se fese se tyre. Myslimanet e nivelit te mesem dhe te ulet nuk e dine qe ata po adhurojne nje perendi henore apo pse Hena e Re vendoset ne kulmet e xhamive te tyre. Nje arsye tjeter eshte dhe perdorimi i kalendarit te tyre henor, ndryshe nga Perendimi i krishtere qe perdor kalendar diellor.

http://www.netbiblestudy.net/Pėrendi/
avatar
Luani i Judes

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Muneer prej 22.06.17 21:39

Me ben pershtypje nje ajet ne kuran ku flitet per Pėrendinė xh.sh:

53:49 Ai, qe eshte Zot i Siriusit!
53:49 He who is the Lord of Sirius!

Pyes veten njihej Siriusi para 1400 vitesh, dhe per me teper njihej me kete emėr??? o.O
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje per luanin

Mesazh  bojko prej 23.06.17 17:28

komente interesante nga kendveshtrimi i krishtere per henen pagane dhe Al-llahun.

por nje pyetje per ty, nese Al-lahu eshte Zot pagan i henes te muslimanet atehere pse te krishteret arab e perdorin prap fjalen Al-llah per Perendine, pasi qe te krishteret nuk jane pagan si muslimanet ?

po citoj vetem nje verse te kuranit
Sure 41, Vers 37 Nga faktet e madheshtise se Tij jane nata, dita, dielli e hena. Mos i beni sexhde as diellit as henes! Sexhde beni vetem Al-llahut i cili i krijoj ato nese e adhuroni vetem ate.

po ashtu ne kuran ceket shume here qe Pėrendia zoti i vetem dhe i pashoq, eshte krijues i gjithe asaj qe ne dime, duke perfshire universin tone etj, si dhe krijues i asaj qe ne nuk dime.
Me trego po ashtu nese eshte nje mashtrim feja islame dhe kurani, atehere si qendron puna qe shkenca e numerologjise del nga vete kurani, pasi qe per dijetar dhe studijues kurani ne prapavije bazohet ne numra dhe mund te zberthehet komplet ne numra dhe te pasqyrohet ne realitet- Ilm al Jafar , nga te cilet mund te shohim te shkuaren dhe te ardhmen .
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  SCORPIUS prej 25.06.17 8:35

Arian88pr shkruajti:Une po paraqes fakte ajete kundėrthėnėse qe jav hapin syt dhe e shihni qe nga menja e njeriut eshte sepse zoti nuk do bėnte kėso gabime
Si fillim, cdo te thuash me "Zoti nuk do bente keto gabime" ...? Ku jane gabimet ne Kur'an? C'mund te kete gabuar Al'llahu, Zoti i gjithe muslimaneve? Vetem nje argument
E kam lexuar Kur'anin dhe shpesh lexoj pjese te ndryshme nga ky liber i shenjte i myslimaneve. Islami eshte feja me e perhapur ne bote, sepse ka mbi 1.6 bilione myslimane ne te gjithe boten.
Kurani ska si mund te jete "nga arabi" sic e quan Arian88pr. Sigurisht qe Kur'ani nuk u shkrua nga dora e Al'llahut por u shkrua nga Muhamedi. Gjithe myslimanet e dine dhe besojne se Zoti i shfaqi me fjale, ose gojarisht, Kuranin Muhamedit, nepermjet engjellit Jibril, dhe sigurisht qe gradualisht, per plot 24 vjet, qe kur Muhamedi ishte 40 vjec, e deri ne vitin 632, atehere kur ai vdiq.
Muhamedi ishte nje profet, dhe Kurani ju shfaq ne nje menyre hyjnore. Muhamedi ishte i derguari i Zotit, dhe sigurisht qe e permbushi "misionin" e tij. Nje nga vecantite e fese islame, eshte se historia e saj permban shume detaje: cdo histori dhe gojedhene eshte e paraqitur me cdo saktesi duke treguar se cdo gje qe ka ndodhur ka ndodhur vertet, sepse kuptohet, sigurisht, nga datat, vendet reale, personat dhe njerezit bashkekohore te Muhamedit etj, etj.
Ne fete e tjera, nuk jepen detaje te tilla, per "te derguarit nga Zoti" apo profetet e feve te ndryshme. Psh. ka dokumente qe e vertetojne se Muhamedi ka jetuar vertet, dhe nuk eshte nje "trillim" i Islamit perderisa shfaqet si profet dhe i derguar i Zotit.
Nese i studion thelle-thelle, duket se fete e tjera nuk e kane kete gje, dhe kjo e bene fene islame me te besueshme, me unike dhe me te vertete.
Prandaj, po ju them, se Kur'ani eshte shkruar nga profeti Muhamed, dhe cdo citim, eshte dhene nga Zoti. Nuk e di se cilin Kur'an keni lexuar ju, pasi disa prej tyre, edhe kane "ndryshuar" nga pasuesit e Muhamedit, te cilet kane perfshire ne Kuran pershkrime te nevojshme per Muhamedin...
avatar
SCORPIUS
41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Omnipresent13 prej 26.06.17 12:19

Nuk e kisha menduar ndonjehere qe "THOTHI" te ishte mbrojtes i fese islame!!!!

Nje keshille: Mos e perbalt emrin e atij Zoti. Ose ji nje ndjekes i Thothit, ose i fese. Te dyja nuk mund te jene.

Omnipresent13

290


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  SCORPIUS prej 26.06.17 13:56

Sigurisht qe s'mund te jene te dyja, e pranoj! Por ketu, une as nuk po e perbalt e as nuk po e kundershtoj Thotin. Une po i pergjigjem nje pyetjeje dhe nje opinioni te dhene, sepse e di fare mire se cfare thote Kurani, apo Bibla etj., etj.
Meqe kisha keto njohuri, iu pergjigja opinionit te ketij antari, dhe nuk besoj te kem perbaltur emrin e ndokujt. Sepse thjesht se dhashe edhe une opinionin tim mbi kete teme, ne lidhje me fene islame dhe Kuranin, nuk do te thote se perbalta emrin e Thotit...
Mirekuptim
...
avatar
SCORPIUS
41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  Muneer prej 26.06.17 19:17

Thoth shkruajti:Sigurisht qe s'mund te jene te dyja, e pranoj! Por ketu, une as nuk po e perbalt e as nuk po e kundershtoj Thotin. Une po i pergjigjem nje pyetjeje dhe nje opinioni te dhene, sepse e di fare mire se cfare thote Kurani, apo Bibla etj., etj.
Meqe kisha keto njohuri, iu pergjigja opinionit te ketij antari, dhe nuk besoj te kem perbaltur emrin e ndokujt. Sepse thjesht se dhashe edhe une opinionin tim mbi kete teme, ne lidhje me fene islame dhe Kuranin, nuk do te thote se perbalta emrin e Thotit...
Mirekuptim
...
shoku kush ka me shum propabilitet qe nje liber te shkruhet nga dora e robit, nje liber me 1000 vargje apo nje liber me 6000 vargje?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  bojko prej 26.06.17 22:37

Omnipresent13 shkruajti:Nuk e kisha menduar ndonjehere qe "THOTHI" te ishte mbrojtes i fese islame!!!!

Nje keshille: Mos e perbalt emrin e atij Zoti. Ose ji nje ndjekes i Thothit, ose i fese. Te dyja nuk mund te jene.

waww, veqse filloj te behet debati interesant !
perbaltje e zotit thoth nese perkrah argumente fetare !
ndersa per cudi thothi fillon te arsyetohet....po behem kureshtar me te vertete.


avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  SCORPIUS prej 27.06.17 11:13

Eshte forum ky apo cfare...???
Thjesht dhashe opinionin tim ne lidhje me kete teme, duke shtruar gjithashtu disa nga njohurite e mia qe kam ne lidhje me Islamin, Kuranin si dhe profetin Muhamed ne fene islame, dhe nuk duket se kam "abuzuar" me ndonje gje tjeter sic e pershkruani ju ... Nk kam ndermend te humbas kohe me diskutime te tilla jashte teme dhe preferoj mos t'i zgjas shume gjerat.
Ju sugjeroj menyra te tjera per te nxitur aktivitetin ne kete forum, dhe jo duke nisur me biseda jashte teme ne nje forum te tille. Dhe mos e merrni kaq seriozisht, se vetem per shkak se mbaja emrin "Thoth" ne kete forum nk do te thote qe perfaqesoj une Thothin ............
Ose nisni me tema sic i ka hije dhe i pershtatet ketij forumi, ose thjesht heshtni.... te dyja ja vlejne
avatar
SCORPIUS
41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė kurani nga zoti apo nga arabi

Mesazh  bojko prej 27.06.17 11:23

hajde de se debatet dhe forumet per ket gje jane, debatime nxitje etj, mis i merni kaq ngat zemre

p.s une as qe di kush eshte thothi dhe prej nga eshte veq ashtu mu duk interesant reagimi
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi