Anomalitė e shoqėrisė sė sotme

Shko poshtė

Anomalitė e shoqėrisė sė sotme

Mesazh  Siroco prej 13.12.15 0:14

Fotot qė do shihni nė vijim mund tė jenė shqetėsuese, por nė fakt prezantojnė me saktėsi se ēfarė po ndodh ekzaktėsisht nė shoqėrinė tonė moderne.

Ndonjėherė, e vėrteta nuk ėshtė shumė e kėndshme pėr t'u parė, por ėshtė shumė e rėndėsishme tė dimė se ēfarė po shkon mbrapsht nė shoqėrinė tonė, nė mėnyrė qė tė shpresojmė pėr ta ndrequr nė tė ardhmen.
1. Paraja ėshtė e mirė

Pak rėndėsi ka nėse e pranojmė apo jo, jemi skllevėr tė parasė. Nuk punojmė pėr rritje ekonomike. Punojmė pėr tė paguar borxhet dhe thjeshtė pėr tė qėndruar nė jetė, qė ekzaktėsisht, do tė thotė se jemi skllevėr tė sistemit.

Paraja pėrmban fuqi mė shumė se gjithēka nė botė, dhe kontrollon ēdo veprim dhe zgjedhje tonėn.
2. "Helmi" qė shitet si i shėndetshėm

Bizneset e shesin helmin si tė ketė vlera ushqimore, dhe mė pas na shpėrlajnė trurin me propaganda reklamuese pėr tė na bėrė qė ta konsumojmė.
3. Feja kundėr varfėrisė

Nė fakt kjo foto flet sa mijėra fjalė dhe nuk ka nevojė pėr koment.
4. Meshkujt, skllevėr tė hormoneve tė tyre

Nė fakt meshkujt ndikohen konsiderueshėm nga hormonet e tyre. Dhe pėr shkak tė kėtij fenomeni, seksi pėrdoret pėr tė influencuar sjelljen e meshkujve kudo ku ata shohin. Thjeshtė, tregti seksi. Ėshtė shumė fitimprurėse nė ato shoqėri ku meshkujt janė rritur me mendėsinė e seksualizimit tė femrave, si ajo shqiptare. Mjafton vetėm tė shkosh nė njė shtėpi botuese, redaksi, biznes tė ēfarėdolloji, nė universitetet private, nė kazino etj, dhe e kupton fare lehtė se ēfarė u shesin nė tė vėrtetė kėto biznese, kryesisht meshkujve.
5. K***t e kamerave dhe rrjeteve sociale

Shumica e njerėzve tė sotėm shpenzojnė shumė kohė nė internet dhe rrjete sociale, por aty pėrballen me njė sėrė "tėrheqės anonim vėmėndjeje", por edhe femra qė i bljnė vetes lloj-lloj fotosh pėr tė tėrhequr vėmendjen. Synohet e njėjta llogjikė me foton e mėparshme.

Derisa jetojmė nė trupa qė udhėhiqen nga hormone kafshėrore, joshja seksuale duket mėnyra mė e mirė pėr tė tėrhequr vėmendjen nė rrjetet sociale.
6. Fama tė metamorfizon nė njė reklamė qė ecėn

Ēdo kampion bote, musikant, aktor apo njeri i famshėm, duhet tė bėjė marrėveshje sa majtas-djathtas. Si shpėrblim, ky person e kthen veten nė njė reklamė qė lėviz, duke pranuar sasira tė mėdha parashė edhe nga ato biznese qė nuk ėshtė dakord pėr produktet qė ato promovojnė. Nėse i kushtoni vėmendje videove muzikore, ėshtė e vėshtirė tė mos kuptoni se kush ishte sponsori. Ky ėshtė njė shembull klasik i shitjes sė shpirtit tek djalli: Humje e individualitetit dhe autenticitetit pėr njė ēek.

/spiritscience/
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi