Tetė pėrgjigjet qė nuk i gjen njeriu

Shko poshtė

Tetė pėrgjigjet qė nuk i gjen njeriu

Mesazh  Berti69 prej 11.12.15 21:47Njė grup misteresh e bėjnė jetėn tonė jo plotėsisht tė qartė, ndėrsa disa pyetje nuk kanė mundur tė marrin pėrgjigje pavarėsisht se sa mijėvjeēarė, shekuj e dekada kanė kaluar.

Filozofia mund tė eksplorojė mė tej problemet qė shkenca nuk mundet. Filozofėt prej shekujsh kanė spekuluar mbi disa probleme njerėzore duke na bėrė tė pyesim veten se si ka mundėsi qė nuk e kemi zgjidhur ende njė dilemė apo njė mister.

Ja cilat janė pyetjet qė edhe sot nuk kanė marrė njė pėrgjigje nga njeriu.


1. Pėrse ekziston diēka nė vend tė asgjėje?


Prania jonė nė univers ėshtė diēka shumė e ēuditshme pėr t’u thėnė me fjalė. Pėrditshmėria na bėn ta marrim ekzistencėn tonė pėr tė mirėqenė, por me raste ne hyjmė nė njė gjendje tė vetėdijes dhe pyesim “Pėrse janė kėto gjėra nė univers dhe pėrse qeveriset pikėrisht nga kėto ligje? Pėrse ekzistojmė ne tė gjithė?”

Asnjė fakt fizik nuk mund tė shpjegojė pėrse kemi kėto ligje nė vend tė ligjeve tė tjera. Duke vėzhguar universin, filozofėt shpesh pyesin pėrse ndodh kjo gjė nė vend tė diēkaje tjetėr dhe pėrse ne tė gjithė ekzistojmė nė vend tė asgjėsė qė na rrethon.


2. A ėshtė universi ynė i vėrtetė?


Kjo ėshtė njė pyetje klasike. Nga ta dimė se ato qė na rrethojnė janė tė vėrteta dhe se ne nuk jemi pėrfshirė nė iluzionin e sjellė te ne nga njė forcė e padukshme. Pyetja i ka ēuar studiuesit nė analizimin e trurit dhe kėrkimin e pjesėve qė mund tė stimulojnė.

Njė tjetėr pyetje mė e thellė ėshtė nėse universi i stimuluar ėshtė i pėrfshirė gjithashtu nė njė stimulim, njė lloj superkompjuteri. Mbi tė gjitha ne mund tė mos jemi ata qė mendojmė. Pyetje tė tilla e bėjnė njeriun tė duket shumė injorant pėrpara kaq shumė tė panjohurave.


3. A kemi vullnet tė lirė?


E ashtuquajtura “dilema e vendimit” ėshtė ajo qė na bėn tė mendojmė se veprimet tona janė tė kontrolluara nga njė zinxhir shkakor i ngjarjeve, apo nėse jemi ne ata qė i marrim vetė kėto vendime.

Filozofėt kanė debatuar prej kohėsh pėr kėtė ēėshtje dhe kanė argumentuar se vendimmarrja ndikohet nga shumė rastėsi, ndaj pėr kėtė arsye, ne nuk kemi vullnet tė lirė. Por nga ana tjetėr, mendohet se janė veprimet tona tė rastėsishme ato qė sjellin rrethanat e pėrditshmėrisė. Kėrkimet nė neuroshkencė kanė treguar se truri merr vendime edhe pėrpara se ne tė jemi tė ndėrgjegjshėm pėr kėto veprime.


4. A ekziston Zoti?


E thėnė thjesht, ne nuk mund ta dimė nėse Zoti ekziston apo jo. Si ateistėt dhe besimtarėt e kanė gabim kur shpallin njėrėn apo tjetrėn ide. Por agnostikėt kanė tė drejtė. Njeriu nuk di shumė rreth mėnyrės se si funksionon bota dhe ai vetė. Pėr kėtė arsye, shumė njerėz i kthehen neutralizmit – mendimit se universi funksionon sipas njė procesi autonom – por qė nuk pėrjashton ekzistencėn e njė projektuesi tė madh qė e ka vėnė tė gjithėn kėtė nė lėvizje.


5. A ka jetė pas vdekjes?


Ne nuk kemi informacione qė tė mbėshtesin teorinė e jetės pas vdekjes si pėr ta provuar dhe as pėr ta hedhur atė poshtė. Materialistėt supozojnė se nuk ka jetė pas vdekjes, njė supozim qė nuk mund tė provohet. Po tė shqyrtojmė botėn pėrmes objektivit klasik njutonian/ajnshtajnian, ose pėrmes mekanikės kuantike, shohim se nuk ka arsye pėr tė besuar se kemi vetėm njė shans nė jetė.

Besimi i metafizikės te ciklet e universit i bėn njerėzit tė mendojnė se njė person ėshtė pėrherė gjallė nė njė pjesė tė universit.


6. Mund tė pėrjetojmė diēka me objektivizėm?


Ka njė ndryshim midis kuptimit tė botės objektivisht dhe pėrjetimit tė gjėrave nga pikėpamja objektive. Ky ėshtė njė problem filozofik qė e bėn njeriun tė gjendet pėrherė pėrballė pyetjes nėse njeriu pėrbėhet nga njė grup procesesh qė ia bėjnė atij tė pamundur tė diferencojė se ēfarė ėshtė apo jo objektive.

Me anė tė nėnndėrgjegjes, ne gjithmonė e pėrjetojmė botėn si unike, por ne nuk e dimė se si ėshtė ajo nė tė vėrtetė, pa perceptimin subjektiv qė karakterizon njerėzit.


7. Cili ėshtė sistemi mė i mirė moral?


Nė thelb, ne nuk mund ta kuptojmė kurrė dallimin midis sė drejtės dhe sė gabuarės. Nė pjesė tė caktuara tė historisė, njerėzit kanė pretenduar se kanė zbuluar mėnyrėn mė tė mirė pėr tė matur veprimet njerėzore dhe pėr tė vendosur njė kod tė sė drejtės.

Por kjo nuk ka qenė kurrė e thjeshtė. Jeta ėshtė e komplikuar dhe askush nuk mund tė vendosė se ē’ėshtė e drejta dhe e gabuara. Pėr shkak se interesat i bėjnė njerėzit tė shpjegojnė sjelljen e tyre sipas ēastit dhe duke parė tė mirėn e pėrveēme, krahasuar me atė tė pėrgjithshme, nuk mund tė thuhet se dihet me saktėsi se cila ėshtė e mira dhe cila ėshtė e keqja nė disa raste.


8. Ēfarė janė numrat?


Ne tė gjithė i pėrdorim numrat, por ne nuk e dimė me saktėsi se ēfarė janė ato, pavarėsisht se janė shumė tė vyer pėr tė shpjeguar universin dhe pėr tė rregulluar jetėn tonė tė pėrditshme. Strukturat matematikore janė thelbėsore pėr tė zgjidhur shumicėn e problemeve njerėzore.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tetė pėrgjigjet qė nuk i gjen njeriu

Mesazh  Xhemajl prej 18.12.15 22:55

Po tentoje qe te jap disa pergjigja nga keto pytjet e shtruara , nga ato se ēfarė kam lexuar dhe degjuar nga mesuesit e ndriquar..

1. Perse egziston DIĒKA ne vend te asgjeje ?

Asgjeja eshte ajo qe egziston gjithkund, ne te vertet edhe DIĒKA perbehet nga asgje , kete po mundohna ta spjegoj me nje shembull , te gjithe e dime se ne univers egzistojn molekulat, molekulat perbehen nga atomet, atomet nga protonet, neutronet, elektronet, dhe me ate qe kane treguar dhe paraqitur shkenctaret, ne atom gjindet me shume hapsire se sa materie , ne ate hapsire rrothullohen elementet me te vogla, te cilat edhe ato perbehen ne menyre te ngjajshme qe posedojne me shum hapsire se materie, keshtu ndodh edhe ne molekule , me shum ka hapsire se sa atome, hapsir ne te cilen levizin atomet, kur molekulat levizin ne menyre te cregullt dhe me koncentrim te madh, japin iden se egziston materia e ngurt, e cila ne thelb eshte vetem hapsir(asgje). Pra ne thelb te cdo gjeje egziston asgje, apo hapsira.


3. A kemi vullnet te lire ?

Vullneti i lire nuk egziston , mund te mendojm se kemi vullnet te lire, mirpo ne rastin me te vogel nese jemi te vetdijshem mjaftushum e kuptojm qe skemi, ne gjendjen qe jemi (jo te ndriquar ) jemi po thuajse si makina (robota) , dikush flet nje fjale pa dashje, e ajo fjal prek plaget tona nga e kaluara dhe tek ne ngjallen ndjenja dhe emocione nervoze, vuajtje , etj. Pra nuk eshte ne doren tone se nese dikush na godet a do behemi nervoz apo jo, ne thjesht do te behemi, jemi si makina qe mund te na preket butoni turn on/turn off , tjeter gje eshte qe mund te zgjedhim se a deshirojm ta shprehim nervozen apo jo, ne kete rast nese ndjenjat tona mund te kontrollohen nga ngjarjet, personat, si mund te themi se kemi vullnet te lire ne jete ?
Ndersa ne rastin kur jemi te ndriquar , perseri sdo te kemi vullnet , sepse nuk egziston askush brenda, ne ate rast egziston vetem vullneti i zotit(egzistences , jetes, energjis..) i cili manifestohet nepermjet trupin tone.

5. A ka jete pas vdekjes ?

Plote mistike pohojne se teoria se shpirti reinkarnohet eshte e vertet, per tu vertetuar se kemi pasur jete te kaluar, mund te perdoret edhe gjendja e hipnozes .


7. Cili eshte sistemi me i mire moral ?

Gjerat egzistojne ashtu siq jane , e ''mira'' apo e ''keqja'' jane vetem perceptime dhe emertime nga njerezit, DIĒKA qe per dikend mund te jete e keqe , per dike tjeter eshte e mire dhe e kunderta, apo edhe DIĒKA qe eshte e mire ka edhe anen e saj te keqe dhe e kunderta, keshtu qe vet pytja per sistemin me te ''mire'' moral, do te ishte pa vend sepse nuk egziston kriteri se ēfarė duhet te permbushet qe DIĒKA te jete e mire.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tetė pėrgjigjet qė nuk i gjen njeriu

Mesazh  Pansophia prej 19.12.15 12:20

Njeriu, per aq kohe sa te jete njeri, do jape si  pergjigje dhe do pranoje si pergjigje ato qe perputhen me interesat e tij, ose me mire te them, me sistemin e organizuar per te.

Pansophia

161


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tetė pėrgjigjet qė nuk i gjen njeriu

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi